Felgi z rantem – co to takiego?
Zarysowanie felgi może zdarzyć się każdemu. Niestety wjechanie w dużą dziurę w drodze może doprowadzić nawet do pojawienia się pęknięcia na obręczy. Czy da się przed tym uchronić? Pewnym sposobem mogą być felgi z rantem. Przekonaj się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.
Spis treści:
1. Felgi z rantem – co to takiego?
2. Rant ochronny na felgę – w jaki sposób się go montuje?
3. Uszkodzony rant ochronny opony
4. Felgi z rantem. Kilka słów na koniec
Alufelgi mogą być naprawdę atrakcyjnym dodatkiem wizualnym do samochodu. Dobrze dobrane do bryły pojazdu dodają zadziorności i podkreślają styl. Jednak obręcz koła jest narażona na rozmaite uszkodzenia. Niewłaściwe parkowanie, najechanie na przeszkodę czy wjechanie w dziurę – wszystko to może doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego elementu. Mogą Cię przed tym uchronić felgi z rantem. Na czym polega takie rozwiązanie?
Felgi z rantem – co to takiego?
Podczas codziennej jazdy po mieście nietrudno o uszkodzenie koła. Parkowanie równoległe przy wysokim krawężniku to jedna z sytuacji, w której felga może ulec poważnemu uszkodzeniu lub pęknięciu. Podobnie jest w przypadku np. wjechania w głęboką dziurę czy najechania na dużą przeszkodę.
Sprawdź także: Przebita opona w samochodzie - kiedy naprawa a kiedy wymiana? Wyjaśniamy!
Gdy uszkodzeniu ulegnie standardowa felga stalowa – na którą nakłada się kołpak – nie jest to jeszcze ogromny problem. Jednak w przypadku atrakcyjnych alufelg, których cena nie należy do najniższych, nawet małe zarysowanie może być sporym zmartwieniem dla właściciela pojazdu. W końcu zdecydowanie obniża ono walory estetyczne pojazdu. Nie dziwi zatem, że często stosuje się tzw. felgi z rantem.
Powyżej omawiane rozwiązanie to bardzo istotne zabezpieczenie felgi. Rant jest jednak stosowany nie tyle na samej obręczy, ile na oponie. Jak to możliwe? Tak naprawdę takie rozwiązanie to opony z rantem, w których istnieje dodatkowe wzmocnienie chroniące przed zarysowaniem.
Rant ochronny na felgę może przyjmować różne formy. Najczęściej jest to wzmocnienie znajdujące się w okolicy stopki opony. Jednak może to być dodatkowe żebro, chroniące przed zarysowaniami. Element ten sprawia, że opona wystaje poza obręcz felgi. Dzięki temu w przypadku zetknięcia się z przeszkodą nie dochodzi do zarysowania.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że opony z rantem występują przede wszystkim w przypadku typu niskoprofilowego. Dlaczego to takie ważne? Otóż w przypadku opon niskoprofilowych felga jest szczególnie narażona na zarysowania czy nawet pęknięcia. W przypadku, gdy mowa o standardowym profilu – obręcz wystaje poza oponę, w związku z czym nie jest bardziej bezpieczna.
Rant ochronny na felgę – w jaki sposób się go montuje?
Jak zamontować takie zabezpieczenie felgi? Rant nie jest elementem, który mocuje się w obręczy. Tak jak wspomniano wcześniej – rozwiązanie jest wprowadzane przez odpowiednie opony z rantem. Jeżeli zatem chcesz zabezpieczyć swoje alufelgi – bardzo istotny jest wybór właściwego ogumienia.
Rant ochronny na felgę montuje się podczas zakładania ogumienia na obręcz koła. Gdy opona ma odpowiednie właściwości – prawidłowy montaż doprowadzi do tego, że felga z rantem będzie chroniona poprzez wystający element. Pamiętaj o tym, że rant jest częścią ogumienia – w związku z tym nie ma potrzeby nakładania żadnego, dodatkowego akcesorium. Opona po założeniu będzie pełnić swoją ochronną funkcję.
Warto jednak mieć świadomość, że felga z rantem nie daje gwarancji, że nie zostanie ona zarysowana lub uszkodzona. Jest dużym zabezpieczeniem w przypadku parkowania równoległego – jednak uderzenie w przeszkodę z dużą prędkością wciąż może doprowadzić do uszkodzenia felgi.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Uszkodzony rant ochronny opony
Rant ochronny na felgę ma chronić obręcz przed zarysowaniem czy nawet pęknięciem. Jednak może dojść do sytuacji, gdy on sam ulegnie uszkodzeniu. Jak się zapewne domyślasz, prowadzi to do rozmaitych zagrożeń. Czy jednak taka opona z naderwanym rantem nadaje się już tylko do utylizacji?
Przede wszystkim uszkodzony rant ochronny opony nie stanowi już pełnego zabezpieczenia obręczy. Jeżeli sam ulegnie on delikatnemu naderwaniu – wówczas jego skuteczność w ochronie felgi może nie być wystarczająca.
Jednak znacznie poważniejsza jest druga kwestia. Otóż najczęściej uszkodzony rant ochronny opony sprawia, że ogumienie nadaje się wyłącznie do wymiany. W końcu w tym miejscu dochodzi do poważnych naprężeń. W związku z tym nie warto ryzykować jazdy z użyciem opony, której jakość nie jest wystarczająca.
Warto pamiętać o tym, że jeżeli masz wątpliwości co do opony, zawsze najlepiej skontaktować to ze specjalistą. Udaj się do punktu wymiany opon i dopytaj, czy ogumienie nadaje się do wymiany. Jeśli specjalista stwierdzi, że nie można ryzykować jazdy na takiej oponie, będziesz mieć jasną odpowiedź. Koniecznie się do niej zastosuj.
Jeżeli taka sytuacja związana z uszkodzeniem opony lub felgi przytrafi się Tobie podczas jazdy, pomocna może być odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa. Jednak przy takim działaniu potrzebne będzie coś więcej niż OC. Ubezpieczenie samochodu powinno zostać rozszerzone o Assistance. Dlaczego? W takiej sytuacji możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. W przypadku np. pęknięcia felgi podczas jazdy możesz liczyć na usługi takie jak np. pomoc w wymianie koła lub holowanie.
Dowiedz się więcej:Ubezpieczenie opon – ile kosztuje i co obejmuje? | Link4
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Felgi z rantem. Kilka słów na koniec
Jak widzisz, felgi z rantem to bardzo ciekawe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że nie są dla każdego. Przede wszystkim zabezpieczenie to stosowane jest w oponach niskoprofilowych – w tych o wysokim profilu występuje zdecydowanie rzadziej. Opony z rantem są stosowane przede wszystkim w przypadku alufelg – rzadko używa się je do felg stalowych, na których mocuje się kołpaki. Takie opony są też przeważnie nieco droższe od standardowych.
Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla osób korzystających z opon niskoprofilowych (m.in. ze względu na kwestie estetyczne), a jednocześnie często jeżdżących po nieutwardzanych nawierzchniach lub muszących często parkować równolegle przy wysokich krawężnikach. W takich sytuacjach inwestycja w opony może być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. W końcu droższe ogumienie może pozwolić zaoszczędzić na kosztach renowacji czy wymiany felg w przypadku ich zarysowania, czy uszkodzenia.
Gdy mowa o rozsądku – trudno nie wspomnieć o temacie ubezpieczeń. Polisa OC jest obowiązkowym elementem, bez którego nie można poruszać się po drogach publicznych. Jednak bardzo istotne może okazać się ubezpieczenie Autocasco. Ta druga polisa to zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia czy kradzieży samochodu.
Zobacz także: rejestracja samochodu Łuków, ubezpieczenie OC Głogów
Zapoznaj się z ofertą LINK4 – na stronie www.link4.pl znajdziesz produkty ubezpieczeniowe, które możesz dostosować do Twoich wymagań oraz oczekiwań. Kalkulator internetowy pozwoli Ci na określenie składki za ubezpieczenie. Jeżeli natomiast masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące oferty lub chciałbyś wykupić polisę przez telefon – skontaktuj się z infolinią pod numerem 22 444 44 44.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20