Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Mandat za brak biletu parkingowego. Wszystko, co musisz wiedzieć

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 1 sek.

Opłaty za parkowanie budzą wiele kontrowersji wśród kierowców. Jedni uważają, że są za wysokie, inni natomiast – że zupełnie niepotrzebne. Mimo wszystko niestosowanie się do obowiązujących przepisów może spowodować spore kłopoty. Mandat za brak biletu parkingowego to obecnie nawet ponad 300 złotych. Zobacz, jak uniknąć takiej kary.

W wielu miastach w Polsce jest duży problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, zwłaszcza w centrum. Przykładowo, we Wrocławiu niemal całe historyczne centrum znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania liczącej obecnie ok. 7 019 miejsc (stan na listopad 2023 roku)1. Każdego dnia do miasta wjeżdża jednak aż 240 tys. aut. Ich spora część kieruje się właśnie do centrum, w którym znajdują największe ośrodki pracy i rekreacji2. Wrocław nie stanowi tu zresztą wyjątku, gdyż podobny problem występuje we wszystkich większych miastach w Polsce.

Wystarczy zauważyć, że w dużej części aglomeracji liczba zarejestrowanych aut przekracza już nawet liczbę mieszkańców – na gospodarstwo domowe przypada zwykle po jednym samochodzie dla każdego z małżonków, a nierzadko również po jednym dodatkowym samochodzie, np. służbowym. Nic dziwnego, że w centrach dużych, a nawet średnich miejscowości większość parkingów jest płatna, a opłata za godzinę może wynosić 7 zł, a nawet i więcej. Dla przykładu: trzecia godzina parkowania w Poznaniu czy Gdańsku kosztuje już 7,90 zł. 

Jeśli stawka za kilkugodzinny postój wydaje Ci się wysoka, miej na uwadze to, że znacznie więcej może kosztować brak biletu parkingowego i postój bez uiszczenia należnej opłaty – niezależnie od tego, czy stajesz na miejskim czy prywatnym parkingu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim otrzymasz mandat za brak biletu parkingowego.

Mandat za brak biletu parkingowego, czyli opłata dodatkowa

W każdym polskim mieście jest kłopot z zaparkowaniem, zwłaszcza w centrach miast. Rozwiązaniem miały być płatne strefy parkowania, które obecnie można znaleźć już w niemal każdym średnim i dużym mieście. W założeniu miały zachęcać kierowców do pozostawienia pojazdów dalej od centrum, a następnie poruszać się na piechotę lub korzystając z komunikacji miejskiej. 

W rzeczywistości rozwiązanie to nie do końca się sprawdziło. Nadal trudno znaleźć miejsce, a do tego, gdy już to się uda, trzeba jeszcze szukać parkomatu. Z tego powodu niektórzy kierowcy decydują się nie płacić za postój. Co za to grozi?

Na każdym płatnym parkingu znajduje się regulamin, z którego wynika jedno: jeśli obsługa stwierdzi brak biletu parkingowego, może nałożyć karę. Jednak nie jest to mandat przyznawany za wykroczenia drogowe, taki jak wręczany za przekroczenie prędkości czy zignorowanie czerwonego światła. 

W związku z tym to, co funkcjonuje w świadomości posiadaczy samochodów jako mandat za parkowanie bez biletu, jest w rzeczywistości po prostu dodatkową opłatą administracyjną za zachowanie niezgodne z regulaminem obiektu. W zależności od miasta oraz zapisów w konkretnym regulaminie wysokość kary może wynieść średnio między 50 a 360 złotych. Zwykle można zmniejszyć tę kwotę o kilkadziesiąt złotych, o ile dokonasz wpłaty w ciągu 7 dni od otrzymania kary. 

W wielu miastach utworzono specjalne jednostki, które wyłapują kierowców parkujących na płatnym obszarze bez uiszczania opłaty. Na przykład, w Warszawie kontrole przeprowadzane zdalnie przy użyciu pojazdów wyposażonych w specjalne kamery. Numery rejestracyjne samochodów zaparkowanych w strefie płatnego parkowania wykryte przez kamerę porównywane z tymi, których użytkownicy zapłacili za postój. Jeżeli zostanie wykryte auto bez opłaty, kierowca dostanie mandat. 

W jakiej formie dotrze do Ciebie wezwanie do zapłaty, gdy zostanie wykryty brak biletu parkingowego za szybą samochodu? Informację o tym znajdziesz zwykle za wycieraczką wraz ze wskazówkami dotyczącymi sposobu zapłaty. Jeśli kontrola biletów jest przeprowadzana automatycznie, ewentualny mandat przyjdzie pocztą na adres zameldowania właściciela samochodu.

Po jakim czasie przychodzi mandat za parkowanie, gdy jest wystawiany przez automatyczny system, a nie bezpośrednio na miejscu? To zależy od regulaminu konkretnego parkingu. Inaczej będzie na miejscach należących do miasta, a jeszcze inaczej wtedy, gdy nie zapłacisz za parking na prywatnym terenie, np. pod sklepem czy w galerii handlowej. Zwykle jest to jednak od tygodnia do ok. 30 dni.

Jaki mandat za brak biletu parkingowego? 2023 rok i nowe stawki

Wystarczy tylko chwila nieuwagi i już – brak biletu za szybą auta doprowadził do tego, że wystawiono wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej. W tym momencie najważniejsze wydaje się tylko jedno pytanie: jaki mandat za brak biletu parkingowego? 2023 rok stoi pod znakiem wysokich cen w różnych sferach życia. Nie udało się uniknąć ich również w sektorze opłat administracyjnych za parkowanie. Stąd ogólnopolskie podwyżki, w związku z którymi w ostatnim roku znacznie wzrosła maksymalna kwota mandatu za brak biletu parkingowego.

Ile wynosi mandat za parkowanie bez biletu? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od miasta i konkretnego obiektu. Ogólnie rzecz biorąc, wysokość opłat zamyka się w przedziale między 50 a 360 złotych. Stawki są ustalane przez Radę Miasta lub Gminy, na których terenie znajduje się dany parking. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego, jaka jest maksymalna kwota mandatu za brak biletu parkingowego w 2023 roku w największych miastach Polski.

Ile wynosi mandat za parkowanie bez biletu?

Miasto

Opłata przy płatności do 7 dni

Opłata przy płatności w późniejszym okresie

Warszawa

200 zł

300 zł

Poznań

150 zł

200 zł

Wrocław

180 zł

360 zł

Kraków

150 zł

250 zł

Gdańsk

130 zł

200 zł

Łódź

200 zł

200 zł

Lublin

100 zł

200 zł

Katowice

100 zł

200 zł

Opracowanie własne na podstawie informacji na stronach Urzędu Miasta i/lub Zarządu Dróg Miejskich w poszczególnych miastach.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Czy trzeba płacić mandat za brak biletu parkingowego?

Choć dla większości posiadaczy samochodów to oczywiste, to wciąż można spotkać się osobami zastanawiającymi się, czy trzeba płacić mandat za brak biletu parkingowego. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Regulamin miejskiego lub prywatnego parkingu jest obowiązującym dokumentem, którego nieprzestrzeganie może skutkować nałożeniem kary administracyjnej, czyli właśnie opłaty dodatkowej za brak biletu parkingowego.

Jak w przypadku innych mandatów, radzimy uiścić należność jak najszybciej. Po pierwsze, w ciągu 7 dni od dostarczenia wezwania do zapłaty kwota jest zwykle niższa niż standardowo. Po drugie, opłata dodatkowa przedawnia się dopiero po 5 latach. Tak brzmi postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z tego powodu szansa na uniknięcie płacenia jest bardzo mała. Poza tym, z czasem do podstawowej kary dodane zostaną wszystkie inne koszty związane z odzyskaniem długu. 

Jak zapłacić mandat za brak biletu parkingowego? Jest to proste, gdyż możesz tego dokonać za pomocą przelewu lub zgłosić się do siedziby organu zajmującego się parkingami w danym mieście i uregulować należność gotówką czy też kartą. W Warszawie oraz innych dużych miastach często jest taka możliwość także w parkometrach, choć tylko niektórych. Jak widzisz, masz kilka metod do wyboru, dlatego z łatwością wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Ubezpieczenia komunikacyjne dla każdego kierowcy – oferta LINK4

Bilet parkingowy za szybą chroni Cię przed opłatą dodatkową za nieprzestrzeganie regulaminu parkingu. Ubezpieczenie OC zapewnia natomiast ochronę przed finansowymi skutkami szkód spowodowanych przez kierowcę na osobie trzeciej (szkody materialne i osobowe). Takie mogą pojawić się nawet podczas tak podstawowej czynności, jak parkowanie.

W LINK4 kupisz OC również w pakiecie z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Oznacza to dostęp świadczeń przydatnych m.in. w razie wypadku, uszkodzenia opony czy rozładowania akumulatora. A w przypadku kradzieży – możesz otrzymać samochód zastępczy do 3 dni. 

W ramach Pakietu OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony możesz liczyć m.in. na:

  • naprawę samochodu na miejscu wypadku przez pomoc drogową, która powinna pojawić się w ciągu średnio 30 minut,
  • holowanie do 100 km od miejsca wypadku, jeżeli nie uda się naprawić samochodu na miejscu,
  • wymianę koła (na miejscu lub w warsztacie, jeśli to konieczne),
  • pomoc w razie rozładowania akumulatora, 
  • pomoc informacyjną dostępną 24 godziny na dobę.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumowanie

Z pewnością wiesz już, czy trzeba płacić mandat za brak biletu parkingowego i jakie wysokości opłat dodatkowych obowiązują w 2023 roku. Wyjaśniliśmy Ci również, w jaki sposób odwołać się od decyzji o nałożeniu na Ciebie kary, jeśli jest niesłuszna. 

Zachęcamy Cię także do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór polis komunikacyjnych, takich jak OC, Autocasco lub NNW. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń wybierzesz najodpowiedniejsze dla Ciebie produkty ubezpieczeniowe. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Nie czekaj, już dzisiaj sprawdź, ile możesz zyskać, wybierając OC w LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Mielec, OC Volkswagen

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie są konsekwencje nieposiadania ważnego biletu parkingowego?

W przypadku brak biletu otrzymasz wezwanie do uiszczenia tzw. opłaty dodatkowej, która funkcjonuje pod potoczną nazwą: mandat za parkowanie bez biletu.

Czy można odwołać się od mandatu za brak biletu parkingowego?

Tak. Jak w przypadku każdego innego mandatu czy wezwania do zapłaty, masz możliwość odwołania się, a tym samym uniknięcia obowiązku zapłaty.

W jaki sposób jest weryfikowana ważność biletu parkingowego?

Niekiedy odbywa się to w tradycyjny sposób, czyli poprzez ręczne sprawdzanie biletów przez obsługę parkingu i zostawianie zawiadomień za wycieraczką. Niekiedy wykorzystuje się do tego automatyczne systemy, np. samochody z kamerami, które sprawdzają numer rejestracyjny z bazą wniesionych opłat. Po jakim czasie przychodzi mandat za parkowanie? Zwykle w ciągu ok. 30 dni od nieuiszczenia opłaty parkingowej.

Jakie są stawki mandatów za parkowanie bez biletu w różnych miastach w Polsce?

W dużych miastach utrzymują się na poziomie od ok. 100 do ponad 300 zł. W tych mniejszych możesz spotkać się z niższymi stawkami tych opłat dodatkowych – średnio od 50 do 250 zł.

Czy istnieją okoliczności łagodzące, które mogą wpłynąć na wysokość mandatu za parkowanie bez biletu?

To zależy od regulaminu konkretnego parkingu. Chociaż możesz je wymienić w odwołaniu, to jednak nie zawsze przyniosą oczekiwany skutek. 

Jak należy postępować w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty za nieuiszczenie opłaty parkingowej?

Im szybciej zapłacisz należną kwotę, tym niższa ona będzie. Obniżona stawka obowiązuje zwykle w ciągu 7 dni od dostarczenia wezwania do zapłaty. Jeśli nie zgadzasz się z mandatem za parkowanie bez biletu, możesz się od niego odwołać.

Źródła:

  1. https://www.zdium.wroc.pl/nowe-platne-miejsca-postojowe-zaczna-dzialac-od-16-stycznia-2023-roku/
  2. https://www.akcjamiasto.org/dlaczego-ograniczyc-ruch-aut-we-wroclawiu/
Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20