Jak wyczyścić lampy samochodowe od środka?
Z auta korzystasz przez cały rok bez względu na pogodę. Czasem poszczególne elementy pojazdu mogą zacząć wyglądać nieestetycznie i ulegać naturalnemu zużyciu. W tym artykule opowiemy Ci o tym, jak wyczyścić lampy samochodowe od środka i jakie preparaty do czyszczenia reflektorów wybrać.
Spis treści:
Preparaty do czyszczenia reflektorów
Zanim zabierzesz się do czyszczenia reflektorów warto, żebyś zaopatrzył się w odpowiednie środki, które pomogą Ci w doprowadzeniu tych niezwykle ważnych elementów do idealnego stanu. W sklepach znajdziesz wiele preparatów, które mają za zadanie doczyścić reflektory i sprawić, że znowu będą widoczne. W jaki sposób jednak wybrać środek?
Najważniejsze jest to, żeby preparat był bezpieczny dla tworzyw sztucznych oraz innych elementów samochodu. Powinien być dosyć pojemny, żeby wystarczył na kilka kompletów lamp. Staraj się też unikać domowych sposobów. Pasta do zębów nie jest dobrym środkiem do mycia reflektorów, a jej nieumiejętne użycie może doprowadzić nawet do uszkodzenia oświetlenia.
Przeczytaj także: Oklejanie lamp folią. Jak zrobić to prawidłowo?
Jak wyczyścić lampy samochodowe w środku?
Skoro wiesz już, że podstawą w kwestii tego, jak wyczyścić lampę samochodową od środka są odpowiednie preparaty, czas na instrukcję mycia. Musisz bowiem mieć świadomość, że cały proces może być nieco skomplikowany w przypadku osoby, która czyści lampy pierwszy raz. Poniżej znajdziesz krótkie wytłumaczenie krok po kroku.
Przygotuj niezbędny sprzęt
Zanim przystąpisz do czyszczenia, przygotuj potrzebne akcesoria, które pomogą doprowadzić lampy do idealnego stanu bez konieczności odrywania się od czynności. Niezbędnik powinien zawierać:
wiaderko,
wodę,
wodę zdemineralizowaną,
płyn do mycia naczyń,
gąbkę,
miękką szmatkę,
mleczko lub innych środek do czyszczenia lamp z tworzywa sztucznego,
polerka,
śrubokręt.
Zdejmij klosz reflektora
Gdy masz już przygotowane wszystkie narzędzia i inne elementy przydatne podczas mycia czas ściągnąć klosz reflektorów. Zacznij pracę od otwarcia maski pojazdu i odkręcenia śrub, które zostały wykorzystane do zamontowania lamp. Co ważne, w każdym samochodzie rozmieszczenie śrub może być inne. Dobrze więc będzie, gdy sprawdzisz w Internecie, gdzie w Twoim samochodzie znajdują się te elementy montażowe. Załóżmy jednak dość powszechny scenariusz, w którym dostęp do śrub występuje od góry.
Pamiętaj też o odcięciu zasilania przed ściąganiem lampy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz zadzwonić do swojego mechanika, który udzieli Ci takich informacji lub ponownie posłużyć się wyszukiwarką internetową. Zazwyczaj ściągnięcie klosza odbywa się poprzez odpięcie zatrzasków i wyjęcie uszczelek. Bywa jednak, że klosze są mocowane na klej, a więc do demontażu potrzebna jest opalarka.
Wyczyść odbłyśniki
Dostałeś się już do środka reflektorów, a więc czas na właściwe czyszczenie. Zacznij od odbłyśników. Dostęp do tych elementów uzyskasz dzięki wymontowaniu żarówki. Do zdjęcia odbłyśnika wykorzystaj śrubokręt, który pomoże Ci w podważeniu tej części.
Połóż odbłyśnik w misce i wyczyść wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na koniec przelej odbłyśnik wodą zdemineralizowaną, która nie zostawia nieestetycznych śladów i pozostaw element do wyschnięcia. W przypadku, gdy środkowa część lampy jest pozbawiona elektroniki, odbłyśniki możesz umyć bez wcześniejszego demontażu.
Wyczyść klosze
Zdjęte klosze włóż do miski i napełnij ją gorącą wodą oraz dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki niemu odtłuścisz element oraz pozbędziesz się nagromadzonego brudu. Możesz również skorzystać ze specjalnego środka do czyszczenia, ale miej świadomość, że jego działanie będzie zbliżone do tego, co oferuje płyn do naczyń.
Bądź delikatny podczas przecierania kloszy przy pomocy gąbki. W innym wypadku możesz doprowadzić do powstania nieestetycznych zarysowań. Po wszystkim spłucz reflektory wodą, a następnie wodą zdemineralizowaną. Na końcu przetrzyj element miękką szmatką z mikrofibry.
Wysusz i zamontuj klosze
Gdy klosze będą już suche, wypoleruj je przy pomocy szmatki z dodatkiem mleczka do polerowania. W przypadku, gdy klosze są wykonane z poliwęglanu, będziesz potrzebować środka, który jest przeznaczony do tego typu tworzywa sztucznego. Jeśli zależy Ci na zadowalających efektach, nie bagatelizuj tego kroku. To koniec procesu – wiesz już, jak umyć lampy samochodowe od środka.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Mycie lamp w środku – czy warto?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od tego, czego konkretnie oczekujesz po pojeździe, którym się poruszasz. Jeśli efekt wizualny oraz dobra widoczność są dla Ciebie priorytetem, to z całą pewnością powinieneś zainteresować się myciem reflektorów od środka. Pamiętaj też, że zgodnie z prawem Twoje światła muszą być w pełni sprawne i zapewniać dobrą widoczność na drodze. Z tego względu powinieneś zawsze dbać o dobry stan techniczny oraz wizualny oświetlenia w samochodzie.
Zobacz także: Czyszczenie lamp samochodowych – najlepsze metody
Zanim jednak przejdziesz do jakichkolwiek prac, zastanów się, czy masz wystarczającą wiedzę oraz umiejętności manualne, by dokończyć czyszczenie. Niemal zawsze konieczne jest użycie śrubokręta, a w niektórych przypadkach nawet opalarki. Zdecyduj, czy na pewno chcesz podjąć się tego zadania.
Zawsze możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu samochodowego, specjalizującego się w tego typu usługach. Lepiej będzie zwrócić się do fachowców niż później mierzyć się z konsekwencjami nieumiejętnie przeprowadzonego czyszczenia lamp. Rysy usuwa się o wiele trudniej niż brud i powinieneś o tym pamiętać, zanim przystąpisz do pracy. Co więcej, wykonanie takiej usługi przez specjalistę wcale nie jest drogim zabiegiem. Renowacja reflektorów wraz z zabezpieczeniem ich powłoki lakierem to średnio koszt ok. 100 zł.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak wyczyścić lampę samochodową od środka? Podsumowanie
Wiesz już, jak wyczyścić lampy samochodowe od środka. Z pozoru cały proces nie wydaje się zbytnio skomplikowany, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Do przeprowadzenia czyszczenia potrzebne jest kilka narzędzi i trochę sprytu. Dlatego, jeśli czujesz, że zadanie Cię przerasta – zwróć się do fachowców.
Pamiętaj też, że jako właściciel pojazdu musisz obowiązkowo zaopatrzyć się w polisę OC, by uniknąć finansowych konsekwencji swoich działań na drodze. Dodatkowo warto wykupić AC, które ochroni Twój pojazd przed finansowymi skutkami zdarzeń takich jak wypadki czy kolizje.
Zobacz też: OC Głogów, ubezpieczenie samochodu Volkswagen Golf
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie w LINK4, zachęcamy do skorzystania ze specjalnego Kalkulatora online, dzięki któremu w prosty sposób poznasz wysokość swojej składki. Możesz także porozmawiać z naszymi konsultantami pod numerem 22 444 44 44, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w zakupie polisy. Możesz też spotkać się osobiście z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Każdy z tych sposobów pozwoli Ci bez problemu kupić ubezpieczenie dla swojego auta.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20