Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kupno samochodu od komornika – na co warto zwrócić uwagę?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 1 sek.

Kupno samochodu od komornika to często okazja na zdobycie dobrego samochodu w niskiej cenie. Jednak związane są z tym też pewne niedogodności, a nawet ryzyko. Czy warto zdecydować się na podobny zakup? Co warto o nim widzieć? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Często w poszukiwaniu nowego samochodu, wiele osób wybiera się na aukcje komornicze. Samochody wystawiane w taki sposób na sprzedaż oferowane są zazwyczaj znacznie poniżej ich wartości. Jest to niewątpliwa okazja, jednak taki zakup może wiązać się z problemami, o których kupujący mógł nie pomyśleć. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiegają licytacje komornicze samochodów oraz czy warto nabyć pojazd w drodze licytacji.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Komornicze licytacje aut. Jak do nich dochodzi?

Po co odbywają się licytacje komornicze? Samochody trafiają na taką licytację, gdy ich dotychczasowi właściciele nie byli w stanie spłacić swoich długów. Komornik ma prawo zająć takie auto, a następnie wystawić je na sprzedaż. Jej celem jest uzyskanie kwoty do pokrycia całości lub w pewnej części zobowiązania dłużnika, któremu auto w majestacie prawa zostało odebrane. Komornik nie może umieścić ogłoszenia w gazecie. Dlatego też organizowane są tzw. komornicze licytacje aut. Czyli inaczej mówiąc publiczne aukcje, w których wziąć udział może każda pełnoletnia osoba, spełniająca pewne wymagania. 

Samochód z licytacji komorniczej może kupić osoba, która pojawi się na aukcji, ma przy sobie dowód osobisty i wpłaci wadium, czyli sumę stanowiącą zabezpieczenie warunków umowy. Z aukcji wyłączny jest dłużnik, komornik, jego najbliższa rodzina, czyli małżonkowie, rodzice lub dzieci, a także osoby, które nie opłaciły ceny auta z poprzedniej licytacji komorniczej. Aukcję wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą sumę. 

Środki uzyskane z licytacji auta pozwalają pokryć długi poprzedniego właściciela danego pojazdu. Od uzyskanej kwoty odejmowana jest suma kosztów egzekucyjnych. Aukcje pojazdów obok komornika mogą przeprowadzać też niektóre urzędy, np. celny lub skarbowy, np. jeśli samochód został zarekwirowany. Dlatego też na takie aukcje trafiają zarówno samochody osobowe, dostawcze, jak i ciężarowe. Warto dodać, że nie są to aukcje aut powypadkowych, choć stan techniczny niektórych z nich może czasem budzić wątpliwości. W drodze licytacji komorniczej można też nabyć inne pojazdy, np. motocykle, quady czy skutery.

Zakup auta na aukcjach komorniczych wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak niska cena samochodów przyciąga wielu chętnych. Nawet jeżeli konieczne jest dokonanie napraw lub usunięcie uszkodzeń w wielu przypadkach i tak się to opłaca.

Kupno samochodu od komornika – wady i zalety

Jest wiele powodów, dla których tak popularne są w Polsce aukcje komornicze. Samochody z windykacji odznaczają się atrakcyjną ceną. W wielu przypadkach na licytacjach komorniczych zadbane auto można kupić nawet za połowę jego wartości, dlatego wiele osób poluje na tego rodzaju okazje. Pojazd taki można odsprzedać z zyskiem. Co więcej, nie jest on obciążony zobowiązaniami finansowymi. Kupno samochodu od komornika to też korzystna opcja, gdy poszukujesz samochodu dla siebie. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, kupując pojazd w dobrym stanie i atrakcyjnej cenie.

Liczne zalety kupna samochodu w drodze licytacji komorniczej przemawiają za takim rozwiązaniem, ale istnieje też kilka minusów. Decydując się na kupno samochodu w taki sposób, możesz nie dowiedzieć się wiele o samym przedmiocie licytacji – nie masz zwłaszcza pewności co do jego stanu technicznego ani nie możesz sprawdzić, jak działa na jeździe próbnej. W przypadku licytacji komorniczych mieszkania czy domu zazwyczaj możliwe jest wcześniejsze obejrzenie nieruchomości w konkretnym, wskazanym przez komornika terminie. Jest to jednak niemożliwe przy licytacji komorniczej auta. 

Nawet jeśli okaże się, że samochód ma wady techniczne, nie masz możliwości złożenia reklamacji. Na taki zakup nie otrzymasz też gwarancji, a stan techniczny możesz ocenić dopiero po zakupieniu auta. Nie sprawdzisz też wszystkich istotnych informacji, począwszy od daty rejestracji pojazdu, aż po ewentualne wypadki i kolizje w przeszłości, czyli dane, które mogą wpływać na sprawność i bezpieczeństwo auta. Zdarza się nawet, że w informacji o licytacji na stronie internetowej nie ma żadnych zdjęć samochodu. Dotyczy to zwłaszcza tańszych aut, które można wylicytować już za kilka tysięcy złotych. W ten sposób potencjalny zainteresowany nie jest nawet w stanie stwierdzić, jak wygląda pojazd i czy nie ma widocznych uszkodzeń. 

Ponadto po pewnym czasie na jaw mogą wyjść różnego rodzaju usterki lub niedogodności. Może się na przykład okazać, że poprzedni właściciel nie serwisował pojazdu. Weź także pod uwagę, że kupując auto na licytacji, masz obowiązek uiścić podatek PCC, który wynosi 2% jego wartości, a nie ceny, jaką za niego zapłaciłeś. W sytuacji, gdy auto kosztowało więcej niż 1000 zł, osoba nabywająca auto powinna też złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego.

Nabywając auto na licytacji, należy uiścić całą kwotę od razu. Niestety nie ma możliwości, aby zapłacić na raty. Samochody osobowe zakupione na licytacjach komorniczych nie podlegają także zwrotowi w ramach rękojmi.

Sam przebieg licytacji może być bardzo burzliwy, a radość licytanta z wygranej aukcji może się znacznie odwlec w czasie. Zdarza się bowiem, że dotychczasowy posiadacz pojazdu mechanicznego, nie mogąc pogodzić się z jego utratą, składa skargę na przebieg licytacji. W takiej sytuacji sprawę musi rozpatrzyć sąd, a dopóki tego nie zrobi, wygrany w licytacji komorniczej samochód nie trafi do nowego właściciela.

Samochody od komornika. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w takiej aukcji, to warto sprawdzać ogłoszenia znajdujące się w budynku sądu oraz w urzędzie gminy. Komornik ma obowiązek ogłosić termin licytacji przynajmniej 2 tygodnie przed jej terminem w lokalu organu gminy oraz na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją. Coraz częściej ogłoszenia takie pojawiają się także w Internecie. Krajowa Rada Komornicza na swojej stronie udostępnia wyszukiwarkę ułatwiająca znalezienie interesujących Cię licytacji. W serwisie KRK znajdziesz obwieszczenia o licytacjach z całej Polski. To może być przydatnym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy interesuje Cię kupno samochodu. 

By aukcja się odbyła, wystarczy, że do przetargu zgłosi się jeden licytant. Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie wadium, czyli 10% wartości interesującego Cię auta. Kwota ta jest zwracana, jeżeli nie wygrasz aukcji. Licytacja rozpoczyna się od ogłoszenia ceny wywoławczej. W przypadku pierwszej licytacji zazwyczaj wynosi ona trzy czwarte wartości szacunkowej. Uczestnicy podają swoje oferty, a ten, kto poda najwyższą kwotę w drodze licytacji, wygrywa. Komornik kończy licytację, gdy nikt nie proponuje już wyższej kwoty. Zwycięzca zobowiązany jest do wpłacenia wylicytowanej kwoty, a po podpisaniu stosownych dokumentów staje się posiadaczem danego pojazdu.

Jeżeli nikt nie przystąpił do pierwszej licytacji, wówczas komornik może wyznaczyć drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Biorąc udział w licytacji komorniczej, trzeba liczyć się z tym, że droga do uzyskania wymarzonego auta może nie być prosta. Inni licytujący i poprzedni właściciel pojazdu mają bowiem prawo wnieść skargę na przebieg aukcji, którą rozpatrzy sąd. Jeśli formalności nie uda się dopełnić w ciągu 7 dni, wówczas osoba, która wygrała aukcję, ma prawo odstąpić od zakupu. Wtedy otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

Kupno samochodu od komornika. Kilka słów na koniec

Licytacje komornicze cieszą się sporą popularnością. Nic dziwnego – zakup samochodu za pośrednictwem aukcji komorniczej może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jednak jest także duża szansa, że trafisz na auto wymagające dużych napraw i związanych z nimi dużych nakładów finansowych. Dlatego przed przystąpieniem do licytacji, powinieneś przekalkulować ryzyko i zastanowić się, czy kupno samochodu od komornika jest dla Ciebie opłacalne.

A gdy uda Ci się kupić samochód na aukcji, zapraszamy Cię na stronę LINK4.pl, gdzie możesz kupić ubezpieczenie OC samochodu online. Znajdziesz u nas również ofertę dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Kupując AC w LINK4, zyskujesz możliwość wyboru jednego z trzech wariantów likwidacji szkody:

  • WARSZTAT – w ramach tego wariantu naprawisz samochód w nieautoryzowanym warsztacie;
  • ASO – naprawisz pojazd w autoryzowanej stacji obsługi (ASO);
  • KOSZTORYS – rzeczoznawca dokładnie wyceni szkodę, otrzymasz świadczenie pieniężne, a po wypłacie odszkodowania naprawisz auto we własnym zakresie. Samodzielnie zdecydujesz o sposobie naprawy.

Dodatkowo w wariantach ASO i Warsztat możesz poszerzyć zakres o opcję Auto zastępcze na czas naprawy – dzięki temu otrzymasz samochód zastępczy na czas do 7 dni, gdy Twój pojazd będzie wymagał naprawy z AC.

Nie czekaj i zobacz, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu w LINK4! Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i oblicz swoją składkę. Więcej informacji na temat naszej oferty uzyskasz, spotykając się z agentem współpracującym z LINK4 lub rozmawiając z doradcą pod numerem 22 444 44 23.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Rejestracja samochodu Piaseczno, Ubezpieczenie OC Mińsk Mazowiecki

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

FAQ – odpowiedzi na pytania o kupno samochodu z licytacji komorniczej

Czy jak mam zajęcie komornicze, to mogę kupić auto?

Jest to możliwe. Wiedz jednak, że komornik ma prawo zająć ruchomości dłużnika, czyli m.in. samochód. Komornik nie zajmie auta, jeśli służy ono osobistym celom zarobkowym (gdy np. dłużnik jest taksówkarzem) oraz jeśli jest jedynym i niezbędnym środkiem transportu np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne bądź niepełnosprawność.

Czy komornik wie o nabyciu pojazdu przez dłużnika?

Tak. Komornik ma wgląd do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie może sprawdzić, czy dłużnik nabył pojazd. Nie ma zatem możliwości, aby ukryć przed komornikiem fakt zakupu auta.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest zajęte przez komornika?

Aby dowiedzieć się, czy samochód jest zajęty przez komornika, złóż wnioski (DW-1, DW-2, DW-3 i DW-4) do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Za opłatą możesz też uzyskać elektroniczny dostęp do sądów rejestrowych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czy w CEPiK widać zajęcie komornicze?

Nie, w bazie CEPiK nie ma informacji o zajęciu komorniczym samochodu ani o długach właściciela pojazdu.

Jak wygląda zajęcie komornicze auta?

Komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela, na podstawie prawomocnego wyroku sądu i wydanego przez sąd tytułu wykonawczego. Następnie sprawdza w bazie CEPiK, czy dłużnik jest właścicielem pojazdu, a jeśli tak – może zająć pojazd. O fakcie zajęcia auta informuje dłużnika zazwyczaj listownie. Wskazuje w piśmie, gdzie będzie znajdowało się auto do czasu licytacji: czy pozostanie pod nadzorem dłużnika, zostanie umieszczone na strzeżonym parkingu, czy też będzie przekazane egzekutorowi. W każdym z tych przypadków komornik sporządzi protokół zajęcia z informacją o wycenie wartości pojazdu. Jeśli dłużnik nie zgadza się z oszacowaną kwotą, ma prawo złożyć zażalenie na przeprowadzone czynności. Kopia protokołu zostanie przekazana dłużnikowi. Wpis dotyczący zajęcia auta trafi też do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20