Ubezpieczenie to jedna z pierwszych rzeczy, o jakich powinniśmy pomyśleć, zanim wprowadzimy się do wymarzonego mieszkania. Nie zawsze wystarczy jednak podstawowy zakres ochrony. Przypadki, w których warto zabezpieczyć się dodatkowo, wbrew pozorom zdarzają się dość często.
Podstawowa ochrona w ubezpieczeniu mieszkania obejmuje zwykle ubezpieczenie na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych,m.in. rabunku z włamaniem lub zalania. Zalania spowodowane są przede wszystkim awarią instalacji wodnej, kanalizacyjnej, a w okresie zimowym - awarią centralnego ogrzewania. „Szkody tego typu mogą powodować bardzo duże straty w naszym majątku i dlatego warto pamiętać o ubezpieczeniu się w tym zakresie. Wystarczy wyobrazić sobie tylko, jak wielkie zniszczenia w naszym mieszkaniu może wyrządzić brudna woda wydostająca się z zapchanego pionu kanalizacyjnego” – zwraca uwagę Agata Ambroziak-Rogulska, kierownik ubezpieczeń majątkowych w LINK4. W takim przypadku do wyrzucenia są meble i dywany, poza tym parkiet czy też wszelkiego rodzaju panele najczęściej nadają się do wymiany.
Ubezpieczenie mieszkania jest niezwykle istotne. Sami zawsze możemy pamiętać o zakręceniu kurków czy dbaniu o instalacje wodne. Należy jednak pamiętać o tym, że nie na wszystko ma się wpływ. Równie dobrze zalać nas może sąsiad. „W takim przypadku bardzo pomocne okazuje się posiadanie polisy majątkowej, bo z roszczeniem o wypłatę odszkodowania z tytułu powstałej szkody zalaniowej będziemy się mogli zwrócić do naszego ubezpieczyciela” – tłumaczy Agata Ambroziak-Rogulska.
A co, jeśli to nam zdarzy się zalać sąsiada? Takie wypadki się zdarzają, dlatego bardzo ważne, oprócz posiadania polisy mieszkaniowej, jest także zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie chroni nas przed roszczeniami osób trzecich. Dlatego też, jeśli zalejemy mieszkanie znajdujące się poniżej naszego, odszkodowanie sąsiadowi wypłaci ubezpieczyciel. „Tym sposobem chronimy również swój majątek, bo nie zawsze nas stać, aby zapłacić sąsiadowi za remont, który będzie musiał wykonać po zaistniałej szkodzie” – podkreśla Agata Ambroziak-Rogulska.
Jeśli mówimy o zalaniu mieszkania znajdującego się na niższej kondygnacji, warto znać ostatnie orzeczenie Sądu Najwyższego. Według niego zanim odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu, trzeba udowodnić winę sąsiadowi zajmującemu mieszkanie, z którego nastąpiło zalanie.
Widać więc, że w przypadku zalania niebędne jest zarówno ubezpieczenie mieszkania, jak i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w zależności od tego, czy sąsiad zaleje nas, czy my – sąsiada. W ofercie LINK4 można znaleźć specjalne OC mieszkaniowe, które stanowi dodatkową ochronę dla ubezpieczenia majątkowego „Dom”.
Kontakt dla mediów