Co zrobić, kiedy mechanik uszkodził samochód?
Oddając samochód do mechanika, liczysz na sprawną naprawę określonej usterki. Jednak może zdarzyć się, że odbierając pojazd, otrzymasz go w takim samym lub nawet gorszym stanie. Co zrobić, gdy mechanik uszkodził samochód lub go nie naprawił? Sprawdź!
Spis treści:
1. Mechanik uszkodził samochód – w jaki sposób mógł to zrobić?
2. Kto odpowiada za uszkodzenie samochodu?
3. Jak walczyć z nieuczciwym mechanikiem?
4. Naprawa w ramach ubezpieczenia. Kilka słów na koniec
Mechanik uszkodził samochód – w jaki sposób mógł to zrobić?
Czasami jesteś zmuszony oddać swój pojazd w ręce mechanika. Bardzo często powody wizyt w warsztacie są błahe i dotyczą, np. rutynowej wymiany części, ale niekiedy wiążą się z gruntownymi naprawami. Zdarza się tak, że po odbiorze samochodu okazuje się, że podczas naprawy uszkodzone zostały wcześniej sprawne podzespoły lub pojazd jest zarysowany. Jak mogło do tego dojść?
Dowiedz się także: Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?
Niewątpliwie mechanik, który wyrządził szkody w Twoim pojeździe, nie wykonywał swojej pracy z należytą starannością. Do uszkodzeń mogło dojść z różnych powodów, które są zależne od powstałej awarii w pojeździe. Przez dużą liczbę aut, które oddawane są do warsztatów samochodowych, o takie uszkodzenia i zarysowania nietrudno. Warto jednak znać swoje prawa i wiedzieć, co robić, gdy mechanik uszkodził samochód.
Mechanik zepsuł auto – kto odpowiada za uszkodzenie samochodu?
Celem wizyty i oddania samochodu do warsztatu jest jego naprawa. Do obowiązków mechanika nie należy jednak tylko eliminacja usterek. Specjalista, do którego oddałeś pojazd, zobowiązany jest do zadbania o stan techniczny samochodu. Gdy podczas jego naprawy dojdzie do uszkodzenia, to on ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody. Odpowiedzialność obejmuje m.in. kradzież, zniszczenia w obrębie powłoki lakierniczej, uszkodzenia elementów wnętrza i części mechanicznych. Wiele zależy także od charakteru porozumienia. Umowa naprawy samochodu najczęściej jest tzw. umową mieszaną, która łączy elementy umowy o dzieło z umową o przechowanie.
Podstawą prawną, na bazie której możesz dochodzić Twoich praw, jest art. 355 ust. 2 oraz art. 471 kodeksu cywilnego. Pierwszy z artykułów nakłada na mechanika obowiązek starannego wykonywania powierzonych zadań w ramach prowadzonej działalności zawodowej. Drugi z nich nakłada obowiązek naprawienia powstałej szkody – „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Mechanik zepsuł auto – jak walczyć z nieuczciwym mechanikiem?
Wiesz już, jakie masz prawa w sytuacji, kiedy mechanik zepsuł auto. Jednak, w jaki sposób dochodzić swoich praw? Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest złożenie pisemnej reklamacji z prośbą o naprawę powstałej usterki. Masz prawo zrobić to listem poleconym lub e-mailem. Jeśli warsztat samochodowy weźmie na siebie odpowiedzialność za powstałe usterki, może zgodzić się na naprawę samochodu, zwrot kosztów lub wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC serwisu.
Mechanicy często nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe z ich winy, tłumacząc się, że uszkodzenia istniały już wcześniej. Co robić w sytuacji, kiedy mechanik nie uzna Twojej reklamacji? Konieczne może być wkroczenie na drogę sądową. Będziesz wtedy potrzebował dokumentów. Najważniejsze jest posiadanie protokołu przyjęcia samochodu do serwisu.
Dzięki temu dokumentowi jesteś w stanie udowodnić, że usterka powstała w warsztacie, a nie wcześniej. Z uwagi na przypadki szkód powstałych w warsztatach samochodowych, warto pamiętać zawsze o tym poświadczeniu, gdy oddajesz swój pojazd do naprawy. Protokół zawiera informacje o przebiegu samochodu oraz jego dokładny opis zewnętrzny i wewnętrzny. Warto wzbogacić go także o dokumentację fotograficzną. Rzetelnie przygotowany dokument pozwala stwierdzić, jakie uszkodzenia powstały w trakcie naprawy.
Kolejnym dokumentem, który będziesz potrzebować, jest umowa naprawy samochodu. Jest ona niezwykle rzadko sporządzana na piśmie, jednak kodeks cywilny nie wymaga w tym przypadku formy pisemnej umowy. Aby potwierdzić i udowodnić ważność umowy należy przedstawić dowody wskazujące na jej zawarcie. Mogą to być, np. bilingi z rozmowy telefonicznej z mechanikiem, korespondencja z warsztatem lub po prostu świadkowie, którzy potwierdzą Twoje słowa. Jeżeli sąd uzna, że Twoje zarzuty wobec mechanika są uzasadnione, wyda nakaz wypłaty odszkodowania.
Sprawdź także: Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – czym jest i do czego zobowiązuje?
Właściciele pojazdów oddający swoje samochody do naprawy, mogą spotkać się także z sytuacją gdy, mimo że mechanik nie naprawił auta, żąda pieniędzy. Co robić w takiej sytuacji? Niewykonanie naprawy lub wykonanie jej w wadliwy sposób może powodować dalsze uszkodzenia pojazdu. Jeśli usterka ujawni się do 2 lat od wydania pojazdu, właściciel auta ma prawo wezwać warsztat do odpowiedzialności. Odpowiedzialność warsztatu mechanicznego wynika z przepisów o rękojmi w przypadku wykonania naprawy.
Co więcej, jeśli klient jest konsumentem, istnieje domniemanie prawne, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania pojazdu. Uprawnienia z rękojmi obejmują żądanie naprawy, wymiany rzeczy na wolną od wad lub obniżenia ceny. Klient jest uprawniony do wyboru uprawnienia, a wybór uprawnienia jest wiążący dla warsztatu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Mechanik uszkodził samochód. Kilka słów na koniec
Niestety takie sytuacje jak uszkodzenie samochodu przez mechanika zdarzają się i nie zawsze uda się ich uniknąć. Wiesz już jednak co zrobić, gdy mechanik zepsuł auto. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu z warsztatem jest niemożliwe, należy wkroczyć na drogę sądową, ponieważ jest to najlepszy sposób na odzyskanie pieniędzy i naprawienie powstałych uszkodzeń. Koniecznie w każdej sytuacji pozostawienia auta u mechanika trzeba pamiętać także o spisaniu wcześniej wspomnianego protokołu przyjęcia pojazdu, który jest podstawą w późniejszych roszczeniach.
Zobacz także: ubezpieczenie OC Mini, OC w Rybniku
Chcesz kupić ubezpieczenie dla Twojego auta? Wejdź na stronę www.link4.pl i sprawdź naszą ofertę. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie OC/AC. W razie pytań zawsze możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych konsultantów lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Dzięki tym sposobom szybko dobierzesz i wykupisz rozwiązanie idealne do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami tak jak Ci wygodnie i poczuj się bezpiecznie na drodze!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20