Naklejka CC na samochodzie – co oznacza i jakie daje przywileje?
Pojazdy z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi i naklejkami CC w widocznym miejscu spotyka się stosunkowo rzadko. Sprawdź, co oznacza naklejka CC na samochodzie i jak należy zachowywać się, gdy zobaczysz taki pojazd na drodze.
Spis treści:
1. Co oznacza naklejka CC na samochodzie?
2. Jakie przywileje daje naklejka CC na samochodzie?
3. Naklejka CC a tablice rejestracyjne
4. Naklejka CC na aucie – Podsumowanie
Stojąc w korku lub mijając na drodze auto posiadające niebieskie tablice bez oznaczenia kraju, można zacząć zastanawiać się nad tym, co to jest za pojazd i skąd pochodzi kierowca. Co ciekawe, prawdopodobnie jest to mieszkaniec Polski, lecz nie musi oznaczać to, że jest on pochodzenia polskiego. Co więcej! Naklejka CC informuje o tym, że kierowca posiada immunitet dyplomatyczny, co z kolei wiąże się z dodatkowymi przywilejami w trakcie jazdy. Wraz z zespołem ekspertów LINK4 przygotowaliśmy krótki materiał omawiający to, kto porusza się z takimi tablicami rejestracyjnymi i naklejkami CC. Bądź świadomym uczestnikiem ruchu drogowego.
Co oznacza naklejka CC na samochodzie?
Naklejka CC na samochodzie przysługuje pracownikom korpusu konsularnego. Nie oznacza to jednak, że kierowca pojazdu z naklejką CC musi być konsulem. Samochodami wyposażonymi w to oznaczenie mogą poruszać się też członkowie personelu konsularnego – nawet podczas podróży prywatnej z członkami swojej najbliższej rodziny.
Znaczenie symbolu CC na naklejkach
CC to skrót z języka francuskiego i oznacza on „Corps Consulaire”. Wiele osób dopatruje się więc wspólnego mianownika z naklejką CD (czyli z języka francuskiego „Corps Diplomatique”), która przysługuje pracownikom ambasady – instytucji będącej korpusem dyplomatycznym.
Różnica między nimi jest stosunkowo niewielka. Polega ona na tym, że o ile dany kraj może mieć w Polsce jedną ambasadę, o tyle konsulatów może być kilka. Konsulaty stanowią zatem oddziały mniejszego rzędu ambasady (która usytuowana jest wyłącznie w stolicy kraju, czyli w Warszawie) i są one zlokalizowane we wszystkich większych miastach w całym kraju. Dzięki temu interesanci (zarówno obcokrajowcy, jak i Polacy) mogą większość spraw załatwić w szybki i prosty sposób – bez konieczności podróżowania do ambasady w Warszawie.
Kim jest konsul?
Jest to urzędnik państwowy stacjonujący za granicą. Jego zadaniem jest pilnowanie interesów swojego państwa i obywateli. Odpowiada on za rozwój stosunków gospodarczych i kulturalnych między reprezentowanym krajem a państwem, w którym obecnie stacjonuje.
Przeczytaj również: Zielony listek na samochodzie – co oznacza i czy jest obowiązkowy?
Może Cię zainteresować
Jakie przywileje daje naklejka CC na samochodzie?
Jak wiadomo, urzędnicy państwowi reprezentujący interesy zagranicznych krajów, muszą posiadać przywileje w ruchu drogowym. Kierowcy pojazdów konsularnych i dyplomatycznych (posiadających naklejki CC na samochodzie lub CD i niebieskie tablice rejestracyjne) mają pewne przywileje. Należy do nich m.in.:
możliwość parkowania na specjalnie wytyczonych miejscach przed placówkami dyplomatycznymi (posiadających w większości przypadków zakaz postoju z wyłączeniem pojazdów CD i CC),
pierwszeństwo przejazdu przez przejście graniczne,
brak możliwości poddawania ich kierowców badaniu alkomatem,
brak możliwości wystawienia im mandatu.
Z praktycznego punktu widzenia, konsulowie jako urzędnicy międzynarodowi posiadają immunitet dyplomatyczny. Oznacza to, że funkcjonariusze policji muszą przestrzegać określonego regulaminu. Procedury pozwalają im jednak na to, by złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przez osobę, która taki immunitet posiada. Nie oznacza to więc, że mając naklejkę CC na samochodzie, pracownik konsulatu jest bezkarny. Policjant powinien spisać notatkę i wystosować stosowne pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Naklejka CC a tablice rejestracyjne
W powyższych częściach materiału wspominaliśmy o tym, że naklejka CC na aucie nie ma jednak żadnej siły sprawczej, jeśli nie została ona uzupełniona specjalnymi tablicami rejestracyjnymi – w tym wypadku niebieskimi z białymi symbolami. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na to, by odróżnić normalny pojazd cywilny od tego, którym poruszają się przedstawiciele konsulatu.
Głównie placówki dyplomatyczne w Polsce zlokalizowane są w Warszawie. Przyczynia się do tego, że tablice pojazdów konsulów mają na początku literę „W” – nawet jeśli należą one do przedstawicieli zasiadających w konsulacie w innej miejscowości (np. w Lublinie lub Białymstoku). Rejestrację pojazdów dyplomatycznych z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi i pracowników konsularnych, prowadzi wojewoda mazowiecki.
Numer tablic rejestracyjnych z kolei składa się z jednej litery i 6 cyfr. Liczby oznaczają kolejno:
pierwsze trzy określają kraj;
kolejne określają przeznaczenie pojazdu.
Uwagę przykuwa też aspekt, że mimo obecności naklejki legalizacyjnej, tablice pracowników placówek dyplomatycznych pozbawione są eurobandu. Jest to symbol Unii Europejskiej i znaku PL w lewej skrajnej części rejestracji.
Tablice dyplomatyczne nie różnią się również pod kątem wymiarów od pozostałych rejestracji samochodowych, które wydawane są przez wydział komunikacji osobom cywilnym. Ich rozmiar wynosi:
520 × 114 mm dla tablic jednorzędowych
305 × 214 mm dla dwurzędowych.
Pozostaje wyłącznie omawiany przez nas aspekt – zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem, na pojeździe należącym do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego umieszcza się znak z literami CD, a na pojeździe urzędu konsularnego znak z literami CC. Naklejka powinna znajdować się w miejscu widocznym – najlepiej w niewielkiej odległości od tablicy rejestracyjnej. W większości przypadków umieszczana jest ona na przednim i tylnym zderzaku oraz na przedniej szybie, nad naklejką rejestracyjną.
Sprawdź także: Skradziona lub zgubiona tablica rejestracyjna. Czy to problem i powód do mandatu?
Naklejka CC na aucie – Podsumowanie
Dzięki poniższemu artykułowi wiesz już, co oznacza naklejka CC na samochodzie i jak traktować osoby kierujące na drodze. Pojazdami, na których pojawia się naklejka CC, poruszają się konsulowie i pracownicy konsulatu oraz ich małżonkowie. Są to osoby posiadające immunitet, co zapewnia im szereg przywilejów, lecz pojazdy nie są wyposażone w sygnalizację dźwiękową i świetlną. Oznacza to, że kierowcy muszą w pełni przystosować się do ruchu drogowego, zachowując wszelkie zasady i przepisy określone prawnie.
Chcesz zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia szkodowego? Korzystaj z usług jednego z najpopularniejszych i najstarszych ubezpieczycieli Direct w Polsce. LINK4 gwarantuje Ci doskonałe warunki ubezpieczenia, przy zachowaniu atrakcyjnych składek. Możesz się o tym przekonać w zaledwie kilka chwil – bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z naszego wygodnego kalkulatora. Wystarczy odpowiedzieć na pojawiające się w nim pytania, by po chwili otrzymać kompleksową wycenę.
Przelicznik OC na naszej stronie internetowej LINK4, jest niezwykle intuicyjny. Nawet jeśli korzystasz z niego pierwszy raz w życiu, system poprowadzi Cię krok po kroku. Informacje niezbędne do wyliczenia składki ubezpieczenia samochodu to m.in. dane personalne (tj. wiek właściciela, kierowcy itp.) i dane dotyczące ubezpieczanego pojazdu.
Jeśli mimo to potrzebujesz pomocy lub masz pytania odnośnie do samej polisy, skorzystaj z pomocy zespołu ekspertów do spraw obsługi klienta LINK4. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie (pod numerem telefonicznym (22) 444 44 44) lub mailowo (za pośrednictwem formularza kontaktowego).
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
