Najlepszy hot-hatch – co warto wybrać?
Hot-hatch to samochód kompaktowy, który łączy w sobie praktyczność z nutką sportowych emocji. Segment ten narodził się w latach 80. razem z wprowadzeniem na rynek przez Volkswagena modelu Golf GTI.
Spis treści:
1. Czym charakteryzuje się hot-hatch?
2. Najlepsze hot-hatche – propozycje
3. Samochód hot-hatch – o czym należy pamiętać?
4. Teraz już wiesz, jaki hot-hatch wybrać!
Wielu miłośników samochodów, szukając dla siebie samochodu, staje przed trudnym wyborem: czy postawić na szybkie, budzące emocje auto, czy może raczej swoją uwagę skierować ku praktycznym modelom, którymi tanio i bezawaryjnie można poruszać się na co dzień.
Złotym środkiem dla osób stojących przed tego typu dylematem jest tzw. hot-hatch, czyli usportowiona wersja, jednego z popularnych hatchbacków. Modele te posiadają sportowe zacięcie, jednocześnie w żaden sposób nie tracąc praktyczności wersji „cywilnych”, na bazie których powstały. W naszym artykule przedstawimy najlepsze hot-hatche w różnych przedziałach cenowych.
Czym charakteryzuje się hot-hatch?
Dynamiczny, zwinny, emocjonujący i... praktyczny. Są to cechy, którymi powinien się charakteryzować każdy hothatch. Skąd w zasadzie wzięła się w ogóle ta nazwa? Tak, jak wspomnieliśmy już we wstępie, sportowe hot-hatche to specjalne wersje zwykłych hatchbacków takich, jak chociażby Volkswagen Golf czy Ford Fiesta. Z tego względu do nazwy nadwozia typu hatchback dodano słowo „hot”, mające reprezentować emocje, które wywołuje samochód hot-hatch.
Czym wyróżnia się hothatch na tle zwykłej wersji danego modelu? Na ogół zmiany obejmują przede wszystkim zdecydowanie mocniejszy silnik. Jeszcze do niedawna standardem wśród większych, kompaktowych hot-hatchy było 200 KM. Obecnie taką mocą może pochwalić się praktycznie każdy miejski hot-hatch. Kompaktowe hot-hatche przekroczyły już barierę 300 KM i nic nie wskazuje na to, że jest to ostatnie słowo producentów.
Czym jeszcze odróżnia się najlepszy hothatch od swojego „cywilnego” odpowiednika? Różnice obejmują też zwykle np. obniżone i utwardzone zawieszenie, sztywniejsze nadwozie czy głośniejszy wydech. W niektórych modelach producenci dodają też np. mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, czyli tzw. szperę.
Marki podchodzą w różny sposób do tego, jak mają wyglądać sportowe hot-hatche. Niektórzy producenci dodają znacznie większe felgi oraz spoilery i dokładki, które w znaczący sposób odróżniają auto od jego zwykłej wersji. Z kolei niektóre hot-hatche nie wyróżniają się z tłumu, ponieważ projektanci chcą uzyskać efekt tzw. sleepera, czyli auta o ponadprzeciętnych osiągach, których nie zdradza jego stonowany wygląd.
Sprawdź również: Hatchback do 30 tys. – na co warto zwrócić uwagę w 2022 roku?Teraz już wiesz, jaki hot-hatch wybrać!
Najlepsze hot-hatche – propozycje
Swoje marzenie o szybkim hatchbacku możesz spełnić tak naprawdę niezależnie od budżetu, którym dysponujesz. Na rynku samochodów używanych znajdziesz zarówno tanie hot-hatche za 10-20 tys. złotych, jak i modele prosto z salonu za kwoty rzędu 200 tys. złotych. W naszym artykule skupimy się wyłącznie na samochodach z drugiej ręki. Poniżej znajdziesz nasze propozycje na najlepszy hot-hatch do 10, 20, 30, 40 oraz 50 tys. złotych.
Hot-hatche do 10 tys. złotych
Decydując się na tanie hot-hatche musisz być świadomy tego, że zarówno wybór modeli, jak i egzemplarzy jest dość ograniczony. Hot-hatche do 10 tys. złotych to zwykle auta w dość zaawansowanym wieku lub stanie dalekim od kolekcjonerskiego. Jednakże nie oznacza to, że podczas poszukiwań auta w tym budżecie jesteś skazany na porażkę. Nasza propozycja to Citroen Saxo VTS. Ten miejski hot-hatch posiada silnik 1.6 o mocy 118 KM, która nie poraża, ale w połączeniu z lekkim nadwoziem sprawia, że samochód jest naprawdę dynamiczny.
Hot-hatch do 20 tys. złotych
Na jaki hot-hatch możesz liczyć, zwiększając swój budżet o kolejne 10 tys. złotych? Najciekawszą propozycją na hot-hatch do 20 tys. złotych wydaje się być Mini Cooper S. Mini zarówno w swojej klasycznej odmianie, jak i tym bardziej nowoczesnym wcieleniu to samochód kultowy. Nisko położony środek ciężkości oraz silnik o mocy 175 KM to gwarancja dobrej zabawy za kierownicą.
Hot-hatche do 30 tys. złotych
Jeżeli chodzi o hot-hatche do 30 tys. złotych to wybór jest już naprawdę spory. Naszymi faworytami w tym budżecie są Honda Civic Type R VII generacji oraz VW Golf V GTI. Oba modele pochodzą z jednego okresu, dysponują identyczną i były swoimi bezpośrednimi rywalami. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że Golf GTI posiada silnik turbodoładowany, a Honda wyposażona jest w klasyczny, wolnossący, wysokoobrotowy silnik z kultowym systemem VTEC.
Hot-hatche do 40 tys. złotych
Jakie hot-hatche do 40 tys. złotych powinny zwrócić Twoją uwagę? Z naszej strony proponujemy przyjrzeć się Fordowi Fieście ST Mk7. Większość osób, która miała okazję jeździć tym samochodem, twierdzi, że jest to najlepszy hot-hatch w swojej klasie. Jest to zasługą doskonałego zawieszenia, z którego słyną wszystkie usportowione Fordy oraz silnika o mocy 182 KM, który sprawia, że ten mały samochód może zadziwić na drodze niejednego kierowcę.
Hot-hatche do 50 tys. złotych
Ostatni przedział cenowy, który dziś sprawdzimy to hot-hatche do 50 tys. złotych. Naszym zdaniem, najlepszy hothatch w tej cenie to Renault Megane RS Mk3. Co prawda podaż egzemplarzy w tym przedziale cenowym nie jest zbyt duża, ale znalezienie sztuki godnej uwagi powinno być możliwe. Megane RS to hot-hatch w pełnym tego słowa znaczeniu. Silnik o mocy 265 KM w połączeniu ze szperą sprawia, że w momencie debiutu auto było nazywane najlepiej prowadzącym się samochodem z napędem na przód.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Samochód hot-hatch – o czym należy pamiętać?
Jeżeli zdecydujesz się na kupno auta typu hot-hatch musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pomimo tego, że sportowe hot-hatche zbudowane są na bazie zwykłych hatchbacków, których jest pełno na naszych drogach, to jednak koszty ich utrzymania są zwykle znacznie większe. Mowa tu nie tylko o większym spalaniu, ale również droższych częściach, serwisach oraz ubezpieczeniu.
Kolejna sprawa to częsta powypadkowa przeszłość tego typu samochodów. Za ich kierownicę trafiają często młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy mając w rękach mocny samochód, wykorzystują go do granic możliwości (swoich lub samochodu). Z tego powodu tanie hot-hatche należy dokładnie sprawdzić przed zakupem pod kątem ewentualnych, powypadkowych napraw.
Przeczytaj także: Auto do 50 tys. złotych. Jakie kupić? Wybieramy bestseller!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jaki hot-hatch wybrać!
Liczymy na to, że nasz krótki artykuł pozwolił Ci nie tylko dowiedzieć się trochę więcej na temat hot-hatchy, ale również okazał się użytecznym poradnikiem dla osób, które noszą się z zamiarem kupna auta tego typu. Pamiętaj o tym, że niezależnie od ceny oraz modelu, każdego szybkiego hatchbacka należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Ze względu na swój charakter są do bardzo często auta nadmiernie wyeksploatowane lub z powypadkową przeszłością.
Zobacz także: OC Nowy Sącz, rejestracja samochodu Gdynia
Planujesz wykupić nowe ubezpieczenie OC? Przez internet możesz skorzystać z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20