Odpryski lakieru - jak je naprawić i zamaskować
Lakier auta bardzo łatwo ulega uszkodzeniu. Na szczęście istnieją proste sposoby na pozbycie się tych uszczerbków. Dzisiaj podpowiemy, jak naprawić oraz zamaskować odpryski lakieru. Dowiesz się też jak zapobiec ich powstawaniu.
Spis treści:
1. Odpryski lakieru – skąd się biorą?
2. Usuwanie odprysków lakieru
3. Odpryski na lakierze – jak im zapobiec?
4. Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć odprysk lakieru
Regeneracja karoserii w profesjonalnym warsztacie kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dlatego wielu kierowców decyduje się na samodzielnie usuwanie odprysków lakieru. Nie wszystkie uszkodzenia można w ten sposób zamaskować, niektóre wymagają zastosowania profesjonalnych metod.
Odpryski lakieru – skąd się biorą?
Odpryski lakieru na karoserii samochodu powstają najczęściej w wyniku uderzenia drobnych kamyczków lub większych kamieni, których nie brakuje na naszych drogach. Najbardziej podatne na ich działanie są lusterka, zderzaki i maska. Pęknięcia mogą również wystąpić na dachu i przedniej lub tylnej szybie. Jednak powodów, z jakich powstają odpryski na karoserii samochodu, jest znacznie więcej. Warto o tym pamiętać, także podczas inspekcji samochodu, który zamierzasz kupić.
Zobacz także: Jak odpowietrzyć hamulce? Objawy i naprawa zapowietrzonych hamulców
Po pierwsze mogą zdarzyć się małe wytarcia lakieru, w miejscach, gdzie ma on kontakt z innymi materiałami. Najczęściej są to progi, gdzie pojawiają się wytarcia od butów. Uszkodzony może być lakier w pobliżu bagażnika. Przetarcia mogą powstać podczas pakowania ciężkich toreb, waliz lub zakupów. Na szczęście są to najczęściej bardzo płytkie uszkodzenia. W ich przypadku raczej nie dochodzi to usunięcia lakieru. Powstanie takich odprysków nie grozi korozją, jest jedynie nieestetyczne. Dlatego też warto zadbać o ich usunięcie.
Uszkodzenia karoserii mogą także powstać w wyniku działania osób trzecich. Gdy ktoś uderzy na parkingu w Twoje auto koszykiem na zakupy, lub drzwiami od samochodu. Jeżeli kierowca taki po prostu odjedzie, to nie masz szansy na naprawę uszkodzonego elementu z jego OC. A jeżeli nie masz wykupionego AC, to koszt takiej naprawy, będziesz musiał wziąć na siebie. Chyba że zdecydujesz się na tańsze rozwiązanie, jakim jest samodzielne usunięcie uszkodzenia. Nie jest to trudne do zrobienia, o czym przeczytasz w dalszej części naszego krótkiego poradnika.
W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego łuszczenia się lakieru. Spowodowane jest to odchodzeniem warstwy lakieru bezbarwnego, jakim na koniec lakierownia, pokrywane jest auto. Jeżeli uszkodzenie tego typu jest małe, to można pokusić się o samodzielną naprawę. Niestety, jeżeli łuszcząca się powierzchnia jest dużych rozmiarów, to konieczna jest wizyta u lakiernika. Ponieważ tylko całkowite usunięcie warstwy lakiery bezbarwnego i ponowne jej nałożenie wchodzi w grę. Jest to jedyny sposób na naprawę takiej usterki.
Usuwanie odprysków lakieru
Wielu kierowców decyduje się na własnoręczne naprawianie uszkodzonego lakieru. Jest to znacznie tańsza opcja niż wizyta u lakiernika. Jeśli jednak nie tylko nie masz żadnego doświadczenia, ale nie czujesz się gotowy do samodzielnego działania, warto sięgnąć głębiej do kieszeni i umówić się na wizytę w profesjonalnym warsztacie. A jeżeli czujesz się na siłach, to przygotowaliśmy dla Ciebie ściągawkę, w jaki sposób usuwać poszczególne uszkodzenia lakieru na karoserii Twojego Samochodu. Oto krótki poradnik jak skutecznie tego dokonać.
Na początek powinieneś zaopatrzyć się w potrzebne materiały i narzędzia. Potrzebować będziesz papier ścierny o różnej gradacji. Do tego także szpachlę, benzynę ekstrakcyjną, lakier w sprayu w kolorze nadwozia, podkład oraz pastę lekkościerną. Tak przygotowany możesz przystąpić do naprawy uszkodzonego lakieru na Twoim samochodzie. Takie wyposażenie powinno pozwolić CI uporać się z większością uszkodzeń.
Jeśli masz do czynienia z małymi, lub płytkimi i rozległymi uszkodzeniami, możesz spróbować je zatuszować. Substancje maskujące drobne defekty, dostępne są w postaci specjalnych kredek. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko maskowanie, a nie rzeczywiste naprawienie uszkodzonej karoserii. A jak usunąć mały, drobny odprysk lakieru na samochodzie? Tego rodzaju rysy można z powodzeniem usunąć, stosując pastę lekkościerną. Jej koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od producenta.
Najpierw dokładnie umyj i osusz porysowaną element karoserii. W następnym kroku użyj miękkiej szmatki, aby wcierać pastę okrężnymi ruchami w miejscu odprysku. Można też skorzystać ze specjalnej polerki rotacyjnej, którą można kupić za około 200 zł. Pamiętaj jednak, że jeśli używasz takiego urządzenia po raz pierwszy, efekt może różnić się od Twoich oczekiwań.
Jeżeli przytrafiły Ci się zdecydowanie głębsze odpryski lakieru na masce, powinieneś użyć papieru ściernego. Powinien on mieć gradację 360. Pierwszym korkiem jest zeszlifowanie okolicy odprysku papierem. Następnie przetrzyj wszystko szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Na koniec zagruntuj naprawianą powierzchnię i ostrożnie nanieś lakier czy to za pomocą puszki w sprayu, czy też, jeżeli posiadasz takie urządzenie, pistoletu niskociśnieniowego.
Wspomniany wcześniej wytarty lakier, wystarczy przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Po oczyszczeniu karoserii możesz nałożyć nową warstwę lakieru. Nie jest to może w pełni profesjonalna naprawa odprysków lakieru, ale jeżeli przeprowadzisz ją prawidłowo, to lakierowane progi będą wyglądać jak nowe.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Odpryski na lakierze – jak im zapobiec?
A czy istnieje skuteczna metoda na to, by żaden odprysk na lakierze nigdy się nie pojawił? Jest na to kilka sposobów, o których warto powiedzieć kilka słów. Pierwszą z polecanych metod jest zabezpieczenie pojazdu specjalną powłoką ceramiczną. Chroni ona przed utratą koloru, szkodliwym działaniem ptasich odchodów, soli oraz przed powstawaniem odprysków lakieru. Jej nakładaniem zajmują się warsztaty detailingowe, dzięki czemu jest ona nałożona właściwie i przez długi czas zapewnia ochronę.
Sprawdź również: Jak dobrać koło dojazdowe do samochodu? Podpowiadamy!
Druga metoda, choć rzadziej stosowana, to różnego rodzaju osłony na maskę samochodu. Element ten jest najbardziej narażony na powstanie odprysków w wyniku działania kamyków oraz innych drobnych przedmiotów. Zdaniem niektórych, element taki może delikatnie zaburzać estetykę pojazdu. Jednak dzięki niej karoseria pozostanie nienaruszona. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie niż zaprawki lakiernicze. Odpryski nie powstaną, gdy kamienie odbijają się od plastikowej osłony.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć odprysk lakieru
Naprawa odprysków lakieru na karoserii nie musi być trudna i kosztowna. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić. Nasz krótki poradnik, powinien Ci pomoc w bezproblemowym przeprowadzeniu takiej naprawy. Pamiętaj także, że warto ubezpieczyć się na wypadek takich zdarzeń.
LINK4 oferuje ubezpieczenie samochodu przez internet. Dzięki temu możesz bezpiecznie i wygodnie wykupić polisę AC, OC oraz wiele innych. Dlatego też nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj odwiedź naszą stronę internetową, gdzie za pomocą prostego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń, możesz poznać naszą ofertę. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 i jedź bezpiecznie!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20