Jakie są wymiary bagażu podręcznego i jak się do niego spakować?

Czas czytania: 7 min. 33 sek.

Planując podróż samolotem, istotna jest decyzja, jak duży bagaż będzie potrzebny. Wymiary bagażu podróżnego różnią się w zależności od wybranych linii lotniczych, dlatego bardzo ważny jest rozmiar walizki. Jak spakować bagaż podręczny do samolotu, aby zmieścić wszystko, co potrzebne? Podpowiemy, jakie są wymiary bagażu podręcznego u popularnych przewoźników oraz jak się spakować, żeby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy na podróż.

Wymiary bagażu podręcznego – co warto wiedzieć przed podróżą?

Podstawowym ekwipunkiem zabieranym na pokład samolotu jest mała walizka, torba lub plecak. Wymiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii lotniczych. Nie ma jednych spójnych zasadach, co do wymiarów i wagi. Jest to problematyczne dla pasażerów. Walizka pasująca idealnie do rozmiarów jednego przewoźnika, u drugiego będzie już za duża.

Dlatego przed kupieniem biletu lotniczego upewnij się, jakie zasady obowiązują w danej linii lotniczej. Dzięki temu unikniesz stresu, jeżeli by się okazało, że Twój bagaż jest za duży. Opłata za nadbagaż jest wysoka, a walizka zostanie umieszczona w luku bagażowym samolotu.

Limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego i rejestrowanego w popularnych liniach lotniczych

W tabeli znajdziesz wymiary i wagi bagażu w różnych liniach lotniczych. Wybraliśmy tych przewoźników, którzy obsługują polskie lotniska:

  • easyJet – mały bagaż: 45 x 36 x 20 cm, duży: 56 x 45 x 25 cm. Waga bagażu rejestrowanego: 15 kg, 23 kg (max. 32 kg);
  • Icelandair – bagaż 55 x 40 x 20 cm, mała torba 40 x 30 x 15 cm do maksymalnie 10 kg. Suma wymiarów bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 158 cm, waga: 23-32 kg;
  • KLM – bagaż 55 x 35 x 25 cm, mała torba 40 x 30 x 15 cm o 12 kg. Bagaż rejestrowany dokładnie tak jak w przypadku Icelandair;
  • LOT – bagaż 55 x 40 x 23 cm, mała torba 40 x 35 x 12 cm. Waga bagażu podręcznego: 8 kg lub 2 x 9 kg. W przypadku bagażu rejestrowanego suma wymiarów nie może przekroczyć 158 cm, a waga 23-32 kg;
  • Lufthansa – bagaż podręczny może mieć wymiary: 55 x 40 x 23 cm i wagę: 8 kg lub 2 x 8 kg. Natomiast bagaż rejestrowany może mieć do 158 cm i 23/32 kg;
  • Ryanair – wymiary bagażu podręcznego to: 55 x 40 x 20 cm, mała torba 40 x 20 x 25 cm, a waga musi wynosić do 10 kg. Natomiast bagaż rejestrowany może mieć: 80 x 120 x 120 cm i wagę;
  • Wizz Air – bagaż podręczny powinien mieć wymiary bagaż 40 x 30 x 20 cm, walizka 55 x 40 x 23 cm i wagę do 10 kg. Bagaż rejestrowany musi mieścić się w wymiarach 149 x 119 x 171 cm i w zależności od wybranego wariantu mieć wagę: 10 kg, 20 kg, 26 kg, 32 kg.

W przypadku bagażu podręcznego linie lotnicze rozróżniają najczęściej 2 typy. Na pokład samolotu możesz zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego, który zmieści się w schowku nad głowami pasażerów. Zwykle są to walizki, plecaki, czy torby.

Natomiast mała torba według zasad przewozu musi się zmieścić pod fotelem pasażera. Przeważnie jest to damska torebka, torba na laptopa, czy mały plecak.

W zależności od przewoźnika na pokład samolotu możesz zabrać ze sobą również:

  • koc lub płaszcz,
  • coś do czytania,
  • artykuły kupione w strefie wolnocłowej,
  • para kul dla osób niepełnosprawnych,
  • wyżywienie dla niemowląt i składany wózek lub łóżeczko.

W przypadku dodatkowych przedmiotów sprawdź wymagania na stronie linii lotniczych. Możesz również zadzwonić na infolinię lub skontaktować się z obsługą lotniska.

Co więcej, przed samą podróżą zadbaj o wykupienie ubezpieczenia turystycznego z ochroną bagażu. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek zgubienia w momencie przekazania go przewoźnikowi lub opóźnienia Twojego bagażu.

Jak wybrać odpowiednią walizkę lub torbę?

Na początek ustal wymiary bagażu podręcznego w liniach lotniczych, którymi najczęściej podróżujesz. Zwróć uwagę na to, że twarde walizki na kółkach najlepiej sprawdzają się do bagażu rejestrowanego. Są lekkie i wytrzymałe na uszkodzenia.

Za duża walizka jako bagaż podręczny może nie przejść odprawy. Bagaż musi się zmieścić w specjalnym pojemniku, który znajduje się na lotnisku. Dlatego lepszą opcją są plecaki lub miękkie torby podróżne. Są one bardziej elastyczne, dzięki temu zawartość takiej torby dopasuje się do pojemnika.

Przed kupieniem specjalnej walizki na wyjazd zwróć również uwagę na:

  • niską wagę.
  • twarde walizki powinny być wykonane z twardych materiałów takich jak ABS, poliwęglan, czy polipropylen.
  • obrotowe kółka, które ułatwiają przesuwanie. Cztery kółka są bardziej zwrotne niż dwa.
  • teleskopowy uchwyt.
  • zamki TSA, które są zaprojektowane w ten sposób, żeby umożliwić służbom bezpieczeństwa otwarcie walizki bez jej uszkodzenia. Wystarczy specjalistyczny klucz.

Natomiast w przypadku kupowania torby lub plecaka, zwróć uwagę na:

  • niską wagę torby.
  • liczbę dodatkowych kieszeni, które ułatwią organizację rzeczy.
  • materiał, z jakiego są wykonane. Polecane są nylon lub kodura, ponieważ są wytrzymałe.

Odpowiedni wybór walizki ułatwi Ci nie tylko pakowanie. Pozwoli również komfortowo podróżować samolotem. Bez martwienia się o zmieszczenie się w wyznaczonych wymiarach i wadze.

Praktyczne porady, jak zmieścić się w bagażu podręcznym

Ograniczone wymiary bagażu, jaki możesz wziąć do samolotu, sprawiają, że bardzo ceniona jest wiedza na temat tego, jak spakować się w bagaż podręczny na 10 dni albo i dłużej. Kluczową kwestią jest odpowiednia wielkość i rodzaj torby lub walizki. Natomiast sporządzenie listy rzeczy do zabrania nie tylko skróci czas pakowania, ale pozwoli ograniczyć ilość zbędnych rzeczy.

Dlatego teraz przedstawimy techniki zwijania i organizowania ubrań, które pozwolą Ci zaoszczędzić cenne miejsce. Później zaproponujemy listę niezbędnych rzeczy na wyjazd zagraniczny. Do tego podpowiemy, jak uporządkować efektywnie zawartość swojego bagażu.

Techniki zwijania i organizowania ubrań – jak się spakować do torby 40x20x25 cm i zaoszczędzić miejsce

Jak się spakować w bagaż podręczny? Zacznij od podzielenia rzeczy na różne kategorie. Osobno ułóż ubrania, buty, elektronikę, kosmetyki, leki, dokumenty i jedzenie.

Do efektywnego pakowania bagażu podręcznego możesz wykorzystać takie akcesoria jak:

  • organizery do walizek – utrzymują porządek w torbie i łatwiej znaleźć potrzebne przedmioty. Przydają się szczególnie do małych rzeczy typu kosmetyki i bielizna.
  • etui na elektronikę – przyda się, żeby ochronić je przed uszkodzeniami lub zalaniem.
  • worki próżniowe – pozwalają znacząco zmniejszyć objętość grubych ubrań typu kurtki i swetry.

Jednym z lepszych pomysłów podczas pakowania jest rolowanie ubrań. Ta technika pozwala zarówno zaoszczędzić miejsce, jak i minimalizuje zagniecenia. W tym celu przygotuj sobie ubrania. Najlepiej będzie je składać na płaskiej powierzchni stołu lub łóżka.

Jak zrolować koszulki?

  1. Dolną część koszulki wywiń na kilka centymetrów na lewą stronę. To będzie kieszonka, która będzie trzymać zwinięty materiał.
  2. Złóż T-shirt na 3 równe części.
  3. Obróć koszulkę tak, żeby wywinięta część była u góry i ciasno zwiń.
  4. Nałóż wywiniętą część koszulki na powstałą rolkę.

Jak zrolować spodnie?

  1. Górę spodni w pasie wywiń na lewą stronę.
  2. Złóż spodnie na pół tak, żeby nogawki nachodziły na siebie.
  3. Obróć spodnie (w razie potrzeby złóż je tak, żeby stworzyły równy prostokąt) i zacznij zwijać od nogawek do pasa.
  4. Nałóż wywiniętą część na rolkę.

Jak zrolować kurtkę?

  1. Połóż kurtkę zamkiem do góry i złóż rękawy do środka.
  2. Wywiń dół kurtki na lewą stronę.
  3. Złóż kurtkę na 3 równe części, żeby powstał równy prostokąt.
  4. Obróć i ciasno zwiń.
  5. Nałóż wywiniętą część na rolkę.

Jak spakować się w bagaż podręczny na 7 dni – lista niezbędnych rzeczy

Osoby korzystające z tanich lotów często zadają sobie pytanie, jak spakować się w bagaż podręczny na tydzień? Jest to nie lada wyzwanie, ale jak najbardziej osiągalne. Już wiesz, jak zorganizować rzeczy i zrolować ubrania, żeby zaoszczędzić miejsce w bagażu. Jednak to nie wszystko. Aby niewielki plecak pomieścił wszystkie niezbędne rzeczy, potrzebny jest plan.

Dlatego swoje przygotowania do podróży zacznij od przygotowania listy niezbędnych rzeczy. W zależności od tego, gdzie się wybierasz, to mogą być:

  • wygodne ubrania na każdą pogodę,
  • kosmetyki,
  • apteczka,
  • lekkie obuwie,
  • ładowarki i baterie,
  • potrzebne dokumenty (paszport, bilet, polisa turystyczna),
  • gotówka w obcej walucie.

Wszystkie rzeczy układaj od najcięższych do najlżejszych. Na dół torby daj buty czy kurtki. W obuwie możesz również wsadzić skarpetki lub inne drobne przedmioty, żeby dodatkowo zaoszczędzić miejsce. Na samej górze zapakuj takie rzeczy jak elektronika i płyny, które musisz wyjąć do kontroli bezpieczeństwa.

Kosmetyki w bagażu podręcznym – zasady przewożenia płynów i ich alternatywy, takie jak kosmetyki w formie stałej

Pamiętaj, że na pokład samolotu można wnieść płyny i kosmetyki w formie płynnej do 100 ml na sztukę. Najlepiej kup w drogerii miniaturowe wersje szamponu i dezodorantu. Możesz również kupić puste buteleczki o tej pojemności i przelać potrzebne produkty. Tak przygotowane płyny muszą być zapakowane w przezroczystą torebkę o maksymalnej pojemności 1 litra.

Innym sposobem jest zabranie mydła lub szamponu w kostce, które nie wliczą się w limit płynów.

W przypadku płynnych leków nie przelewaj ich do innych opakowań. Lekarstwa muszą być przewożone w oryginalnych opakowaniach. Jeżeli mają pojemność większą niż 100 ml i potrzebujesz ich na pokładzie samolotu, to powinieneś mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza.

Co zrobić, gdy bagaż zostanie zagubiony?

Kiedy doleciałeś na miejsce, a tam na lotnisku okazało się, że nie ma Twojego bagażu, to w pierwszej kolejności sprawdź wszystkie taśmy bagażowe. Rozejrzyj się, czy ktoś inny z pasażerów nie wziął przypadkiem Twojej torby.

W kolejnym kroku poproś obsługę lotniska o wskazanie biura zajmującego się zagubionym bagażem. Pracownik pobierze od Ciebie Twoje dane, informacje o locie i szczegółowy wygląd bagażu. Po zgłoszeniu dostaniesz numer sprawy. Jeżeli Twoja torba się znajdzie, zostaniesz poinformowany telefonicznie.

W LINK4 swoje ubezpieczenie turystyczne możesz poszerzyć o ubezpieczenie bagażu podróżnego. Jeżeli go nie odzyskasz, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości wartości utraconego bagażu podróżnego – maksymalnie do wysokości sumy ubezpieczenia.

Szczegółowe informacje o wypłacie odszkodowania znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Spakowany? Czas na bezpieczną podróż z ubezpieczeniem bagażu!

Wiesz już, jak spakować się do bagażu podręcznego, jaką walizkę wybrać i co zrobić, gdy zaginie Twój bagaż rejestrowany. Pamiętaj, że w przypadku stresowych sytuacji podczas podróży przyda się ubezpieczenie turystyczne LINK4.

Nasze ubezpieczenie podróżne dostosujesz do swoich potrzeb. W jego podstawowym zakresie otrzymujesz:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • Assistance.

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia np.:

Kup już teraz dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Skorzystaj z wygodnego kalkulatora lub skontaktuj się z doradcą telefonicznie pod numerem telefonu 22 444 44 79 albo spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Toruń, Ubezpieczenie turystyczne Opole

FAQ – jak spakować bagaż podręczny? Najczęściej zadawane pytania

Czy każda linia lotnicza ma takie same wymagania dotyczące bagażu?

Nie, nie ma jednolitych zasad obowiązujących dla wszystkich linii lotniczych. Dlatego każdy przewoźnik ma swoje wymagania, co do wagi i wymiarów bagażu. Z bardziej restrykcyjnymi przepisami, co do maksymalnych wymiarów bagażu spotkasz się w tanich liniach lotniczych typu Wizz Air, czy Ryanair.

Jak upewnić się, że mój bagaż spełnia wymogi bezpieczeństwa?

Aby mieć pewność, że Twój bagaż przejdzie kontrolę bezpieczeństwa, zwróć uwagę na zasady przewozu bagażu podręcznego:

  • odpowiednie zapakowanie płynów do 100 ml w przezroczystą torebkę o pojemności 1 litra.
  • nie możesz przewozić ostrych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych.
  • przygotuj dokumentację medyczną, jeżeli przewozisz więcej leków lub lekarstwa na receptę.
  • upewnij się np. na stronie przewoźnika, czy Twoja walizka ma odpowiednie wymiary bagażu podręcznego.

Co zrobić, jeśli mój bagaż jest za duży na bagaż podręczny?

Jeżeli okazało się, że Twoja torba jest za duża na bagaż podręczny, to możesz:

  • zakupić bagaż rejestrowany i się przepakować.
  • dokupić dodatkowy bagaż podręczny (jeżeli linia lotnicza oferuje taką możliwość).
  • przepakować się z użyciem worków kompresyjnych lub po prostu zrolować ubrania.
  • sprawdzić, ile kosztuje dopłata do nadmiarowego bagażu podczas odprawy. To droga usługa i może kosztować więcej niż Twój bilet lotniczy.

Czy ubezpieczenie podróżne pokrywa zagubiony bagaż?

Tak, jeżeli wykupisz ubezpieczenie bagażu podróżnego. Pamiętaj jednak, że ochroną objęty jest bagaż, który został zagubiony w wyniku wydarzenia niezależnego od Ciebie – np. gdy był przekazany przewoźnikowi lub doszło do wypadku.

Jakie przedmioty warto mieć zawsze w bagażu podręcznym?

Jeżeli podróżujesz z bagażem rejestrowanym i podręcznym, to warto spakować do bagażu podręcznego: dokumenty, leki, elektronikę, podstawowe kosmetyki, część ubrań na zmianę, jedzenie i wartościowe przedmioty.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?