już teraz!
W LINK4 obliczysz składkę bez wychodzenia z domu, a kupując polisę online, dostajesz dodatkowe 7% zniżki!*
Rejestracja samochodu – Rzeszów pod lupą
Mieszkasz w Rzeszowie i kupiłeś samochód? Musisz go zarejestrować. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zarejestrować swój pojazd w Rzeszowie.
Rejestracja samochodu w Rzeszowie to dość prosta formalność, wymagająca jednak szeregu wniosków oraz poświadczeń wniesienia opłat. Zgromadziliśmy wykaz niezbędnych dokumentów oraz formalności, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli czeka Cię rejestracja pojazdu. Rzeszów to miasto, na którym skupiliśmy się w poniżej.
Wniosek o rejestrację pojazdu Rzeszów – gdzie złożyć?
Chcesz zarejestrować samochód w Rzeszowie? Aby zarejestrować pojazd w Rzeszowie, należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa, mieszczącego się przy placu Ofiar Getta 7, 35-002 Rzeszów.
Godziny przyjęć interesantów:
- Poniedziałek: 7:30 – 15:30
- Wtorek: 7:30 – 15:30
- Środa: 7:30 – 17:00
- Czwartek: 7:30 – 15:30
- Piątek: 7:30 – 15:30
Kontakt z Wydziałem Komunikacji:
- Sekretariat: 17 875 45 63
- Rejestracja pojazdów / Informacja ogólna:
- 17 875 45 81
- 17 875 45 82
- 17 875 45 83
- 17 875 45 70
- E-mail: km@erzeszow.pl Przed wizytą warto skorzystać z możliwości rezerwacji terminu online, co pozwoli uniknąć kolejek i usprawni proces rejestracji pojazdu. Aby umówić wizytę, należy odwiedzić stronę urzędu i sprawdzić dostępność tej usługi.
Dodatkowo, Urząd Miasta Rzeszowa posiada Punkty Obsługi Mieszkańców w centrach handlowych, gdzie można załatwić niektóre sprawy urzędowe. Jednakże, w przypadku rejestracji pojazdu, zaleca się kontakt z główną siedzibą Wydziału Komunikacji.
Przed wizytą warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do rejestracji pojazdu, aby proces przebiegł sprawnie.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów oraz procedur można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa.
Rejestracja samochodu Rzeszów – kluczowe zasady
Rejestrujesz samochód w Rzeszowie? Procedury nie różnią się tu od trybu rejestracji pojazdów w innych miejscach w Polsce. Przepisy dotyczące rejestracji pojazdów reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Kupujesz nowy samochód prosto z salonu? Zanim wyjedziesz z nim na ulice, musisz dokonać rejestracji pojazdu. Możesz zrobić to osobiście lub upoważnić do tego dealera samochodowego.
Właściciele samochodów kupionych z drugiej ręki mają na rejestrację 30 dni od daty zakupu pojazdu. Obecnie, jeżeli samochód posiada polskie tablice rejestracyjne, nowy właściciel nie musi ich wymieniać. Koniecznie jest jednak dostarczenie ich do wydziału komunikacji w celu zmiany naklejek.
Do samochodów sprowadzanych zza granicy należy dołączyć także potwierdzenie opłaty akcyzy lub cła.
Posiadasz samochód zabytkowy? Rejestracja pojazdu zabytkowego wymaga wpisania pojazdu do rejestru zabytków. Aby było to możliwe, samochód ten musi spełniać kluczowe warunki. Przede wszystkim musi mieć co najmniej 25 lat, a dany model musi być nieobecny na rynku od przynajmniej 15. Dodatkowo bardzo istotną kwestią jest oryginalność części. Zamienniki nie mogą stanowić więcej niż 25% samochodu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Rejestracja pojazdu Rzeszów – jakie dokumenty są niezbędne?
Aby rejestracja pojazdu przebiegła sprawnie, do urzędu przyjdź z kompletem koniecznych do rejestracji pojazdu dokumentów. Oto lista:
- Wniosek o rejestrację pojazdu – formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa lub bezpośrednio w siedzibie urzędu. Warto go pobrać i wypełnić przed wizytą, aby zaoszczędzić czas.
- Dokument tożsamości – dla osoby fizycznej jest to dowód osobisty lub paszport. W przypadku firm lub osób prawnych konieczne jest dostarczenie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
- Dowód własności pojazdu – dokument potwierdzający prawo własności pojazdu. Może to być faktura, umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny lub orzeczenie sądu.
- Dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany, należy dostarczyć dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu.
- Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym – jest wymagane, jeśli dowód rejestracyjny nie zawiera informacji o terminie najbliższego badania technicznego.
- Ważne OC – dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC dla pojazdu. Polisa OC jest obowiązkowa i konieczna do przeprowadzenia rejestracji pojazdu.
- Pełnomocnictwo – w przypadku, gdy formalności w imieniu właściciela pojazdu załatwia pełnomocnik. Pełnomocnictwo wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, z wyjątkiem sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny (np. małżonek, rodzic, dziecko).
- Tablice rejestracyjne – tablice rejestracyjne muszą być dostarczone, nawet jeśli nie będą wymieniane. Urzędnik umieszcza na nich nowe naklejki legalizacyjne z hologramami.
Złożenie wszystkich powyższych dokumentów pozwoli na sprawną rejestrację pojazdu w Rzeszowie. Warto wcześniej upewnić się, że wszystkie dokumenty są kompletne, aby uniknąć konieczności ponownych wizyt w urzędzie. Aby ułatwić proces rejestracji, można skorzystać z opcji rezerwacji wizyty online na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa.
W Wydziale Komunikacji należy złożyć potwierdzenie wniesienia opłat urzędowych. Koszt rejestracji samochodu, w przypadku braku konieczności wymiany tablic to około 70 złotych, natomiast z tablicami ponad 180 złotych.
Czasowa rejestracja pojazdu w Rzeszowie – najważniejsze informacje
Czasowa rejestracja umożliwia legalne korzystanie z pojazdu w określonych sytuacjach, zanim zostanie on zarejestrowany na stałe. Jest to tymczasowa forma dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego, podczas której właściciel otrzymuje pozwolenie czasowe oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Rejestracja ta jest stosowana w szczególnych przypadkach i ma ograniczony czas ważności.
Kiedy można dokonać czasowej rejestracji pojazdu?
Czasowej rejestracji pojazdu można dokonać w następujących przypadkach:
- Z urzędu – w sytuacji, gdy pojazd jest rejestrowany na stałe, ale proces ten nie może zostać zakończony od razu (np. oczekiwanie na wydanie dowodu rejestracyjnego).
- Na wniosek właściciela – na żądanie właściciela pojazdu, jeżeli istnieje potrzeba tymczasowego korzystania z pojazdu, np. w celu:
- Wywozu pojazdu za granicę – rejestracja pozwala na legalny wywóz pojazdu poza granice Polski.
- Przejazdu z miejsca zakupu do miejsca użytkowania – jeśli pojazd został zakupiony w innej lokalizacji, czasowa rejestracja umożliwia legalne przemieszczenie go do miejsca zamieszkania właściciela.
- Wykonania badań technicznych lub naprawy pojazdu – gdy konieczne jest przemieszczenie pojazdu do stacji kontroli pojazdów lub warsztatu naprawczego.
Jakie dokumenty są potrzebne do czasowej rejestracji pojazdu?
Aby uzyskać czasową rejestrację pojazdu w Rzeszowie, należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji następujące dokumenty:
- Wniosek o czasową rejestrację pojazdu – formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa lub bezpośrednio w urzędzie.
- Dowód własności pojazdu – faktura, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny lub inny dokument potwierdzający prawo własności pojazdu.
- Dokument tożsamości właściciela pojazdu – dowód osobisty, paszport lub odpis z KRS (dla osób prawnych).
- Potwierdzenie opłaty rejestracyjnej – opłata za wydanie tablic tymczasowych oraz pozwolenia czasowego.
- Świadectwo zgodności WE lub inne dokumenty homologacyjne – w zależności od rodzaju pojazdu i jego pochodzenia.
- Pełnomocnictwo – jeśli formalności dokonuje pełnomocnik, konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa.
Na jak długo można zarejestrować pojazd czasowo?
Czasowa rejestracja pojazdu udzielana jest na okres do 30 dni, ale w uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać przedłużony o kolejne 14 dni. Dodatkowy czas jest zazwyczaj przyznawany w sytuacjach, gdy proces rejestracji stałej wymaga dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentacji.
Co należy zrobić po upływie ważności czasowej rejestracji?
Po upływie okresu ważności czasowej rejestracji należy podjąć następujące działania:
- Zwrócić tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe – tablice i pozwolenie należy zwrócić do wydziału komunikacji, który je wydał. W przypadku wywozu pojazdu za granicę tablice te mogą zostać zatrzymane przez właściciela.
- Uzupełnić brakujące dokumenty – jeżeli czasowa rejestracja była związana z oczekiwaniem na dokumenty niezbędne do pełnej rejestracji, należy je dostarczyć do urzędu.
- Zakończyć proces stałej rejestracji pojazdu – właściciel musi zgłosić się do wydziału komunikacji, aby odebrać stały dowód rejestracyjny.
Ubezpieczenie samochodu a rejestracja w Rzeszowie
Rejestracja pojazdu – Rzeszów, Kraków lub inne miasta – bez względu na to, gdzie mieszkasz, to jeden z kluczowych obowiązków prawie każdego właściciela samochodu. Dzięki temu możliwe jest legalne poruszanie się po drogach. Niemniej jednak drugim kluczowym obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia OC.
W przypadku nowych samochodów właściciel ma obowiązek wykupić OC, zanim samochód wyjedzie na ulicę. Natomiast przy samochodach używanych należy sprawdzić, czy poprzednie OC jest nadal ważne.
Samochody sprowadzane zza granicy muszą mieć aktywną polisę w chwili przekraczania granicy. Może być to ubezpieczenie obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, graniczne lub Zielona karta. Jeśli jedna nie ma takiego OC, jest to obowiązek nowego właściciela.
Wykupienie ubezpieczenia OC jest proste i szybkie. LINK4 posiada w swojej ofercie zarówno punkty stacjonarne, jak i możesz skontaktować się z nami telefoniczne. Obecnie wielu kierowców chętnie wybiera wygodny kalkulator OC, dzięki któremu można uzyskać informację na temat wysokości składki już w 60 sekund. Jeśli interesuje Cię wykupienie ubezpieczenia, a wcześniej rejestracja pojazdu, Rzeszów to miasto, które swoim zasięgiem obejmuje także LINK4. Jeśli szukasz dopasowanego ubezpieczenia komunikacyjnego, zapoznaj się z naszą ofertą.
Wykup ubezpieczenie w LINK4!
Wykup ubezpieczenie obowiązkowe w LINK4! Sprawdź, ile zapłacisz za OC – wejdź na stronę z naszym kalkulatorem online i podaj podstawowe informacje o kierowcy oraz pojeździe.
W LINK4 OC wykupić możesz w Pakiecie z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu zyskujesz m.in.:
- holowanie samochodu do 100 km od miejsca wypadku,
- samochód zastępczy do 3 dni,
- pomoc w wymianie koła na miejscu lub w warsztacie (jeżeli wymiana nie będzie możliwa na miejscu).
W LINK4 znajdziesz też szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych. Są to m.in.: AC, Assistance (w 3 różnych wariantach), NNW, KluczykiPlus czy Szyby24.
Sprawdź naszą ofertę i wykup swoje ubezpieczenie już dziś! Możesz to zrobić:
- online – przez naszą stronę www,
- telefonicznie – dzwoniąc pod numer 22 444 44 23,
- stacjonarnie – u agenta współpracującego z LINK4!
* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.
** Informacje na temat czasu pracy UM Rzeszów oraz danych kontaktowych są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.erzeszow.pl/281-wydzial-komunikacji/2122-informacje-o-wydziale.html
*** Informacje na temat wymaganych dokumentów oraz wysokości i sposobu wniesienia opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.erzeszow.pl/281-wydzial-komunikacji/2122-informacje-o-wydziale.html
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20