Jazda lewym pasem – jakie kary grożą kierowcy?
Ponieważ w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, jazda lewym pasem może oznaczać otrzymanie mandatu. Oczywiście pod warunkiem, że można swobodnie poruszać się pasem prawym. Dziś podpowiadamy, ile taki mandat wynosi i kiedy można poruszać się lewym pasem jezdni.
Spis treści:
1. Czy jazda lewym pasem jest dozwolona?
2. Jazda lewym pasem – mandat
3. Jazda lewym pasem – pozostałe konsekwencje
4. Teraz już wiesz, czy jazda lewym pasem jest dozwolona
Okazuje się, że jazda lewym pasem przez długi czas nie tylko powoduje korki, ale także niesie za sobą wysokie ryzyko kar finansowych. Mandat za jazdę lewym pasem może wynieść nawet 3000 zł. Sprawdzamy, co mówią przepisy o jeździe lewym pasem i kiedy można z niego korzystać bez ryzyka mandatu.
Czy jazda lewym pasem jest dozwolona?
O tym, którym pasem należy się w naszym kraju poruszać, mówią odpowiednie przepisy. Wskazują one, że kierowcy korzystający z jezdni składającej się z dwóch lub kilku pasów w jednym kierunku powinni jechać prawą stroną. Musi to być pas możliwie najbardziej skrajny z prawej strony. Dokładnie mówi o tym art. 16 Prawa o ruchu drogowym:
- art. 16 ust. 1 – w Polsce funkcjonuje prawostronny ruch pojazdów;
- art. 16 ust. 4 – kierujący jest zobowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Dlatego też kierowcy samochodów powinni uważać, aby nie jechać zbyt długo lewym pasem, gdy prawy pas jest wolny. Dotyczy to nie tylko autostrad i dróg ekspresowych, ale także niektórych arterii komunikacyjnych w mieście. Niestety wielu kierowców nie porusza się prawidłowo lewym pasem i przejeżdża nim wiele kilometrów. W wyniku tego blokują oni drogę i uniemożliwiają wyprzedzanie innym pojazdom. Kierowca, jadąc lewym pasem dłużej, niż jest to konieczne, narusza w ten sposób przepisy ruchu drogowego.
Sprawdź także: Zniżki za bezszkodową jazdę. Jak są przyznawane?
Kiedy można jechać lewym pasem? Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Drogowym, lewy pas powinien być używany tylko wtedy, gdy jest to konieczne, w szczególności podczas wyprzedzania wolniej poruszających się pojazdów, na przykład samochodów ciężarowych. Drugi przypadek dotyczy omijania zatorów na prawym pasie. Natychmiast po zakończeniu manewru wyprzedzania lub omijania, kierowca z lewego pasa powinien bezpiecznie wrócić na najbardziej skrajny prawy pas. Niestety dla wielu kierowców przyzwyczajeniem już jest jazda lewym pasem. Kodeks drogowy przewiduje dla nich bardzo dotkliwe kary.
Najczęściej do takich sytuacjach dochodzi na autostradach lub drogach ekspresowych, jednak także w mieście można spotkać pojazdy poruszające się po lewym pasie, gdy na prawym jest dużo miejsca. Możliwe, że nie zdają sobie oni sprawy, że popełniają wykroczenie. Przecież w dużych miastach panuje takie natężenie ruchu, że rzadko, kiedy jazda odbywa się tylko jednym pasem jezdni. Za takie zachowanie grozi nie tylko mandat. Warto dodać, że ostatnio kwota, jaką kierowca może zostać znacząco wzrosła.
Jazda lewym pasem – mandat
Jeżeli zostaniesz zatrzymany przez policję, ponieważ zbyt długo poruszałeś się lewym pasem, zostaniesz ukarany mandatem. Grzywna może wynieść od 20 złotych do aż 3 tys. złotych. Skąd aż tak duża rozpiętość? Otóż wysokość kary uzależniona jest od poziomu zagrożenia, jakie stworzył kierowca. W tym momencie często przywoływany jest jeszcze jeden przepis dotyczący wykroczeń. Chodzi o art. 97. Brzmi on następująco: Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.
Oznacza to, że to policjant decyduje jakiej wysokości mandat przyznać. Zależy to od tego, czy po prostu zapominałeś zjechać na prawy pas po wyprzedzeniu innego pojazdu, bo się zamyśliłeś. Czy też celowo blokowałeś lewy pas, by nikt inny nie mógł wyprzedzić Cię lub innego pojazdu? Takie zachowanie na drodze może okazać się wyjątkowo kosztowne. Dlatego też nie warto ryzykować i lepiej zawsze wracać na prawy, skrajny pas. Nie narazisz się wtedy, że Twój samochód zauważą funkcjonariusze patrolujący autostrady lub drogi ekspresowe.
Co ciekawe za wykroczenie to nie otrzymujesz punktów karnych. Nie będą one przypisane do Twojego konta. Jednak nie jest to duża pociecha, biorąc pod uwagę, że możesz stracić 3 tys. złotych. Jest to znaczna zmiana w porównaniu ze starymi przepisami. Jeszcze w zeszłym roku kara wynosiła od 20 do 500 złotych, oraz 2 punkty karne. Nowe przepisy, jakie zostały wprowadzone, przyniosły wiele zmian. Jedną z nich jest znaczący wzrost prawie wszystkich mandatów, oraz rygorystyczne kary. Teraz punkty karne obowiązują przez 24 miesiące, a nie jak to było do tej pory przez 12.
Czy warto ryzykować otrzymanie tak wysokiej grzywny? Pozorne zyskanie kilku lub kilkunastu minut w trasie, może być nie tylko kosztowne, ale i iluzoryczne. Jeżeli zostaniesz zatrzymany przez patrol policji, czas związany z wypisaniem mandatu, będzie znacznie dłuższy niż ten, który byś zaoszczędził, mknąc lewym pasem.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jazda lewym pasem – pozostałe konsekwencje
Jazda lewym pasem może być niebezpiecznym zjawiskiem. Niewłaściwa jazda pojazdu lewym pasem „zachęca” innych kierowców do wyprzedzania z użyciem prawego pasa. Jest to co prawda prawnie dozwolone na drodze wielopasowej. Jest to jednak sytuacja na tyle nietypowa, że może stanowić zagrożenie. Dzieje się tak najczęściej, gdy kierowca jadący lewym pasem, nieświadomy tego, że jest wyprzedzany z prawej strony, decyduje się na zmianę pasa. Nie bierze on pod uwagę, że ktoś może próbować w ten sposób go wyminąć.
Innym niebezpieczeństwem długiej jazdy lewym pasem jest blokowanie drogi. Jeżeli Twoja prędkość jest mniejsza od pojazdów jadących za Tobą, to bardzo szybko dojdzie do powstania ruchomego zatoru. Zwłaszcza jeżeli panuje duże natężenie ruchu i nie ma możliwości bezpiecznego wyprzedzenia Twojego pojazdu po prawej stronie. W razie naprawdę niebezpiecznej sytuacji na drodze kierowcy pojazdów jadących za Tobą nie będą mieli odpowiednio dużo czasu na właściwe zareagowanie i może dojść do karambolu. Dlatego też jazda lewym pasem w mieście jest taka niebezpieczna.
Zobacz również: Jazda bez prawa jazdy. Jakie kary grożą kierowcy?
Poruszanie się lewym pasem może także przyblokować pojazdy uprzywilejowane, takie jak karetki spieszące się na miejsce wypadku. Znacznie szybciej dotrą one na miejsce, jadąc lewym pasem, niż czekając, aż pojazdy znajdujące się przed nimi zjadą na prawy pas lub utworzą korytarz życia. Zwłaszcza jazda lewym pasem w terenie zabudowanym może być problemem dla karetek i straży pożarnej.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, czy jazda lewym pasem jest dozwolona
Teraz powinieneś już wiedzieć, kiedy dozwolona jest jazda lewym pasem w mieście. Przepisy są jasne i nie budzą żadnych wątpliwości. Wiesz także, jaka kara grozi za takie zachowanie na drodze. Dlatego na pewno będziesz teraz jeździł zgodnie z przepisami.
Pamiętaj także o ubezpieczeniu Twojego auta. W LINK4 oferujemy szeroki zakres polis, takich jak OC, AC oraz wiele innych. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz produkty dopasowane do Twoich potrzeb. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Nie zwlekaj, ubezpiecz Twoje auto w LINK4 i ciesz się bezpieczną jazdą!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20