Gdzie oddać zużyty akumulator?
Każdy akumulator z czasem traci swoje właściwości, a co za tym idzie możliwość ponownego doładowania. O ile zakup nowej części nie stanowi zwykle problemu, o tyle wielu kierowców nie do końca wie, gdzie oddać zużyty akumulator po jego wymianie. Podpowiadamy!
Spis treści:
1. Zużyte akumulatory – dlaczego nie wolno ich wyrzucać?
2. Zużyty akumulator – daj mu nowe życie!
3. Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
4. Zużyty akumulator – podsumowanie
Akumulator, jak sama nazwa wskazuje, służy do gromadzenia energii elektrycznej. Dzięki swojej budowie można go wielokrotnie rozładowywać i ponownie ładować. Jednak nie jest on w stanie zachować tej właściwości na zawsze. Z biegiem lat i z kolejnymi cyklami rozładowywania i ładowania, pojemność akumulatora spada aż do momentu, w którym jego ponowne naładowanie staje się niemożliwe.
Jak długo trwa „życie” akumulatora? W przypadku baterii montowanych w samochodach w fabryce zachowują one swoją sprawność przez około 8 lat. Akumulatory, które można kupić w sklepie z częściami, zwykle tracą swoje właściwości po okresie 5 lat. Co zrobić ze zużytym akumulatorem po jego wymianie? Ze względu na budowę nie może on trafić do zwykłych odpadów. W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, gdzie powinien trafić.
Sprawdź także: Rodzaje akumulatorów. Czym się od siebie różnią i jaki wybrać?
Zużyte akumulatory – dlaczego nie wolno ich wyrzucać?
Z jakiego powodu zużyty akumulatornie powinien pod żadnym pozorem trafić na wysypisko śmieci razem z pozostałymi odpadami? Wynika to z jego budowy, a konkretnie materiałów użytych do produkcji. Odpowiadają one również za jego zdolność do ponownego ładowania po tym, jak ulegnie rozładowaniu.
W motoryzacji najczęściej wykorzystuje się akumulatory żelowe, ołowiowe oraz kwasowo-ołowiowe. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy akumulator ma ograniczoną trwałość. Po tym okresie bateria musi zostać poddana utylizacji i specjalnemu recyklingowi, dzięki któremu substancje, które się w nim znajdują, nie spowodują skażenia środowiska. Należą do nich kwas siarkowy, ołów, kadm oraz rtęć, które są bardzo niebezpieczne dla ekosystemu, a skutki ich przedostania się do gleby czy wody mogą być realnym zagrożeniem.
Dla przykładu kwas siarkowy nawet w rozcieńczonej formie wykorzystywanej w akumulatorach jest silnie żrący. Kontakt nawet pojedynczej kropli z ludzką skórą może spowodować poważne poparzenia. Przy tym należy pamiętać, że w akumulatorze może znajdować się nawet kilka litrów tej substancji. Jej wyciek do środowiska naturalnego może spowodować długotrwałe zakwaszenie gleby, uniemożliwiające wzrost i życie roślin. Skażenie wód gruntowych może natomiast spowodować poważne problemy na bardzo dużym obszarze terenu.
W akumulatorach wykorzystuje się też płyty z ołowiu, który stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ołów jako metal ciężki jest niezwykle groźny dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Pod żadnym pozorem nie powinien on trafić na wysypisko śmieci lub – co gorsza – na dzikie wysypisko.
Ołów w glebie uniemożliwia rozwój roślin, zaburza procesy zachodzące w środowisku wodnym, a w przypadku ludzi może być przyczyną wielu poważnych chorób. Mowa tu m.in. o nadciśnieniu, uszkodzeniach mózgu czy chorobach układu nerwowego. Jest on szczególnie groźny dla dzieci, u których może powodować poważne konsekwencje w ich późniejszym życiu.
Zużyty akumulator – daj mu nowe życie!
Poza ochroną środowiska przed skażeniem jest jeszcze jeden powód, dla którego zużyte akumulatory nie powinny nigdy trafiać na wysypiska a do specjalnie przygotowanych na utylizację miejsc. Chodzi tu przede wszystkim o recykling.
Okazuje się, że aż około 95% części i materiałów wykorzystanych do budowy akumulatora może zostać odzyskanych i użytych do produkcji nowych baterii. W procesie recyklingu akumulatorów odzyskuje się m.in. kwasy, wodorotlenki, cynk, ołów, kadm, rtęć i wiele innych surowców. Pozyskane w ten sposób materiały są też często wykorzystywane w przemyśle papierniczym, tekstylnym czy chemicznym.
Dlatego też oddawanie akumulatorów do punktów, z których trafiają one w miejsca zajmujące się recyklingiem to podwójna korzyść dla środowiska. Nie tylko likwidujesz w ten sposób ryzyko skażenia ekosystemu, ale również umożliwiasz ponowne wykorzystanie surowców użytych do wyprodukowania Twojego starego akumulatora.
Dowiedz się więcej: Wymiana akumulatora. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Wiesz już jak groźny dla środowiska oraz zdrowia może być zużyty akumulator. Gdzie oddać baterię po wymianie, tak by mieć pewność, że trafi ona we właściwe miejsce, w którym zostanie poddana utylizacji i recyklingowi?
Jedną z możliwości jest dostarczenie zużytego akumulatora do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. Możesz być pewien, że po oddaniu tam akumulatora, trafi on do firmy zajmującej się utylizacją zużytych baterii.
Niektóre warsztaty również zajmują się zbieraniem akumulatorów i dostarczaniem ich do punktu recyklingu. Należy jednak uważać na firmy, które ze zużytych akumulatorów odzyskują jedynie ołów, podczas gdy reszta baterii trafia na nielegalne wysypiska, zanieczyszczając w ten sposób środowisko. Dlatego zwróć uwagę na to, czy w momencie przekazania akumulatora, otrzymasz Kartę Przekazania Odpadu. Jeżeli nie, to może się okazać, że firma lub warsztat stosuje nielegalne praktyki odzyskiwania ołowiu, opisane powyżej.
Gdzie oddać zużyty akumulator oprócz opisanych wyżej miejsc? Najpopularniejszym rozwiązaniem, wśród kierowców decydujących się na wymianę baterii, jest pozostawienie starej, zużytej części w sklepie, w którym kupują nowy akumulator. Sprzedawca ma obowiązek odebrać od klienta nieodpłatnie starą baterię. Przy zakupie nowego ogniwa sklepy pobierają kaucję w wysokości 30 zł, która jest zwracana klientowi w momencie dostarczenia starego akumulatora.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zużyty akumulator – kilka słów na koniec
Reasumując, każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że zużyty akumulator nie jest zwykłym odpadem, który można po prostu wyrzucić do kosza. Ze względu na wykorzystane do jego produkcji materiały i substancje, może on stanowić poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi. Z tego powodu zużyte akumulatory należy pozostawiać tylko i wyłącznie w punktach ich recyklingu lub firmach, które zajmują się dostarczaniem nieużywanych baterii do takich miejsc.
Sprawdź także: OC Łańcut, ubezpieczenie OC Jaguar
Oddając akumulator w odpowiednie do tego miejsce, dbasz o środowisko, a wybierając najlepsze ubezpieczenie, zabezpieczasz swój samochód oraz zyskujesz spokój podróżowania. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem polisy, to zapraszamy Cię do odwiedzenia strony www.link4.pl, na której odnajdziesz wszystkie informacje na temat naszych ubezpieczeń. Szczegóły oferty LINK4 poznasz również pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub u jednego ze współpracujących z nami agentów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie możesz wykupić również, korzystając z Kalkulatora LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20