Filtr kabinowy. Węglowy czy zwykły – jakie są różnice?
Czy filtr kabinowy węglowy to faktycznie dobre rozwiązanie? Dowiedz się, czym tak naprawdę różni się on od standardowego produktu tego typu i przekonaj się, czy warto go zamontować w swoim aucie.
Spis treści:
1. Filtr kabinowy węglowy – czym różni się od zwykłego?
2. Filtr kabinowy z węglem aktywnym. Jakie są jego zalety?
3. Filtr z węglem aktywnym do samochodu – kiedy warto?
4. Filtr kabinowy z aktywnym węglem. Kilka słów na koniec
Każdy kierowca powinien dbać o to, aby filtr kabinowy był w dobrym stanie. Jego regularna wymiana jest w stanie zdecydowanie poprawić jakość powietrza w aucie. Ważny jest także odpowiedni dobór filtra – ponieważ poszczególne produkty tego typu mają inne parametry. Filtr kabinowy węglowy to rozwiązanie droższe od standardowego. Czy warto do niego dopłacać?
Filtr kabinowy węglowy – czym różni się od zwykłego?
Warto zacząć od wyjaśnienia, jakie jest zadanie filtra kabinowego. Otóż jego celem jest oczyszczenie powietrza, które trafia do wnętrza samochodu. W związku z tym odpowiada on w dużej mierze za jakość powietrza, które przedostaje się poprzez nawiewy. Gdyby nie on, do wnętrza wpadałyby wszelkiego rodzaju pyłki i kurz z zewnątrz samochodu. W konsekwencji – prowadziłoby to do kurzenia się wnętrza auta, a poza tym zdecydowanie utrudniałoby oddychanie w aucie.
Filtr kabinowy jest oczywiście czymś zupełnie innym od filtra powietrza stosowanego do oczyszczania powietrza, które tworzy mieszankę paliwowo-powietrzną, spalaną w silniku.
Trzeba mieć na uwadze, że filtr kabinowy to element eksploatacyjny – w związku z czym trzeba pamiętać o jego okresowej wymianie. Do momentu, gdy samochód jest serwisowany w ASO, taki element jest wymieniany podczas okresowego przeglądu w serwisie. Jednak nie można o nim zapomnieć także na późniejszych etapach. Dobrze jest przy tym przeprowadzić serwis – a przy tym także i odgrzybianie – klimatyzacji.
Filtr węglowy kabinowy ma ogromny wpływ na komfort podróżowania. Jeżeli jest czysty i świeży – to podobnie jest z powietrzem wprowadzonym do wnętrza auta. Gdy jest zaniedbany – może to oznaczać nieprzyjemny zapach oraz rozmaite problemy – szczególnie dla osób z różnego rodzaju alergiami.
Główna cecha odróżniająca filtr kabinowy węglowy od standardowego – to oczywiście zastosowanie dodatkowego czynnika oczyszczającego. Węgiel aktywny cechują doskonałe właściwości filtrujące – w konsekwencji takie rozwiązanie świetnie radzi sobie z usuwaniem najmniejszych drobinek i zanieczyszczeń.
Oczywiście nawet filtr standardowy poradzi sobie z cząstkami kurzu, piasku, pyłków roślin czy sadzy. Jednak wyłącznie filtr kabinowy z węglem aktywnym skutecznie usunie także szkodliwe substancje ze spalin, węglowodory i inne lotne związki, które są szkodliwe dla zdrowia.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem? Sprawdź!
Filtr kabinowy z węglem aktywnym. Jakie są jego zalety?
Warto bliżej przyjrzeć się temu, co tak naprawdę oferuje filtr węglowy kabinowy. Czy jest to faktycznie rozwiązanie, za które warto dopłacać?
Główna zaleta, jaką cechuje się filtr z węglem aktywnym do samochodu, odnosi się do skuteczności filtracji. Węgiel aktywny jest wykorzystywany w bardzo wielu urządzeniach kojarzonych z czystym powietrzem. Spotkasz go zarówno w okapach, jak i w stacjonarnych odświeżaczach powietrza w domach czy biurach.
Skąd jego skuteczność? Ma to związek z porowatą strukturą takiego węgla. Kanaliki są na tyle duże, że powietrze może przez nie swobodnie przepływać. Jednocześnie – zarówno struktura, jak i powierzchnia takich porów sprawia, że przechodzące cząsteczki albo blokują się albo przyczepiają do ścianek aktywnego węgla. Taka porowata struktura zapewnia także dużą powierzchnią absorbującą – oznacza to, że czynnik ten jest po prostu efektywny w oczyszczaniu powietrza.
Niezależnie od tego, gdzie jest on wykorzystywany – jego parametry pozwalają na wyłapywanie najdrobniejszych cząstek z powietrza. Takie rozwiązanie ma także sporą skuteczność w wyłapywaniu zapachów – dzięki czemu możesz liczyć na uczucie znacznie większej świeżości nawet podczas jazdy po mieście.
W zdecydowanej większości przypadków filtr kabinowy z aktywnym węglem ma konstrukcję wielowarstwową. Co to oznacza? Otóż jest on zbudowany w ten sposób, aby wykazać jak największą skuteczność w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń. Mogą to być nawet 4 warstwy – gdzie każda odpowiada za coś innego. Dla przykładu: jedna odpowiada za wstępne wyłapywanie większych brudów i zanieczyszczeń, podczas gdy druga ma skupić się na wyłapywaniu o mniejszej średnicy.
Skąd jeszcze popularność tego typu rozwiązań? Otóż nie można zapominać, że węgiel aktywny występuje w naturze. W konsekwencji filtr z węglem aktywnym to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Filtr z węglem aktywnym do samochodu – kiedy warto?
Wiesz już, że filtr kabinowy z węglem aktywnym oferuje sporo korzyści. Faktycznie tak jest – jednak, jak się zapewne domyślasz – za takie rozwiązanie trzeba dodatkowo zapłacić. Różnica pomiędzy ceną filtra standardowego a aktywnego może być nawet dwu– lub trzykrotna. To całkiem sporo.
Musisz przy tym pamiętać, że filtr kabinowy powinien być regularnie wymieniany. Żeby zachował swoje właściwości, powinno się to zrobić przynajmniej raz w roku. Jak widzisz, filtr kabinowy węglowy będzie się wiązać z corocznym dodatkowym kosztem.
Zatem – czy warto oszczędzać? Prawda jest taka, że jeżeli w Twoim samochodzie podróżuje ktokolwiek z alergiami – to filtr kabinowy z aktywnym węglem naprawdę robi różnicę. Jakość powietrza jest o wiele lepsza niż w przypadku standardowych filtrów wykonanych z włókniny.
Takie rozwiązanie jest też zdecydowanie polecane, gdy w samochodzie podróżują dzieci. W końcu w ten sposób minimalizujesz ekspozycje na szkodliwe substancje zawarte czy to w smogu, czy w spalinach.
Zobacz także: Wymiana świec zapłonowych – objawy usterek, jak je wymienić i ile to kosztuje?
Filtr kabinowy z aktywnym węglem. Kilka słów na koniec
Filtr z węglem aktywnym do samochodu to rozwiązanie, które sprawia, że w aucie oddychasz lepszym powietrzem. Nawet stojąc w korku, nie musisz narażać się na ekspozycję na spaliny – które zawierają mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że filtr kabinowy węglowy to dobre rozwiązanie dla osób, które troszczą się o swoje zdrowie.
Nie ma się co oszukiwać – wymiana filtrów i płynów eksploatacyjnych to ważny obowiązek każdego kierowcy. Jeżeli o to zadbasz – znaczy to mniej więcej tyle, że zależy Ci na komforcie podróżowania i utrzymaniu samochodu w jak najlepszym stanie.
Można śmiało powiedzieć, że utrzymanie auta w takim stanie wymaga regularności. Podobnie jest z kwestią ubezpieczenia. Polisa OC jest obowiązkowa, w związku z czym bez niej nie możesz poruszać się po publicznych drogach.
Jednak OC to tylko absolutna podstawa, jeżeli chodzi o ubezpieczenia. Dobrze jest rozejrzeć się i dowiedzieć, na jaką ochronę dodatkową możesz liczyć. Przezorny kierowca może być zainteresowany polisą Autocasco. Mając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na ochronę także w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji lub w przypadku gdy pojazd uderzy w słupek, drzewo czy inną przeszkodę.
Natomiast pakiet Assistance to wyjątkowo ważna pomoc wtedy, gdy potrzebujesz pomocy w sytuacji awaryjnej. Masz przebitą oponę? Samochód nie chce odpalić? Potrzebne jest holowanie? To właśnie w takich sytuacjach możesz liczyć na fachową pomoc ze strony ubezpieczyciela.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20