Jak zwiększyć moc silnika?
Moc silnika w samochodach to jeden z tych czynników, przez pryzmat którego kierowcy bardzo często patrzą na dany pojazd. Mocniejszy znaczy bardziej dynamiczny, co przekłada się nie tylko na przyjemność z jazdy. Jak zwiększyć moc silnika w obecnym aucie i jak to wpłynie na jego osiągi?
Spis treści:
1. Moc silnika – czy warto ją zwiększyć?
Moc silnika – czy warto ją zwiększyć?
Dla niektórych kierowców jest to mniej, dla innych z kolei dużo bardziej znaczący parametr definiujący czy dany samochód jest w ogóle wart uwagi. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że mocniejsze auto pozwala na znacznie sprawniejsze manewry na drodze, a co za tym idzie – ułatwić jazdę w niektórych sytuacjach. Aby cieszyć się mocniejszym silnikiem, najprościej jest po prostu zmienić samochód na taki, który swoimi parametrami będzie nam odpowiadał. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie. Moc silnika można w prosty sposób podnieść nawet w obecnie posiadanym przez Ciebie aucie. Zatem jak zwiększyć moc silnika? Odpowiedź znajdziesz w poniższym materiale.
Specyfika silników w samochodach. Podstawowe informacje
Silniki spalinowe można podzielić ze względu na kilka kategorii. Od rodzaju paliwa, którym jest zasilany (benzyna, olej napędowy) przez fakt czy jednostka jest wolnossąca, czy może doładowana. Wszystkie te cechy mają wpływ na to, jak auto zachowuje się podczas jazdy oraz jakimi osiągami dysponuje, co przekłada się na odczucia kierowcy podczas jazdy.
Dla przykładu jednostka wolnossąca o małej pojemności, która zasysa powietrze do spalania z otoczenia, będzie charakteryzowała się względnie niskimi wartościami np. przyspieszania. Takie małe wolnossące silniki to jednak z reguły proste konstrukcje, które przy tym nie pobierają wielkich ilości paliwa. Z kolei motory doładowane, to takie, gdzie występuje turbosprężarka (rzadziej kompresor), która wtłacza do komory spalania dodatkową porcję powietrza, co powoduje znaczne zwiększenie mocy w porównaniu do wolnossącego odpowiednika. Auto z turbosprężarką będzie charakteryzowało się lepszymi osiągami. To tylko skrót różnic pomiędzy dwoma silnikami.
Zobacz także: Diesel czy benzyna – który silnik wybrać?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak obliczyć moc silnika?
Przy okazji wspominania o mocy silnika, warto w ogóle wiedzieć, jak ją obliczyć i czym ona jest. Najprościej mówiąc, moc silnika spalinowego jest ilością pracy, jaką dana jednostka może wykonać w danym czasie. Moc prezentuje, ile momentu obrotowego jest wykorzystywane, a ile zostało do użycia przy danej prędkości obrotowej silnika. W praktyce przekłada się to na dynamikę i osiągi jednostki.
Jak policzyć moc silnika? Konieczne będzie obliczenie maksymalnego momentu obrotowego dostępnego w danym momencie przez wartość prędkości obrotowej, przy której ten moment osiąga maksymalną wartość. Następnie wynik trzeba podzielić przez 9549,3, czyli przez wartość stałej, która wynika z zamiany jednostek. Otrzymany wynik będzie obrazował moc samochodu, ale w kilowatach
Podstawową jednostką mocy jest kilowat (kW). Jest on uniwersalny i wpisany na listę jednostek układu Si. Wartości mocy oparte o kilowaty przedstawia się przeważnie w dokumentach pojazdu (np. w dowodzie rejestracyjnym). Jednak wśród użytkowników aut, jak i powszechnie na świecie rozprzestrzeniło się podawanie mocy silnika w koniach mechanicznych (KM). Aby przeliczyć moc silnika auta z kW na KM, wystarczy pomnożyć razy 1,36.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak zwiększyć moc silnika?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo rozległa. Podniesienie mocy silnika można wykonać na kilka sposobów. Wszystko zależy też od rodzaju paliwa, jakim zasilany jest silnik oraz od tego, czy w ogóle dany motor jest podatny na tego rodzaju modyfikacje, czyli czy po wykonaniu takiego zabiegu nie zaczną się problemy mechaniczne lub np. nagły spadek mocy silnika, co oznacza poważne w kosztach naprawy.
Jednym z najczęstszych zabiegów stosowanych w celu podniesienia mocy w silniku jest chiptuning, czyli komputerowa ingerencja w sterownik zarządzający pracą całej jednostki. Pozwala to na zmianę jego parametrów bez zmian mechanicznych auta. Zmiana dotyczy takich wartości jak dawka paliwa, która podawana jest do komory spalania czy np. ciśnienie doładowania. W skrócie – z silnika wydobywa się więcej mocy w bezpieczny i kontrolowany sposób.
Granicą bezpieczeństwa jest przeważnie wzrost o kilka proc. w stosunku do wartości początkowych. Dla jednostek wolnossących chiptuning pozwala zwiększyć moc silnika o ok. 5 do 10%. Nie są to duże wartości, głównie na fakt, że w takim motorze nie ma turbosprężarki, a co za tym idzie – nie można zmienić parametru ciśnienia doładowania. Inaczej sytuacja ma się w silnikach doładowanych – tam przyrosty mocy sięgają nawet 20 proc. Taki rodzaj tuningu cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na relatywnie niskie ceny przy znacznej różnicy w osiągach.
Zastanawiasz się jak zwiększyć moc silnika w inny sposób? Otóż znacznie wydajniejszym, ale dużo droższym sposobem, żeby to uzyskać, jest poddanie go tuningowi mechanicznemu. To już ingerencja w mechanikę pojazdu, czyli między innymi zmianę takich elementów jak większa turbosprężarka, przeróbka układu dolotowego lub założenie większego intercoolera. Takie modyfikacje często niosą za sobą konieczność zmian w samym silniku, żeby wytrzymał on przyrost mocy, do której wcześniej nie był przystosowany (np. zmiana tłoków na znacznie wytrzymalsze – kute). Te modyfikacje jednak oznaczają znacznie większe wydatki, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego chipa. Właściwie nie ma tutaj górnej granicy cenowej. Pozwala to natomiast na osiągnięcie znacznie większych przyrostów mocy, często przekraczających 100% poprzednich wartości jednostki.
Przeczytaj więcej: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika
Zwiększenie mocy silnika. Podsumowanie
Teraz już wiesz, jakie sposoby umożliwiają zwiększenie mocy jednostki napędowej. Jak widzisz, uzależnione jest to od rodzaju silnika czy od wariantu paliwa. Nie każde podniesienie mocy silnika jest jednak bezpieczne dla jego żywotności. Zanim więc przystąpisz do takich działań, postaraj się dowiedzieć jak dany silnik radzi sobie ze zwiększeniem mocy. Uważaj też na różnego rodzaju chipy, które w zamierzeniu po podłączeniu z samochodem, mają gwarantować niesamowite osiągi. Takie urządzenia zwłaszcza od producentów nieznanego pochodzenia, mogą bardzo szkodliwie wpłynąć na jednostkę.
Niemniej jednak dobrze wykonane zwiększenie mocy silnika pozwala cieszyć się wyższymi parametrami silnika, a co za tym idzie – zwiększyć doznania z przyjemniejszego i dynamiczniejszego przyspieszania samochodu. Życzymy tysięcy przyjemnych i przede wszystkim bezpiecznie pokonanych kilometrów!
Sprawdź też: OC Opel, rejestracja samochodu Gliwice
Przyjemna jazda samochodem to nie tylko mocny silnik. To również komfort i zabezpieczenie finansowe w razie nagłego wypadku lub kolizji – dlatego też przyda Ci się polisa ubezpieczeniowa. Jeśli chcesz kupić obowiązkowe OC lub dobrowolne Autocasco (AC) do swojego samochodu, koniecznie skorzystaj z Kalkulatora LINK4 i oblicz składkę dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby wykupić ubezpieczenie, możesz też zadzwonić pod 22 444 44 44, a nasi konsultanci udzielą dodatkowych informacji i szczegółowo wyjaśnią każdy wariant polisy. Możesz również osobiście spotkać się z jednym ze współpracujących z LINK4 agentów.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20