już teraz!
Z LINK4 obliczysz składkę ubezpieczenia bez wychodzenia z domu. Kupując polisę komunikacyjną przez Internet, możesz otrzymać zniżkę 7%.*
Poznań – rejestracja samochodu
Planujesz złożyć wniosek, jakim jest rejestracja pojazdu? Poznań zapewnia dwie lokalizacje wydziału komunikacji, w których możesz złożyć dokumenty rejestracji auta. Wizytę w urzędzie umówisz telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej.
Jeśli Twoim miejscem zamieszkania jest Poznań, rejestracja samochodu musi odbyć się w tutejszym wydziale komunikacji. Podpowiemy Ci, jak dopełnić niezbędnych formalności, aby bez kłopotu zarejestrować lub przerejestrować samochód w stolicy Wielkopolski.
Rejestracja samochodu Poznań – dokąd udać się z dokumentami?
Główną lokalizacją Wydziału Komunikacji w Poznaniu jest gmach przy ulicy Gronowej – pełny adres to Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych: ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań, (sala obsługi, parter).
Gdzie jeszcze możliwa jest rejestracja samochodu? Poznań zapewnia również drugą lokalizację Wydziału Komunikacji przy ulicy ul. 28 czerwca 1956 r. (nr 404, sala obsługi, parter).
Godziny pracy wydziału komunikacji w Poznaniu to 7:30 – 17:00 w poniedziałek i 7:30 – 15:30 od wtorku do piątku. W soboty i niedziele urząd jest nieczynny.
W celu umówienia wizyty w wydziale komunikacji należy dzwonić pod numer: 61 646 33 44 lub wykonać rezerwację za pośrednictwem platformy internetowej BIP. Czytamy tam również, że osoby, które nie zarezerwują wizyty, nie zostaną obsłużone.**
Rejestracja pojazdu Poznań – zasady
Proces rejestracji pojazdu nie jest jednolity, samochody nowe rejestruje się przy użyciu podstawowych dokumentów. W przypadku samochodów używanych, sprowadzonych z zagranicy lub zabytkowych, procedury są nieco bardziej skomplikowane.
Jak przebiega rejestracja pojazdu? Poznań to miasto, w którym obowiązują zasady ogólnopolskie. Nowy samochód kupiony w Polsce rejestrujemy, dostarczając do urzędu wyłącznie fakturę zakupu, świadectwo homologacji i kartę pojazdu.
W przypadku samochodu używanego musimy dostarczyć do wydziału komunikacji jego tablice i dowód rejestracyjny. Obecnie zmiana tablic rejestracyjnych nie jest obowiązkowa. Nie ma znaczenia, gdzie w Polsce miała miejsce poprzednia rejestracja pojazdu. Poznań nie wymaga zmiany tablic na własne. Co nie oznacza, że ich demontaż nie będzie konieczny. Trzeba je będzie dostarczyć w celu wymiany naklejek legalizacyjnych z hologramami. Zatem jeśli kupiłeś samochód zarejestrowany w Gdańsku, a Twoim miejscem zamieszkania jest Poznań – rejestracja samochodu może pozostać gdańska.
Zanim udasz się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy, przygotuj tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży. Wydział Komunikacji wymaga przedłożenia dokumentu przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego. Za samochody sprowadzane z zagranicy należy opłacić akcyzę, jeżeli auto zostało zakupione w UE lub cło w przypadku samochodów sprowadzonych z krajów niewchodzących w skład UE.
Kupiłeś zabytek? Jak wygląda w tym wypadku rejestracja samochodu? Poznań oferuje możliwość zarejestrowania samochodu zabytkowego na zasadach ogólnopolskich. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, musisz przygotować kopię decyzji o wpisaniu pojazdu do rejestru zabytków lub potwierdzenie wpisania pojazdu do wojewódzkiej ewidencji zabytków, lub potwierdzenie wpisania pojazdu do inwentarza muzealiów. W sytuacji, gdy samochód, który posiadasz, kwalifikuje się do tego, by uznać go za zabytek motoryzacji, również musisz go przerejestrować. Samochody zabytkowe mają specjalne tablice rejestracyjne.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Wymagane dokumenty i wniosek o rejestrację pojazdu – Poznań
Do rejestracji i przerejestrowania samochodu obowiązuje standardowy zestaw dokumentów:
- wniosek o rejestrację pojazdu – Poznań zapewnia możliwość pobrania go bezpośrednio ze strony internetowej urzędu,
- dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
- dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
- dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
- zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu,
- ważna polisa OC,
- pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny).***
Ile kosztuje rejestracja samochodu? Poznań akceptuje przelewy bankowe lub płatność gotówkową w kasie urzędu przy ulicy Gronowej. Przy zmianie tablic rejestracyjnych opłata wynosi 180,50 zł.
Ubezpieczenie samochodu a rejestracja pojazdu – Poznań
Wiesz już, jak wygląda rejestracja samochodu – Poznań w tym względzie nie różni się od innych miast. Pozostaje jeszcze kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC, bez którego rejestracja samochodu nie będzie możliwa. Jak kupić ubezpieczenie OC? Umów się na spotkanie z doradcą, napisz do nas lub zadzwoń. OC samochodu możesz wykupić również bez wychodzenia z domu – na naszej stronie internetowej.
Mamy nadzieję, że dzięki nam, wiesz już, jak przebiega rejestracja samochodu – Poznań to jedno z miast, które umożliwia Ci pobranie niezbędnych wniosków bezpośrednio ze strony internetowej. W celu dopełnienia obowiązku wykupienia ubezpieczenia skontaktuj się z nami – formalności dopełnisz szybko i bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje dotyczące rejestracji samochodu w Poznaniu znajdziesz na stronie: Bip Miasta Poznań.
* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.
** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydzialy/wydzial-spraw-obywatelskich-i-uprawnien-komunikacyjnych,2599/
*** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydzialy/wydzial-spraw-obywatelskich-i-uprawnien-komunikacyjnych,2599/
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20