Czyszczenie chłodnicy. Poradnik krok po kroku
Sprawny układ chłodzenia jest kluczem do długiej i bezawaryjnej eksploatacji samochodu, dlatego warto o niego dbać i regularnie go serwisować. Jedną z czynności serwisowych, które pozwolą Ci utrzymać układ chłodzenia w dobrej kondycji, jest czyszczenie chłodnicy.
Spis treści:
1. Chłodnica samochodowa – jaką pełni funkcję?
2. Czyszczenie chłodnicy – dlaczego warto?
3. Jak wyczyścić chłodnicę? Instrukcja krok po kroku
4. Teraz już wiesz, jak wyczyścić chłodnicę!
Rola układu chłodzenia w samochodzie jest jasna, ale bardzo istotna: jego zadaniem jest utrzymywanie temperatury jednostki napędowej na właściwym poziomie i zapobieganie jej przegrzaniu. Kiedy temperatura robocza silnika jest właściwa, to pracuje on w idealnych warunkach, dzięki czemu zmniejsza się spalanie, emisja szkodliwych związków do atmosfery oraz zużycie komponentów samej jednostki napędowej.
Układ chłodzenia odpowiada również za ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej w samochodzie. Rozgrzany płyn chłodniczy, który wcześniej odebrał ciepło od elementów jednostki napędowej, kierowany jest do znajdującej się zwykle w pobliżu kabiny nagrzewnicy. Nagrzewnica wyposażona jest w specjalny wymiennik ciepła, który ogrzewa powietrze kierowane następnie do środka samochodu za pomocą wentylatora.
Jednak aby układ chłodniczy mógł spełniać swoje zadania, należy regularnie o niego dbać i utrzymywać go w dobrym stanie. Warto mieć świadomość tego, że wraz z eksploatacją samochodu, układ chłodzenia może ulec zanieczyszczeniu, przez co znacząco obniży się jego skuteczność. Jednym ze sposobów na utrzymanie go w należytej kondycji jest mycie chłodnicy. Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak wyczyścić chłodnicę w samochodzie, to serdecznie zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu na ten temat.
Chłodnica samochodowa – jaką pełni funkcję?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak umyć chłodnicę oraz jaki środek do czyszczenia chłodnic do tego wykorzystać, chcielibyśmy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest chłodnica. Jest to potoczna nazwa, której używa się w stosunku do wymiennika ciepła, który w układzie chłodzenia odpowiada za odprowadzanie jego nadmiaru z płynu chłodniczego. W jaki sposób dochodzi do schłodzenia płynu?
Umożliwia to skomplikowana konstrukcja chłodnicy, w której znajdują się cienkie rurki, którymi ciągle przepływa rozgrzany płyn chłodniczy. Z rurkami połączone są tysiące pofałdowanych aluminiowych blaszek. To właśnie pomiędzy nimi przepływa powietrze, którego zadaniem jest schłodzenie ciepłego płynu. Dlaczego znajdujące się w chłodnicy blaszki są pofalowane? W ten sposób zwiększa się ich powierzchnia, a to w bezpośredni sposób wpływa na efektywność działania chłodnicy.
Dzięki zastosowaniu pofalowanych, aluminiowych blaszek standardowa chłodnica o wymiarach 40 × 60 cm ma powierzchnię, przez którą oddawane jest ciepło o rozmiarze około 20 m2. Również wybór aluminium, jako materiału, z którego wykonana jest chłodnica, nie był oczywiście przypadkowy. Charakteryzuje się ono znakomitym przewodzeniem ciepła, co jest kolejnym czynnikiem poprawiającym wydajność chłodnicy.
Pomimo znakomitej przewodności cieplnej, aluminium posiada również niestety kilka wad. Podstawową z nich jest jego niska wytrzymałość mechaniczna, co w połączeniu z bardzo małą grubością blaszek i rurek w chłodnicy sprawia, że jest ona niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia spowodowane np. przez kamyki. W ten sposób bardzo łatwo o rozszczelnienie się chłodnicy, co może doprowadzić do spadku poziomu płynu chłodniczego w układzie, a w konsekwencji do przegrzania się silnika.
Przeczytaj także: Co to jest intercooler i jak on działa? Wyjaśniamy!
Czyszczenie chłodnicy – dlaczego warto?
Oprócz wspomnianych w poprzednim akapicie uszkodzeń mechanicznych zagrożeniem dla poprawnego działania chłodnicy mogą być również różnego rodzaju zanieczyszczenia, które trafiają do układu chłodzenia w miarę eksploatacji samochodu. W przypadku chłodnicy, do zanieczyszczeń zaliczyć można korodujące aluminium oraz osadzający się w jej wnętrzu kamień kotłowy. W przypadku tego drugiego konieczne może być odkamienianie chłodnicy. Należy wykorzystać do tego specjalny preparat do czyszczenia chłodnic, który usunie kamień z wnętrza wymiennika.
Wpływ na poprawne działanie chłodnicy mogą mieć nie tylko zabrudzenia znajdujące się w samym układzie chłodzenia, ale również zanieczyszczenia zewnętrzne, które z biegiem czasu osadzają się na powierzchni wymiennika. Jeżeli chłodnica będzie mocno oblepiona błotem, owadami lub liśćmi, to powietrze nie będzie w stanie przepływać między jej blaszkami i odbierać ciepła z płynu chłodniczego. Znacząco obniży to efektywność całego układu chłodzenia. W takim wypadku konieczne może okazać się zewnętrzne czyszczenie chłodnicy. Pomocny w tym może okazać się płyn do mycia chłodnic z zewnątrz.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak wyczyścić chłodnicę? Instrukcja krok po kroku
Wyjaśniliśmy już, dlaczego mycie chłodnicy jest tak istotne oraz z jakiego rodzajami zanieczyszczeń mamy do czynienia w jej przypadku. Czas byś dowiedział się jak wyczyścić chłodnicę w samochodzie oraz jaki środek do czyszczenia chłodnic warto wybrać.
Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić chłodnicę, to już na wstępie możemy zdradzić, że nie warto decydować się na domowe sposoby, takie jak czyszczenie octem lub kwaskiem cytrynowym. Dla przykładu ocet może powodować kruszenie się uszczelek, co może doprowadzić do całkowitego zatkania się układu chłodzenia.
Jeżeli chcesz przeprowadzić odkamienianie chłodnicy, to powinieneś użyć do tego specjalnego odkamieniacza. Jeśli z kolei zastanawiasz się, jak wyczyścić chłodnicę z zewnątrz, to w pierwszej kolejności powinieneś zakupić płyn do mycia chłodnic z zewnątrz. Odpowiednio dobrany preparat do czyszczenia chłodnic to już połowa sukcesu.
Zewnętrzne czyszczenie chłodnicy bez problemu możesz wykonać we własnym zakresie. Będziesz potrzebował do tego miękkiej szczotki oraz wody pod niskim ciśnieniem. Odradzamy korzystanie z myjki wysokociśnieniowej – można z jej pomocą łatwo uszkodzić delikatne elementy chłodnicy. Należy uważać również na elektroniczne elementy chłodnicy takie jak np. wentylator.
Z kolei czyszczenie chłodnicy od wewnątrz powinno rozpocząć się od spuszczenia z układu chłodzenia całego płynu chłodniczego. Jeżeli pozbyłeś się już całego płynu, to następnie dokładnie dokręć kranik spustowy oraz zawory odpowietrzające. Następnie do zbiornika wyrównawczego należy wlać wodę demineralizowaną lub specjalny preparat do czyszczenia chłodnic. Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika i pozostawienie go pracującego na kilka minut. Po tym czasie układ należy opróżnić ze środka czyszczącego i zastąpić go nowym płynem chłodzącym.
To może Cię zainteresować: Jak odpowietrzyć układ chłodzenia? Poradnik krok po kroku
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak wyczyścić chłodnicę!
Mamy nadzieję, że wiesz już jak umyć chłodnicę swojego samochodu. Regularne pozbywanie się zanieczyszczeń znajdujących się w jej wnętrzu oraz na zewnątrz sprawi, że dłużej będziesz mógł cieszyć się bezawaryjną pracą silnika swojego auta. Czym wyczyścić chłodnicę? Wybór właściwego preparatu uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia wymiennika oraz tego, czy zabrudzenia, które zamierzasz usunąć, znajdują się na jego zewnętrznej powierzchni, czy też wewnątrz chłodnicy.
Jeżeli szukasz polisy OC i AC, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń od firmy LINK4. Znajdziesz w niej nie tylko te ubezpieczenia, ale również NNW czy Assistance. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie internetowej www.link4.pl.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20