Opony niskoprofilowe – wady i zalety
Nisko zawieszone auta przeważnie wygląda bardziej dynamicznie i sportowo. Dlatego też stosuje się opony niskoprofilowe, które dodają pojazdowi drapieżnej nuty. Nie chodzi jednak tylko o wygląd.
Spis treści:
1. Opony niskoprofilowe. Co je charakteryzuje?
2. Niskoprofilowe opony – wady i zalety
3. Niski profil opony – kiedy go zastosować?
4. Opony niskoprofilowe. Podsumowanie
Nie wszystkie opony mają taki sam profil. Jeżeli w danej oponie ścianka boczna jest niska, wówczas mówi się o niej, że ma niski profil. Takie rozwiązanie spotykane jest przede wszystkim w sportowych autach o felgach o dużych średnicach – jednak nie jest to regułą. W ostatnich latach opony niskoprofilowe stają się coraz bardziej popularne. Dowiedz się, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować.
Opony niskoprofilowe. Co je charakteryzuje?
Opony z niskim profilem charakteryzują się przede wszystkim tym, że odległość między podłożem a felgą jest stosunkowo niewielka. Niski profil opony kojarzy się ze sportowymi autami. Jednak nie oznacza to, że takie rozwiązanie jest stosowane wyłącznie w roadsterach.
Bez wątpienia opony (wzbogacone o atrakcyjne felgi) niskoprofilowe przyciągają uwagę. Jeżeli bok opony jest niski, to po prostu wygląda lepiej. Cały samochód zaczyna sprawiać wrażenie niżej zawieszonego, co od zawsze jest jednym z celów wizualnego tuningowania pojazdu. Jednak dlaczego warto montować takie opony? Niski profil nie jest w tylko kwestią estetyczną. Ma on bowiem bardzo duży wpływ na właściwości jezdne samochodu z takim ogumieniem.
Oprócz kwestii związanych z dynamicznym designem tego typu ogumienie faktycznie ma wpływ na kierowanie pojazdem. Takie opony niskoprofilowe pozwalają na lepsze poczucie kontroli nad samochodem. Zapewniają one niski przechył boczny oraz lepszą przyczepność podczas dynamicznej jazdy.
Zanim jednak zdecydujesz się na opony z niskim profilem, warto dokładnie przeanalizować ich wady oraz zalety. Poniżej zapoznasz się z kilkoma z nich, co pozwoli Ci samodzielnie ocenić, czy takie rozwiązanie jest odpowiednia dla Ciebie.
Sprawdź również: Ile lat mogą mieć opony? Dowiedz się, kiedy wymienić opony na nowe
Niskoprofilowe opony – wady i zalety
Jak już wiesz, jednym z najważniejszych atutów, gdy chodzi o niskoprofilowe opony, jest ich atrakcyjny wygląd. Istotna jest także ich przyczepność i lepsza kontrola nad autem podczas prowadzenia.
Kolejna kwestia wiąże się z faktem, że takie ogumienie często warunkuje wybór specyficznego typu felgi – niskoprofilowe opony często montowane są na obręczach o większej średnicy. Często także same opony mają większą szerokość. Wszystko to sprawia, że takie ogumienie doskonale radzi sobie podczas np. hamowania na suchej nawierzchni.
Warto jednak mieć świadomość tego, że niski profil opony ma także swoje wady. Wiążą się one z kilkoma kwestiami. Po pierwsze – niska odległość między felgą a nawierzchnią często oznacza to, że obręcz jest narażona na zarysowania, obtłuczenia czy nawet pęknięcia. Trzeba o tym pamiętać nie tylko podczas najeżdżania na chodnik czy krawężnik, ale także w trakcie pokonywania dziur na drodze czy jeździe po nieutwardzonej nawierzchni. Może się bowiem okazać, że w takiej sytuacji opony niskoprofilowe będą generować dodatkowe koszty związane z renowacją felgi.
Kolejna kwestia odnosi się do komfortu jazdy. Niski profil opony sprawia, że na kierownicę przenoszone są większe drgania niż w przypadku standardowego ogumienia. Oczywiście ma to swoje zalety (lepsza kontrola nad pojazdem), ale na pewno dla wielu jest sporym ograniczeniem komfortu jazdy.
Opony niskoprofilowe będą także emitować wyższy poziom hałasu. W przypadku dłuższej podróży mogą okazać się uciążliwe – powodując większe zmęczenie u kierownicy (czemu winne są oczywiście większy hałas oraz przenoszenie drgań).
Kolejna wada, jaką mają niskoprofilowe opony, wiąże się z podróżowaniem po mokrej nawierzchni. Trzeba bowiem pamiętać, że choć przyczepność takich opon może być lepsza na suchej drodze, to podczas deszczu może pojawić się problem tzw. aquaplanningu. Wówczas podczas jazdy, auto zdecydowanie bardziej ślizga się na drodze.
Istnieje jeszcze jedna negatywna cecha, z jaką wiążą się opony niskoprofilowe. Otóż takie rozwiązanie szybciej się zużywa. W związku z tym ogumienie o niskim profilu może w dłuższej perspektywie okazać się po prostu droższe w eksploatacji.
Wydawać mogłoby się, że wady przeważają nad zaletami opon niskoprofilowych. Czy faktycznie tak jest? Nie do końca. Przekonaj się, kiedy warto je zastosować.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Niski profil opony – kiedy go zastosować?
Pojawia się pytanie – kto powinien zdecydować się na takie opony? Niski profil to rozwiązanie dla kierowców, którzy cenią sobie dynamiczną jazdę na suchej nawierzchni. W związku jest to idealne rozwiązanie dla samochodów ze sportową nutą. Założenie opon o wysokim profilu do takiego pojazdu może po prostu zepsuć cały wizualny efekt – a przy tym zdecydowanie obniżyć przyjemność z jazdy.
Można zatem śmiało powiedzieć, że opony niskoprofilowe to rozwiązanie dla osób, które zdają sobie sprawę, że auto o obniżonym środku ciężkości lepiej się prowadzi. Jeżeli zatem masz taką świadomość – a przy tym umiesz wykorzystać taką wiedzę w praktyce – wówczas z pewnością docenisz opony niskoprofilowe.
Trzeba przy tym mieć na uwadze jedną kwestię. Opony o zbyt niskim profilu, założone w samochodzie, który nie jest do tego dostosowany, mogą doprowadzić do szybszego zużycia elementów zawieszenia. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na taki krok, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Jeżeli wskazuje on na minimalny profil w oponach – koniecznie zastosuj się do tego typu zaleceń.
Przeczytaj także: Jak uzyskać efekt "mokrej opony"? Profesjonalne i domowe sposoby
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Opony niskoprofilowe. Podsumowanie
Wiesz już, czym charakteryzują się opony niskoprofilowe. Bez wątpienia jest to rozwiązanie polecane do samochodów sportowych. Trzeba jednak pamiętać, aby kwestie estetycznie nie zdominowały myślenia o tego typu ogumieniu. Opony o niskim profilu mają bowiem swoje wady, o których bez wątpienia należy pamiętać i wziąć je pod uwagę podczas zastanawiania się nad tego typu rozwiązaniem.
Sprawdź również: OC Częstochowa, OC Gorzów Wielkopolski
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na opony o niskim, czy też standardowym profilu, bez wątpienia pamiętaj o tym, jak istotnym elementem podczas każdej podróży jest odpowiednie ubezpieczenie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o OC. Ubezpieczenie samochodu tego typu sprawia, że w przypadku kolizji osoba poszkodowana przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu otrzyma odszkodowanie.
Pamiętaj jednak o tym, że OC nie zapewnia odszkodowania dla Ciebie – gdy do szkody dojdzie z Twojej winy. Wówczas tak naprawdę koszty naprawy Twojego auta pozostają po Twojej stronie. Inaczej jest, gdy zdecydujesz się na zakup polisy Autocasco. Wówczas możesz liczyć na ochronę w przypadku uszkodzenia samochodu, a także, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu.
W LINK4 możesz liczyć na szeroki wybór ubezpieczeń – zapoznaj się z pełną ofertą produktów ubezpieczeniowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej LINK4. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20