Jak zapłacić akcyzę za samochód? Poradnik
Akcyza obejmuje nie tylko wyroby tytoniowe i alkoholowe, ale także pojazdy mechaniczne. Jak zapłacić akcyzę za samochód? Przygotowany przez nas poradnik zawiera wszystkie najistotniejsze informacje. Sprawdź więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści:
1. Co to jest akcyza za samochód? Jak zapłacić i kiedy?
2. Jak zapłacić akcyzę za samochód on-line? Poradnik
3. O czym warto pamiętać poza akcyzą?
4. Teraz już wiesz, jak zapłacić akcyzę za samochód!
Sprowadzenie auta z zagranicy to nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie środków lub nabycie pojazdu w lepszym stanie technicznym niż te dostępne na Polskim rynku. To także codzienna praca dla wielu handlarzy. Nie jesteś doświadczonym kupcem i sprzedawcą? Zobacz, o czym musisz pamiętać po dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży samochodu poza Polską i jak zapłacić akcyzę za auto.
Co to jest akcyza za samochód? Jak zapłacić i kiedy?
Akcyza za samochód to opłata ponoszona przez osoby nabywające auto za granicą z myślą o późniejszym zarejestrowaniu go w Polsce. Jest to podatek pośredni nakładany na wybrane wyroby – np. w celu obniżenia konsumpcji i atrakcyjności rynkowej ze względu na stosunek wartości produkcji do otrzymywanego zysku, który można osiągnąć przy sprzedaży. Prawdopodobnie nie brzmi to zachęcająco dla osób, które chcą kupić taniej luksusowy pojazd o wysokiej wartości, by sprzedać go z zyskiem. Ma to jednak pewne uzasadnienie ekonomiczne.
Akcyza za samochód to także pewna forma zabezpieczenia interesów polskich salonów samochodowych. Producenci z branży motoryzacyjnej muszą brać pod uwagę rynki lokalne danych krajów, dostosowując do nich swoją ofertę cenową – oczywiście do pewnego stopnia. Gdyby jednak okazało się, że konkretny model auta za granicą jest dużo tańszy (zwłaszcza gdy jest to model z absurdalnie niskim przebiegiem rzędu kilkuset lub kilku tysięcy kilometrów), większość osób zainteresowanych zakupem wolałaby dokonać go z pomocą zagranicznego pośrednika.
Warto jednak zaznaczyć, że samochody to wyroby akcyzowe niezharmonizowane. Oznacza to, że akcyzą zostały objęte wyłącznie przez prawo polskie i nie jest wymóg Unii Europejskiej, jak w przypadku wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych. Warunki akcyzy na pojazdy mechaniczne pochodzące z zagranicy regulowane są w ustawie o podatku akcyzowym z 2008 roku.
Kiedy należy opłacić akcyzę?
W art. 100 ustawy o podatku akcyzowym znajdziesz informacje m.in. mówiące o tym, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Powyższe podpunkty informują nas o tym, że akcyza obejmuje samochody osobowe nabyte za granicą, które nie były zarejestrowane na terenie Polski – niezależnie od tego, czy zakup dotyczy pojazdu nowego, czy też używanego. Nabywca zostanie więc obciążony jej kosztami niezależnie od tego, czy nabywa samochód z drugiej ręki, czy decyduje się na skorzystanie z oferty salonu.
Wiesz już, czym jest akcyza na samochody z zagranicy. Sprawdź też, jak zapłacić akcyzę za auto przez internet w prosty i szybki sposób.
Przeczytaj także: Kupujesz auto z Holandii? Radzimy, co warto sprawdzić i jak je zarejestrować
Może Cię zainteresować
Jak zapłacić akcyzę za samochód on-line? Poradnik
Od 2017 roku opłaty z tytułu akcyzy za samochód należy uregulować w Urzędzie Skarbowym (wcześniej w Urzędzie Celnym). Nie musisz jednak robić tego osobiście, marnując czas w korkach i kolejkach. Zastanawiasz się, jak zapłacić akcyzę za auto on-line? O wiele szybciej i wygodniej dopełnisz formalności przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wykonać przelew akcyzy za samochód za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych: https://puesc.gov.pl/.
- Wypełniasz deklarację AKC-U/S
W deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od zakupu wewnątrzwspólnotowego uzupełniasz dane personalne i informacje na temat nabytego auta (tj. marka, model, rok produkcji, pojemność silnika i numer nadwozia). Wskazujesz też samodzielnie obliczoną wysokość podatku akcyzowego. W sytuacji, w której samochód posiada kilku właścicieli, każdy z nich zobligowany jest do złożenia odrębnego wniosku. Upewnij się, czy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
- Zapłata podatku akcyzowego
Wpłać określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
- Pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy
Podaj w tym celu numer VIN samochodu. Potwierdzenie będzie niezbędne do rejestracji pojazdu.
Do rejestracji samochodu (oprócz dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy za sprowadzony do Polski samochód) potrzebujesz wszystkich dokumentów dotyczących tego auta w wersji polskojęzycznej. Przetłumacz je zatem przed wizytą w urzędzie. Zabierz też:
dowód tożsamości,
dowód własności samochodu,
potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego,
potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC, które powinno zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji,
wniosek o rejestrację pojazdu (blankiet otrzymasz w wydziale komunikacji lub znajdziesz go do druku na stronie właściwego urzędu).
Jakie terminy należy zachować?
Standardowy proces złożenia deklaracji AKC-U/S wynosi do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (czyli od chwili przekroczenia granicy danym pojazdem) – ale nie później niż w dniu rejestracji samochodu. Natomiast uregulowanie wartości akcyzy nie może przekroczyć 30 dni od powstania obowiązku podatkowego. Każdy dzień zwłoki może spowodować nałożenie dodatkowych obciążeń finansowych i konieczność wszczęcia procesu wyjaśniającego. Nie warto więc ryzykować.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
O czym warto pamiętać poza akcyzą?
Akcyza za samochód to nie jedyny koszt, który ponosi osoba kupująca i rejestrująca auto spoza granic naszego kraju. Chcąc dopełnić wszystkich formalności, musisz pamiętać o takich opłatach jak:
koszt aktualnego badania technicznego, przeprowadzonego przez stację kontroli pojazdów;
opłaty rejestracyjne (stosunkowo nieduże koszty wynikające z procesu produkcji i wydania tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego);
ubezpieczenie OC (którego wartość jest zmienna i uzależniona od wielu czynników).
Powyższa krótka lista może zostać jednak uzupełniona m.in. o ubezpieczenie AC lub Assistance w LINK4. Więcej na ich temat dowiesz się z naszej strony internetowej.
Zobacz również: Mandat za brak tablicy rejestracyjnej. Jakie kary grożą kierowcy?
Teraz już wiesz, jak zapłacić akcyzę za samochód!
Jak widać, akcyza obejmuje nie tylko wyroby tytoniowe i alkoholowe, ale także pojazdy mechaniczne sprowadzane z zagranicy – zarówno nowe, jak i używane. Opłacenie jej nie należy jednak do wymagających, gdy wiesz, jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet.
Akcyza nie jest jednak jedynym kosztem, o którym musisz pamiętać w chwili sprowadzenia pojazdu z innego kraju. Dolicz do tego również opłaty rejestracyjne, koszt aktualnego badania technicznego i obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Zależy Ci na tym, aby ubezpieczenie obejmowało wszystkie Twoje wymagania oraz potrzeby? Pamiętaj, że polisa OC zapewnia odszkodowanie osobom trzecim, poszkodowanym w wypadku. Zabezpiecz się również przed sytuacjami, w których to Ty jesteś sprawcą i uszkodziłeś swój samochód. Różne polisy komunikacyjne dostępne w naszej ofercie sprawiają, że możesz ubezpieczyć się od skutków różnych zdarzeń, które nie są zależne od Ciebie np. w podróży – nawet wiele kilometrów od domu. Zobacz, co daje Ci polisa Assistance, Autocasco czy NNW.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
