6 sposobów na zamarznięty zamek w samochodzie
Zimowa aura nie sprzyja kierowcom. Deszcz, śnieg, marznąca mżawka i ujemne temperatury niekorzystnie wpływają na stan auta. W taką pogodę kierowcę spotkać może nieprzyjemna niespodzianka, jaką jest zamarznięty zamek w samochodzie. Podpowiadamy, jak szybko i bezpiecznie radzić sobie z takim problemem.
Spis treści:
1. Zamarznięty zamek w samochodzie. Jak do tego dochodzi?
2. Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie? 6 porad
3. Zamarznięty zamek w samochodzie. Podsumowanie
Jeśli zdarzy Ci się, że zamek w drzwiach samochodu zamarznie, nie panikuj i nie ciągnij klamki na siłę! To nie jest dobra metoda na otwarcie oblodzonych drzwi. Ciągnąc i szarpiąc, możesz uszkodzić klamkę lub uszczelki, a wymiana tych elementów jest kłopotliwa i kosztowna. Zamiast tego poznaj praktyczne sposoby na zamarznięty zamek w samochodzie.
Zamarznięty zamek w samochodzie. Jak do tego dochodzi?
Zdarza się, że śnieg oraz woda dostają się do gumowych uszczelek przy drzwiach pojazdów. Uszczelki takie wyposażone są w kanaliki, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli są one niedrożne, zbiera się w nich woda, a wraz z nadejściem niskich temperatur zmienia się w lód. W drzwiach tworzą się korki lodowe, które skutecznie uniemożliwiają ich otwarcie.
Sprawdź także: 5 sposobów na bezpieczną jazdę zimą
To nie jedyna przyczyna zamarzania drzwi w aucie. Może się tak dziać także z powodu ogólnej wilgoci we wnętrzu pojazdu. Woda podgrzana strumieniem gorącego powietrza paruje i skrapla się na różnych elementach. Gdy temperatura opada, zmienia się w lód. Takim problemom można zapobiec, regularnie czyszcząc dywaniki ze śniegu i błota. Należy też używać klimatyzacji na obiegu zamkniętym. To skuteczny sposób na wysuszenie powietrza w samochodzie i zapobieganie awariom.
Przed zamarzaniem drzwi zimą można się uchronić. Pomogą Ci w tym specjalne preparaty na bazie silikonu. Zabezpieczają one uszczelki przed wysychaniem i pękaniem, a tym samym przed przymarzaniem gumy do metalowych obrzeży drzwi. Ważne, aby środki takie stosować na wyczyszczone i dokładnie osuszone powierzchnie. Tylko wówczas okażą się one skuteczne.
Należy też zadbać o zamek. W tym celu możesz go systematycznie smarować zwykłą wazeliną. Sprawdzi się też smar silikonowy. A co z popularnym środkiem WD-40? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy eksperci jednak odradzają jego stosowanie na zamarznięty zamek. Może on wyczyścić mechanizm ze smaru, który ułatwia jego funkcjonowanie.
Najlepiej unikać mycia pojazdu zimą, gdy panują bardzo niskie temperatury. Jeśli jest to niezbędne, dobrze byłoby auto dokładnie osuszyć przed postawieniem go na odkrytym parkingu. Jeśli Twój pojazd parkujesz pod gołym niebem, w okresie zimowym możesz go ochronić, stosując pokrowce samochodowe oraz specjalne maty na szyby. Niektóre ich rodzaje są pokryte płynem mrozoodpornym. Uchroni Cię to także przed koniecznością oczyszczania szyb.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie? 6 porad
W pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystkie drzwi są zablokowane. Niekiedy uda się wejść do pojazdu od strony pasażera, a nawet przez bagażnik. Wówczas wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce i włączyć ogrzewanie samochodu. Jednak co zrobić, jeśli zamarznięty centralny zamek uniemożliwia, dostanie się do środka żadnym wejściem?
-
Użyj odmrażacza do zamków
Na stacjach paliw lub w sklepach internetowych znajdziesz odmrażacze, które można stosować na zamarznięty zamek w drzwiach samochodu. Najpopularniejsze środki do odmrażania zamków samochodowych są dostępne w sprayu, emulsji lub w postaci płynów. Wystarczy umieścić aplikator w mechanizmie zamku, wlać preparat i odczekać kilka minut, aż zacznie działać. Środki takie są stosunkowo tanie. Skuteczny odmrażacz kupisz już za kilkanaście złotych.
Odmrażacze do zamków mają też kilka wad. Zbyt częste ich stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na działanie mechanizmu otwierania. Pamiętaj też, aby środki odmrażające aplikować precyzyjnie w szczelinę. Spływający preparat może uszkodzić lakier wokół klamki lub jej plastikowe elementy.
-
Przyłóż do zamka ciepłą wodę
Ciepła woda również zadziała na zamarznięty zamek. Jak otworzyć drzwi przy jej pomocy? Najlepiej zbliżyć do zamka butelkę z gorącą wodą lub termofor, a następnie odczekać kilka minut, aż lód stopnieje. Uważaj jednak by się przy tym nie poparzyć. Pamiętaj, aby nie wylewać wody bezpośrednio na zamek. Zamarza ona dużo szybciej na mrozie. Dlatego wlana do wnętrza mechanizmu, mógłby spowodować jego całkowite zablokowanie.
-
Podgrzej kluczyk
Jeśli Twoje auto to starszy model, a klucz nie jest elektryczny, możesz spróbować go delikatnie podgrzać. Możesz to zrobić za pomocą zapałek lub zapalniczki. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Rozgrzany metal prawdopodobnie rozmrozi zamek. Nigdy nie popróbuj jednak tej metody nowszych autach. W przypadku nowoczesnych kluczyków płomień może uszkodzić delikatną elektronikę.
-
Skorzystaj z elektrycznego gadżetu
Elektryczny odmrażacz do zamkóww kształcie kluczyka to poręczne urządzenie. Jest ono tak małe, że bez problemu można nosić je przy sobie jako brelok. Zaletą jest również niska cena takiego gadżetu. Wyglądem nie różni się zbytnio od klucza, ale główną różnicą jest funkcja grzania. Po umieszczeniu urządzenia w zamku lód powoli się topi.
-
Użyj środka odkażającego do rąk
A co zrobić, jeśli akurat nie masz pod ręką płynu odmrażającego, ani podręcznego gadżetu? Cóż, być może nosisz w torebce lub plecaku środek odkażający do rąk? Jeśli zawiera on etanol i alkohol izopropylowy, może pomóc Ci otworzyć zamek. Obie substancje obniżają temperaturę zamarzania wody. Mogą też stopić lód w mechanizmie zamka. Spróbuj pokryć klucz środkiem odkażającym. Następnie włóż go do zamarzniętego zamka i odczekaj kilkadziesiąt sekund.
-
Spryskaj uszczelkę
Jeżeli pomimo zastosowania tych wszystkich metod zamek nadal nie działa, przyczyną problemu może być uszczelka, która przymarzła do ościeżnicy. W takim przypadku staraj się nie szarpać drzwi. Zamiast tegopostaraj się skruszyć nadmiar lodu. W szpary możesz wlać płyn do odmrażania szyb lub zimowy płyn do spryskiwaczy. Po chwili powinieneś być w stanie otworzyć drzwi.
Zobacz również: Jak znani kierowcy przygotowują się do zimy?
Gdy otworzysz już drzwi, wytrzyj je dokładnie i osusz. Dzięki temu nie zamarzną ponownie. Po wejściu do wnętrza pojazdu uruchom silnik, ogrzewanie i nastaw nadmuch na szyby. Sprawi to, że szron na szybciej się roztopi i będziesz mógł otworzyć pozostałe drzwi. Najlepiej nagrzewać auto stopniowo, gdyż gorący nadmuch na oblodzone szyby mógłby spowodować ich pęknięcie.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zamarznięty zamek w samochodzie. Podsumowanie
Któraś z opisanych przez nas metod z pewnością zadziała na zamarznięty zamek w aucie. Aby jednak mogło się tak stać, powinieneś się wcześniej odpowiednio przygotować. Wraz z nastaniem wczesnych przymrozków zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Zainwestuj w płyn do odmrażania zamka lub w elektryczny podgrzewacz. A jeśli parkujesz samochód pod niebem, zabezpiecz go pokrowcem.
Zima to niebezpieczny okres dla kierowców. Auto może wpaść w poślizg lub ulec awarii. Dlatego pamiętaj, aby koniecznie wykupić polisę. Decydując się na pakiet OC i AC w LINK4 uchronisz się przed wydatkami na naprawę auta, jeśli dojdzie do stłuczki. Natomiast polisa NNW ochroni Cię i podróżujące z Tobą osoby przed konsekwencjami wypadków.
Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 i jedź bezpiecznie!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20