Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Zasady bezpieczeństwa, które powinien znać każdy kierowca

Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_biznesman
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 56 sek.

Przepisy jasno określają zasady przewożenia najmłodszych, a wybór odpowiedniego fotelika może być niezwykle istotny dla ochrony w razie wypadku. Oto najważniejsze regulacje i praktyczne wskazówki, jak przewozić dziecko w samochodzie.

Dlaczego odpowiedni sposób przewożenia dziecka jest tak ważny?

Kwestia bezpieczeństwa dzieci w aucie powinna być priorytetem dla każdego rodzica. W razie wypadku lub kolizji, to właśnie najmłodsi pasażerowie są najbardziej podatni na obrażenia. Wynika to z niższej masy ciała dzieci oraz delikatnej budowy ich organizmu.

Warto mieć świadomość, że właściwie dobrany fotelik lub podkładka mogą uratować życie. Nie chodzi tylko o zgodność z prawem – to przede wszystkim troska o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Nieprawidłowo zapięte pasy lub źle zamontowane siedzisko mogą mieć poważne skutki nawet przy niewielkiej kolizji. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka spoczywa w całości na rodzicach lub opiekunach.

Pamiętaj – nie ma znaczenia, czy jedziesz z pociechą na szybkie zakupy, podwozisz ją do szkoły, przedszkola, czy może wybieracie się w długą podróż. Kolizji nie można przewidzieć, dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa na każdym etapie podróży, nawet gdy ma ona potrwać tylko kilka minut.

Przepisy prawne

Przepisy dotyczące przewożenia najmłodszych w samochodzie, w tym stosowania fotelików bezpieczeństwa – regulują głównie dwa akty prawne:

Wszystkie najważniejsze przepisy wynikające z ww. aktów prawnych przedstawimy i tłumaczymy w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Poznaj zapisy prawne

Jakie są obowiązkowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie?

Fotelik samochodowy

Zgodnie z Kodeksem drogowym, przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obowiązkowe, jeśli jego wzrost wynosi mniej niż 150 cm. Przepis ten ma zastosowanie do wszystkich pojazdów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

Alternatywą dla fotelika może być tzw. urządzenie przytrzymujące – najczęściej w formie specjalnej podstawki (siedziska) lub pasów bezpieczeństwa z dodatkowym adapterem, który umożliwia prawidłowe poprowadzenie pasów przez ciało dziecka.

Dziecko powinno być zapięte zgodnie z zaleceniami producenta fotelika, a on sam powinien być dobrany odpowiednio do wzrostu i wagi pociechy. Informacje na temat dopuszczalnej wagi i wzrostu dziecka (przedziału dla tych wartości) zawsze są umieszczone bezpośrednio na produkcie.

Prawidłowy montaż

Fotelik samochodowy lub urządzenie przytrzymujące muszą być zgodne z odpowiednimi warunkami technicznymi, które zapewnią dziecku pełne bezpieczeństwo podczas jazdy autem. Najczęściej spotykaną normą dotyczącą montażu fotelików dziecięcych jest ta znana pod nazwą ISOFIX (ang. International Standards Organisation FIX).

Fotelik spełniający normę ISOFIX powinien być przymocowany do specjalnych uchwytów wbudowanych w siedzenie samochodu. Dzięki temu jest on zabezpieczony przed przesuwaniem się w trakcie jazdy, a bezpośrednie połączenie z konstrukcją samochodu zmniejsza siły działające na dziecko podczas potencjalnego wypadku.

Fotelik z systemem ISOFIX posiada specjalne zaczepy, które wsuwa się w te uchwyty, aż do wyczuwalnego kliknięcia. Od 2013 r. system ISOFIX jest standardem w większości nowych samochodów produkowanych w Europie, przy czym niektóre modele aut posiadały uchwyty do montażu fotelików już wcześniej.

Warto wiedzieć, że małe dzieci (przynajmniej do ukończenia 15 miesiąca życia) powinny być przewożone w odpowiednim foteliku bezpieczeństwa, zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Powinien on znajdować się na tylnym siedzeniu w pojeździe lub w razie potrzeby na przednim, ale dopiero po wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.

Kiedy dziecko może podróżować bez fotelika?

Wyróżnia się kilka sytuacji, kiedy dziecko może podróżować bez fotelika, mając tylko zapięte pasy:

  • jeśli wzrost dziecka wynosi 150 cm lub więcej;
  • gdy wzrost dziecka wynosi co najmniej 135 cm, ale ze względu na jego wagę i wysokość niemożliwe jest zapewnienie fotelika spełniającego wymagania techniczne;
  • jeśli na tylnych siedzeniach znajdują się już dwa foteliki i nie ma jak zamocować trzeciego fotelika, a dziecko ma co najmniej 3 lata (dotyczy pojazdów, których masa całkowita nie przekraczać 3,5 t);
  • jeśli podróżuje taksówką na tylnym siedzeniu, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego itp.

Jednocześnie zabronione jest przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach, które nie posiadają zamontowanych pasów bezpieczeństwa.

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?

W przypadku przewożenia dziecka bez fotelika (na zasadach określonych powyżej), pasy bezpieczeństwa powinny powinny przylegać do ciała dziecka bez luzu i przebiegać przez obojczyk oraz biodra. Górna część pasa nie może opierać się na szyi ani przecinać twarzy – powinna przebiegać przez środek ramienia. Z kolei jego dolny odcinek powinien leżeć nisko na biodrach, a nie na brzuchu, aby w razie gwałtownego hamowania nie doszło do urazów wewnętrznych.

Jeśli pas nie układa się prawidłowo (np. znajduje się zbyt wysoko na szyi), należy zastosować specjalne siedzisko (tzw. booster seat), które uniesie dziecko i zapewni jego bezpieczne poprowadzenie.

Sprawdź również: Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Poznaj zapisy prawne

Jak dobrać odpowiedni fotelik?

Kategorie wagowe

Głównym wyznacznikiem wyboru fotelika samochodowego dla dziecka jest jego wzrost i waga. Oba te parametry (zwykle w postaci przedziału wartości) powinny znajdować się bezpośrednio na metce oraz dodatkowo w opisie produktu.

Certyfikaty i normy bezpieczeństwa

Polskie przepisy te nie określają dokładnych przedziałów wagowych czy wzrostowych dla fotelików samochodowych, natomiast wynikają one z dwóch norm stosowanych w Europie.

Starsza norma ECE R44/04 dzieli foteliki na konkretne grupy wagowe:

  • Grupa 0: 0-10 kg (niemowlęta, nosidełka montowane tyłem),
  • Grupa 0+: 0-13 kg (nosidełka montowane tyłem),
  • Grupa I: 9-18 kg (foteliki z pięciopunktowymi pasami, montowane przodem lub tyłem),
  • Grupa II: 15-25 kg (foteliki podwyższające, zwykle z oparciem),
  • Grupa III: 22-36 kg (siedziska bez oparcia lub z oparciem).

Z kolei nowsza norma R129/i-Size, wprowadzona w 2013 roku, kładzie nacisk na 3 aspekty:

  • wzrost dziecka zamiast wagi – jako główne kryterium wyboru fotelika samochodowego;
  • przewożenie tyłem do kierunku jazdy do minimum 15. miesiąca życia;
  • ISOFIX jako obowiązkowy system montażu fotelika w samochodzie.

O wysokiej jakości fotelików samochodowych mogą też świadczyć pozytywne wyniki testów zderzeniowych przeprowadzonych przez organizacje ADAC czy ÖAMTC.

Czego unikać podczas przewożenia dziecka?

Można wymienić kilka sytuacji, które zmniejszają bezpieczeństwo dziecka w pojeździe w razie kolizji lub wypadku. Zalicza się do nich:

  • nieprawidłowe zainstalowanie fotelika – jeśli nie jest on zamocowany zgodnie z instrukcją (np. poza systemem ISOFIX) może nie zapewniać odpowiedniej ochrony w razie wypadku;
  • złe dopasowanie fotelika do wagi i wzrostu dziecka – gdy nie odpowiada on wymaganiom dziecka, może prowadzić do nieprawidłowego przebiegu pasów bezpieczeństwa, co zmniejsza skuteczność ochrony;
  • nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa – luźne lub skręcone, które mogą spowodować poważne obrażenia;
  • grube kurtki i kombinezony – odzież wierzchnia osłabia działanie pasów;
  • używanie przestarzałych fotelików – modele, które nie spełniają aktualnych norm bezpieczeństwa, mogą nie chronić dziecka w należyty sposób.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów?

Mandaty karne

Taryfikator mandatów przewiduje kary pieniężne za nieprzestrzeganie obowiązku przewożenia dziecka w 5 różnych sytuacjach:

  • przewóz pociechy mającej mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa;
  • transport dziecka na przednim siedzeniu, w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, przy aktywnej poduszce powietrznej;
  • przewóz pociechy w wieku poniżej 3 lat pojazdem bez zamontowanych pasów bezpieczeństwa;
  • transport dziecka na przednim siedzeniu mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa;
  • przewóz dziecka w foteliku samochodowym zamontowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.

Za wszystkie powyższe wykroczenia grozi mandat karny w wysokości 300 złotych.

Punkty karne

Oprócz mandatów karnych, za nieprzepisowe przewożenie pociech w samochodzie kierowca może otrzymać następującą ilość punktów karnych:

  • za przewożenie jednego dziecka w aucie w sposób niezgodny z przepisami – 5 punktów karnych;
  • za przewożenie dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami – 10 punktów karnych;
  • za przewożenie więcej niż dwojga dzieci w wozie w sposób niezgodny z przepisami – 15 punktów karnych.

Zagrożenie życia i zdrowia

Oczywiście głównym i najpoważniejszym ryzykiem przewożenia najmłodszych w samochodzie w sposób niezgodny z przepisami jest zagrożenie życia lub zdrowia. Nieprawidłowo zamocowany fotelik lub źle zapięte pasy mogą sprawić, że dziecko zostanie wyrzucone z siedziska i dozna poważnych obrażeń ciała: urazu głowy, kręgosłupa czy klatki piersiowej. W skrajnych przypadkach, w razie poważnych wypadków, wcześniejsze zlekceważenie przepisów może doprowadzić do śmierci.

Przeczytaj też: Mandat za brak fotelika dla dziecka. Jakie kary grożą kierowcy?

Jak zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w aucie?

Istnieje kilka prostych zasad, które warto zapamiętać i odhaczać za każdym razem przed wyruszeniem w podróż z dzieckiem. Przestrzeganie tych zasad zredukuje do minimum ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, szczególnie w przypadku gwałtownego hamowania lub nawet drobnej kolizji.

Regularne sprawdzanie fotelika

Upewnij się, że fotelik samochodowy jest prawidłowo zamontowany i stabilnie przymocowany do siedzenia. Regularnie kontroluj stan mocowań oraz napięcie pasów, ponieważ może on naturalnie poluzować się w trakcie użytkowania.

Dostosowanie do wieku i wzrostu dziecka

Korzystaj z modela odpowiedniego do wagi i wzrostu dziecka. Unikaj używania siedzisk, które są za małe lub za duże, ponieważ nie zapewniają właściwej ochrony w razie wypadku.

Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa powinny być ciasno dopasowane do budowy ciała dziecka, aby skutecznie chronić w razie wypadku, ale nie mogą krępować ruchów ani powodować dyskomfortu. Upewnij się, że pasy nie są skręcone ani zbyt luźne, a klamra znajduje się na wysokości mostka.

Wyjątek od obowiązku zapinania pasów stanowi sytuacja, gdy pociecha ze względów zdrowotnych nie może podróżować w zapiętych pasach, a opiekun dziecka posiada zaświadczenie lekarskie, które potwierdza przeciwwskazania do używania pasów bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie bagażu i luźnych przedmiotów

Wszystkie przedmioty w kabinie powinny być solidnie zabezpieczone lub umieszczone w bagażniku. W razie nagłego hamowania nawet niewielkie przedmioty mogą stanowić zagrożenie, gdy uderzą w pasażerów.

Pamiętaj o ważnym ubezpieczeniu

Pamiętaj, że każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Warto również zwiększyć zakres ochrony, wykupując dodatkowe ubezpieczenie AC (Autocasco), które pokryje koszty uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży Twojego samochodu.

W LINK4 w ramach ubezpieczenia AC masz do dyspozycji 3 warianty likwidacji szkody:

  • ASO – naprawa pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi,
  • Warsztat – naprawa w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym,
  • Kosztorys – wycena szkody przez rzeczoznawcę, otrzymanie odszkodowania i naprawa auta we własnym zakresie.

W ramach wariantów ASO i Warsztat możesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Gdy Twój pojazd ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy w warsztacie, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy na okres do 7 dni.

Jeżeli szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego w celu zakupienia ubezpieczenia dla swojego samochodu, sprawdź ofertę LINK4. Na naszej stronie internetowej znajdziesz kalkulator LINK4, który pomoże Ci łatwo obliczyć cenę ubezpieczenia swojego pojazdu.

Zachęcamy również do rozmowy z naszym doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 23 lub spotkania się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Rejestracja samochodu Mińsk Mazowiecki, Rejestracja samochodu Nowy Sącz

Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4

  • Opcjonalne ubezpieczenie samochodu w wariancie ALL RISK, które chroni Twoje auto od następstw różnych zdarzeń, np. uszkodzenia na skutek wypadku, działania sił natury czy w razie kradzieży.

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Szukasz sposobu na komfortową podróż dla Ciebie i Twoich bliskich? Z ubezpieczeniem Assistance zapewnisz sobie ochronę ubezpieczeniową, obejmującą organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej, samochodu zastępczego, pomocy w podróży oraz pomocy informacyjnej. Wybierz jeden z 3 wariantów i ciesz się spokojem!

    Podsumowanie

    Prawidłowy przewóz dziecka w samochodzie to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów, ale przede wszystkim sposób na zapewnienie mu bezpieczeństwa. Odpowiedni dobór fotelika, właściwy montaż oraz prawidłowe zapięcie pasów mogą uratować życie malucha w razie wypadku.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania

    W jaki sposób można przewozić dziecko na przednim siedzeniu samochodu?

    Dziecko można przewozić na przednim fotelu samochodu tylko wtedy, gdy fotelik jest prawidłowo zamontowany oraz dostosowany do jego wzrostu i wagi. Jeśli jest on ustawiony tyłem do kierunku jazdy, bezwzględnie należy dezaktywować przednią poduszkę powietrzną pasażera. W przypadku fotelika ustawionego przodem do kierunku jazdy poduszka powinna być aktywna, ale zaleca się maksymalne odsunięcie fotela pasażera do tyłu.

    W jakim wieku dziecko może jeździć bez fotelika?

    Wyznacznikiem przewożenia dziecka w foteliku nie jest jego wiek, lecz wzrost. Zgodnie z przepisami, pociecha może podróżować bez niego, jeśli osiągnęła 150 cm wzrostu. Niezależnie od wieku, dopiero po osiągnięciu tego wzrostu dziecku wystarczą standardowe pasy bezpieczeństwa (bez fotelika).

    Ile grozi punktów karnych za brak fotelika w 2025 roku?

    Liczba punktów karnych za brak fotelika zależy od liczby dzieci przewożonych w nieprawidłowy sposób. W przypadku jednego dziecka bez fotelika, kierowcy grozi 5 punktów karnych. W przypadku dwojga dzieci jest to 10 punktów, a w przypadku trojga lub więcej – 15 punktów karnych.

    Kiedy wybrać fotelik, a kiedy podkładkę?

    Zasady dotyczące tej kwestii regulują nie przepisy prawne, a normy. Fotelik samochodowy należy stosować, gdy dziecko waży mniej niż 15 kg lub nie osiągnęło jeszcze około 4-5 lat.

    Natomiast podkładka (siedzisko podwyższające) jest odpowiednia dla starszych dzieci, ważących od 15 do 36 kg i mających co najmniej 4-5 lat. Jego głównym zadaniem jest prawidłowe poprowadzenie pasów bezpieczeństwa przez biodra i ramię dziecka.

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20