Jak dbać o lakier samochodu zimą?
Niesprzyjające, zimowe warunki atmosferyczne oraz sól drogowa mogą negatywnie wpłynąć na stan lakieru pojazdu, a w rezultacie doprowadzić do trudnych i kosztownych w naprawie usterek. Z tego tekstu dowiesz się, jak dbać o lakier samochodu w okresie zimowym.
Spis treści:
1. Co niszczy lakier samochodowy zimą?
2. Jak dbać o lakier samochodu?
3. Czym zadbać o lakier? Domowe sposoby
4. Jak dbać o lakier samochodu zimą? Najważniejsze informacje
Co niszczy lakier samochodowy zimą?
Na początku warto napisać kilka zdań o tym, co właściwie jest największym zagrożeniem dla lakieru w Twoim samochodzie. Otóż lista szkodliwych czynników pojawiających się w okresie zimowym jest dosyć długa i nie sposób byłoby wymienić wszystkiego w jednym artykule. Najważniejsze zagrożenia, na które jednak należy zwrócić uwagę to:
- lód,
- wilgoć,
- błoto,
- sól drogowa.
Te z pozoru niegroźne elementy zimowego krajobrazu potrafią być destrukcyjne dla karoserii samochodu i doprowadzić do nieodwracalnych szkód w jej obrębie. Najczęstszą przypadłością, do której przyczyniają się lód, wilgoć, błoto oraz sól to powstawanie ognisk rdzy.
Bagatelizowanie nawet najmniejszego śladu zmian w karoserii może w rezultacie doprowadzić do rozległych uszkodzeń, z którym będzie trudno sobie poradzić. Rzeczą jasną jest jednak, że w okresie zimowym nie da się do końca uniknąć kontaktu z wyżej wspomnianymi czynnikami. Jak zadbać o lakier samochodu w tym ciężkim czasie? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nie jest to nic skomplikowanego.
Jak dbać o lakier samochodu?
Przejdźmy do tego, jak zabezpieczyć lakier samochodowy w okresie zimowym. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, by przygotowania rozpocząć jeszcze przed nadejściem trudnych warunków atmosferycznych. Nie bądź kierowcą, który dał się zaskoczyć śniegowi! Gdy zima zbliża się już wielkimi krokami, powinieneś udać się na myjnię samochodową i dokładnie wyczyścić cały pojazd. Nie zapomnij też o polerowaniu oraz woskowaniu karoserii. Ostatni zabieg sprawi, że na powierzchni lakieru pojawi się warstwa ochronna, która pozwoli zabezpieczyć tę strukturę.
Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o lakier samochodu, mamy dla Ciebie kilka porad dotyczących mycia. Dzięki nim cały proces przygotowania pojazdu przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Sprawdź, jak dbać o nowy lakier samochodu:
1. Zacznij od spłukania z powierzchni samochodu wszystkich zabrudzeń. Użyj do tego strumienia czystej wody. Najlepiej sprawdzi się do tego myjka ciśnieniowa.
2. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z aktywnej piany, której składniki pozwolą na rozpuszczenie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.
3. Następny etap to ręczne doczyszczenie karoserii. Użyj do tego gąbki lub rękawicy z mikrofibry oraz specjalnego szamponu do lakieru. Samochód powinieneś myć metodą „z góry na dół”.
4. Wysusz karoserię przy pomocy ręcznika z mikrofibry. To bardzo ważne, by na tym etapie samochód był w pełni suchy.
5. Przejdź do woskowania. Bezsprzecznie najwygodniejszą metodą na wykonanie tego zabiegu jest skorzystanie z myjni automatycznej. Jeśli jednak wolisz zająć się woskowaniem samodzielnie, zaopatrz się w specjalny preparat. Na opakowaniu powinieneś znaleźć też wszelkiego rodzaju informacje dotyczące aplikacji. Stosuj się do nich, by uzyskać najlepsze efekty wizualne oraz solidną powłokę ochronną. Dobre woskowanie gwarantuje wyjątkowy połysk oraz odświeża kolor lakieru w Twoim samochodzie
Dzięki powyższym wskazówkom wiesz już, jak dbać o nowy lakier samochodu w najtrudniejszym czasie w roku. Opisane czynności nie zajmą zbyt wiele czasu, a pozwolą odpowiednio zabezpieczyć pojazd.
Jak często myć auto zimą?
Skoro wiesz już, co niszczy lakier samochodowy i jak dbać zimą o ten element pojazdu, przejdźmy do częstotliwości wykonywania opisywanych tutaj zabiegów pielęgnacyjnych. Nie ma co prawda jednej zasady co do tego, jak często należy myć auto, ale na pewno kluczowa jest regularność.
Powszechnie panująca opinia o tym, że zimą nie powinno się myć samochodu, jest całkowicie błędna, a podążanie za nią może być opłakane w skutkach. Im częściej będziesz więc pojawiać się na myjni, tym lepiej. Staraj się, by osady z soli, śniegu oraz lodu nie zalegały zbyt długo na karoserii. Zminimalizujesz znacznie ryzyko powstawania ognisk rdzy.
Przeczytaj również: Mycie samochodu w zimie – jak je bezpiecznie wykonać?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czym zadbać o lakier? Domowe sposoby
Jeśli chodzi o to, jak zabezpieczyć lakier samochodowy domowymi sposobami, to nie polecamy eksperymentować. Karoseria wbrew pozorom jest elementem stosunkowo delikatnym, który potrzebuje przemyślanej opieki z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Możesz co prawda próbować myć, glinkować lakier i woskować auto w domowych warunkach, ale mało kto ma do dyspozycji tak dużą powierzchnię, by móc wykonać tego typu zabiegi. O wiele wygodniej będzie skorzystać z profesjonalnej myjni.
Domowe roztwory, które mają zastąpić wosk, szampon itp. również wiążą się z pewnymi zagrożeniami. Jeśli nie chcesz ryzykować i zależy Ci na tym, by lakier nie tylko przetrwał zimę w dobrym stanie, ale również wyglądał olśniewająco – zaufaj sprawdzonym oraz dedykowanym rozwiązaniom do karoserii. Takie podejście zaprocentuje w przyszłości.
Sprawdź także: Jak zabezpieczyć auto przed zimą?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak dbać o lakier samochodu zimą? Najważniejsze informacje
Jak widzisz, pielęgnacja lakieru w sezonie zimowym nie jest niczym wybitnie skomplikowanym, ale z całą pewnością wymaga wiele konsekwencji oraz regularności. Musisz bowiem pamiętać, że liczba potencjalnie szkodliwych czynników, które pojawiają się wraz ze zmianą pogody, jest duża, a w tej walce liczy się czas reakcji.
Jeśli pozwolisz, by błoto, śnieg, lód lub sól drogowa zalegały na Twojej karoserii, musisz liczyć się z tym, że z roku na rok lakier będzie prezentować się coraz gorzej. W konsekwencji zaczną pojawiać się ogniska rdzy, które będą wymagać szybkiej i zdecydowanej reakcji profesjonalnego lakiernika.
Wiesz już, jak dbać o lakier samochodu zimą, ale warto, żebyś miał też świadomość, że to nie jedyne zagrożenia, które czyhają na Ciebie i Twój pojazd w tym trudnym pod względem pogody czasie. Oprócz uszkodzeń lakieru jesteś bowiem tez narażony na wypadki spowodowane śliską nawierzchnią oraz słabszą widocznością.
W takich sytuacjach z pewnością przyda Ci się polisa komunikacyjna. O ile OC jest obowiązkowe i chroni przed konsekwencjami finansowymi zdarzeń, które spowodujesz, o tyle warte zainteresowania jest również ubezpieczenie AC. Dzięki tej polisie będziesz mógł uzyskać odszkodowanie wtedy, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku spowodowanego przez Ciebie wypadku, zostanie skradziony lub ucierpi w wyniku aktów wandalizmu czy zjawisk pogodowych.
Sprawdź także: OC Dzierżoniów, ubezpieczenie samochodu Toyota Aygo
Wszystkie najważniejsze informacje na temat ubezpieczeń zawarte są w OWU – tam poznasz pełny zakres gwarantowanej ochrony. Jeśli chcesz nabyć ubezpieczenie przez Internet, skorzystaj z naszego Kalkulatora LINK4, który wyliczy wysokość Twojej składki. Aby kupić polisę, możesz też skontaktować się z naszymi konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Zapraszamy do kontaktu!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20