już teraz!
Z LINK4 obowiązkową składkę na ubezpieczenie OC obliczysz w swoim domu!
Bez względu na to, czy Twój pojazd jest nowy, czy używany, musisz go zarejestrować. Tej czynności należy dokonać w odpowiednim urzędzie, który w danym mieście jest odpowiedzialny za tego rodzaju wpis. Pamiętaj o tym, jak istotna jest rejestracja samochodu. Białystok to miasto działające na prawach powiatu, dlatego umożliwia dokonanie tej czynności w urzędzie miasta.
W miastach, które działają na prawie powiatu, rejestracją samochodów zajmują się wydziały komunikacji w urzędzie miasta. Koszt rejestracji jest uzależniony od tego, czy dany pojazd jest nowy lub używany. Nieco inaczej wygląda kwestia rejestracji aut zabytkowych. Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najpotrzebniejsze informacje! Dzięki nim wniosek o rejestrację pojazdu (Białystok) złożysz bez większych problemów.
Z racji tego, że miasto Białystok działa na prawach powiatu, rejestracji pojazdu można dokonać w wydziale komunikacji urzędu miasta. Dokładne dane dotyczące tej instytucji znajdziesz poniżej:
Urząd Miejski w Białymstoku
Departament Obsługi Mieszkańców
Referat Rejestracji Pojazdów
ul. Branickiego 3/5 I piętro – sala 110
15-085 Białystok
Strony są przyjmowane w następujących godzinach:
- Poniedziałek: 8:00-17:00
- Wtorek: 7:30-15:30
- Środa: 7:30-15:30
- Czwartek: 7:30-15:30
- Piątek: 7:30-15:30
- Sobota: nieczynne
- Niedziela: nieczynne
Potrzebne dane kontaktowe:
Numery telefonu:
- rejestracja tel. 85 869 6440
- Prawa Jazdy tel. 85 869 6896
Adres mailowy: dom@um.bialystok.pl
Możliwe jest również umówienie się na dogodny termin rejestracji auta za pośrednictwem podanych numerów telefonicznych lub przez pocztę elektroniczną.*
W jaki sposób możliwa jest rejestracja pojazdu? Białystok, podobnie jak inne miasta w Polsce, kieruje się ogólnopolskimi przepisami dotyczącymi tej czynności prawnej. Rejestracja auta jest możliwa za pośrednictwem osobistej wizyty w urzędzie lub przez ustanowionego prawnie pełnomocnika.
Pierwsza rejestracja samochodu (Białystok nie stanowi tutaj wyjątku) to przede wszystkim złożenie w urzędzie wszystkich wymaganych dokumentów. Natomiast kolejne rejestracje tego samego samochodu lub zmiana statusu auta na zabytkowe, to obowiązek złożenia w odpowiednim urzędzie pozostałej koniecznej do wpisu dokumentacji.
Jeżeli chcesz zarejestrować pojazd używany, musisz przedstawić wraz z innymi dokumentami umowę kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy Twój samochód został sprowadzony z zagranicy, wówczas konieczne jest okazanie urzędnikowi umowy, która została przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Nie zapomnij o opłaceniu cła lub akcyzy, które są zależne od kraju sprowadzenia pojazdu. Bez tego niemożliwa jest rejestracja samochodu. Białystok, podobnie jak inne polskie miasta, działając zgodnie z polskim prawem, przestrzega w pełni wszystkich ustanowionych przepisów.
Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu zabytkowego, podczas rejestracji musisz przedstawić komplet dokumentów. Jak wygląda ta procedura w mieście Białystok? Rejestracja samochodu jest możliwa po dostarczeniu dokumentacji, w której skład musi wejść również specjalne potwierdzenie. Stanowi ono poświadczenie, że dane auto zostało umieszczone w centralnej ewidencji dóbr kultury.
Od 1 lutego 2022 roku, podczas zmiany właściciela samochodu, nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe. Dzięki temu o wiele łatwiejsza staje się rejestracja pojazdu. Białystok umożliwia dokonanie tego wpisu w urzędzie miasta, w którym wystarczy złożyć tablice rejestracyjne, dzięki czemu możliwe jest odebranie nowych naklejek legalizacyjnych z hologramem.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Należy pamiętać o dostarczeniu do urzędu szeregu dokumentów, dzięki którym możliwa jest rejestracja samochodu. Białystok jako polskie miasto nie wymaga od kierowców spełnienia żadnych dodatkowych formalności.
Lista dokumentów, które musisz przygotować do rejestracji samochodu:
- wniosek podstawowy – dzięki któremu możliwa jest rejestracja pojazdu – Białystok umożliwia jego pobranie ze strony internetowej,
- dokument tożsamości – może być to paszport lub dowód osobisty (w przypadku osób prawnych konieczny jest odpis z KRS),
- dowód stwierdzający nabycie pojazdu na własność,
- potwierdzenie ważności badania technicznego,
- dokumenty rejestracyjne (jeśli pojazd był już rejestrowany),
- potwierdzenie ważności polisy OC,
- pełnomocnictwo (jeżeli nie składasz wniosku osobiście),
- tablice rejestracyjne (jeśli auto było już zarejestrowane).
Podczas rejestracji aut po raz pierwszy lub przy wymianie tablic rejestracyjnych konieczne jest także okazanie dowodu zapłaty w wysokości 180,50 zł. Tylko przy spełnieniu tej formalności będzie możliwa rejestracja samochodu. Białystok daje Ci możliwość wpłaty tej kwoty na konto lub zapłaty kartą i gotówką w kasie urzędu.**
Po zebraniu kompletu dokumentów należy złożyć w urzędzie wniosek o rejestrację pojazdu. Białystok, podobnie jak wszystkie polskie miasta, ma 30 dni na wydanie „twardego” dowodu rejestracyjnego.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, każdy samochód poruszający się po drogach musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Bez spełnienia tej formalności niemożliwa jest rejestracja pojazdu. Białystok jako jedno z wielu polskich miast również obowiązują te same przepisy dotyczące posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Nie musisz się martwić o zakup polisy dla swojego samochodu, ponieważ chętnie Ci w tym pomożemy. W przypadku zakupienia nowego samochodu skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy zadbają o to, aby wybrana oferta była jak najlepsza dla Ciebie. Jeżeli natomiast rejestrujesz samochód używany, wówczas polisa poprzedniego właściciela przechodzi na Ciebie. Co za tym idzie na zakup nowej, masz trochę więcej czasu.
Jeżeli zamieszkujesz miasto Białystok, rejestracja samochodu nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania dotyczące kwestii: rejestracja samochodu – Białystok. Jeżeli potrzebujesz oferty ubezpieczeniowej dobranej do Twoich indywidualnych potrzeb – skontaktuj się z nami.
* Informacje na temat Urzędu Miejskiego w Białymstoku są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą one ze strony: https://bip.bialystok.pl/
** Informacje na temat wymaganych dokumentów, wysokości opłat i sposobów ich płatności są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.bialystok.pl/
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20