Nieopłacona polisa AC – czy wciąż jest ważna?
Kupiłeś polisę AC, ale zapomniałeś za nią zapłacić? A może umknął Ci termin płatności jednej z rat? Martwisz się, czy nieopłacona polisa AC jest ważna? Omawiamy to w tym tekście.
Spis treści:
1. Ważność AC – najistotniejsze informacje
2. Czy można wykupić polisę wstecz?
3. Pamiętaj o zakupie polisy AC odpowiednio wcześniej
4. Nieopłacona polisa AC
5. Minął termin zapłaty – co teraz?
6. Nieopłacona polisa AC. Kilka słów na koniec
W Polsce obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie OC. Z kolei polisa AC jest dobrowolna i decyzja co do zakupu zależy od właściciela samochodu. Obecnie oba rodzaje polis można wykupić szybko i wygodnie przez Internet. Zajmuje to dosłownie kilka chwil, jeśli tylko ma się przygotowane odpowiednie dokumenty. Płatność następuje zwykle po wykupieniu polisy. Można ją wykonać tradycyjnie lub często także szybkim przelew. Niestety niektórzy odkładają płatność w czasie, a w konsekwencji zapominają o niej w ogóle. Lepiej unikać takiej sytuacji, bo może to doprowadzić do utraty ochrony ubezpieczeniowej.
Ważność AC – najistotniejsze informacje
Wiele osób – szczególnie tych, które decydują się na kupno nowego samochodu – wybiera nie tylko obowiązkowe OC, ale także AC. Datę, od której ma zacząć działać polisa AC, wybiera się samemu. Z reguły można wykupić polisę, aby działała już od tego samego dnia. Jednak w takim wypadku duże znaczenie może mieć godzina, w której wykupiłeś bądź opłaciłeś polisę. Warto w takim wypadku sprawdzić OWU, aby mieć pewność co do tego, kiedy dokładnie zaczyna obowiązywać ubezpieczenie.
Dowiedz się więcej: Autocasco (AC) - co obejmuje? Wyjaśnia ekspert
Czy można wykupić polisę wstecz?
Czasami ktoś, komu samochód zostanie ukradziony, spłonie lub zostanie zniszczony w inny sposób, zastanawia się, czy może udałoby się wykupić ubezpieczenie z datą wsteczną i dzięki temu uzyskać odszkodowanie. Jak łatwo się domyślić, nie jest to możliwe. Należy wiedzieć, że grozi za to odpowiedzialność karna zarówno samemu agentowi, jak i osobie, która chciałaby takiego oszustwa dokonać. Po drugie jest to niemożliwe do zrobienia pod względem technicznym. Obecnie, nawet jeśli jakieś umowy podpisuje się fizycznie, to zostają one wprowadzone do systemu elektronicznego. Jego nie da się w żaden sposób obejść, aby antydatować dokument.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Pamiętaj o zakupie polisy AC odpowiednio wcześniej
Staraj się nie kupować ubezpieczenia na ostatni moment. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której coś Ci wypadnie i nie będziesz mógł wypełnić odpowiedniego formularza na stronie lub skontaktować się z agentem. Ryzykujesz wtedy sytuację, w której przez jakiś czas Twój samochód nie będzie objęty ochroną ubezpieczeniową. Wydawać się może, że np. jeden dzień bez polisy AC to nic takiego, ale może zdarzyć się tak, że właśnie wtedy ktoś ukradnie lub zniszczy samochód. Jeśli tak by się stało, to nie możesz liczyć na odszkodowanie, co w przypadku samochodu o dużej wartości może być bardzo dotkliwe.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Nieopłacona polisa AC
Wyrażenie zgody na zawarcie ubezpieczenia nie oznacza, że polisa AC zostaje od razu uruchomiona. Najlepszym wyjściem jest sytuacja, w której ubezpieczenie kupuje się jakiś czas przed dniem, w którym kończy się okres obowiązywania poprzedniej polisy. Podczas zakupu będziesz mógł wybrać dzień, od którego ochrona ma obowiązywać. W przypadku zawarcia umowy konieczne będzie jeszcze jej opłacanie. Zależnie od OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, jest na to jakiś określony czas. Czasami zdarza się, że ochrona zaczyna się w momencie, gdy zostanie opłacona składka lub jej pierwsza rata.
Zapłać od razu lub wybierz płatność ratalną
Polisa AC – tak samo, jak każde inne ubezpieczenie – to taki produkt, za który najlepiej zapłacić od razu. Nie ryzykujesz wtedy sytuacji, w której o tym zapomnisz, przez co ubezpieczenie nie będzie obowiązywać. Warto wykupić polisę AC, ponieważ strata samochodu będzie dużo bardziej kosztowna, niż to ile, zapłacisz za ubezpieczanie. Dokładną kwotę swojej składki możesz obliczyć za pomocą Kalkulatora LINK4.
Niestety nie każdy może sobie pozwolić na opłacanie składki za jednym razem. Na szczęście i w takiej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie oferują możliwość płatności ratalnej. Dzięki temu ubezpieczenie staje się bardziej dostępne i może z niego skorzystać wiele osób.
Metody płatności za polisę
Jeśli chodzi o sposoby zapłaty za polisę, to zwykle możliwości jest kilka.
Zlecenie przelewu na poczcie. W tym celu powinieneś po prostu udać się na pocztę i wypełnić odpowiedni druczek oraz przygotować właściwą kwotę. W przypadku takiej formy płatności będziesz musiał zwykle uregulować także jakąś odpłatność dla samej poczty.
Tradycyjny przelew. Możesz go dokonać zarówno w oddziale swojego banku, jak i poprzez aplikacje lub stronę banku.
Szybki przelew. To zdecydowanie najwygodniejsza forma płatności. Nie musisz wypełniać polecenia przelewu nawet na stronie swojego banku. Wystarczy, że potwierdzisz zlecenie przelewu w aplikacji lub bezpośrednio w formularzu, do którego przekieruje Cię system płatności.
Składka AC po terminie
Jeśli zdecydowałeś się na płatność ratalną za polisę AC, to masz wyznaczone określone dni, do których powinna wpłynąć konkretna kwota za kolejną ratę. Mając codziennie wiele obowiązków, niestety może zdarzyć się, że zapomnisz o tym terminie. Na szczęście oprócz tego, że sam możesz zadbać o to, żeby pamiętać, to postara się także ubezpieczyciel. Sam możesz ustawić w telefonie powiadomienie, które da Ci znać, że już czas zapłacić kolejną ratę za polisę AC. Zawierając umowę dotyczącą ubezpieczenia, podałeś też swoje dane, takie jak email czy telefon. Dzięki temu ubezpieczyciel poinformuje Cię właśnie tymi kanałami, że zbliża się termin zapłaty.
Sprawdź również: AC a zarysowanie samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć
Minął termin zapłaty – co teraz?
Jeśli mimo to zdarzy Ci się zapomnieć o płatności, to pewnie zastanawiasz się, czy nieopłacona polisa AC jest ważna? Wszystko zależy od OWU. Z reguły ubezpieczyciel poinformuje Cię o tym, że składka AC jest niezapłacona. Będziesz wtedy miał określony czas na jej uregulowanie. Jeśli po tym okresie składka AC dalej nie będzie opłacona, to po prostu polisa przestanie obowiązywać. Jeśli zapomnisz o zbliżającym się terminie płatności raty za polisę AC, towarzystwo ubezpieczeniowe przypomni Ci o tym. Otrzymasz telefon lub maila, zależnie do tego, jaką formę kontaktu wybrałeś podczas zawierania umowy.
Nieopłacona polisa AC. Kilka słów na koniec
Brak opłaty w terminie za polisę nie zawsze musi oznaczać koniec jej obowiązywania, choć oczywiście najlepiej jest unikać takiej sytuacji. Jeśli jednak wszystkie możliwe przypomnienia o zbliżającym się terminie zapłaty za polisę AC zawiodą, to najlepiej zajrzeć do OWU lub skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Zobacz też: ubezpieczenie OC w Pucku, OC Suzuki
Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia, zapoznaj się z ofertą LINK4. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Wybór sposobu kontaktu należy do Ciebie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20