Face lifting samochodu - co to jest?
Face lifting samochodu to zabieg bardzo często stosowany wśród producentów aut. Polega na odświeżeniu linii auta lub dodaniu nowych elementów wyposażenia, które wpływają na komfort korzystanie z pojazdu. Czym jest dokładnie? O tym przeczytasz w artykule.
Spis treści:
1. Face lifting samochodu – co to jest?
2. Face lifting auta – czy każdy model jest temu poddawany?
3. Face lifting samochodu – czy wpływa na ubezpieczenie?
4. Face lifting samochodu. Kilka słów podsumowania
Rynek aut dostępnych obecnie w salonach prężnie się rozwija, a technologie w motoryzacji, które jeszcze kiedyś były tylko pomysłami lub prototypami, dzisiaj możesz spotkać jako standardowe wyposażenie. Wraz z rozwojem techniki postępuje design, a wiele modeli od czołowych producentów, swoim wyglądem wykracza o kilka lat do przodu. Dlatego więc utrzymanie jednego modelu auta na rynku w niezmienionej formie przez kilka lat jest wyzwaniem dla producentów.
Pozostawienie jednego modelu auta w gamie zbyt długo może spowodować, że zainteresowanie osłabnie, a klienci wybiorą auta konkurencji. Jest na to jednak sposób. Mowa o liftingu auta, który pozwala odświeżyć dany model, przez co wpasowuje się on w aktualnie panujące trendy rynkowe. Więcej o liftingu i face liftingu napisaliśmy poniżej.
Face lifting samochodu – co to jest?
Face lifting samochodu odnosi się głównie do zmian wizualnych i polega na niewielkich zabiegach kosmetycznych. Nadają one konkretnemu modelowi auta świeższy wygląd, który jego poprzednik mógł pod wpływem lat po prostu stracić na tle konkurencyjnych modeli. Mowa tu głównie o lekkiej modernizacji nadwozia, nowym projekcie zderzaków czy lamp, ale też dodaniu do konfiguratora nowej palety lakierów albo felg.
Face lifting auta odnosi się też do wnętrza. Tam często projektanci dokonują zmian w postaci wprowadzenia nowego systemu multimedialnego albo np. popularnego obecnie całkowitego zrezygnowania z analogowych wskaźników na rzecz ekranów. Dochodzą nowe projekty tapicerki albo ciekawe udogodnienia, które wcześniej nie były dostępne w danym modelu.
Lifting samochodu nie odnosi się jednak tylko do zmian wizualnych. Również sprawy technologiczne mogą ulec tutaj modernizacji poprzez zmianę np. dostępnej palety silnikowej, rozwoju konkretnej jednostki albo zastosowaniu nowej skrzyni biegów.
Bardzo częstym obecnie zabiegiem jest też przebudowa silnika spalinowego i dodanie do niego układu mild hybrid, czyli tzw. miękkiej hybrydy, którą tworzy 48-woltowa instalacja elektryczna wspierająca pracę silnika spalinowego. Przykładem takiego zabiegu może być modernizacja francuskiego silnika 1.2 PureTech, montowanego w samochodach grupy Stellantis. Motor zyskał status miękkiej hybrydy dzięki zelektryfikowaniu go przez zespół inżynierów.
Praktycznie codziennie w mediach motoryzacyjnych można usłyszeć o modernizacji jakiegoś modelu, w którym elementy poddane takiemu zabiegowi to albo kosmetyczne drobnostki, albo bardziej obszerne zmiany, które zyskują większy rozgłos. Tak było w przypadku na przykład liftingu Skody Octavii III generacji w 2016 roku. Model zyskał charakterystycznie podzielone reflektory przednie, które niekoniecznie wszystkim użytkownikom przypadły do gustu. Z drugiej strony wyniki sprzedażowe potwierdziły, że modernizacja była w tym przypadku trafionym pomysłem.
Wyraźny face lifting otrzymał też Ford Mustang w 2018 roku. Odświeżone przednie i tylne reflektory oraz zderzak, a także kilka elementów we wnętrzu spowodowały, że zmiany te odbiły się głośnym echem wśród fanów amerykańskiej legendy. To oczywiście tylko kilka przypadków, ponieważ duża część modeli aut czy jednostek napędowych stale otrzymuje jakieś zmiany, o czym trudno napisać w jednym artykule.
Sprawdź też: Tuning wizualny samochodu. Co można poprawić zgodnie z prawem?
Face lifting auta – czy każdy model jest temu poddawany?
Nie każdy model auta zyskuje lifting. Jeśli samochód nie przyjął się dobrze na rynku, to przeważnie jego produkcja zostaje przerwana po kilku latach i próżno tu czekać na zmiany. Z drugiej strony część producentów wierzy, że face lifting na przekór wszystkim opiniom poprawi sprzedaż i spowoduje, że dany model będzie chętniej wybierany przez kupujących. To ryzykowny zabieg, zazwyczaj kosztujący koncerny setki milionów, ale często ratujący istnienie modelu, co następnie przekłada się na zyski i wzmocnione znaczenie marki na rynku motoryzacyjnym.
Inna sytuacja to taka, w której face lifting samochodu niesie za sobą obawę, czy zostanie powtórzony sukces poprzednio wypuszczonego modelu. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku, kiedy dokonano odważnych zmian w wyglądzie nadwozia, do czego klienci będą musieli się przyzwyczaić. Jeśli samochód sprzed liftingu przyjął się bardzo dobrze, to kierowcom może być trudno zaakceptować zmiany, szczególnie jeśli dotyczą one również specyfikacji silnika (np. wycofanie popularnej jednostki napędowej z oferty).
Pamiętaj też, że jeśli do salonu wchodzi nowy model auta po liftingu, to wariant sprzed zmian jest z reguły dostępny w bardzo atrakcyjnych cenach i można go zakupić z dobrym rabatem. Nie jest to oczywiście pewnik, ale warto wybrać się do dealera i dowiedzieć o dostępnych warunkach finansowych dla interesującego Cię modelu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Face lifting samochodu – czy wpływa na ubezpieczenie?
Lifting auta powoduje często, że modele sprzed modernizacji, tracą nieco więcej na renomie, a ich wartość rezydualna po kilku latach jest niższa, niż początkowo oczekiwano. Dla wysokości składki ubezpieczenia face lifting samochodu nie ma jednak większego znaczenia. Jest to widoczne, zwłaszcza gdy wartość samochodu nie zmieniła się drastycznie względem swojego starszego odpowiednika. Również, jeśli specyfikacja silnika pozostała w niezmienionej formie, nie powinieneś obawiać się wzrostu składki.
Polecamy również: Woda z rury wydechowej – przyczyny zjawiska i naprawa usterki
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Face lifting samochodu. Kilka słów podsumowania
Jak widzisz, face lifting auta to zabieg stosowany przez producentów, aby odświeżyć i zmodernizować dany model samochodu. Postęp rozwoju motoryzacji nie pozwala już na to, aby jedną generację produkować w niezmienionej formie dłużej niż kilka lat. Dzięki temu koncerny samochodowe mogą utrzymać dobre wyniki sprzedaży danego modelu, odświeżając nieco jego wygląd zewnętrzny, jak i modernizując wnętrze.
Sprawdź również: OC Saab, rejestracja samochodu Łuków
Niezależnie czy Twój samochód jest przed, czy po liftingu, musisz objąć go obowiązkową polisą OC. Poza tym warto rozważyć rozszerzenie zakresu o dobrowolne AC. Skorzystaj z naszego Kalkulatora LINK4, aby obliczyć składkę. Nasza pełna oferta znajduje się na stronie internetowej LINK4, gdzie znajdziesz opisy dostępnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisę możesz kupić także telefonicznie – zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i porozmawiaj z jednym z naszych konsultantów, który pomoże Ci wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia. Możesz też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Przedstawi on ofertę oraz sfinalizuje zakup wybranego ubezpieczenia. Zapraszamy do kontaktu!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20