Jak sprawdzić świece żarowe? Poradnik
Korzystasz z auta z silnikiem wysokoprężnym i zauważasz niepokojące objawy pracy silnika? W poniższym materiale opowiadamy o tym, jak sprawdzić świece żarowe, które wspierają jego rozruch i pracę w najtrudniejszym okresie – w zimowych warunkach, przy minusowych temperaturach. Nie czekaj i skorzystaj z tej wiedzy w praktyce.
Spis treści:
1. Co powinieneś wiedzieć o świecach żarowych?
3. Objawy usterki świec żarowych
4. Jak sprawdzić świece żarowe? Podpowiadamy!
5. Teraz już wiesz, jak sprawdzić świece żarowe!
Zauważasz szarpanie, spadek mocy, większe spalanie lub problemy z zapłonem? Zdarza się, że w przypadku silników Diesla problemem stają się świece żarowe, które są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Jak sprawdzić świece żarowe bez wykręcania, by upewnić się, czy wymagają on wymiany? Informacje na ten temat znajdziesz w materiale, który przygotowaliśmy na podstawie wiedzy zdobywanej w ciągu ostatnich lat. Nie jest to skomplikowane, a sam proces nie wymaga od Ciebie umiejętności manualnych, ani wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Przekonaj się o tym na własne oczy i bądź świadomym użytkownikiem aut z silnikiem Diesla dzięki ekspertom LINK4.
Przeczytaj również: Wymiana świec zapłonowych – objawy usterek, jak je wymienić i ile to kosztuje?
Co powinieneś wiedzieć o świecach żarowych?
Świece żarowe to element wyposażenia znajdujący się w silnikach wysokoprężnych (tzw. silnikach typu Diesel, które napędzane są olejem napędowym – ON). Do ich zadań należy przede wszystkim ułatwienie rozruchu silnika, gdy temperatura mieszanki powietrzno-paliwowej w cylindrze jest zbyt niska, by doszło do zapłonu przy standardowym procesie rozruchu.
Świece żarowe mają jednak dużo większy wpływ na pracy auta z silnikiem Diesla. Jeśli chcesz poznać zakres ich zalet lub dowiedzieć się o tym, jak sprawdzić świece żarowe oraz ich stan lub sprawność, poniżej czekają na Ciebie wszystkie niezbędne informacje.
Jak działają świece żarowe?
Świeca żarowa podgrzewa powietrze w komorze spalania do poziomu, który umożliwia rozruch silnika przy niskich temperaturach otoczenia. Zasada działania świec uzależniona jest jednak od wykorzystanej technologii. W nowoczesnych pojazdach nie zaczynają one pracy wyłącznie po zapłonie, a wspierają silnik jeszcze przez pewien czas – zapewniając w ten sposób stabilność obrotów biegu jałowego i eliminując drgania.
Na rynku motoryzacyjnym wyróżniamy świece metalowe i ceramiczne. Jak sprawdzić świece zapłonowe i jaki typ zastosowano w danym aucie? Najłatwiej sugerować się rekomendacjami producenta w razie ich wymiany. Informacje na ten temat możesz uzyskać bezpośrednio od pracowników autoryzowanego serwisu producenta (ASO) lub w dokumentacji samochodu.
Jak sprawdzić, czy świece żarowe są dobre? Uszkodzenie świecy żarowej objawia się przede wszystkim problemami z uruchomieniem silnika, a także nierówną pracą po jego włączeniu. Dokonaj weryfikacji stanu świec przed zimą (gdyż to w tym okresie są one najmocniej eksploatowane). W razie potrzeby zdecyduj się również na wymianę ich na nowy zestaw świec. Żywotność świecy żarowej to około 100 000 km – choć w klimacie europejskim (zwłaszcza gdy zimy nie są zbyt silne) często są one w stanie wytrzymać dużo większy przebieg.
W trakcie wymiany świec żarowych wybierz produkt o identycznych parametrach. Jak sprawdzić, czy świece żarowe są dobre dla Twojego silnika? Szukaj informacji w instrukcji obsługi lub skontaktuj się z autoryzowanym serwisem producenta (ASO). Montaż źle dobranej świecy żarowej zwiększy spalanie i pogorszyć osiągi pojazdu.
Funkcje świecy żarowej
Współczesne silniki są na tyle zaawansowanymi konstrukcjami, że wiele komponentów spełnia więcej niż jedną funkcję. Idealnym przykładem jest świeca żarowa z czujnikiem ciśnienia. Jak sprawdzić, za co jeszcze może ona odpowiadać?
Świece żarowe przy wykorzystaniu energii elektrycznej nagrzewają się do wysokich temperatur (nawet do 1000°C w zaledwie 2 sekundy). Podnoszą one w ten sposób temperaturę w komorze spalania, wspierając rozruch przy minusowych temperaturach otoczenia. Współczesne świece żarowe przyczyniają się też do niższej emisji spalin – nawet gdy silnik zostanie już uruchomiony. Jest to możliwe za sprawą efektu dogrzewania, czyli dożarzania. Polega on na tym, że przez kilka minut od chwili zapłonu, świece żarowe wspierając spalanie oleju napędowego – do czasu aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę.
Dzięki dogrzewaniu świece żarowe wpływają też na stan i sprawność zaworu EGR. Ma on tendencję do pokrywania się nagarem – obniżając tym samym jego efektywność przy redukcji emisji cząstek stałych i tlenku azotu. Wysoka temperatura generowana przez świece żarowe wspiera proces wypalania tego nalotu, usprawniając działanie zaworu EGR. Do tego dochodzi regeneracja filtra DPF i ochrona przed nadmiernych schłodzeniem. Świece żarowe są zatem wielofunkcyjnym komponentem..
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Objawy usterki świec żarowych
Do najczęściej pojawiających się objawów usterek związanych ze świecami żarowymi zaliczamy:
podwyższone wibracje, gdy silnik nie osiągnął jeszcze odpowiedniej temperatury;
pojawienie się kontrolki check engine;
długotrwałe zapalenie kontrolki świec żarowych (standardowo powinna zgasnąć one po kilku sekundach od włączenia zapłonu kluczykiem);
szarpanie podczas nabierania prędkości;
odczuwalny spadek mocy;
dymienie z rury wydechowej;
zwiększone spalanie paliwa.
Pamiętaj, że nie zawsze świece żarowe są odpowiedzialne za niewłaściwą pracę układu zapłonowego. Problemem może być również pozostałe komponenty (w tym elektroniczne) systemu. Jak sprawdzić przekaźnik świec żarowych? Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie komputera auta do oprogramowania analitycznego. Otrzymasz w ten sposób informacje dot. błędów, które będą wskazywać usterki i niewłaściwą pracę konkretnych podzespołów lub całych układów.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak sprawdzić świece żarowe? Podpowiadamy!
Diagnostyka może być szybka i prosta. Wystarczy skorzystać z oprogramowania diagnostycznego, które podłączysz pod komputer i odczytasz błędy. W przypadku samochodów posiadających powyżej 25 lat (zazwyczaj nie są one wyposażone w komputer), można posiłkować się jednym z kilku sposób weryfikacji stanu świec żarowych.
Jak sprawdzić świece? Wykorzystaj w tym celu kontrolki z żarówką. Wystarczy podłączyć jeden koniec przewodu do bieguna dodatniego akumulatora samochodowego, a drugi do końcówki świecy. Jeśli świeca jest przepalona, przez kontrolkę nie przepłynie prąd. W przypadku świec niskonapięciowych wysokie napięcie może je uszkodzić. Zaleca się zatem stosowanie innych metod.
Jak sprawdzić świece niskonapięciowe w sposób bezpieczny? Możesz też w tym celu skorzystać z amperomierza. Wystarczy zgodnie z instrukcją założyć go na przewody zasilające i podłączyć szeregowo. Gdy świeca będzie przepalona, czujnik wskaże wartość równą „0”.
Jak sprawdzić świece żarowe bez wykręcania? Wyróżniamy modele aut, które umożliwiają weryfikację stanu świec za pomocą komputera diagnostycznego. Nie trzeba ich wtedy demontować, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla mechaników, serwisantów i samych użytkowników.
Wymieniając świece żarowe na nowe, należy zainwestować w cały komplet – nawet jeśli problemem jest jedna świeca. Ich żywotność jest do siebie zbliżona. Zaoszczędzisz więc w ten sposób czas, energię mechanika i pieniądze za tzw. roboczogodziny specjalisty realizującego naprawę.
Zobacz także: Falujące obroty silnika – przyczyny i rozwiązanie problemu
Teraz już wiesz, jak sprawdzić świece żarowe!
Wiesz już, jak sprawdzić przekaźnik świec żarowych, jego stan techniczny i jak sprawdzić, czy świece żarowe są dobre dla Twojego samochodu. Znasz zakres ich pracy i objawy ewentualnej usterki – co pomoże Ci w sytuacjach, gdy zaobserwujesz nietypowe zachowanie swojego pojazdu. Pamiętaj, że świadomy użytkownik to bezpieczny kierowca i zadowolony właściciel pojazdu.
Dokonuj regularnych przeglądów stanu technicznego auta. Podczas nich serwisanci zwrócą uwagę na świece żarowe. Ty w końcu nie musisz wiedzieć, jak sprawdzić świece zapłonowe i jak powinny one wyglądać – zwłaszcza jeśli nie masz nic wspólnego z mechaniką pojazdową.
Obawiasz się problemów technicznych w trakcie podróży? Awaria daleko od miejsca zamieszkania może być problematyczna. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób chroni Cię polisa Assistance. Kalkulator LINK4 pomoże Ci z kolei obliczyć składkę w sposób błyskawiczny. Jeśli masz pytania, konsultant LINK4 jest do Twojej dyspozycji pod numerem (22) 444 44 44. Możesz też wypełnić formularz kontaktowy lub odwiedzić placówkę agenta ubezpieczeniowego
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20