Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy znasz wszystkie oznaczenia paliw na stacjach? Sprawdź!

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 45 sek.

Bez wątpienia każdy kierowca powinien znać oznaczenia paliw na stacjach benzynowych. W ten sposób jest w stanie uchronić się przed nalaniem nieprawidłowego rodzaju paliwa do baku. Jednak czy na pewno wiesz, co oznaczają wszystkie skróty przy dystrybutorach? Przekonaj się, jak są oznaczone różne rodzaje paliwa.

Patrząc na dystrybutor, bez problemu dostrzeżesz, że znajduje się tam coś więcej niż tylko sam napis z przekreślonym Pb czy skrót ON. W ostatnich latach pojawiły się tam także inne, nowe oznaczenia paliw. Warto poznać, o czym one mówią – ich zły dobór może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje dla Twojego silnika. Jak zatem oznaczony jest sprężony gaz ziemny, a jak olej napędowy? Sprawdź symbole rodzajów paliwa stosowanych na stacjach benzynowych.

Nowe oznaczenia paliw na dystrybutorze. O co w tym chodzi?

Każdy kierowca bez wątpienia powinien znać oznaczenia paliw – umieć je rozróżniać i wiedzieć, który rodzaj paliwa będzie najlepszy dla danego pojazdu. Jednak prawda jest taka, że wiele osób podjeżdża na stację benzynową i wybiera – niejako z przyzwyczajenia – dystrybutor, kierując się np. kolorem itd.

Jeszcze kilka lat temu oznaczenia na stacji paliw ograniczały się do Pb95, Pb98, ON oraz gazu płynnego LPG. Jednak obecnie jest ich znacznie więcej. Nowe oznaczenia paliwa na stacji benzynowej zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2018 r., a obecnie spotyka się je już na wszystkich stacjach benzynowych. Takie oznaczenia paliw ujednolicają sposób informowania o rodzaju paliwa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Czym się charakteryzują?

Wprowadzone nowe oznaczenia paliw to przede wszystkim symbole B (w kwadratowej ramce) oraz E (w okręgu). Pierwsze z nich odnoszą się do oleju napędowego, podczas gdy drugie – do benzyny bezołowiowej. 

Oczywiście tego typu oznaczenia na stacji benzynowej nie wykluczają tych stosowanych wcześniej. Najczęściej na dystrybutorze znajdziesz także przekreślone Pb czy napis ON. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnich latach w przypadku oleju napędowego zamiast skrótu ON stosuje się np. napis DIESEL. Takie rozwiązanie ma na celu jak najbardziej ułatwić zatankowanie właściwego rodzaju paliwa. 

Po 2018 roku nowe oznaczenia rodzaju paliw zaczęły obowiązywać też w przypadku nowo produkowanych aut. Producenci zaczęli oznaczać charakterystycznym okręgiem lub kwadratem klapkę wlewu paliwa w samochodach. Nie na każdej klepce wlewu paliwa znajdują się jednak takie oznaczenia – ich wprowadzenie wymaga bowiem czasu.

Przeczytaj również: Benzyna 95 czy 98? Którą wybrać i jakie są różnice?

Inne oznaczenia na stacji paliw – omówienie

Warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak obecnie prezentują się oznaczenia na stacjach paliw. Wiesz już o tym, że w przypadku paliwa ze skrótem B, masz do czynienia z olejem napędowym. Co jednak różnicuje poszczególne rodzaje paliw i oznaczenia w tej grupie?

Olej napędowy – oznaczenia

Najpierw wyjaśnimy, jak to wygląda w przypadku oleju napędowego. Na polskich stacjach benzynowych jest on oznaczany ON – rozwinięcie tego skrótu oznacza po prostu olej napędowy. Paliwo stosowane do silników Diesla musi mieć ponadto oznaczenie z symbolem B i kwadratową etykietą, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Kiedyś w wielu krajach na terenie Unii Europejskiej olej napędowy oznaczany był w różny sposób: jako ON w Polsce, gasoleo w Hiszpanii czy gasoil we Francji. Tak zróżnicowane nazewnictwo mogło powodować trudności z używaniem właściwego rodzaju paliwa przez kierowców z różnych krajów. Dzięki unijnemu ujednoliceniu problem ten zniknął.

Aktualnie zatem Diesel oznaczany jest symbolem B. Obok litery, standardowe oznaczenia paliw na stacjach mają także liczbę. To właśnie ona wskazuje na to, jaka jest maksymalna zawartość biokomponentów stosowanych w danym oleju napędowym. B7 oznacza, że maksymalnie 7% objętości paliwa stanowić mogą składniki pochodzenia roślinnego. W przypadku rodzaju B10 – maksymalna liczba to 10%.

A jakie to ma za znaczenie? Okazuje się, że całkiem spore. Oznaczenia na stacji paliw B10 wskazuje na olej napędowy, w którym składniki pochodzenia roślinnego stanowią do 10% objętości. Takie paliwo cechuje się jednak gorszymi parametrami w niskich temperaturach. Może to powodować np. problemy z rozruchem w przypadku, gdy temperatura znacząco spadnie poniżej zera. 

Istnieją jeszcze oleje napędowe, w których pojawia się napis XTL. Co to oznacza? Otóż jest to… olej napędowy, który powstał bez użycia ropy naftowej. Został wytworzony z surowców odnawialnych lub kopalnych, innych niż ropa. Takie syntetyczne paliwo może być stosowane w nowoczesnych silnikach diesla – gdzie jest to jasno zaznaczone przez producenta.

Przeczytaj także: Wlanie benzyny do diesla. Co robić w takiej sytuacji?

Benzyna bezołowiowa

A co oznaczają skróty E5, E10? Paliwo płynne tego typu to benzyna bezołowiowa. Benzyna oznaczona jest czarnym okręgiem z białym wypełnieniem i czarną literą E (czyli etyliną). Także w tym wypadku ma się do czynienia z liczbą na nowej etykiecie – i podobnie jak w przypadku oleju napędowego warto się jej przyjrzeć.

Liczba po literze E oznacza maksymalną zawartość biokomponentów w paliwie. Oznaczenie benzyny na stacji E5 wskazują, że jest to benzyna bezołowiowa, w której występuje do 5% estrów pochodzenia roślinnego. W przypadku benzyny E10 ma się do czynienia z paliwem, w którym zastosowano do 10% tego typu składników. 

Benzyna E5 odnosi się do obecnych oznaczeń benzyny Pb 95 i Pb 98, czyli kolejno benzyny o liczbie oktanowej 95 oraz wyższej liczbie oktanowej, wynoszącej 98. Co do zasady, jakość paliwa Pb 98 jest lepsza niż Pb 95, w praktyce jednak nie zawsze tak jest. Liczbę oktanową można podnieść sztucznie za pomocą różnych dodatków, dzięki czemu zdarza się, że paliwo 95 jest lepszej jakości niż 98.

To jednak nie wszystkie oznaczenia paliw na stacjach. Możesz spotkać się także z paliwem E85. Czym się charakteryzuje? Otóż takie oznaczenie benzyny na stacji wskazuje na bezołowiową benzynę, w której składniki pochodzenia roślinnego stanowią aż 85%. Takie paliwo może jednak być stosowane wyłącznie w samochodach wyposażonych w silnik przystosowany do tak dużej procentowej zawartości biokomponentów (tzw. silnik Flexifuel).

Płynny, sprężony i skroplony gaz ziemny

A jak prezentują się oznaczenia na polskich stacjach paliw LPG w przypadku paliw gazowych? Otóż są to przede wszystkim LPG – czyli gaz płynny propan butan stosowany w samochodach z instalacjami gazowymi. CNG to sprężony gaz ziemny, który może być stosowany w wybranych instalacjach. Są one oznaczane etykietą w kształcie rombu. Nie zawierają żadnych cyfr.

W niektórych krajach można spotkać się także z oznaczeniami gazu ziemnego skroplonego LNG – czyli metanem pod wysokim ciśnieniem. Ten skroplony gaz ziemny może być używany w autach z silnikami na ciekły gaz ziemny. H2 z kolei odnosi się do paliw wodorowych.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Oznaczenia paliw na stacjach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Teraz już wiesz, że wybierając dystrybutor z symbolami jak E5, E10, paliwo wlewane do baku to benzyna bezołowiowa. Jak widzisz, w przypadku gdy zawartość biokomponentów wzrasta, problemem może być rozruch w niskich temperaturach. To jednak nie wszystko. Trzeba bowiem mieć świadomość, że nie każdy silnik jest przystosowany do pracy na takim paliwie. Szczególną ostrożność powinni zachować przede wszystkim właściciele starych diesli. 

Zgodnie z opiniami ekspertów, duża zawartość biokomponentów może mieć negatywny wpływ na olej silnikowy. Przyjmuje się, że może doprowadzać m.in. do utraty zdolności ropy naftowej do smarowania silnika, powodując konieczność jego znacznie częstszej wymiany. 

Kiedy zachować szczególną ostrożność? Oznaczenie benzyny powinno być szczególnie istotne, gdy Twój samochód ma powyżej 20 lat. W takiej sytuacji zatankowanie nieodpowiedniego paliwa może mieć szybkie negatywne skutki. Warto jednak zajrzeć do instrukcji w celu poznania paliwa rekomendowanego przez producenta. To pewny sposób na uniknięcie tego typu problemów. Najlepiej jest jednak nie ryzykować – nie wlewać paliwa, jeżeli nie jest ono jasno dopuszczone (czy nawet zalecane) przez producenta samochodu. 

Trzeba również mieć świadomość, że rodzaje paliw i oznaczenia na stacjach takie jak E85 dyskwalifikują takie paliwo w przypadku większości jednostek napędowych. Benzyna z tak dużą zawartością biokomponentów może być wlana wyłącznie do silnika wyposażonego w specjalnie do tego zaprojektowaną jednostkę napędową. 

Oznaczenia paliw w dowodzie rejestracyjnym

Rodzaj paliwa, jaki można tankować w danym samochodzie, jest oznaczony nie tylko na klapce wlewu paliwa, ale również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu P3. Najczęściej występujące, podstawowe rodzaje paliwa, to:

  • D – olej napędowy,
  • P – benzyna,
  • EE – energia elektryczna,
  • LPG – gaz propan-butan,
  • BD – biodiesel.

Jeżeli samochód nie został fabrycznie przystosowany do tankowania gazu LPG, ale instalacja paliw gazowych została w nim zamontowana później, już w trakcie użytkowania auta, informacja ta również powinna znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym.

Sprawdź: Woda w paliwie – objawy, skutki i rozwiązanie problemu

Rodzaje paliw i oznaczenia. Podsumowanie

Jak widzisz, oznaczenia paliw nie ograniczają się wyłącznie do przekreślonego Pb oraz skrótu ON. To także znacznie więcej niż stosowane wcześniej rozróżnienie na benzynę bezołowiową mającą 95 lub 98 oktanów. Obecnie trzeba zapoznać się także z innymi skrótami, które mogą wiele powiedzieć na temat składu paliwa. 

Zatankowanie złego paliwa może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że w przypadku, gdy zdarzy się taka sytuacja, lepiej jest – zamiast odpalać silnik – od razu zadzwonić po specjalistę.

Jeżeli dysponujesz ubezpieczeniem Assistance z LINK4, w przypadku wielu kryzysowych sytuacji na drodze, możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. Nie zapominaj także o tym, że poruszając się po drogach publicznych, masz obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Warto przyjrzeć się ofercie LINK4 – wypróbuj kalkulator OC, aby dowiedzieć się, ile będzie wynosić Twoja składka.

Sprawdź również inne ubezpieczenia komunikacyjne dostępne w LINK4, takie jak NNW czy AC. Wybierając Autocasco w LINK4, zyskujesz szeroki zakres ochrony i możliwość wyboru sposobu likwidacji szkody spośród wariantów:

  • ASO – naprawisz samochód w autoryzowanej stacji obsługi,
  • Warsztat – dokonasz naprawy w dowolnym nieautoryzowanym warsztacie,
  • Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela i zdecydujesz o sposobie naprawy.

Zakres wariantów Warsztat i ASO możesz poszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Dzięki niej LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twój własny wóz ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy w warsztacie.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. Zachęcamy również do rozmowy z naszym doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 23 lub spotkania się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4

  • Opcjonalne ubezpieczenie samochodu w wariancie ALL RISK, które chroni Twoje auto od następstw różnych zdarzeń, np. uszkodzenia na skutek wypadku, działania sił natury czy w razie kradzieży.

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Szukasz sposobu na komfortową podróż dla Ciebie i Twoich bliskich? Z ubezpieczeniem Assistance zapewnisz sobie ochronę ubezpieczeniową, obejmującą organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej, samochodu zastępczego, pomocy w podróży oraz pomocy informacyjnej. Wybierz jeden z 3 wariantów i ciesz się spokojem!

    FAQ – odpowiedzi na pytania o oznaczenia paliwa

    Jaki symbol ma benzyna na stacji?

    Na stacjach paliw benzyna oznaczona jest symbolami:

    • E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5%, czyli popularne paliwa Pb 95 i Pb 98,
    • E10 – paliwo z 10-procentową zawartością biokomponentów,
    • E85 – benzyna oparta niemal w całości na biokomponentach, przeznaczona do silników Flexifuel.

    Które samochody mogą jeździć na paliwie E10?

    E10 to benzyna 95-oktanowa, w której zastosowano do 10% biokomponentów. Większość aut osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym, wyprodukowanych po 1.01.2010 roku, jest przystosowana do jazdy na tej benzynie. Aby sprawdzić, czy w danym samochodzie można tankować ten rodzaj paliwa, należy sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu albo klapkę wlewu paliwa, na której powinno znaleźć się oznaczenie E10. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki opracowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na stronie https://e10.klimat.gov.pl/.

    Co oznaczają 95 i 98 na stacji?

    Pb 95 i Pb 98 na stacji oznaczają rodzaj benzyny bezołowiowej. 95 to oznaczenie liczby oktanowej wynoszącej 95, a 98 – liczby oktanowej 98.

    Co się stanie, jak zatankuję 95 zamiast 98?

    Generalnie wszystkie samochody z silnikiem spalinowym są przystosowane do tankowania Pb 95. Wlanie do baku benzyny oznaczonej 95, zamiast 98 nie powinno zatem zaszkodzić silnikowi. Wiedz jednak, że wlanie tego paliwa do niektórych modeli aut o sportowej konstrukcji może okazać się niewystarczające i samochód nie zapewni spodziewanych osiągów. Paliwo oznaczone Pb 95 ma mniej oktanów niż benzyna Pb 98, dzięki czemu, co do zasady, nieco gorzej wpływa na wydajność i pracę silnika. Aby upewnić się, czy w Twoim modelu samochodu możesz stosować dany rodzaj paliwa, zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu.

    Czy paliwo 98 to E5?

    Tak, E5 to benzyna PB 98 oraz Pb 95.

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20