Najlepsze auta miejskie. Jaki model wybrać? Ranking
Auta miejskie to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują same lub we dwoje, a jednocześnie szukają ekonomicznej opcji dla warunków aglomeracyjnych. Czego nie może zabraknąć w takim pojeździe? Jak kształtują się ich ceny? Na jakie modele warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy!
Auto przestaje być traktowane jako dobro luksusowe. W obecnych czasach musi ono po prostu sprawnie i wygodnie przewieźć uczestników podróży z punktu A do punktu B. Ich wyposażenie jest za to coraz bogatsze. Oczywiście samochód miejski musi być też przystępny cenowo i ekonomiczny, ale jest kilka modeli, przy których pokusa, by o tym zapomnieć, jest niezwykle silna. Jak wybrać idealne auto do miasta? Podpowiadamy!
Mały samochód miejski. Na co zwrócić uwagę?
Miejskie auto ma być przede wszystkim zwrotne i zmieścić się w ciasnych przesmykach. W dużych aglomeracjach miejskich z miejscem do parkowania jest coraz trudniej. Polskie miasta w większości nie dojrzały jeszcze do wielopoziomowych parkingów podziemnych. Dlatego Twoje przyszłe auto musi być na tyle drobne, byś z łatwością mógł zaparkować nim nawet w niewielkiej przestrzeni.
Drugą kwestią, jaką warto rozważyć, jest rodzaj skrzyni biegów. Polacy coraz częściej wybierają automatyczne. Preferencja ta nie dziwi – są one łatwe w obsłudze i znacząco podwyższają komfort jazdy. Ułatwienie we wrzucaniu „jedynki” ma niebagatelne znaczenie w autach, które poruszają się głównie po mieście i często stoją w korku. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę. W autach hybrydowych lub w pełni elektrycznych automatyczna skrzynia biegów jest montowana już w standardzie.
Dodatkowe wyposażenie to trzeci istotny element, którego jeszcze kilkanaście lat temu auto miejskie niemal nie miało. Kierownica, korbki, pasy – na tym kończyła się lista. Dziś możesz wybierać w bogatym asortymencie dodatków: Android Auto, kamery cofania, w pełni elektryczne lusterka i szyby, czy nawet światła LED. Przed ostateczną decyzją warto przeanalizować, co tak naprawdę Ci się przyda. Z naszej strony rekomendujemy zwłaszcza te opcje, które ułatwiają parkowanie.
Warto pamiętać, że samochód do miasta powinien oferować dość dużo miejsca, by jazda nim była komfortowa. Jako że nie są to pojazdy rodzinne, szczególnie ważna jest przestrzeń przy przednich siedzeniach. Ich wysokość jest różna, a każdy producent na swój sposób zabudowuje kabinę, dlatego jazda próbna to zdecydowanie dobry pomysł.
Samochód miejski nie kusi dużym bagażnikiem. Należy zaznaczyć, że w pojazdach segmentu A i B jest on niewielki i wystarcza jedynie na podstawowe potrzeby. Z założenia jednak pojazdy te służą raczej codziennym czynnościom, takim jak zakupy spożywcze czy przejazdy do pracy, zatem nie potrzebują dużej ładowności. Ważne jest jednak, byś sprawdził, czy bagażnik auta wystarcza dla Twoich potrzeb!
Auta miejskie. Top 10 propozycji
Po garści informacji na temat samochodów miejskich przyszedł czas na ranking. Top 10 najlepszych pojazdów do miasta został podzielony na dwie kategorie. Użytkową – dla osób szukających niezawodnego pojazdu do poruszania się po mieście oraz oryginalną – dla tych, którzy nie boją się bardziej nowatorskich rozwiązań i liczą się dla nich nie tylko komfort użytkowania, ale też moda, styl i design.
Top 5 użytkowych modeli do miasta
Choć auta te na pierwszy rzut oka wydają się zwyczajne – z pewnością przypadną Ci do gustu, jeśli lubisz twardo stąpać po ziemi i zależy Ci, aby jazda po mieście była wygodna i praktyczna.
Proponujemy pięć ekonomicznych samochodów miejskich:
Toyota Yaris to niekwestionowany lider sprzedaży. Trzecia generacja tego modelu oferowała mnóstwo miejsca w środku, żwawe i oszczędne silniki, a za dopłatą – bardzo dobre wyposażenie. To, czym jednak Toyota słynie od lat, jest japońska niezawodność. Wygląd to kwestia gustu, ale nikogo nie dziwi fakt, dlaczego Yaris to auto tak popularne, również wśród pojazdów flotowych. W 2020 roku na rynku pojawił się nowy model. Nowa jakość, „agresywniejszy” design, ale za to nieco mniej miejsca w środku. Wyposażenie jednak na znacząco wyższym poziomie, zwłaszcza w zakresie systemów bezpieczeństwa.
Skoda Fabia – auto to stworzone zostało z myślą o tym, by trafić w gust wielu nabywców. Dość solidnie zbudowane samochody, z bardzo dobrym jak na tę półkę wykończeniem wnętrza. Według naszej oceny wyposażenie Skody Fabii jest na bardzo dobrym poziomie, podobnie jak bardzo żwawe silniki TSI, które cechują się wysokim momentem obrotowym i stosunkowo niskim spalaniem.
Renault Clio – Francuzi od zawsze produkowali solidne auta miejskie. Clio świetnie się prowadzi, jest dobrze wyposażone i ma jedne z lepszych foteli w segmencie. Oferują one wygodę prowadzenia i są niezwykle komfortowe jak na auto do miasta.
Kia Picanto – to typowy samochód do miasta, mniejszy niż wymienieni wyżej konkurenci. W Polsce znany z pucharu Kii Picanto, który miał na celu wyłonić młode wyścigowe talenty. Godne uwagi są wersje GT Line, świetnie wyposażone i z elementami zewnętrznymi, które dodają temu pojazdowi nieco charakteru.
Mitsubishi Space Star – najtańsze auto w zestawianiu, ale także najuboższe, jeśli chodzi o wyposażenie. Nawet najdroższa wersja nie oferuje aluminiowych felg, czy automatycznej klimatyzacji. Samochód miejski w starym stylu, ale przy tym nieskomplikowany w obsłudze i niezawodny – choć niezbyt popularny w Polsce.
TOP 5 nietuzinkowych modeli
Tutaj znalazły się małe auta miejskie nieco bardziej stylowe lub wręcz awangardowe. Niestety większość z nich kosztuje dużo więcej, niż popularne i wcześniej wymienione modele. Pokazują one jednak, że samochód miejski nie musi być nudny! Oto piątka najciekawszych propozycji tego segmentu:
BMW i3 – pierwszy typowy samochód miejski od BMW i to od razu w pełni elektryczny. Kontrowersyjny design i nienaturalnie wąskie opony wyróżniają to auto wśród innych modeli do miasta. Pudełkowaty kształt zapewnia jednak sporo miejsca w środku. Godne uwagi są także tylne drzwi otwierane „pod wiatr”.
Audi A1 – mieszczuch klasy premium. Design tworzą typowe dla Audi, doskonale wykonane elementy i przetłoczenia. Silniki TSI, zwłaszcza w połączeniu ze skrzynią DSG, dają doskonałe odczucia z jazdy.
Ford Puma – ten „kociak” zawsze był typowym autem do miasta. Po latach nieobecności Puma wróciła w zupełnie nowym, podwyższonym standardzie i dość mocno wyróżnia się na tle innych Fordów.
Honda E – auto do miasta idealnie oddająca ducha modelu Civic z 1972 roku. Mocno wyróżniający się design na tle konkurencji, z mnóstwem technologii w środku, która wspomaga prowadzenie i zwiększa komfort Twojej jazdy.
Fiat 500e – włoskie miejskie auto, które nawiązuje stylistyką do dawnej pięćsetki. I chociaż okrągła bryła samochodu już nie jest niczym nietypowym, to nowy napęd, tym razem elektryczny, przestylizowane nadwozie i wnętrze to powrót retro w wielkim stylu!
Małe auta miejskie – o tym nie możesz zapomnieć!
Warto pamiętać, że mimo całkiem imponujących osiągów i dobrego wyposażenia, auto miejskie średnio nadaje się na bardzo długie trasy. Zostało stworzone z myślą o jeździe w warunkach aglomeracyjnych, zatem dalsza wyprawa może być nie tylko niewygodna oraz nieekonomiczna (ze względu na specyfikę silnika), ale w skrajnych przypadkach nawet zakończyć się awarią.
Dlatego też, choć małe auta miejskie dają ogromną radość z jazdy, trudno z niej czerpać w pełni bez ubezpieczenia. W LINK4 zadbamy o komfort i bezpieczeństwo podczas podróży z dopasowanymi do Twoich potrzeb polisami – OC komunikacyjne wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, AC czy NNW, tak niezbędnym, gdy Ty lub ktoś Ci bliski ulegniecie wypadkowi komunikacyjnemu. . Nieważne czy kupujesz nowy samochód, czy ubezpieczasz swoje “stare” cztery kółka – z LINK4 w razie szkody nie musisz martwić się niespodziewanymi kosztami.
Już teraz sprawdź naszą ofertę i nie daj się zaskoczyć awarii, kolizji czy poważnemu wypadkowi.
Zakończenie. Najlepszy samochód do miasta
Jak widzisz wybór pojazdów idealnych do jazdy po mieście jest ogromny, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W dzisiejszych czasach auta miejskie są nie tylko ekonomiczne, ale i świetnie wyposażone oraz... wyglądają fenomenalnie! Często zdarza się, że sprawdzają się nawet w roli samochodu rodzinnego. Samochody tego typu świetnie się prowadzą i zmieszczą się w nawet najciaśniejsze miejsca na parkingach.
Jednak na wypadek, gdyby manewr w wąskiej, miejskiej uliczce zakończył się stłuczką, warto rozważyć zakup ubezpieczenie Assistance od LINK4, dostępne w aż 3 wariantach. Pomożemy z holowaniem, wymianą koła, a na czas naprawy swojego „mieszczucha” otrzymasz pojazd zastępczy. Sprawdź naszą ofertę lub skorzystaj z kalkulatora, aby szybko wyliczyć wysokość składki!
Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20