Fotele kubełkowe. Kiedy warto je montować?
Fotele kubełkowe to obiekt westchnień wielu fanów motoryzacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one wśród miłośników szybkich oraz wyróżniających się sportowym wyglądem samochodów. Czym one są i w jakich samochodach się je montuje? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.
Spis treści:
1. Fotel kubełkowy. Co to właściwie jest?
2. Kubełkowe fotele – zalety i korzyści
3. W jakich samochodach można znaleźć fotele kubełkowe?
4. Siedzenia kubełkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie
5. Fotel kubełkowy samochodowy – z homologacją, czy bez?
6. Fotele kubełkowe. Kilka słów na koniec
Fotel kubełkowy. Co to właściwie jest?
Fotele kubełkowe samochodowe to specjalnie zaprojektowany rodzaj siedzisk, które jak sama nazwa wskazuje, najczęściej są wykorzystywane w samochodach, ale nie tylko. Coraz więcej graczy decyduje się na tego typu rozwiązania podczas projektowania swoich stanowisk gamingowych.
Na pierwszy rzut oka widać, że fotele kubełkowe wyróżniają się na tle tradycyjnych modeli swoją konstrukcją oraz niepowtarzalnym designem. Mają również zwiększoną głębokość, nieruchomy zagłówek oraz wzmocnienia po bokach, co przekłada się na komfort podczas sportowej jazdy oraz pozwala na naprawdę wygodne podróżowanie. Typowy fotel kubełkowy ma również specyficzne otwory w górnej części oparcia, które służą do montażu pasów typu szelki. Zazwyczaj takie rozwiązania stosuje się w przypadku samochodów przeznaczonych do wyścigów.
Kubełkowe fotele – zalety i korzyści
Fotele sportowe do samochodu zostały stworzone z myślą o kierowcach rajdowych, którzy doświadczają dużych przeciążeń i potrzebują rozwiązania, które przytrzyma ich na siedzisku. Siły grawitacyjne są bowiem nieubłagane i działają na każdego. Zwiększona głębokość sprawia, że siedzenia kubełkowe gwarantują kierowcy stabilną oraz wygodną pozycję. Pomagają również pasy wspomagające utrzymanie stabilności podczas przyspieszania i szarpnięć wynikających ze specyfiki danej trasy.
Fotel kubełkowy należy analizować nie tylko pod względem przyspieszenia, ale również hamowania. Siły, które powstają podczas gwałtownego naciśnięcia pedału hamulca, mogą spowodować wypadnięcie kierowcy z siedziska. Kubełkowy kształt zapobiega jednak tego typu sytuacjom. Biodra są na tyle głęboko osadzone w fotelu, że nie ma szans na utratę wygodnej i optymalnej pozycji.
Inne atuty, jakie przedstawiają fotele kubełkowe samochodowe to przede wszystkim ciekawy wygląd, solidne wykonanie oraz niska waga. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla kierowcy, który swoje bezpieczeństwo stawia na pierwszym miejscu. Ważną cechą, jaką posiadają fotele kubełkowe, jest sztywna konstrukcja, która sprawia, że nie ma regulacji kąta oparcia. Całe siedzisko jest nieruchome i stabilne.
Zobacz także: Bezpieczeństwo jazdy. Prawidłowe ustawienie fotela - Raport LINK4
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
W jakich samochodach można znaleźć fotele kubełkowe?
Wyżej napisaliśmy, że fotele kubełkowe są zazwyczaj stosowane w samochodach rajdowych. Co jednak ze zwykłymi kierowcami, którym zależy na bezpieczeństwie? Czy w aucie osobowym do codziennej jazdy możliwe jest zamontowanie takich siedzisk? Oczywiście, że tak. Ze względu na swoje zalety kubełkowe fotele cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie jest to łatwy proces i najlepiej będzie, jeśli zlecisz montaż profesjonaliście.
Fotele sportowe do samochodu – jak zamontować?
- Zdemontuj poprzednie fotele.
- Przykręć do podłogi pionowe i poprzeczne szyny, do których zostanie przymocowany kubeł.
- Przykręć fotele kubełkowe do gotowego stelaża.
Na pierwszy rzut oka montaż może wydawać się nieskomplikowany, ale musisz wiedzieć, że cały proces wymaga wielu narzędzi oraz precyzji. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, istnieje duże ryzyko, że Ci się nie uda. Pozwól fachowcom zrobić to za Ciebie. Zastanów się, czy w samochodzie osobowym nie sprawdzą się lepiej fotele półkubełkowe.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Siedzenia kubełkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Istnieje kilka ważnych aspektów, które warto sprawdzić przy zakupie foteli kubełkowych.
Regulacja oparcia
Zanim wybierzesz konkretny model, sprawdź, czy oferuje regulację oparcia. Większość tego typu foteli nie ma takiej funkcji, ale można spotkać na rynku modele z regulacją. Kubełki mają niwelować przeciążenia, dlatego w większości przypadków są zbudowane na jednoczęściowej bazie. Taki fotel może nie być zbyt wygodny podczas codziennej, miejskiej jazdy.
Budowa
Na rynku dostępne są trzy rodzaje foteli kubełkowych:
stelaż rurkowy – najtańszy rodzaj foteli, który nie jest już często stosowany. Stelaż rurkowy jest obłożony kilkoma warstwami gąbek oraz materiału i jest stosunkowo ciężki (ok. 15-20 kg);
z włókna szklanego – ten rodzaj foteli jest stosowany najczęściej i wyróżnia się monolityczną budową oraz niską wagą (ok, 5-7 kg);
z kevlaru i włókna węglowego – jeśli chodzi o odporność na uderzenia oraz pęknięcia, to mamy tutaj do czynienia z podobnym poziomem, co w przypadku włókna szklanego. Różnicą jest jednak to, że fotele kubełkowe z kevlaru są lżejsze (ok. 4 kg);
Komfort.
Źle dobrany fotel to duże ryzyko bólu pleców oraz urazów kręgosłupa w razie wypadku. Przed zakupem usiądź więc w wybranym modelu i sprawdź, czy jest Ci wygodnie. Skup swoją uwagę na rozwiązaniach wyposażonych w dodatkowe systemy takie jak poduszki na lędźwia czy pod uda. Interesującą alternatywą mogą być też fotele półkubełkowe.
Marka
Nie zawsze to, co najtańsze sprawdzi się podczas jazdy. Dlatego właśnie podczas wyboru skup się na znanych markach, które od lat produkują fotele kubełkowe samochodowe. Będziesz mieć wtedy gwarancję obcowania z wysokiej jakości produktami.
Fotel kubełkowy samochodowy – z homologacją, czy bez?
Fotele kubełkowe z homologacją spełniają kryteria FIA, co sprawia, że są dopuszczone do profesjonalnych rajdów. Tego typu siedziska są jednak konstrukcjami jednolitymi i nie pozwalają na regulację kąta oparcia. Zgodnie z przepisami takiego fotela można używać przez 5 lat od daty produkcji. Fotele bez homologacji ze względu na swoją niską cenę są polecane przede wszystkim zawodnikom amatorskim.
Przeczytaj również: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku
Fotele kubełkowe. Kilka słów na koniec
Kubełkowe fotele do dobre rozwiązanie dla wszystkich kierowców rajdowych, którym zależy na bezpieczeństwie oraz optymalnej pozycji podczas jazdy. W przypadku samochodów osobowych, do codziennego przemieszczania się, tego rodzaju siedziska nie sprawdzą się zbyt dobrze ze względu na sztywną konstrukcję. Zawsze jednak możesz zainwestować w fotel kubełkowy samochodowy, który jest stylizowany na sportowe rozwiązania, ale będzie posiadać wszystkie niezbędne systemy regulacji oraz nieco bardziej elastyczną konstrukcję.
Skoro mowa o bezpieczeństwie, to warto też zwrócić uwagę na konieczność zakupu polisy komunikacyjnej. Każdy właściciel pojazdu powinien według polskiego prawa posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, aby móc poruszać się po drogach publicznych. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swoich ofertach także dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które zapewniają pomoc i ochronę w różnego rodzaju sytuacjach na drodze.
Co najważniejsze, ubezpieczenie OC/AC w LINK4 możesz kupić także przez internet lub telefon, bez konieczności wychodzenia z domu. Wybierając LINK4, będziesz mieć pewność, że korzystasz z rozwiązań, które są przygotowane zgodnie z Twoimi potrzebami.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20