Klejenie podsufitki – jak zrobić to prawidłowo?
Odklejająca się podsufitka psuje design wnętrza samochodu, co negatywnie wpływa na samopoczucie i satysfakcję z jazdy kierowców oraz pasażerów. Zadbaj więc o ten element i zobacz, że klejenie podsufitki w samochodzie nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Spis treści:
1. Klejenie podsufitki – jak wybrać odpowiednie materiały?
2. Jak przykleić podsufitkę? Instrukcja krok po kroku
3. Jak przykleić podsufitkę bez demontażu?
4. Teraz już wiesz, jak przykleić podsufitkę!
Jak przykleić podsufitkę i czy można zrobić to samodzielnie? Czy warto korzystać z usług profesjonalnych warsztatów detailingowych lub tapicerskich? W poniższym materiale odpowiadamy na pytanie: Jak przykleić podsufitkę w samochodzie w sposób estetyczny. Poznasz więc proces krok po kroku i dowiesz się, jakich narzędzi używać, by efekt pracy był zadowalający.
Klejenie podsufitki – jak wybrać odpowiednie materiały?
Klejenie podsufitki zacznij od wyboru odpowiedniego materiału. Powinien on charakteryzować się elastycznością, wytrzymałością, odpornością na rozciągnięcia i łatwością utrzymania w czystości. Kolor pozostajemy do Twojego wyboru, gdyż zależy to wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji. Postaw najlepiej na tkaniny tapicerskie – tj. welur, skaj czy żakard.
Jedną z najpowszechniejszych decyzji zakupowych osób, które wymieniają podsufitkę w swoim aucie, jest tkanina welurowa laminowana pianką poliuretanową od strony wewnętrznej. Grubość zastosowanej pianki waha się między 2,5-5 mm. Im grubsza pianka zostanie wykorzystana w podsufitce, tym zapewni lepszą izolację termiczną i akustyczną – co w polskich warunkach drogowych ma ogromny wpływ na komfort kierowców oraz pasażerów.
Nie zapomnij o odpowiednim kleju
Sama tkanina to nie wszystko, o czym musisz pamiętać przy naprawie lub wymianie podsufitki. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czym przykleić podsufitkę w samochodzie, by montaż był trwały, a efekt estetyczny.
Podczas samodzielnej wymiany podsufitki, poza wyborem dobrej jakościowo tkaniny, należy zwrócić uwagę na dobór kleju tapicerskiego. W sklepach można znaleźć kleje:
w aerozolu,
do nakładania pędzlem,
na pistolet.
Który z nich kupić? Dla osób bez doświadczania w procesie napraw tapicerskich zaleca się wykorzystanie kleju do smarowania pędzlem. Jest on najprostszy w użyciu. Dzięki temu optymalizujesz ryzyko różnego rodzaju niedociągnięć.
Zobacz również: Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?
Jak przykleić podsufitkę? Instrukcja krok po kroku
Klejenie podsufitki składa się z 4 etapów. Są to:
Demontaż starej podsufitki
Klejenie podsufitki samochodowej należy zacząć od demontażu. Postępuj więc krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją, aby zrobić to w sposób precyzyjny i bezpieczny.
1. Pozbądź się przednich osłon przeciwsłonecznych, odkręcając śruby pod maskownicami i odłącz kostkę odpowiadająca za zasilanie oświetlenia osłony.
2. Zdemontuj uchwyty do rąk.
3. Odkręć lusterka wewnętrzne, jeśli jest to konieczne.
4. Zdemontuj górne oświetlenie z przodu i z tyłu auta (skomplikowanie tego zadania w dużej mierze zależy od modelu i marki pojazdu. Im nowocześniejszy samochód, 5. tym będzie to trudniejsze ze względu na ilość lamp, przewodów, bezpieczników i czujników).
6. Ściągnij listwy przy przedniej i tylnej szybie oraz listwy na słupkach drzwi i nad oknami (zachowaj delikatność, gdyż cienkie listwy z tworzywa sztucznego bywają kruche).
7. Zdejmij stelaż z przyklejoną do niego podsufitką.
Jak wyjąć stelaż z samochodu? Połóż przednie siedzenia, złóż tylną kanapę i otwórz klapę bagażnika. Gdy auto jest przygotowane, możesz przejść do bezpiecznego wyciągania stelaża.
Przygotowanie stelażu do przyklejenia nowej podsufitki
Zanim założysz nową podsufitkę na stelaż, należy w pierwszej kolejności pozbyć się starej. Nie naklejaj jednej podsufitki na drugą. Odklejenie jej od stelaża jest jednak proste i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Zadbaj też o to, by usunąć starą gąbkę w sposób precyzyjny, ponieważ w innym przypadku nowa podsufitka nie będzie przylegać równo, co z kolei negatywnie wpłynie na wizualny efekt Twojej pracy. W celu czyszczenia stelaża z resztek gąbki użyj szczotki.
Gdy uporasz się z tym zadaniem, pozostaje odtłuszczenie stelaża. Dzięki temu klej będzie przylegał do niego w odpowiedni sposób, zapewniając tym samym satysfakcjonującą wytrzymałość.
Przyklejenie nowej podsufitki
Stelaż przygotowany? Czas na przyklejenie nowej podsufitki:
1. Dopasuj nową podsufitkę do kształtu stelaża.
2. Pokryj stelaż klejem zgodnie z instrukcją producenta.
3. Pokryj materiał (strona laminowana gąbką) klejem tapicerskim zgodnie z instrukcją producenta.
4. Ułóż podsufitkę na pokrytym klejem stelażu (strona z gąbką musi zostać odwrócona w stronę stelaża).
5. Dociśnij podsufitkę od środka stelaża (zadbaj o higienę dłoni, gdyż delikatny materiał podsufitki bardzo łatwo ubrudzić).
6. Usuń nierówności i załamania.
7. Pozostaw podsufitkę do wyschnięcia.
8. Przytnij podsufitkę (jej wystające końce i wytnij otwory na elementy funkcjonalne, np. na oświetlenie).
Teraz możesz przejść do ostatniego kroku. Jest nim montaż stelaża z podsufitką.
Montaż stelaża z nową podsufitką
Ostatni krok to montaż stelaża z nową podsufitką. Przebiega on oczywiście analogicznie odwrotnie do demontażu. Pamiętaj jednak o tym, by zachować delikatność. Nie próbuj montować stelaża i akcesoriów z tworzyw sztucznych na siłę, gdyż łatwo jest je uszkodzić – zwłaszcza w autach z wieloletnią historią.
To może Cię zainteresować: Obszywanie kierownicy. Samodzielnie czy u specjalisty?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak przykleić podsufitkę bez demontażu?
Zdarza się, że punktowa naprawa podsufitki będzie wystarczająca dla zadowalającego rezultatu i nie należy jej demontować. Klejenie podsufitki bez ściągania należy zacząć podobnie, lecz jeśli tkanina jest w dobrym stanie, nie musisz jej zdejmować w całości. Wystarczy:
1. Zdemontować akcesoria i plastikowe elementów wyposażenia (tj. rączki lub różnego rodzaju ramki) przy podsufitce w miejscu odklejenia (zgodnie z informacjami z poprzedniego akapitu).
2. Zabezpieczyć szyby i uszczelki.
3. Przetrzeć wewnętrzną część odklejonej tapicerki i stelaża ściereczką z delikatnej mikrofibry (pozbywając się tym samym pozostałości starej gąbki, która prawdopodobnie kruszy się i pyli).
4. Wyczyścić resztki kleju.
5. Nanieś na stelaż i wewnętrzną część podsufitki klej i postępuj zgodnie z instrukcją producenta.
6. Dociśnij podsufitkę i wyrównaj ją ruchami w kierunku krawędzi (np. korzystając ze specjalnych łopatek, które nie uszkodzą lub nie zabrudzą tkaniny).
7. Zamontuj elementy, których się pozbyłeś w pierwszym kroku.
Wiesz już, jak przykleić podsufitkę bez demontażu. Nie jest to wcale trudne, lecz wymaga opanowania i cierpliwości. Zawsze należy pamiętać o przystosowaniu się do instrukcji obsługi preparatów, w których znajdziesz dokładny opis procesu naprawy podsufitki bez ściągania.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak przykleić podsufitkę!
Dzięki naszemu poradnikowi wiesz, jak wykonać klejenie podsufitki. Cena usług specjalistów od detailingu i drobnych napraw tapicerskich może być przerażająca w przypadku budżetowych aut starszej generacji. Warto więc spróbować zrobić to samodzielnie. Na powyższym przykładzie widać, że nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, a na pewno poprawi wizualnie wnętrze Twojego, co pozytywnie przełoży się również na komfort podczas podróży. Wystarczy wykorzystywać sprawdzone produkty, narzędzia i akcesoria wysokiej jakości.
Zadbaj o swoje auto i jego wartość rynkową. Pamiętaj jednak, że jego wygląd to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Ważna polisa ubezpieczeniowa w zakresie OC to definitywna podstawa, bez której nie możesz poruszać się danym pojazdem po drogach publicznych. W LINK4 przygotowaliśmy więc atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC, która cieszy się ogromnym uznaniem wśród wielu kierowców i właścicieli aut – zarówno prywatnych, jak i służbowych.
OC to jednak niejedyna polisa ubezpieczeniowa, którą możesz znaleźć w naszej ofercie. Dla klientów LINK4 mamy także polisy AC, Auto Assistance lub NNW. Zapoznaj się z ich szczegółami na naszej stronie internetowej i dołącz już dziś do grona zadowolonych klientów.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20