Booster rozruchowy do akumulatora – co to jest i jak działa?
Napięcie Twojego akumulatora spadło do poziomu uniemożliwiające uruchomienie silnika, a Ty nie masz możliwość podłączenia go pod prostownik? Booster rozruchowy do akumulatora może okazać się w takich momentach ostatnią deską ratunku.
Spis treści:
1. Co to jest i jak działa booster rozruchowy?
2. Na co zwrócić uwagę wybierając booster do akumulatora?
3. Booster rozruchowy – jak poprawnie go używać?
4. Booster do akumulatora. Podsumowanie
Chcesz dowiedzieć się, co to jest i jak działa urządzenie rozruchowe? Booster do akumulatora to stosunkowo proste narzędzie, które może okazać się niezbędne w kryzysowych sytuacjach. Sprawdź zatem, jak wybierać booster do akumulatorów i jak go używać w sposób zapewniający efektywność oraz bezpieczeństwo.
Co to jest i jak działa booster rozruchowy?
Booster rozruchowy to w pewnym sensie powerbank do akumulatora, który powinien być wykorzystywany w sytuacjach awaryjnych – np. gdy napięcie spadło do poziomu uniemożliwiającego uruchomienie silnika. Posiada on w większości przypadków baterie litowo-polimerowe o dużej pojemności i wysokiej wartości prądu rozruchowego. Są to zatem wytrzymałe akcesoria naprawcze, w których nie występuje tzw. efekt pamięci. Chcąc uzupełnić ich zasoby energii elektrycznej, wystarczy podłączyć urządzenie do zwykłego gniazdka elektrycznego (czasem wystarczy prąd o napięciu 12 V, dzięki czemu taki booster rozruchowy może być ładowany również z gniazdka samochodowego).
Chyba każdy doskonale wie, jak działa powerbank. Akumulator także pełni funkcję magazynu energii dla pojazdu, lecz jego zasoby wykorzystywane i uzupełniane są na bieżąco. Booster rozruchowy jest z kolei narzędziem (a właściwie akcesorium), którego używamy wyłącznie w sytuacjach kryzysowych.
Powerbank do akumulatora samochodowego (co do zasady) nie potrzebuje stałego, zewnętrznego źródła prądu. Do tego obsługa tego typu urządzeń jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności popartych doświadczeniem i posiadaniem narzędzi warsztatowych. Dodatkowo, na rynku pojawia się coraz więcej kompaktowych urządzeń i tzw. Jump Starterów o niewielkiej wadze i kompaktowych rozmiarach. Dzięki temu bez trudu możesz transportować je w bagażniku auta.
Kiedy booster rozruchowy może okazać się nieocenionym wsparciem?
Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, warto posiadać naładowany i gotowy do pracy booster. Akumulator samochodowy nie przepada za takimi warunkami otoczenia, dlatego, gdy jest już on mocno wyeksploatowany, jego napięcie może spaść do minimalnego poziomu nawet w ciągu kilkunastu godzin bezruchu.
Zima to jednak niejedyny moment, w którym booster rozruchowy może okazać się przydatny. Jeśli lubisz wypady za miasto, np. na piknik lub nad wodę z bliskimi (lub w samotności) prawdopodobnie będziesz wykorzystywać akumulator auta – chociażby do tego, by włączyć muzykę.
Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać odpowiedni booster do akumulatora. Sprawdź, który model będzie najlepszym wyborem dla Ciebie i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
To może Cię zainteresować: Wymiana akumulatora. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?
Na co zwrócić uwagę wybierając booster do akumulatora?
W sklepach z wyposażeniem motoryzacyjnym spotkasz mnóstwo interesujących modeli od różnych producentów. Czy wybór najdroższego boostera zagwarantuje Ci zadowolenie z decyzji? Nie tym razem. Booster do akumulatorów koniecznie trzeba dopasować pod kątem:
napięcia (12 lub 24 V),
pojemności i mocy silnika pojazdu, przy którym będzie on wykorzystywany;
podłączenia do sieci zasilającej (12 lub 230 V),
prądu rozruchowego,
pojemności akumulatorów.
W zależności od maksymalnego prądu rozruchowego boostery działają z akumulatorami o różnej pojemności. Urządzenia charakteryzują się kompaktowymi wymiarami – nie zajmują miejsca w warsztacie czy bagażniku auta. W zależności od ich konstrukcji urządzenia ładowane są z sieci elektrycznej 230 V lub z gniazda samochodu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Booster rozruchowy – jak poprawnie go używać?
Po pierwsze i najważniejsze: wyłącz odbiorniki prądu i urządzenia, które pobierają dużą ilość energii elektrycznej podczas pracy. Dmuchawa, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne czy radio – są to prądożerne układy, które skracają żywotność akumulatora w drastycznym stopniu. Na czas rozruchu dostarczanie prądu do nich jest zazwyczaj odcinane (co widać m.in. po ich zachowaniu), lecz lepiej upewnić się wcześniej i zadbać o to, by wyeliminować nawet najmniejsze zużycie potrzebnej energii.
Następnie podłącz booster do akumulatora. Zacznij od podpięcia zacisków przewodów boostera do biegunów akumulatora, zwracając szczególną uwagę na biegunowość: przewód oznaczony plusem (zwykle czerwony) podepnij do plusa akumulatora, natomiast minus przewodu boostera (zwykle czarny) do minusa na akumulatorze. Dopiero teraz podłącza się przewody do gniazda w boosterze.
Booster rozruchowy podłączony do akumulatora? Spróbuj uruchomić silnik, przekręcając kluczyk w stacyjce lub wciskając przycisk rozrusznika. Jeżeli nie podejmie on pracy w ciągu 2-3 sekund, spróbuj raz jeszcze – lecz dopiero za ok. 30 sekund (jest to niezbędny czas do chłodzenia akumulatora rozruchowego i jego przewodów). Nie przeciągaj prób dłużej, gdyż może to spowodować uszkodzenie urządzenia.
Udało się uruchomić silnik? Odepnij booster rozruchowy od akumulatora. Zgodnie z instrukcjami obsługi akumulatorów jako czas graniczny zwykle podawany jest czas 30 sekund. Stosuj się zatem do zaleceń producentów, by wyeliminować ryzyko uszkodzenia urządzeń, narzędzi i podzespołów.
Samo uruchomienie silnika to w pewnym sensie połowa sukcesu. Coś w końcu musiało sprawić, że akumulator został rozładowany. Jeśli jest to bardzo długi czas postoju auta przy minusowych temperaturach, prawdopodobnie nie musisz martwić się o stan techniczny auta lub samego akumulatora. Warto jednak przeanalizować zaistniałą sytuację i sprawdzić, dlaczego zabrakło prądu. Po namierzeniu prawdopodobnej usterki wyeliminuj ją z pomocą profesjonalnych mechaników.
Sprawdź: Montaż kamery cofania. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Booster do akumulatora. Podsumowanie
Booster do akumulatorów to przydatny element wyposażenia, który może okazać się ostatnią deską ratunku w przypadku pełnego rozładowania akumulatora samochodowego. Nie należy jednak kupować pierwszego, lepszego urządzenia. Podczas podejmowania decyzji zakupowej, należy kierować się konkretnymi wytycznymi związanymi z parametrami pojazdu, przy którym booster rozruchowy będzie wykorzystywany.
Chcesz podróżować bez strachu o sprawność swojego pojazdu i możliwość wystąpienia awarii podczas odległych tras? Zabezpiecz się przy pomocy profesjonalnie dobranego ubezpieczenia. W LINK4 przygotowaliśmy wiele ofert i dodatkowych usług, które pomogą Ci w wielu sytuacjach kryzysowych. Poznaj szczegóły dotyczące ubezpieczenia OC, AC, NNW, Auto Assistance itp. Wszystkie najistotniejsze informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej. Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy sfinalizować zakup wybranej polisy.
Skorzystaj również z wygodnego kalkulatora online LINK4. Dzięki niemu wystarczy kilka kliknięć myszki, by poznać szczegółową ofertę i cenę polisy, która spełnia Twoje oczekiwania. Zobacz sam, jakie to proste!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
