już teraz!
W LINK4 obliczysz składkę bez wychodzenia z domu, a kupując polisę online, dostajesz dodatkowe 7% zniżki!*
Jeśli kupiłeś samochód, to kolejne co musisz zrobić, to go zarejestrować. Niezbędne będzie także wykupienie ubezpieczenia OC. Warto mieć także AC. Jedno i drugie ma w swojej ofercie LINK4. Wykupisz je w wygodny sposób, bez wychodzenia z domu.
Decydując się na kupno samochodu, musisz pamiętać o tym, że będziesz musiał go także zarejestrować. Jest to konieczne, jeśli chcesz móc zgodnie z prawem użytkować pojazd. Oprócz rejestracji samochód powinienem mieć także wykupione ubezpieczenie OC. W tym artykule opiszemy, co musisz mieć, aby możliwa była rejestracja samochodu. Gdynia, tak jak i wszystkie inne miasta, delegowała do tego specjalną jednostkę — Referat Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów.
Tak jak w każdym innym mieście, musisz udać się do urzędu miasta. W przypadku Gdyni jest to Referat Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów, który mieści się pod adresem: al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 52/54. Oczywiście z urzędem możesz skontaktować się także bez wizyty w nim. Poniżej znajdziesz mail i telefon, jednak aby zarejestrować pojazd, musisz udać się tam osobiście.
- Prawa jazdy: 58 668-87-44
- Rejestracja pojazdów: 58 668-87-38
- Mail: umgdynia@gdynia.pl
Godziny otwarcia, czyli to, co sprawia najwięcej kłopotów osobom, które mają regularną pracę w ciągu dnia, są następujące:
- Poniedziałek: 7:00-18:00
- Wtorek: 7:00-18:00
- Środa: 7:00-18:00
- Czwartek: 7:00-18:00
- Piątek: 7:00-18:00
- Sobota: 8:00-14:00
- Niedziela: nieczynne
Na szczęście Gdynia pomyślała o mieszkańcach, którzy nie mogą udać się do urzędu w tygodniu i umożliwiła także wizytę w sobotę.**
Tak jak w wielu innych miastach, tak i w Gdyni nie można przyjść do urzędu bez wcześniejszego umówienia się na wizytę. Gdyński urząd na specjalnej stronie umożliwił wcześniejszą rejestrację wizyt, jeśli chcesz złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Gdynia, tak jak i każdy inny urząd wymaga złożenia odpowiednich dokumentów. Co musi się w nich zawierać? Takie informacje znajdziesz w kolejnym akapicie.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Musisz mieć ze sobą oczywiście sam wniosek, który znajdziesz na stronie urzędu. Po tym, jak go wypełnisz, sprawdź, czy na pewno wszystkie dane uzupełniłeś poprawnie. Oszczędzi Ci to zbędnej frustracji i straty czasu wtedy, kiedy będziesz już na miejscu w urzędzie. Żeby zarejestrować samochód na siebie, musisz mieć także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość. W przypadku rejestracji na firmę będzie potrzebny Ci wypis z KRS lub CEIDG.
Żeby zarejestrować samochód, musisz do wniosku załączyć też potwierdzenie własności pojazdu. Może to być umowa kupna-sprzedaży, faktura lub jakiś inny dokument. Weź także oryginał dowodu rejestracyjnego. Powinna w nim być informacja o ważnych badaniach technicznych. Jeśli informacje nie zostały tam zamieszczone, to będziesz musiał uzyskać zaświadczenie, ze samochód pomyślnie przeszedł badania techniczne. Weź ze sobą także polisę OC oraz kartę pojazdu, którą powinien wydać Ci poprzedni użytkownik pojazdu lub sprzedawca.
Pojazdy sprowadzane z zagranicy, do których nie ma dowodu rejestracyjnego, muszą mieć także certyfikat zgodności WE oraz oświadczenie, w którym będą wszystkie niezbędne informacje potrzebne do rejestracji. Jeśli pojazd jest spoza UE, to musisz mieć potwierdzenie opłacenia akcyzy lub dokument, który zwalnia Cię z takiej opłaty. Będziesz musiał także okazać dokumentację potwierdzającą, że samochód przeszedł procedurę celną. Wszystkie dokumenty, które sporządzone są w obcym języku, powinny być przedłożone wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym przez tłumacza przysięgłego.
Oprócz posiadania odpowiednich dokumentów musisz przedstawić także dowód uiszczenia opłaty, która koszt wynosi 180.50 PLN. Możesz jej dokonać bezpośrednio na konto urzędu miasta, jak i w kasie na Sali Obsługi Mieszkańców na stanowiskach A, B i C.*** Posiadając te informacje, rejestracja samochodu (Gdynia) nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.
Prawo wymaga nie tylko, abyś zarejestrował swój samochód, ale także, aby miał on ważną polisę OC. Jeśli kupujesz samochód nowy, to musisz ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W przypadku używanego pojazdu powinieneś sprawdzić, do kiedy ważna jest polisa i jeśli skończy się jej termin, to przedłużyć o kolejny rok. Zarówno wykupić, jak i przedłużyć polisę możesz w LINK4. Jeśli chcesz, możesz zrobić to przez internet, telefon lub osobiście na spotkaniu z konsultantem. Używając specjalnego kalkulatora, będziesz mógł sam obliczyć, jaki będziesz koszt polisy.
Jak widzisz, sam proces rejestracji nie jest zbyt skomplikowany. Najpierw zbierz odpowiednie dokumenty, a potem umów się na wizytę poprzez stronę Urzędu Miasta Gdynia. Rejestracja samochodu musi być poprzedzona uiszczeniem opłaty za rejestrację – zrobisz to przelewem lub dopiero na miejscu w kasie.
Oprócz złożenia odpowiednich dokumentów w urzędzie nie zapomnij o polisie OC. Żeby być jeszcze spokojniejszym, warto wykupić również AC. W przypadku nowych samochodów trudno w ogóle wyobrazić sobie nieposiadanie go. Zarówno jedną, jak i drugą polisę wykupisz w LINK4. Zapoznaj się z pełną ofertą dopasowaną do Twojego pojazdu.
* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.
** Informacje na temat czasu pracy oraz danych kontaktowych Urzędu Miasta Gdynia są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.um.gdynia.pl/referaty,127/referat-praw-jazdy-i-rejestracji-pojazdow,484148
*** Informacje na temat wymaganych dokumentów, wysokości i sposobu dokonania opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.um.gdynia.pl/referaty,127/referat-praw-jazdy-i-rejestracji-pojazdow,484148
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20