Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Wtryskiwacze odpowiadają za podanie paliwa do komory spalenia pod odpowiednim ciśnieniem. Elementy te często ulegają zabrudzeniom podczas eksploatacji, co prowadzi do dymienia lub problemów z odpaleniem samochodu. Czyszczenie wtryskiwaczy może rozwiązać ten problem – bez konieczności inwestowania środków w wymianę lub regenerację tych części. Dowiedz się, jak je przeprowadzić!
Usterki związane z wtryskiwaczami są kojarzone przede wszystkim z silnikami diesla. Istotnie – to głównie w jednostkach wysokoprężnych, wyposażonych w układ wtrysku bezpośredniego typu Common Rail, ulegają one zabrudzeniom, które prowadzą do rozmaitych problemów z użytkowaniem samochodu.
Za sprawą pompy wysokiego ciśnienia olej napędowy trafia do wtryskiwaczy. Stamtąd jest on rozpylany do cylindrów, gdzie następuje jego spalanie. Jeżeli wtryskiwacze ulegną zabrudzeniu, zaburza to równą pracę silnika. Czyszczenie wtryskiwaczy – nawet domowym sposobem – może Ci pomóc pozbyć się tego problemu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak zapobiegać zabrudzeniom wtryskiwaczy?
Układ Common Rail sprawia, że silniki wysokoprężne są elastyczne i oszczędne. Jednak w przypadku awarii okazuje się, że diesel wcale nie musi być tak ekonomiczny. Czyszczenie wtrysków jest oczywiście najprostszym sposobem na poradzenie sobie z efektami zabrudzenia tych podzespołów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy konieczna jest ich regeneracja czy nawet wymiana. Wtryskiwacz może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych za sztukę. W związku z tym, w przypadku większej usterki, naprawa może nie być tania.
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wyczyścić wtryskiwacze, dowiedz się, co możesz zrobić, by nie doprowadzić do ich zabrudzenia. Wtryski mają przez cały czas styczność z olejem napędowym. W związku z tym mogą w nich odkładać się rozmaite osady. W pewnym momencie zaczyna to zakłócać działanie mechanizmu, w konsekwencji zaburzając proces dawkowania paliwa do cylindrów. Mogą pojawić się nierówna praca silnika, „kopcenie” lub też nagły wzrost zużycia paliwa. Aby zminimalizować ryzyko zabrudzenia wtryskiwaczy, trzeba zadbać o to, aby olej napędowy był jak najczystszy. To z kolei zależy od kilku elementów.
Po pierwsze – musisz absolutnie unikać tankowania na stacjach benzynowych o niepewnej renomie. Bardzo wiele awarii wtryskiwaczy jest związanych bezpośrednio z jakością zawartości baku.
Po drugie – niezwykle istotna jest wymiana filtra paliwa. Nie każdy o tym pamięta, ale ten element także należy regularnie wymieniać. Producenci podają różne zalecenia – wahają się one między 30 000 km a aż 120 000 km. W przypadku silników diesla filtr powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii, zdecydowanie warto zastosować się do tego zalecenia.
Czyszczenie wtryskiwaczy. Sposoby
Jak pisaliśmy, wymiana wtryskiwacza to przeważnie spory cios dla budżetu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na tak kosztowny sposób, warto przeprowadzić czyszczenie wtrysków. Zabieg ten na pewno nie zaszkodzi, a może rozwiązać Twój problem i uchronić Cię przed dużym wydatkiem. Jak wyczyścić wtryskiwacze?
Jedną z opcji jest wykupienie takiej usługi u mechanika i oddanie samochodu w ręce specjalistów. Sama operacja trwa około godziny, a jej koszt jest nawet kilkukrotnie niższy od regeneracji wtryskiwaczy. Co więcej – po przeprowadzonym zabiegu mechanik sprawdza, czy czyszczenie przyniosło zamierzony efekt.
Masz do wyboru także drugą opcję – możesz to zrobić na własną rękę. W takiej sytuacji niezbędny będzie preparat do czyszczenia wtryskiwaczy. Jego zastosowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na te podzespoły, ale także na pompę wysokiego ciśnienia oraz filtr DPF. Dlatego jeśli Twoje auto ma powyżej 50 tys. km przebiegu, a wtryskiwacze jeszcze nigdy nie były czyszczone czy regenerowane, to zdecydowanie warto wypróbować tę metodę.
Środek do czyszczenia wtryskiwaczy można zaaplikować na kilka sposobów – w zależności od zaleceń producenta preparatu. Najczęściej dolewa się go bezpośrednio do baku paliwa. Istotne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji.
Inne sposoby aplikacji wymagają już znacznie większej wprawy. Jednym z nich jest zaaplikowanie środka bezpośrednio do wymienianego filtru paliwa. Nie jest to jednak takie łatwe, chociażby ze względu na to, że wymaga demontażu tego podzespołu.
Czyszczenie wtryskiwaczy. Przydatne wskazówki
Istnieje wiele sytuacji wskazujących na to, że w Twoim aucie zaczynają się problemy z podażą paliwa do silnika. Warto wiedzieć, co wskazuje na konieczność czyszczenia wtryskiwaczy. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest fakt, że obroty w Twoim aucie zaczynają naprzemiennie spadać i wracać do normy. Innym sygnałem jest pozostawianie smugi dymu podczas ruszania, gdy jednocześnie nie ma śladów innej usterki, jak na przykład sporego ubytku oleju. Gaśnięcie silnika „na luzie” lub problemy z rozruchem to również przesłanki, które wskazują na możliwe problemy z wtryskiwaczami.
Miej przy tym świadomość, że czyszczenie wtrysków może okazać się niewystarczające. Jeżeli za długo zwlekasz z tą czynnością, odkładający się osad mógł spowodować trwałe uszkodzenia w układzie wtryskowym. W takiej sytuacji musisz się liczyć z wydatkami związanymi z regeneracją lub wymianą tych elementów. Jaki z tego wniosek? Warto wyczyścić wtryski już w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Nie ma co czekać i liczyć, że „samo się naprawi”.
Po czyszczeniu prawdopodobnie nastąpi poprawa osiągów. Pamiętaj jednak, że środek do czyszczenia wtryskiwaczy skupia się na usunięciu nagaru – nie jest w stanie naprawić powstałych uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli jednak wadliwa praca tych podzespołów była spowodowana jedynie obecnością osadu, możesz liczyć, że po prawidłowo przeprowadzonym czyszczeniu praca silnika ulegnie znacznej poprawie.
Zabrudzenie wtryskiwaczy zdarza się bez względu na to, jak bardzo dbamy o swój samochód. Niestety nie zawsze masz wpływ na to, na jakiej stacji benzynowej zatankujesz lub jakiej jakości paliwo jest w niej dostarczane – szczególnie w dalekiej trasie. Nagar odkłada się niezależnie od naszych zabiegów, po prostu na skutek eksploatacji samochodu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czyszczenie wtryskiwaczy. Kilka słów na koniec
Zabieg czyszczenia wtrysków może realnie polepszyć pracę Twojego silnika. Wizyta w warsztacie to koszt kilkuset złotych, natomiast preparat do czyszczenia wtryskiwaczy może kosztować ich kilkadziesiąt. Niezależnie od tego, na który sposób czyszczenia się zdecydujesz, skonfrontuj koszty z ceną wymiany wtrysków. Lepiej zdecydować się na prewencyjne czyszczenie niż czekać, aż dojdzie do mechanicznych uszkodzeń i na profilaktykę będzie za późno.
Dbanie o swoje auto często wymaga prewencyjnego myślenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem na drodze oraz ubezpieczeniami. To właśnie one są w stanie ochronić Cię przed skutkami wielu losowych sytuacji, które mogą być związane z użytkowaniem samochodu. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 i zobacz, w jaki sposób możesz zapewnić sobie spokój podczas podróżowania! Oferujemy nie tylko obowiązkową polisę OC komunikacyjnego, ale także szereg innych praktycznych pakietów, jak NNW, AC czy Assistance. Skorzystaj z kalkulatora, a w mniej niż 60 sekund poznasz wysokość składki!
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20