Co to jest kontrolka EPC i do czego służy?
Większość kierowców nie ma problemu z rozpoznawaniem symboli kontrolek zapalających się w ich samochodach. Jednak są także kontrolki, które mogą przysporzyć niemałe problemy. Co to jest kontrolka EPC i co oznacza jej zaświecenie się? Dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści
1. EPC i kontrolka silnika. Co oznaczają?
2. Żółta kontrolka EPC. Czy to błąd?
3. Electronic Power Control. Za co odpowiada?
4. Co to jest kontrolka EPC – już wszystko o niej wiesz!
EPC i kontrolka silnika. Co oznaczają?
Kontrolki, które wyświetlają się na desce rozdzielczej, możemy podzielić na kilka kategorii. Te najważniejsze, których zapalenie może zwiastować poważne problemy zagrażające bezpieczeństwu, to kontrolki czerwone. Gdy w naszym pojeździe zapali się, np. kontrolka braku oleju to niezwłocznie powinniśmy przerwać jazdę oraz zgasić silnik, ponieważ grozi to poważnym uszkodzeniem pojazdu. EPC i kontrolka silnika są w kolorze żółtym, jednak ich również nie powinieneś lekceważyć.
Po zapaleniu się żółtych kontrolek możesz kontynuować jazdę, ponieważ oznaczają one usterkę, która nie unieruchamia samochodu. Niemniej jednak wskazane jest jak najszybsze usunięcie każdej z awarii – ze względów bezpieczeństwa oraz, aby koszty naprawy były jak najmniejsze. Natomiast niebieskie i zielone kontrolki mają charakter informacyjny i przypominają nam, np. włączonych o światłach lub włączonym tempomacie.
EPC i kontrolka silnika to dwa osobne ostrzeżenia, które jednak mogą pojawiać się jednocześnie. Kontrolkę silnika, czyli check engine, możemy znaleźć w samochodach, które posiadają gniazdo diagnostyczne OBD-II – czyli w każdym samochodzie z rynku europejskiego wyprodukowanym po 2000 roku.
Jak wygląda kontrolka silnika? Najczęściej przedstawia obrys bloku silnika lub po prostu napis „CHECK ENGINE”. Należy ona do zestawu systemów autodiagnostycznych, nad którymi czuwa elektroniczny sterownik silnika. Komputer pokładowy jednak nie jest w stanie wykryć wszystkich możliwych usterek, dlatego check engine sygnalizuje jedynie awarie przekazywane przez niektóre czujniki elektroniczne.
Musisz pamiętać o tym, że kontrolka silnika włącza się dopiero wtedy, gdy awaria utrzymuje się przez dłuższy czas. Wahania, które są krótkotrwałe, są pomijane przez sterownik, przez co nie trzeba się ich obawiać. Jeżeli jednak zauważysz w swoim pojeździe problemy związane z większym spalaniem paliwa lub znacznym spadkiem mocy, a mimo tego kontrolka nie zapala się – może występować problem z układem mechanicznym.
Jakie mogą być przyczyny wyświetlania się kontrolki silnika? Może być to nadmierne zużycie katalizatora, awaria przepływomierza, błąd sondy lambdy, usterka filtra DPF, awaria układu wtryskowego lub awaria świec zapłonowych.
Może także zdarzyć się sytuacja, gdy kontrolka silnika zapala się i gaśnie. Najczęstszymi przyczynami w takiej sytuacji jest, np. niskie napięcie w instalacji elektrycznej powodujące wadliwy odczyt z czujników.
Wiesz już, co oznacza i za co odpowiada kontrolka silnika. Jednak, co to jest kontrolka EPC? Electronic Power Control odpowiada za problemy związane z układem elektrycznym pojazdu. W dalszej części artykułu przeczytasz o tym więcej.
Przeczytaj także: Co oznacza kontrolka ABS i co robić, gdy się świeci?
Żółta kontrolka EPC. Czy to błąd?
Wiele kierowców podczas eksploatacji swoich pojazdów i pojawienia się którejś z kontrolek może zastanawiać się, czy zapalenie się jej nie jest błędem sterownika, szczególnie w sytuacji, w której nie występują żadne mechaniczne objawy usterki.
Żółta kontrolka EPC nie unieruchamia naszego samochodu, dlatego, aby sprawdzić, czy jej zaświecenie faktycznie oznacza awarię, najlepiej nie bagatelizować problemu i udać się do specjalisty, który podłączy pojazd pod urządzenie diagnostyczne. Samodzielnie również możesz przeprowadzić taką diagnostykę, jednak musisz mieć do tego skaner wpinany w gniazdo OBD.
Za pojawienie się kontrolki może odpowiadać czujnik, np. silnika lub świateł, lub przepalone żarówki światła STOP. Prawidłowa diagnostyka pozwala znaleźć miejsce awarii i kod błędu. Koszt podłączenia pojazdu pod urządzenie diagnostyczne najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj jednak o tym, że usunięcie kodu błędu nie musi rozwiązać problemu. Dowiesz się jednak, z jaką awarią masz do czynienia i jakie koszty za naprawę danej usterki możesz ponieść.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Electronic Power Control. Za co odpowiada?
Kontrolka EPC, jak już wspomniano, oznacza awarię układu elektronicznego lub elektryki. Problemy, jakie kryją się za jej pojawieniem, mogą obejmować usterki:
czujnika świateł lub samych świateł stopu,
przepustnicy,
czujnika położenia wału korbowego,
czujnika położenia wałka rozrządu,
czujnika temperatury cieczy chłodzącej,
sterownika silnika,
układu wtryskowego.
Oczywiście są to te awarie, które pojawiają się najczęściej, a zaświecenie się kontrolki może obejmować także więcej problemów. Jak poradzić sobie z tymi usterkami i jak je rozpoznać? Pierwsza i najczęstsza przyczyna, którą jest usterka czujnika świateł, jest prosta do zdiagnozowania. Należy w tym przypadku zatrzymać się i szybko sprawdzić światła oraz światła stopu. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ bez sprawnych świateł narażamy się na ryzyko wypadku.
Natomiast, jeżeli uszkodzeniu uległ czujnik położenia wału lub wałka, informuje o tym nie tylko kontrolka EPC, ale i sam silnik, a nawet cały samochód na czele z jednostką sterującą. Objawami tego typu usterki może być nawet unieruchomienie samochodu, ponieważ jeżeli komputer nie otrzyma od wspomnianych czujników odpowiednich informacji, natychmiast przejdzie w tryb awaryjny, a nawet odetnie dopływ paliwa.
Zobacz także: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Co to jest kontrolka EPC – już wszystko o niej wiesz!
Teraz już wiesz, co to jest kontrolka EPC oraz kontrolka silnika. Pamiętaj, że mimo iż Electronic Power Control najczęściej nie unieruchomi Twojego samochodu, to nie należy bagatelizować tego problemu. Często odpowiadają za to niegroźne usterki, a ich naprawę można przeprowadzić nawet samodzielnie, jak w przypadku wymiany przepalonych żarówek świateł STOP.
Jednak może zdarzyć się również tak, że awaria obejmie wał, przepustnicę lub układ wtryskowy, a tak poważne usterki mogą już prowadzić do zatrzymania samochodu. Warto pamiętać również o tym, że w takich sytuacjach naprawa pojazdu może być bardzo kosztowna. Pamiętaj też, że bardzo ważnym elementem diagnostycznym w przypadku zapalenia się kontrolki EPC jest podpięcie pod komputer diagnostyczny. Dopiero na podstawie diagnozy należy usunąć usterkę.
Sprawdź także: ubezpieczenie OC Chorzów, OC Chevrolet
Nieprzewidziane zdarzenia na drodze, ale także nagłe awarie mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie swojego pojazdu. Poza obowiązkowym OC warto również rozważyć zakup Assistance, który zapewnia ochronę w razie awarii. Może obejmować m.in. holowanie czy naprawę na miejscu zdarzenia.
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie w LINK4, wejdź na naszą stronę i skorzystaj z wygodnego Kalkulatora, który pomoże Ci obliczyć wysokość Twojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych konsultantów lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Dzięki tym sposobom szybko dobierzesz rozwiązanie idealne do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20