EPB – czym jest elektryczny hamulec postojowy i jakie ma zalety?
EPB to rozwiązanie, które obecnie zastępuje w samochodach tradycyjny hamulec ręczny. Czym właściwie jest elektryczny hamulec postojowy i w jaki działa? Dzięki informacjom zawartym w poniższym artykule będziesz znał odpowiedź na te i inne pytania dotyczące EPB. Poznaj wady i zalety tego urządzenia oraz zdecyduj, czy jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie.
Spis treści:
1. EPB. Jak działa elektryczny hamulec postojowy?
2. Elektryczny hamulec postojowy – wady i zalety
3. Jak wyłączyć elektryczny hamulec postojowy?
4. EPB – krótkie podsumowanie
EPB. Jak działa elektryczny hamulec postojowy?
EPB, czyli elektryczny hamulec postojowy nie wykorzystuje do swojego działania powszechnie znanej dźwigni. Zastępuje ją duży przycisk oznaczony widoczną literą P. W momencie, gdy kierowca wciska wspomniany przycisk, hamulec zostaje „zaciągnięty” i prowadzący może w bezpieczny sposób opuścić pojazd. Co ciekawe, elektryczny hamulec ręczny działa także automatycznie podczas wjeżdżania na wzniesienia. Jest to niewątpliwie jeden z jego znaczących atutów.
Z EPB można również korzystać w sytuacjach awaryjnych, podczas których także pomaga hamulec ręczny elektryczny. Jak go wtedy używać? Należy przede wszystkim sprawdzić, czy sytuacja faktycznie wymaga podejmowania awaryjnych kroków.
Producenci oferują hamulec ręczny elektryczny w dwóch wariantach: z centralnym aktywatorem oraz silnikiem elektrycznym, jak i z zaciskami hamulcowymi. Sprawdź i porównaj wady i zalety działania każdego z nich:
Automatyczny hamulec ręczny z centralnym aktywatorem oraz silnikiem elektrycznym.
Po naciśnięciu przycisku, centralny aktywator automatycznie zaciąga linki hamulca ręcznego i uruchamia hamulce tarczowe lub bębnowe. Wiele zależy tutaj od rozwiązań stosowanych przez danego producenta.
Na tylnej osi zastosowane są standardowe zaciski oraz klocki hamulcowe. Zasadniczo nie różnią się one swoją budową od tych znanych z tradycyjnych pojazdów.
Tego rodzaju hamulec ręczny elektryczny jest o wiele tańszy w serwisowaniu. Naprawy są oferowane w przystępnych cenach i nie wpływają negatywnie na budżet kierowcy.
Wadą w tym wariancie jest kosztowna wymiana klocków, ponieważ wymaga dodatkowych czynności w obrębie EPB.
Ręczny hamulec elektryczny z zaciskami hamulcowymi
Zacisk skrywa w sobie zaawansowany zespół mechaniczny składający się z silnika elektrycznego, przekładni, wałka napędowego oraz popychacza z prowadnicami. Wszystko jest zamontowane wewnątrz tłoczka hamulcowego,
Gdy kierowca wciska przycisk hamulca, silnik zaczyna pracę i obraca wałkiem napędowym. Walec powoduje ruch popychacza wewnątrz tłoczka i pcha jego dno. W rezultacie tłoczek zaczyna dociskać się do klocków hamulcowych, a te do tarcz, co powoduje zatrzymanie pojazdu,
Atutem tego wariantu jest jego działanie na przedniej oraz tylnej osi pojazdu. Dzięki temu hamowanie awaryjne jest o wiele skuteczniejsze niż w przypadku tradycyjnych hamulców,
tego typu układ EPB jest wyposażony we własny sterownik.
To jaki rodzaj hamulca wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb oraz oczywiście tego, co pod maską umieścił dany producent. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wariant pierwszy, czy drugi, otrzymasz wszechstronne urządzenie, które z pewnością okaże się pomocne i ułatwi Ci codzienną jazdę samochodem.
Sprawdź również: Hydrołapa, czyli hydrauliczny ręczny. Do czego służy?
Elektryczny hamulec postojowy – wady i zalety
Mimo że hamulec postojowy elektryczny posiada naprawdę wiele zalet, ma także pewną wadę. Warto się z nimi zapoznać, aby podczas użytkowania nie spotkała Cię żadna niespodzianka.
Elektryczny hamulec ręczny – wady
W tym miejscu należy wyróżnić jedną, ale stosunkowo dużą wadę tego rozwiązania. Chodzi o awarię, polegającą na zablokowaniu elektrycznego hamulca postojowego. Powodami tego typu usterki są korozje mechanizmu znajdującego się w zacisku hamulcowym oraz korozje w obrębie przewodów elektrycznych.
W przypadku jakichkolwiek usterek w obrębie elektrycznego hamulca ręcznego należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego fachowca. Samodzielne próby naprawy mogą okazać się nieskuteczne, ponieważ kluczowym aspektem są tu odpowiednie narzędzia i doświadczenie w reperowaniu tego typu usterek. Dobry mechanik to gwarancja sukcesu i komfortowej jazdy.
Wiesz już, jaką wadę posiada elektryczny hamulec postojowy. Jednak w przeważającej części, system ten charakteryzuje się pozytywnymi aspektami.
Elektryczny hamulec ręczny – zalety
W tej kategorii ręczny hamulec elektryczny posiada więcej atutów:
Skuteczność – EPB działa z większą mocą, a ze względu na swoją konstrukcję lepiej zabezpiecza pojazd przed stoczeniem się ze wzniesienia.
Prostota użytkowania – wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by móc cieszyć się w pełni możliwościami tego rozwiązania.
Powszechność – powoli EPB zastępuje tradycyjne hamulce postojowe, a to oznacza, że technologia dynamicznie się rozwija i jest coraz bardziej przyjazna dla użytkowników.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak wyłączyć elektryczny hamulec postojowy?
To, że w Twoim samochodzie zamontowany jest EPB, nie oznacza, że jesteś już permanentnie skazany na działanie tego systemu. Jeśli tylko chcesz, zawsze możesz bowiem przejść na tryb manualny i wyłączyć elektryczny hamulec postojowy.
Jak wyłączyć elektryczny hamulec postojowy?
Wystarczy, że mocno naciśniesz pedał hamulca i wciśniesz przycisk z oznaczeniem P. Hamulec postojowy wyłączy się, a z wyświetlacza kierowcy zniknie charakterystyczny symbol litery P w okręgu. Jeśli będziesz chciał włączyć EPB z powrotem, pociągnij za przycisk odpowiedzialny za hamulec ręczny. Na wyświetlaczu kierowcy powinien pojawić się symbol hamulca, który zasygnalizuje Ci, że system jest aktywny i gotowy do pracy. Jak widzisz, to nic trudnego.
W niektórych modelach samochodów możliwe jest też ustawienie automatycznego włączenia hamulca postojowe poprzez funkcję auto-hold. Dzięki niej nie będziesz musiał pamiętać o zaciąganiu linek, ponieważ sterownik sam zdecyduje, kiedy konieczne jest uruchomienie hamulca.
Przeczytaj także: Wymiana linki hamulca ręcznego. Instrukcja krok po kroku
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
EPB – krótkie podsumowanie
Jak widzisz, elektryczny hamulec postojowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań znanych i stosowanych przez kierowców przez wiele dekad. Wszystko wskazuje jednak na to, że EPB wyprze hamulce z dźwignią i już niedługo bardzo trudno będzie znaleźć pojazd wyposażony w powszechnie znany dziś system. Oczywiście rewolucja w tej kwestii z pewnością potrwa jeszcze kilka lat, ale wydaje się, że sprawa jest przesądzona. Wszystko wskazuje na to, że rynek jest gotowy na tę technologię.
Bez względu na to, w jakiego rodzaju hamulec będzie wyposażony Twój samochód, przepisy zobowiązują Cię jako właściciela pojazdu, do wykupienia ubezpieczenia OC. Korzystne oferty znajdziesz na naszej stronie https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-oc.
Zobacz również: ubezpieczenie KIA, OC Gliwice
Jeśli masz wątpliwości, jaką polisę wybrać, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i skontaktuj się z naszymi konsultantami LINK4. Opowiedzą Ci o oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniach i dobiorą produkt do Twoich indywidualnych potrzeb. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie, lub osobistego spotkania z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20