Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zamarzaniem. Radzimy!
Zima to okres, w którym starannie trzeba dbać o samochód, gdyż narażony jest na wiele szkodliwych czynników. Jednym z nich jest woda, która w wyniku niskiej temperatury może zamarzać. W tym artykule podpowiemy, czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie.
Spis treści:
1. Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zamarzaniem?
2. Zabezpieczenie uszczelek w samochodzie. Jak to zrobić?
3. Czym smarować uszczelki w samochodzie na zimę? Podpowiadamy!
4. Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę – kilka słów podsumowania
Pierwsze, o czym myśli każdy kierowca, kiedy nadchodzi zima, to zmiana opon. To ten zabieg znacznie podnosi bezpieczeństwo jazdy. Jednak warto zadbać także o to, aby ta mroźna pora roku miała jak najmniejszy wpływ na samochód. Składać się na to może wiele zabiegów, między innymi odpowiednie zabezpieczenie podwozia, mycie albo też garażowanie pojazdu.
Na pewno warto, aby jedną z czynności była również odpowiednia ochrona uszczelek. Wilgoć i woda w połączeniu z mrozem mogą nie tylko je uszkodzić, ale także wyrządzić dotkliwe szkody w samochodzie. Przeczytaj ten artykuł, aby wiedzieć, jak ich uniknąć.
Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zamarzaniem?
Zdecydowanie najbardziej popularnymi środkami służącymi do zabezpieczenia uszczelek są te na bazie silikonu. Dostępne są w formie sztyftu lub sprayu. Silikon jest świetnym zabezpieczeniem, gdyż sprawdza się nie tylko jako ochrona przed zimnem i wilgocią, ale także przed promieniowaniem UV. Oczywiście zimą samochód na to ostatnie narażony jest w mniejszym stopniu niż latem, ale ten proces także ma wpływ na żywotność uszczelek.
Dlaczego warto stosować silikon do uszczelek?
Teraz wiesz już czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie. Odpowiemy teraz na pytanie, dlaczego warto to robić i czemu właśnie takim środkiem. Uszczelki jak wskazuje na to ich nazwa, mają przede wszystkim uszczelniać różne elementy. Z tego powodu montowane są w miejscach, które mogłoby być narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dzięki temu np. zimne powietrze nie dostaje się do środka samochodu i pomiędzy różne jego elementy konstrukcyjne. Niekiedy uszczelki mają też chronić poszczególne komponenty przed uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku np. uderzenia.
Uszczelki narażone są na te same czynniki, przed którymi mają chronić. Duże wahania temperatury czy woda działają na nie negatywnie. W momencie, kiedy są mokre, a temperatura spada poniżej zera, to woda na nich zebrana zamarza. Wpływa to mocno na ich właściwości. Po prostu im częściej narażone są na różne negatywne czynniki, tym szybciej przestaną spełniać swoją funkcję. W skrajnych przypadkach woda, która dostanie się między uszczelkę a jakiś element samochodu w połączeniu z siłą, np. podczas otwierania drzwi, może doprowadzić do znaczniej poważniejszych uszkodzeń niż tylko samej uszczelki.
Różne środki, które zabezpieczają uszczelki, mają za zadanie chronić je przed dostawaniem się wody, a w konsekwencji zamarzaniem. Jest tak też dlatego, że często te substancje konserwujące są odporne nawet na bardzo niskie temperatury. Środki te sprawiają także, że uszczelka staje się bardziej elastyczna co wpływ na jej żywotność – nie stwardnieje i nie popęka tak szybko.
Zobacz także: Mycie samochodu w zimie – jak je bezpiecznie wykonać?
Zabezpieczenie uszczelek w samochodzie. Jak to zrobić?
Mimo że nie jest to nic trudnego, to warto wiedzieć, jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zamarzaniem, aby działanie to było skuteczne. Nie wystarczy po prostu użyć jakiegoś środka w miejscu, gdzie znajduje się uszczelka. Wcześniej należy wykonać inne czynności:
- Oczyść zabezpieczaną powierzchnię
Żeby środek, którego chcesz użyć, dobrze pokrył daną powierzchnię, powinieneś usunąć wszelkie zanieczyszczenia czy kurz, jeśli się tam znajduje.
- Wysusz uszczelki
Po tym, jak już zabezpieczane powierzchnie będą wolne od zanieczyszczeń, daj im wyschnąć. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy niska temperatura mogłaby szybko doprowadzić do tego, że nałożony środek przestałby działać.
- Zaaplikuj środek
Kolejnym krokiem powinno być nałożenie odpowiedniego środka ochronnego. Metoda nakładania będzie zależna od tego, jaki produkt wybrałeś. Spray na pewno aplikuje się łatwiej, często nawet w trudno dostępnych miejscach. Jednak dużo trudniej kontrolować to, gdzie się on znajdzie. Tak więc po prostu część, która nie trafi na uszczelki, zmarnuje się. Z kolei sztyft trudniej i dłużej się aplikuje, ale będziesz miał większą kontrolę nad tym, jaką powierzchnię pokryjesz środkiem.
Oczywiście raz nałożony silikon nie sprawia, że uszczelki stają się niezniszczalne, a zabiegu nigdy nie trzeba powtarzać. Jeśli tylko zauważysz, że jakieś gumowe zabezpieczenie pęka lub jest uszkodzone w inny sposób, wymień je. Środek do jego zabezpieczenia stosuj najlepiej przez cały rok, sprawdź też na opakowaniu, jaka jest trwałość tego konkretnego produktu, którego użyjesz.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czym smarować uszczelki w samochodzie na zimę? Podpowiadamy!
Wiesz już jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę. Teraz podpowiemy też, czym jeszcze kierować się przy wyborze konkretnego środka. Wiele osób zastanawiając nad tym, czym smarować uszczelki w samochodzie na zimę uważa za najważniejszą kwestię to, czy będzie to środek w sprayu, czy w sztyfcie. Tak jak pisaliśmy wcześniej, od tego zależy jedynie metoda nakładania.
Przy wyborze ważne powinny być właściwości danego preparatu. Przede wszystkim powinien być możliwe odporny na niską temperaturę. Sprawdź, jaką ma trwałość, czyli co jaki czas powinno się go stosować. Jeśli zależy Ci na walorach wizualnych, warto też wybrać taki, który pogłębi kolor Twoich uszczelek. Jeśli szukasz produktu, który dodatkowo rozprowadzi przyjemny zapach po samochodzie, to także znajdziesz taką wersję.
Sprawdź również: Jak zabezpieczyć auto przed zimą?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę – kilka słów podsumowania
Teraz wiesz już czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie, a także, dlaczego warto to robić. Pozostaje Ci już tylko o tym pamiętać przed zimą. W końcu zabezpieczenie uszczelek w samochodzie jest czymś, na co warto poświęcić czas, jeśli ma to zmniejszyć ryzyko znacznie poważniejszych uszkodzeń. Wiesz też, że większość środków stworzonych jest na bazie silikonu i mogą mieć różne formy aplikacji. Samo nałożenie konkretnego środka nie jest zbyt trudne, a będzie skuteczne, jeśli tylko będziesz przestrzegał naszych porad dotyczących tego, jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę.
Jako kierowca dbający o swój samochód oraz bezpieczeństwo podczas jazdy, z pewnością wiesz, że posiadanie aktualnego OC jest obowiązkowe. Chroni ono jednak tylko poszkodowanych w spowodowanym przez Ciebie wypadku czy kolizji. Warto zatem dokupić ubezpieczenie AC, które zapewni Ci ochronę w sytuacji, gdy to Twoje auto ulegnie uszkodzeniu w wyniku zdarzenia, którego byłeś sprawcą.
Zobacz także: OC Lexus, ubezpieczenie OC w Lubartowie
Na stronie LINK4 możesz nie tylko sprawdzić pełną ofertę ubezpieczeń, ale także wyliczyć składkę dla siebie – użyj do tego specjalnego Kalkulatora LINK4. Aby wykupić ubezpieczenie, możesz też porozmawiać z konsultantami przez telefon pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się agentem współpracującym z LINK4 osobiście. Po prostu wybierz tę formę kontaktu, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20