Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 9 sek.

Zakorkowane drogi w miastach często nie sprzyjają płynnemu poruszaniu się po dostępnych pasach ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dobrym środkiem na pokonanie tego problemu w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości może okazać się tzw. jazda na suwak. Z tego artykułu dowiesz się, na czym ona polega, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji i kiedy nie musisz wpuszczać przed siebie jednego pojazdu zmieniającego pas ruchu.

Wbrew pozorom, jazda na suwak nie jest jedynie zabiegiem, który warto wdrożyć z myślą o upłynnieniu ruchu w korkach. W wielu przypadkach jest to obowiązek prawny spoczywający na każdym kierowcy zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, która zaczęła obowiązywać 6 grudnia 2019 roku.

Choć od tego czasu minęło już kilka lat, wielu kierowcom wciąż sprawia trudność ustąpienie pierwszeństwa innemu kierowcy, gdy dochodzi do zwężenia pasa ruchu lub zatoru na nim. Tymczasem jest to nie tylko obowiązek wynikający z prawa, ale także świetny sposób na wjeżdżanie aut na główny pas ruchu w taki sposób, by uniknąć konfliktów, stłuczek lub kolizji. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega jazda na suwak i dlaczego jest niezbędna wszędzie tam, gdzie tylko na sąsiednim pasie ruchu istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Co to jest jazda na suwak?

Jazda na suwak stosowana jest w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jednym lub kilku pasach, a w szczególności wtedy, gdy dochodzi do zwężenia jezdni na skutek jakiejś przeszkody i zachodzi konieczność włączenia się do ruchu. Przepisy stwierdzają, że gdy jeden z pasów jest nieprzejezdny lub kończy się, znajdujący się na nim pojazd ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu. Jednak muszą być spełnione dwa warunki:

  • powinno nastąpić znaczne zmniejszenie prędkości,
  • taki pojazd lub jeden zespół pojazdów nie ma pierwszeństwa przed autem, które już ustąpiło pierwszeństwa innemu kierowcy.

Żeby to zobrazować i dobrze zrozumieć, najlepiej prześledzić taką sytuację na konkretnym przykładzie. Wyobraź sobie, że doszło do kolizji na drodze z dwoma pasami ruchu. Na lewym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, a prawy został zablokowany – tworzy się więc korek. W myśl nowych przepisów, by rozładować zator, kierowcy z każdego pasa ruchu powinni naprzemiennie poruszać się do przodu. Czyli najpierw pierwszeństwo ma osoba kierująca pojazdem z pasa lewego, potem z prawego, a następnie znowu z lewego itd.

W wyniku tego ruch na drodze obserwowany z góry przypomina zapinanie zamka, stąd też często pojawia się określenie – jazda na suwak lub na zamek. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozładowanie zatoru na danym odcinku drogi bez łamania przepisów i liczenia na uprzejmość innych kierowców. Jadący po pasie ruchu, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, mają obowiązek ustąpić pierwszeństwo jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów i nie zależy to tylko od ich dobrej woli.

Ze względów bezpieczeństwa osoby poruszające się dwoma pasami ruchu powinny utrzymywać zbliżoną prędkość. Zalecane jest też dbanie o zachowanie właściwych odstępów między autami – aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stłuczki.

Ta metoda jazdy obowiązuje od lat w wielu krajach, takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Litwa lub Polska i ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia szybkie zmniejszenie długości zatoru i poprawienie płynności ruchu. Po drugie, minimalizuje zdenerwowanie i agresję kierowców, którzy nie muszą czekać w nieskończoność na swoją kolej, bo wiedzą, kiedy nadejdzie. Po trzecie, dana droga pozostaje przejezdna pomimo zwężenia lub innego powodu wystąpienia przeszkody.

Jazda na suwak ma więc na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach i rozładowanie dużego ruchu pojazdów. Dzięki niej przemieszczanie się po centrach miast staje się płynniejsze i szybsze, a co za tym idzie – ekonomiczniejsze i ekologiczniejsze niż zwykle. Mniej czasu spędzonego w korkach to mniejsze zużycie paliwa i niższa emisja spalin.

Przeczytaj też: Podatek od sprzedaży samochodu. Kto i kiedy musi go zapłacić?

Główne przepisy dotyczące jazdy na suwak

Przepisy dotyczące jazdy na suwak opisuje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 22. ustęp 4a oraz 4b. Dotyczą one sytuacji, gdy jeden z pasów jezdni kończy się lub jest zablokowany. W takim przypadku zostaje zawieszone pierwszeństwo pojazdu, który nie zmienia pasa, a zaczynają obowiązywać zasady jazdy na suwak. Za niezastosowanie się do przepisów kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych – za tamowanie lub utrudnianie ruchu, jak wynika z Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.

“Przepisy dotyczące jazdy na suwak, dokładnie art. 22 ust. 4a i 4b, weszły w życie 6 grudnia 2019 roku. Ustawodawca w ten sposób zalegalizował dobrą praktykę jazdy, którą wielu kierowców stosowało od lat. Dzięki unormowaniu temu ustawodawca daje kierującemu pojazdem, znajdującemu się na pasie, na którym ruch się kończy, gwarancję, że będzie on kontynuował jazdę i nie będzie musiał szukać okazji zmiany pasa wcześniej. Ta regulacja ma na celu usprawnienie jazdy, organicznie zatorów w ruchu i zminimalizowanie ryzyka kolizji”komentuje Aleksandra Wolska, mgr prawa.

Zatem jak wygląda kwestia pierwszeństwa w przypadku zablokowanego lub kończącego się pasa? Oto kilka zasad, które pomogą Ci zachować się prawidłowo. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, że jazda na suwak obowiązuje tylko na drodze, na której wyznaczone zostały co najmniej dwa pasy ruchu, a dodatkowo nastąpiło znaczące zmniejszenie prędkości. Czyli nie dotyczy to sytuacji, gdy oba pasy ruchu są zajęte, ale wszystkie auta poruszają się ze znaczną prędkością, na przykład poza terenem zabudowanym.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jazda na suwak – kto ma pierwszeństwo?

W przypadku jazdy na suwak pojazd poruszający się po pasie, który za chwilę się skończy lub jest zablokowany, ma pierwszeństwo, ale tylko przed jego końcem. Czyli musi on być pierwszy w kolejce. Manewr ten musi również zostać prawidłowo zasygnalizowany za pomocą kierunkowskazu. Zmiana pasa nie może stanowić zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj, że jeżeli zostaniesz wpuszczony na nowy pas ruchu przez jakiegoś uprzejmego kierowcę przed końcem Twojego pasa, to masz obowiązek sam udzielić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na kończącym się odcinku drogi. Nie chodzi tutaj o oddanie przysługi innemu użytkownikowi, a o przestrzeganie obowiązujących przepisów. Jeżeli wszyscy kierowcy będą umiejętnie stosować zasady jazdy na suwak, to poruszanie się po drogach stanie się odrobinę łatwiejsze i przyjemniejsze.

Sytuacje, w których można stosować jazdę na suwak, wydają się jasno określone i obejmują głównie poruszanie się w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości. Jednak wielu kierowców nieprawidłowo interpretuje nowe przepisy, np. próbują wymuszać pierwszeństwo zanim dojadą do końca swojego pasa ruchu. Z drugiej strony, wielu kierowców nie jest jeszcze świadomych zmian, jakie zaszły w przepisach prawnych. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności podczas manewrów tego typu – dla własnego i innych bezpieczeństwa.

Polecamy również: Droga wewnętrzna. Przepisy, jak właściwie się po niej poruszać

Jazda na zamek w ruchu drogowym – jakie są wyjątki od tej zasady?

Jak to często bywa, w momencie pojawienia się nowych przepisów wielu kierowców ma już w głowie ich własną interpretację. Takie zachowanie może być groźnie i prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji na drogach. Dlatego też każdy kierowca powinien zapoznać się z kodeksem i zapamiętać, co to jest jazda na suwak, jak również kiedy może być stosowana, a kiedy nie. 

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Kierowca nie ma pierwszeństwa, gdy porusza się pasem niezablokowanym. Wiele osób próbuje wykorzystać zasadę jazdy na suwak, do zmiany pasa ruchu tuż przed jego końcem, by ominąć inne stojące pojazdy – tym samym kierujący pojazdami poruszającymi się po zablokowanym pasie muszą dłużej czekać na swoją kolej.

Jest jeszcze jeden wyjątek, gdy zabroniona jest jazda na suwak. Przepisy mówią jasno, że nie ma pierwszeństwa auto zmieniające pas ruchu, gdy nie wystąpiło znaczące zmniejszenie prędkości. Jeżeli wolniej jedzie się tylko na pasie kończącym się, to w takim przypadku jazda na suwak nie jest obowiązkowa, a kierujący samochodami poruszającymi się po nim muszą zaczekać na okazję do włączenia się do ruchu drogowego.

Wielu kierowców o tym zapomina i próbuje wymuszać pierwszeństwo w przypadku zwężenia jezdni z dwóch do jednego pasa. W takich sytuacjach obowiązują ogólne zasady ustępowania pierwszeństwa i należy ono do osób, które już znajdują się na danym pasie ruchu – tak samo, jak przy włączaniu się na drogę główną z drogi podporządkowanej. Jazda na suwak jest wtedy ewentualnie kwestią uprzejmości kierowców. To każdy z nich decyduje o tym, czy wpuści pojazd z kończącego się pasa. Powinien jednak uważać na to, by taka uprzejmość nie stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jazda na suwak w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości. Kilka słów na koniec

Wiesz już, co to jest jazda na suwak? Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś znać już zasady, jakimi należy się kierować podczas stosowania tej metody poruszania się w ruchu drogowym. Nie jest to wcale skomplikowane ani uciążliwe. Wzajemne ustępowanie sobie pierwszeństwa, zachowanie ostrożności oraz skupienie się na aktualnej sytuacji na drodze to podstawowe warunki sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się za pomocą pojazdów mechanicznych.

Bez względu na to, jaką czujność zachowasz w trasie, na wiele sytuacji, które mogą Ci się przydarzyć, nie masz wpływu. Dlatego też warto zabezpieczyć siebie, bliskich i auto przed nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze. Oprócz obowiązkowego OC w LINK4 masz do wyboru wiele ubezpieczeń komunikacyjnych, które zwiększą Twój zakres ochrony. Warto zdecydować się na Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony czy NNW. Nie czekaj, sprawdź naszą ofertę już dziś i skorzystaj z kalkulatora, który wyliczy wysokość składki! Zachęcamy również do rozmowy z naszym doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 23 lub spotkania się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Rejestracja samochodu Jasło, Rejestracja samochodu Katowice

Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4

  • Wybierając OC i AC samochodu w Pakiecie, zyskujesz nie tylko szeroką ochronę – zarówno w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jak i swojego pojazdu – ale również niższą składkę.

  • Opcjonalne ubezpieczenie samochodu w wariancie ALL RISK, które chroni Twoje auto od następstw różnych zdarzeń, np. uszkodzenia na skutek wypadku, działania sił natury czy w razie kradzieży.

  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewnia odszkodowanie dla Ciebie lub Twoich bliskich na wypadek uszczerbku na zdrowiu albo śmierci na skutek wypadku komunikacyjnego. Sumę ubezpieczenia NNW dobierasz do Twoich potrzeb podczas zakupu polisy.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania

    Kiedy jest obowiązek jazdy na suwak?

    Obowiązek jazdy na suwak występuje wtedy, gdy pojawia się zwężenie pasa ruchu, któremu towarzyszą warunki znacznego zmniejszenia prędkości. W takim przypadku kierujący pojazdem poruszającym się po niezablokowanym pasie traci pierwszeństwo na rzecz osoby włączającej się na ten pas. Dotyczy to jednak tylko jednego auta lub jednego zespołu pojazdów – drugi i następny powinien poczekać na kolejny samochód, zmieniając zajmowany pas ruchu przed miejscem wystąpienia przeszkody.

    Jak to wygląda w przypadku jazdy na suwak: kto ma pierwszeństwo w takich okolicznościach?

    Chociaż standardowo to osoba poruszająca się po danym pasie ruchu ma na nim pierwszeństwo przed osobami włączającymi się do ruchu drogowego, tutaj przysługuje ono jednemu samochodowi lub jednemu zespołowi pojazdów zmieniających pas ruchu przed miejscem wystąpienia przeszkody powodującej blokowanie pasa ruchu, na którym się obecnie znajdują.

    Czy jazda na suwak obowiązuje tylko w korku?

    Tak, znajduje zastosowanie w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości, gdy na takim pasie ruchu pojawił się korek, a kierowcy z sąsiedniego pasa chcą się włączyć do ruchu drogowego, lecz możliwość kontynuacji jazdy blokuje im jakaś przeszkoda, np. koniec pasa rozbiegowego. Jeśli istnieje możliwość kontynuacji jazdy oboma pasami, jazda na suwak nie obowiązuje, a kierowca chcący zmienić pas ruchu musi liczyć na uprzejmość innych lub poczekać na okazję.

    Czy jazda na suwak jest wymuszaniem?

    Nie. Jeśli włączanie się na suwak na dany pas ruchu jest przeprowadzone w warunkach regulowanych prawnie, nie jest to traktowane jako wymuszenie pierwszeństwa. Niestety, kierowcy czasem źle interpretują ten przepis i próbują, np. wjechać na pas ruchu przy zwężeniu jezdni, zakładając z góry, że poruszający się nią pojazd zwolni i ich przepuści. Niestety, w takim przypadku jest to już wymuszenie pierwszeństwa, co może zainteresować policję. Grozi za to do 500 zł mandatu i 8 punktów karnych, a jeśli taka zmiana pasa ruchu doprowadzi do kolizji – do 1000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Dodatkowo, jazda na suwak zobowiązuje do przepuszczenia jednego auta, a nie kilku. Jeśli więc kolejne samochody spróbują się włączyć do ruchu zaraz za nim zostanie to uznane za wymuszenie pierwszeństwa, nawet jeśli zrobią to z powodu przeszkód podlegających temu przepisowi prawnemu.

    Czy jazda na suwak ma zawsze zastosowanie przy zanikającym pasie ruchu?

    Jazda na suwak występuje tylko wtedy, gdy na takim pasie ruchu powstaje zator z powodu wystąpienia przeszkody. Jeśli jednak istnieje możliwość kontynuacji jazdy, a zablokowane jest tylko miejsce zwężenia jezdni z dwóch do jednego pasa, zmiana pasa ruchu następuje na standardowych zasadach. Oznacza to, że jadący sąsiednim pasem ruchu kierowcy mają pierwszeństwo, a osoby włączające się do ruchu drogowego muszą poczekać na okazję, by to zrobić.

    Źródła:

    1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602
    2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19710120114

    Przeczytaj podobne wpisy

    Czy artykuł był przydatny?

    Oblicz składkę 

    już teraz

    lub zadzwoń

    (22) 444 44 23

    pon. - pt. 8 - 20