(Nie tylko) mysz w samochodzie – jak odstraszyć gryzonie od samochodu?
Gryzonie w samochodzie to przykład bliskiej, choć niezamierzonej, relacji zmotoryzowanych z naturą. Rozgryzione przewody mogą unieruchomić auto w najmniej oczekiwanym momencie. Jak się przed tym chronić? Jest kilka sposobów – chętnie Ci je przybliżymy.
Spis treści:
1. Skąd się biorą gryzonie w samochodzie?
2. Skutki obecności gryzoni w aucie
3. Jak odstraszyć gryzonie od samochodu?
4. Gryzonie w samochodzie. Kilka słów na koniec
Ze szczurem, myszą czy innym gryzoniem większość z nas spotyka się raczej rzadko – płochliwa natura tych zwierząt nie pomaga nam w ich obserwacji. To, co dobitnie świadczy o ich obecności w naszym najbliższym otoczeniu, bywa także sygnałem na to, że jest już za późno na zapobieganie różnym problemom. Jeśli rano, podchodząc do auta, zauważysz kunę lub innego gryzonia szybko uciekającego w popłochu spod podwozia samochodu – przygotuj się na najgorsze.
Skąd się biorą gryzonie w samochodzie?
Warto zacząć od najprostszego zagadnienia – żaden gryzoń, niezależnie od jego natury czy otoczenia, nie chce wyrządzić nam szkód umyślnie. Brak możliwości odróżnienia „dobra od zła” sprawia, że ciężko winić je za dokonanie pewnych zniszczeń w Twoim aucie. Szczur w samochodzie to widok dość rzadki, gdyż z reguły na ich obecność wskazuje wyłącznie pewien rodzaj uszkodzeń, czasami także odchody, resztki pożywienia i inne ślady stwarzające pewien pogląd na to, jaki „włamywacz” postanowił z auta urządzić sobie kryjówkę. Dlaczego zwierzęta tak chętnie to robią?
Ciepło – nic tak nie przyciąga zwierząt, jak rozgrzany silnik i ciepłe elementy układu przeniesienia napędu. Podzespoły te dają im komfortowe schronienie. Zwierzęta, zawsze wodzone siłą instynktu, kierują się chęcią przetrwania, co czasami ogranicza się do wejścia do komory silnikowej Twojego kosztownego pojazdu.
Schronienie – mocno zabudowane silniki i osprzęt zapewniają zwierzętom poczucie bezpieczeństwa i tym samym dobrego schronienia przed innymi drapieżnikami. Ten skomplikowany labirynt bywa dla nich bardziej łakomym kąskiem niż niewielka nora w środowisku naturalnym!
Pożywienie – natura jest dla zwierząt bezlitosna i dotyczy to zarówno warunków bytowych, w tym właśnie temperatury, jak i ograniczenia dostępu do żywności. Gryzonie może przyciągnąć zapach ludzkiego jedzenia, w tym opakowań po pizzy czy resztek niezjedzonej kanapki. Opróżniaj z nich auto na bieżąco!
Jak widać, mysz w samochodzie nie pojawia się tam w celu zrobienia kierowcom na złość – to próba przetrwania, która niestety koliduje z naszą chęcią przemieszczenia się samochodami z punktu A do B. Warto zatem zrobić wszystko, aby nasze auto nie było atrakcyjną kryjówką dla zwierząt zamieszkujących bliskie okolice.
Dowiedz się więcej: Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak go uniknąć?
Skutki obecności gryzoni w aucie
Szczur pod maską samochodu może spowodować wiele szkód. Część z nich prowadzi do sporego dyskomfortu, a część do dużych awarii, na czele z brakiem możliwości rozruchu pojazdu o poranku. Gryzonie upodobały sobie głównie przewody gumowe oraz podzespoły zawierające silikon, w tym przewody hamulcowe i maty wygłuszające komorę silnika. Każda jednostka napędowa jednak czymś się różni, dlatego poszczególne uszkodzenia mogą zupełnie się wykluczać.
Bytowanie gryzoni nie ogranicza się jednak tylko do komory silnikowej. Niektóre ssaki są w stanie dostać się do wnętrza pojazdu, co dla kierowcy oznacza zazwyczaj spore koszty i wcale niemniej dyskomfortu. Przede wszystkim uszkodzeniu ulegnie tapicerka, która niektórym gryzoniom może służyć jako materiał do uwicia wygodnego legowiska. Podobny los spotka czasami podsufitkę, boczki drzwi, dywaniki, a nawet w skrajnych przypadkach deskę rozdzielczą.
Dodatkowe „atrakcje” mogą u wielu zmotoryzowanych wywołać dyskomfort znacznie gorszy niż przeznaczenie kilkuset złotych na naprawę. Mogą pojawić się zarówno odchody, jak i martwe zwierzęta, upolowane przez głównego nieproszonego gościa i zabrane do jego nowej kryjówki, którą, siłą rzeczy, dzieli razem z kierowcą.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak odstraszyć gryzonie od samochodu?
Jak pozbyć się myszy z samochodu? Jak się okazuje – rozwiązań jest całkiem sporo. Warto połączyć wszystkie w jedną całość. Wówczas wykonane przez Ciebie czynności będą miały największą szansę na powodzenie. W ten sposób będziesz cieszyć się czystym wnętrzem samochodu i sprawną jednostką napędową.
Umyj silnik – jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć gryzonie od samochodu, gdy już wcześniej w nim przebywały, rozpocznij całą akcję od usunięcia ich zapachu. Dla zwierząt ich własny zapach bywa sygnałem na pełne bezpieczeństwo kryjówki, dlatego jego usunięcie powinno być absolutnym priorytetem. Mycie wykonuj zawsze na ostudzonym silniku.
Wyczyść wnętrze pojazdu – resztki jedzenia wcale nie muszą przypominać wielkością niezjedzonego obiadu. Zwierzęta o wyczulonym węchu są w stanie wyczuć nawet najmniejsze okruszki, które mogą im wystarczyć do przeżycia kilku dni na wolności. Warto pojazd dostarczyć do zakładu, w którym zostanie doczyszczony przy zwróceniu uwagi na każdy zakamarek.
Napraw uszkodzenia – czasami walkę rozpoczyna się zbyt późno, czyli w chwili usterki pojazdu, spowodowanej działaniem gryzoni żyjących w bliskim otoczeniu wszystkich z nas, nawet mieszkańców dużych metropolii. Warto naprawić wszelkie awarie spowodowane ich działaniem przed kolejnym etapem.
Jak odstraszyć gryzonie od samochodu? Zwalczając je ich własną bronią – nieprzyjemnym zapachem, który zniechęci je do zagnieżdżenia się w Twoim aucie na dłużej.
Doskonale sprawdzają się bardzo skondensowane aerozole, zawierające płynną substancję o niezwykle intensywnym zapachu dla zwierząt, które z całą pewnością wyczują go tuż po podejściu do auta. Spray jest bardzo prosty w użyciu, a jego aplikacja zajmie nie dłużej niż kilka minut. Pamiętaj jednak – część z nich jest dość tłusta i lepka. Nie jest to jednak skutek uboczny – to zamierzony efekt „ciągnięcia” gryzoni za futro, co jest dla nich również nieprzyjemne.
Intensywny zapach wydzielają także kostki toaletowe. Ich trwałość może jednak pozostawiać wiele do życzenia, podobnie jak standardowe domowe środki czystości. Co więcej – szczur, przebywając pod maską samochodu, może się do nich dość szybko przyzwyczaić, przez co przestaną mu przeszkadzać.
Dobrze na mysz w samochodzie sprawdzi się także elektroniczny system zabezpieczeń, który emituje ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi, lecz doskonale słyszalne dla zwierząt. Szczur w samochodzie nie będzie czuł się w ich pobliżu komfortowo i bezpiecznie, nie będzie także w stanie przyzwyczaić się do tak drażniącego dźwięku.
Sprawdź również: Jak pozbyć się wilgoci z auta? Poradnik
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Gryzonie w samochodzie. Kilka słów na koniec
Gryzonie w samochodzie to spory kłopot, który na szczęście da się usunąć przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań przy minimum zaangażowania. Warto to zrobić jak najszybciej. Nie czekaj, aż dokonają zniszczeń, tylko zareaguj od razu, gdy zauważysz je na pobliskiej ulicy bądź usłyszysz od sąsiada, że jego auto zostało zaatakowane przez szkodniki.
Sprawdź też: ubezpieczenie samochodu Tychy, OC Land Rover
Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się myszy z samochodu, jest tym trudniejsza, im dłużej zwlekamy z reakcją. Zadbaj także o swoje bezpieczeństwo i zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń w LINK4, które zmniejszą ryzyko utraty płynności finansowej, spowodowaną przez różne, nieprzewidziane sytuacje losowe. Chcesz wyliczyć cenę OC i AC samodzielnie? Ubezpiecz auto – kalkulator Ci w tym pomoże. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20