Czyszczenie klem, czyli jak dbać o akumulator?
Klemy akumulatora to elementy instalacji elektrycznej samochodu, o których nie myślimy zbyt często, mogą one jednak istotnie wpłynąć na żywotność akumulatora. Czasami konieczne jest ich czyszczenie. Podpowiemy Ci, w jaki sposób to zrobić.
Spis treści:
1. Czym są klemy akumulatora?
2. Po co czyścić klemy?
3. Jak czyścić klemy akumulatora?
4. Czyszczenie klem. Krótkie podsumowanie
Niewiele sytuacji jest tak frustrujących, jak rozładowany akumulator i brak możliwości skorzystania z samochodu, gdy akurat się gdzieś spieszymy. Na szczęście podstawowa konserwacja układu elektrycznego, czyli czyszczenie klem akumulatora jest procesem mało skomplikowanym – nie wymaga pomocy mechanika ani specjalistycznych narzędzi. Można je przeprowadzić samodzielnie w garażu czy nawet na parkingu – a to pozwala na znaczące zmniejszenie ryzyka nieprzyjemnej niespodzianki.
Czym są klemy akumulatora?
Zanim omówimy, jak wyczyścić klemy, warto wyjaśnić, czym są i dlaczego są tak istotne. Najprościej rzecz ujmując, są to elementy umożliwiające połączenie akumulatora z całym okablowaniem elektrycznym samochodu. Połączenie to musi być wystarczająco solidne, żeby przekazywać odpowiednie napięcie oraz wytrzymać wstrząsy i drgania związane z użytkowaniem pojazdu. Z drugiej strony jednak musi dawać możliwość łatwego rozłączenia – czy to w celu bezpiecznej naprawy samochodu, czy też w celu wymiany akumulatora.
Sprawdź także: Wymiana akumulatora. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?
Do tego połączenia stosuje się klemy – czyli metalowe elementy, które są zakończeniem przewodów instalacji elektrycznej samochodu. Umożliwiają one sprawne podłączenie akumulatora – zazwyczaj za pomocą obejmy, którą nakłada się na elektrody akumulatora i dokręca za pomocą śrub. Do ich solidnego przytwierdzenia do akumulatora potrzebny będzie w większości wypadków płaski klucz bądź śrubokręt – warto odpowiednie narzędzie zawsze mieć w samochodzie.
Po co czyścić klemy?
Akumulator jest baterią, która dostarcza prąd, gdy silnik jest wyłączony. Umożliwia włączenie silnika oraz funkcjonowanie wszystkich układów elektrycznych. Po włączeniu silnika jest również cały czas ładowany przez alternator. Żeby ładowanie, jak i oddawanie energii mogło przebiegać bezproblemowo, musi być poprawnie podłączony do instalacji elektrycznej samochodu.
W większości wypadków akumulator będzie znajdował się pod maską samochodu, co oznacza, że jest narażony na wilgoć, zmiany temperatury oraz ewentualne zanieczyszczenia dostające się w to miejsce. Oczywiście sam akumulator jest dodatkowo chroniony – po pierwsze montowany najwyżej jak to możliwe, aby utrudnić dostęp wilgoci, po drugie zazwyczaj osłonięty plastikową osłoną. Niezależnie od konkretnego miejsca i sposobu montażu, zanieczyszczenia na połączeniu elektrod z klemami mogą się pojawić choćby z uwagi na korozję wywołaną przepływem prądu między różnymi metalami.
Takie zanieczyszczenia na połączeniu instalacji elektrycznej z akumulatorem mogą utrudnić ładowanie akumulatora, co z kolei może uniemożliwić uruchomienie lub nawet otworzenie samochodu za pomocą pilota. W takiej sytuacji do uruchomienia pojazdu będzie konieczne wezwanie pomocy drogowej i uruchomienie pojazdu za pomocą kabli.
W ekstremalnych przypadkach skutkiem słabego ładowania może być trwałe uszkodzenie akumulatora. Jeżeli pomiędzy klemy i elektrody dostały się zanieczyszczenia, całość jest zaśniedziała – prąd przepływający przez połączenie może mieć mniejsze napięcie niż to, do którego akumulator jest przystosowany. Istnieje ryzyko, że to z kolei spowoduje stopniowe zmniejszenie pojemności akumulatora i konieczna będzie jego wymiana. To już wydatek rzędu kilkuset złotych.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak czyścić klemy akumulatora?
Czyszczenie klem akumulatora nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Zacznijmy od przygotowania wszystkiego, co będzie potrzebne:
rękawiczki ochronne – ochrona dłoni oraz dodatkowa izolacja od prądu,
klucz/śrubokręt – do odłączenia klem od akumulatora,
woda – najlepiej ciepła, wystarczy duży kubek,
szczoteczka do zębów – jak najtwardsza,
papier ścierny bądź miedziana szczotka – jeżeli zanieczyszczenia są wyjątkowo oporne,
kilka ściereczek – do wyczyszczenia i wytarcia do sucha,
wazelina bądź pasta miedziana – do zabezpieczenia połączenia klem z elektrodami po czyszczeniu.
Po pierwsze będzie konieczne odłączenie akumulatora. Silnik samochodu powinien być wyłączony, tak samo, jak wszelkie urządzenia pobierające prąd – światła, klimatyzacja. Jeżeli pojazd jest wyposażony w radio, które nie jest stałym elementem komputera pokładowego, to prawdopodobnie posiada ono zabezpieczenie przeciw kradzieży w postaci kodu, który trzeba podać po każdym odłączeniu od akumulatora. Warto się upewnić, że ten kod znasz – w przeciwnym razie po ponownym podłączeniu akumulatora nie uruchomisz radia.
Jeżeli wszystko masz przygotowane, przystąp do zdjęcia ewentualnych osłon oraz odłączenia klem od akumulatora, zaczynając od klemy połączonej z elektrodą ujemną. Będzie ona oznaczona wyraźnym minusem bądź kolorem czarnym. Oznaczenie powinno być też widoczne na samym akumulatorze. Następnie odłącz klemę dodatnią – kolor czerwony. Powyższa kolejność jest bardzo istotna – jeżeli postąpisz odwrotnie i przypadkiem dotkniesz kluczem równocześnie elektrody ujemnej i karoserii samochodu, może dojść do zwarcia i uszkodzenia akumulatora lub któregoś z systemów elektrycznych samochodu.
Dowiedz się więcej: Rodzaje akumulatorów. Czym się od siebie różnią i jaki wybrać?
W momencie, gdy oba przewody są już odłączone, możesz się zabrać za czyszczenie klem akumulatora. Tutaj zazwyczaj wystarczy ciepła woda i szczoteczka do zębów. Jeżeli klemy są poważnie zaśniedziałe, należy sięgnąć po szczotkę z miedzianym włosiem, bądź drobnoziarnisty papier ścierny. W wypadku wyjątkowo opornego brudu lub korozji konieczne może być zastosowanie specjalnego środka do czyszczenia klem i elektrod – nie jest to jednak częsta sytuacja.
Po wyczyszczeniu klem oczyść elektrody akumulatora. Następnie wszystkie elementy wytrzyj do sucha, usuwając wszelkie pozostałości i przystąp do ponownego podłączenia akumulatora.
Klemy do akumulatora podłączasz, zaczynając od dodatniej. Po dokręceniu należy się upewnić, że połączenie jest mocne, a klemy nie spadną w czasie jazdy. Na koniec warto skorzystać z wazeliny bądź specjalnego smaru do klem, aby zabezpieczyć połączenie przed wilgocią i odsunąć w czasie konieczność ponownego czyszczenia. Zamontuj również wszelkie plastikowe osłony akumulatora.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czyszczenie klem. Krótkie podsumowanie
Teraz już wiesz, jak czyścić klemy akumulatora – nie jest to trudne ani czasochłonne, cała czynność powinna zająć mniej niż pół godziny. Jak często należy to robić? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od intensywności korzystania z samochodu i faktycznego stanu klem oraz elektrod akumulatora. Jeżeli nie występują problemy z ładowaniem pojazdu, to wzrokowa kontrola raz w roku jest zupełnie wystarczająca. Do faktycznego czyszczenia przystąp, tylko jeżeli zauważysz zanieczyszczenia, korozję lub zaśniedzenie na połączeniu klem i elektrod akumulatora. Taka prewencja pozwoli oszczędzić Ci ewentualnego stresu czy też, w najgorszym wypadku, kosztów związanych z wymianą akumulatora.
Zobacz również: ubezpieczenie OC Oleśnica, ubezpieczenie samochodu od zwierzyny
Poza dbaniem o części samochodowe należy pamiętać także o ubezpieczeniu. Odwiedź naszą stronę internetową, www.link4.pl, aby uzyskać wszelkie informacje na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, który pomoże Ci dowiedzieć się, ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodowe bez wychodzenia z domu. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20