Czyszczenie przepustnicy. Jak i kiedy należy to zrobić?
Twój samochód gaśnie na wolnych obrotach i zauważasz znaczny spadek mocy silnika przy jednoczesnym wzroście zużycia paliwa? Jeśli tak, to znaczy, że możesz mieć problem z zabrudzoną przepustnicą. Z tego tekstu dowiesz się najważniejszych rzeczy o czyszczeniu przepustnicy.
Spis treści:
1. Przepustnica. Jak działa i dlaczego się brudzi?
2. Po czym poznać, że potrzebne jest czyszczenie przepustnicy?
3. Dlaczego warto czyścić przepustnicę?
4. Jak wyczyścić przepustnicę? Instrukcja krok po kroku
5. Domowe sposoby na czyszczenie przepustnicy. Cena nie jest najważniejsza
6. Czyszczenie przepustnicy. Kilka słów na koniec
Przepustnica. Jak działa i dlaczego się brudzi?
Przepustnica to bardzo ważne, w kontekście prawidłowej pracy silnika, urządzenie, którego zadaniem jest przepuszczanie powietrza w zależności od tego, jak mocno wciśnięty jest pedał gazu i zwiększenie obrotów silnika. Wiedzę, ile paliwa powinno zostać pobrane, silnik uzyskuje na podstawie odczytu przepływomierza. Oznacza to, że przepustnica odpowiada za spalanie oraz dopasowanie mocy silnika do realnych potrzeb wynikających z sytuacji na drodze.
Ze względu na bliskie umiejscowienie przepustnicy względem silnika, jest ona narażona na zabrudzenia. Z jednej strony są to zanieczyszczenia, które są przepuszczane bezpośrednio przez (często niesprawny) filtr powietrza, a z drugiej te pochodzące z silnika. Ostatnimi czasy w rozważaniach o dobrostanie przepustnic mówi się też o zabrudzeniach pochodzących z zaworu recyrkulacji spalin, czyli EGR. Jeśli jesteś zmuszony do wymiany tego elementu odpowiedzialnego za pracę silnika, potrzebna będzie adaptacja przepustnicy.
Zobacz także: Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?
Po czym poznać, że potrzebne jest czyszczenie przepustnicy?
Brudna przepustnica daje o sobie znać, ale niedoświadczony kierowca nie zawsze poprawnie odbierze sygnały wysyłane przez silnik. Najczęściej znakiem brudnej przepustnicy są:
nierówna praca silnika,
szarpanie podczas jazdy,
przygasanie silnika,
gaśnięcie silnika na biegu jałowym,
problemy z uruchomieniem pojazdu,
zwiększone zużycie paliwa.
Oczywiście nie zawsze tego typu objawy muszą być oznakami brudnej przepustnicy, ale rzeczywistość pokazuje, że tak najczęściej właśnie jest. Jeśli nie jesteś pewny, co do stanu przepustnicy zawsze możesz udać się do mechanika, który szybko zdiagnozuje Twój problem i podpowie, co możesz zrobić, by go rozwiązać i uniknąć w przyszłości. Po każdej wymianie pamiętaj, że potrzebna jest adaptacja przepustnicy.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Dlaczego warto czyścić przepustnicę?
Wszelkiego rodzaju zabrudzenia zbierające się na przepustnicy mogą doprowadzić do pogorszenia pracy silnika. Chodzi o problemy z otwieraniem i zamykaniem, spowodowane osadzaniem się na ściankach tego elementu niechcianych zanieczyszczeń.
Jeśli ilość brudu jest za duża, to z całą pewnością odczujesz „zamulenie” silnika i nierówną jazdę. Brak reakcji po pojawieniu się pierwszych symptomów prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa oraz odczuwalnie mniejszej mocy. W skrajnych wypadkach możesz mieć do czynienia nawet z gaśnięciem silnika.
Wszystko to, co mogłeś przeczytać wyżej stanowi kilka bardzo ważnych powodów, które sprawiają, że czyszczenie przepustnicy jest potrzebne. W perspektywie wieloletniej pracy silnika dbałość o prawidłową konserwację poszczególnych elementów samochodu jest kluczowe i może uchronić Cię przed kosztowną naprawą uszkodzeń, wynikających z zaniedbań.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak wyczyścić przepustnicę? Instrukcja krok po kroku
Czyszczenie przepustnicy nie jest trudne pod warunkiem, że wie się, gdzie znaleźć ten element. Przepustnica może być umiejscowiona poziomo lub pionowo i zależy to od pozycji wlotu powietrza do silnika. Pamiętaj, aby czyścić przepustnicę na zimnym silniku.
Poniżej znajdziesz opis, jak wyczyścić przepustnicę.
Odkręć elementy układu dolotowego,
Odkręć śruby mocujące,
Odłącz wtyczki i odepnij wężyki,
Wyjmij korpus przepustnicy,
Przy pomocy pędzelka o sztywnym włosiu nanieś na przepustnicę specjalny środek do usuwania uporczywych zabrudzeń,
Do usunięcia pozostałości środka czyszczącego użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Czyszczenie przepustnicy bez demontażu
Tak, i jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie do końca swobodnie czują się podczas majsterkowania przy silniku swojego samochodu. Na rynku znajdziesz preparaty, które pozwalają na czyszczenie przepustnicy bez jej demontażu. Wystarczy tylko, że zdejmiesz przewód, przez który prowadzone jest powietrze i na wyłączonym silniku rozpylisz środek na przepustnicę. Zanim zdecydujesz się jednak na tę metodę, zapoznaj się z instrukcją, ponieważ niektóre produkty wymagają rozpylenia w kilku seriach lub wprowadzenia silnika na określone obroty. Miej to na uwadze, zastanawiając się, czym czyścić przepustnicę.
Jak często czyścić przepustnicę?
Skoro już wiesz, jaki preparat do czyszczenia przepustnicy wybrać, zajmijmy się częstotliwością wykonywania tej czynności. Ciężko określić konkretne ramy czasowe ze względu na zmienne warunki jazdy. Warto jednak przeprowadzić taką czynność po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dzięki tego typu regularności z dużą dozą prawdopodobieństwa unikniesz problemów związanych z nierówną pracą silnika oraz skutkami, jakie może ona spowodować.
Domowe sposoby na czyszczenie przepustnicy. Cena nie jest najważniejsza
Na pewno zastanawiasz się, czym czyścić przepustnicę, która jest stosunkowo delikatnym elementem Twojego samochodu, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich środków do jej konserwacji. Można spotkać się z opinią, że kupowanie wyspecjalizowanych preparatów nie ma sensu, ponieważ są drogie i można je zastąpić benzyną ekstrakcyjną, spirytusem lub alkoholem izopropylowym. Jeśli chodzi o samą skuteczność domowych zamienników, to nie można odmówić im działania usuwającego brud. Wymienione jednak w poprzednim zdaniu środki mają jedną podstawową wadę – nie odparowują po wykonaniu swojego zadania. To z kolei może prowadzić do wymieszania z zabrudzeniami i być przyczyną poważnych usterek. Jeśli więc zależy Ci na dobrym stanie silnika, nie oszczędzaj na preparatach do czyszczenia przepustnicy.
Przeczytaj również: Płukanie silnika. Kiedy i jak powinno się to robić?
Czyszczenie przepustnicy. Kilka słów na koniec
Czyszczenie przepustnicy pomimo tego, że nie wymaga wielu umiejętności, a cena środków w porównaniu do ich skuteczności jest przystępna, jest czynnością, którą warto regularnie wykonywać. Dobry stan przepustnicy ma bowiem ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego działania całego pojazdu oraz jego serca, czyli silnika. Przyjrzyj się więc raz na jakiś czas pracy przepustnicy oraz upewnij się, że dostarcza ona do silnika tyle powietrza, ile ten potrzebuje do radzenia sobie z trudami drogi, które mu zapewniasz.
Pamiętaj też, że w przypadku, gdy nie jesteś pewny co do swoich umiejętności majsterkowicza, możesz udać się do profesjonalnego mechanika, który szybko pomoże Ci w wyczyszczeniu przepustnicy. Czasami takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż samodzielne grzebanie pod maską. W razie kłopotów, postaw więc na fachowe czyszczenie przepustnicy. Cena nie powinna być zbyt wysoka.
Przezorny kierowca powinien zadbać o także o to, aby wykupić odpowiednią ochronę. Polisa OC to podstawowe ubezpieczenie, które powinien mieć każdy posiadacz samochodu. Dzięki niemu, w przypadku jakiejkolwiek kolizji drogowej, to właśnie z tego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie dla poszkodowanego.
Sprawdź kalkulator OC w LINK4, aby wyliczyć, ile może kosztować Cię takie ubezpieczenie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20