Paszport biometryczny – czym jest? Tłumaczymy
Paszport biometryczny to nowoczesny dokument tożsamości, który jest obowiązującym standardem w wielu państwach. Jak wygląda taki dokument i co daje zastosowanie w nim rozwiązań z zakresu biometrii? Sprawdź razem z nami!
Biometria jest unikalnym sposobem na identyfikowanie jednostek za pomocą cech fizycznych lub behawioralnych, które są typowe tylko dla nich. Dzięki temu pozwala na skuteczne, jednoznaczne i bezpomyłkowe odróżnienie jednej osoby od drugiej. Rozwiązania z zakresu biometrii zazwyczaj wykorzystują następujące właściwości:
- odcisk palca,
- skan tęczówki lub siatkówki oka,
- głos,
- chód,
- rysy twarzy,
- pismo.
Wyróżnikiem czynników biometrycznych jest ich nierozerwalny związek z daną jednostką, który utrudnia, a w niektórych przypadkach wręcz całkowicie uniemożliwia ich kradzież lub imitację. To właśnie z tego powodu są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych na świecie.
Rozwiązania z tej kategorii są obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, m.in. jako zabezpieczenie sejfów, telefonów komórkowych czy nawet inteligentnych domów. Znajdują również zastosowanie w niektórych dokumentach osobistych, do których należy m.in. paszport biometryczny. Jak wygląda i kiedy jest wydawany? Zobacz, co to paszport biometryczny i jakie zalety niesie za sobą jego posiadanie.
Co to jest paszport biometryczny?
Rozważania na temat tego, co to paszport biometryczny, warto rozpocząć od podstaw. Jest to jeden z podstawowych dokumentów tożsamości, który służy do identyfikacji danej osoby i potwierdzenia jej obywatelstwa. Zawiera komplet danych, które mogą do tego służyć. Dzielą się one na dwie grupy:
- standardowe dane identyfikacyjne – imiona i nazwiska, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, obywatelstwo, podpis, kraj wydania, seria i numer paszportu, organ wydający dokument, data wydania i ważności paszportu,
- biometryczne dane identyfikacyjne – obecnie są to cyfrowy wizerunek twarzy posiadacza i jego odciski palców.
Cechy biometryczne nie są widoczne w dokumencie. Zostają zakodowane na czipie RFID (EEPROM), który spełnia wymagania dla standardu ISO 14443 i ma co najmniej 32 KB pojemności.
Co do samych danych biometrycznych, należą do nich:
- cyfrowy wizerunek owalu twarzy na zdjęciu spełniającym poniższe wymogi:
- zdjęcie kolorowe na papierze fotograficznym o rozdzielczości co najmniej 492 × 610 pikseli,
- wymiary: 35 mm (szerokość) na 45 mm (wysokość),
- twarz zajmująca 70-80% zdjęcia i równomiernie oświetlona,
- równa, pozioma linia oczu,
- brak nakrycia głowy i ciemnych okularów,
- naturalny wyraz twarzy,
- jednolite, jasne tło.
- odciski palców z obu dłoni pobierane w urzędzie w momencie składania wniosku paszportowego. Warto pamiętać, że odciski palców są pobierane dopiero po ukończeniu 12 roku życia. U młodszych dzieci paszport jest pozbawiony tej jednej cechy biometrycznej.
Mając paszport biometryczny, możesz podróżować poza obszar Unii Europejskiej i strefy Schengen, w których to do przekraczania granicy służy sam dowód osobisty. Paszport zachowuje ważność przez 5 lat od momentu wydania (w przypadku dzieci do 12. roku życia) lub przez 10 lat od tego dnia (dla osób od 12. roku życia wzwyż).
Paszport biometryczny – polska historia tego dokumentu w pigułce
Od kiedy obowiązuje paszport biometryczny? Polska rozpoczęła jego stosowanie 28 sierpnia 2006 roku. Początkowo zawierał on jedynie cyfrowy wizerunek twarzy danej osoby – jako jedyny środek biometryczny.
Paszport biometryczny został wprowadzony na mocy ustaleń na poziomie UE, do których respektowania Polska – jak kraj członkowski – jest zobowiązana. Dokumentem, który wprowadził ten obowiązek, było Rozporządzenie Rady (WE) NR 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie.
Od tego momentu zaczęto wyposażać w cyfrowy wizerunek twarzy każdy paszport biometryczny. Od kiedy używa się w ten sam sposób odcisków palców? Od 28 czerwca 2009 roku Polska zaczęła wydawać nowy paszport biometryczny. Wzór EA jest wyposażony w chip RFID umieszczony na okładce. Zapisuje się na nim odciski palców, które stanowią drugą cechę biometryczną stosowaną w tym dokumencie.
Kluczową rolę w zmianie paszportów odegrała chęć ujednolicenia ich w skali globalnej i tym samym ułatwienie procesu weryfikacji danych przy przekraczaniu granic państwowych. Nie powinno zatem dziwić, że dużą rolę w opracowaniu i wdrożeniu nowych przepisów odegrała Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Zastosowanie danych biometrycznych ma też na celu zmniejszenie problemu z fałszowaniem tego dokumentu tożsamości. Konieczność użycia takich danych oznacza znacznie więcej utrudnień dla osób zajmujących się nielegalnymi działaniami, co pozwala liczyć na zmniejszenie szans na przekroczenie granicy na fałszywym paszporcie.
Jak wygląda paszport biometryczny?
Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, czy przed Tobą znajduje się dokument tradycyjny, czy paszport biometryczny. Wzór obu z nich wygląda bardzo podobnie: jest to niewielka książeczka o ustandaryzowanych wymiarach 88 × 125 mm. Polski paszport ma również bordową okładkę, na której przodzie znajduje się polskie godło wykonane techniką foliodruku w złotym kolorze. U jego góry i u dołu znajdują się napisy:
- Unia Europejska,
- Rzeczpospolita Polska,
- słowo paszport w języku polskim i angielskim.
Dokument ma 40 stron. Na tylnej okładce znajduje się moletowana powierzchnia. Zdobią ją charakterystyczne, wypukłe elementy graficzne.
Istnieje jedna różnica, która jednoznacznie świadczy o tym, że masz paszport biometryczny. Jak wygląda informacja o tym, że dokument zawiera dane biometryczne? Wskazuje na to piktogram umieszczony na samym spodzie przedniej okładki, tuż pod napisem paszport. Symbol ten przywodzi na myśl przeciętą na pół kartę dostępu z kółkiem na środku – wszystkie elementy są od siebie widocznie oddzielone. Za jego stworzeniem stoi New Technologies Working Group (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Obecnie piktogram ten jest powszechnie rozpoznawalnym na całym świecie symbolem, który jest kojarzony z biometrią.
Na to, jak wygląda paszport biometryczny, wpływa także sam fakt zastosowania chipa. Montuje się go po wewnętrznej stronie tylnej okładki w specjalnej osłonce z poliwęglanu, która ma na celu ochronę delikatnego, elektronicznego układu przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Jak sprawdzić, czy paszport jest biometryczny?
Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy paszport jest biometryczny. Wypróbuj je, aby się upewnić, z jakim dokumentem masz do czynienia.
Wygląd zewnętrznej okładki paszportu
Wystarczy jeden rzut oka na paszport, aby ustalić, czy zawiera elementy biometryczne. Dokumenty, które zostały wyposażone w chip z zaszyfrowanymi danymi, mają charakterystyczny symbol umieszczony w dolnej części przedniej okładki. Znajduje się on tuż pod napisem paszport w dwóch językach i jest utrzymany w złotej barwie – trudno go przeoczyć.
Data wydania paszportu
Wskazówką odnośnie do tego, czy paszport jest biometryczny, może być również data jego wydania. Chip RFID znajduje się we wszystkich dokumentach wydanych od 28 sierpnia 2006 roku. Jeśli w środku znajduje się taka lub późniejsza data, nie ma innej możliwości: muszą znajdować się w nim dane biometryczne.
Chip RFID w tylnej okładce paszportu
Sam chip RFID ma formę poliwęglanowej wkładki, w której jest zatopiony układ elektroniczny. Chociaż cechują go niewielkie wymiary, można go wyczuć palpacyjnie. W tym celu dotknij tylnej okładki paszportu – jeśli wyczujesz na niej delikatnie usztywnione zgrubienie, jest to dokument z danymi biometrycznymi.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Dlaczego warto mieć paszport biometryczny?
Wprowadzenie paszportów biometrycznych było motywowane względami praktycznymi. Zaszyfrowanie wszystkich kluczowych danych identyfikacyjnych ma mikrochipie sprawia, że kontrola paszportowa na lotniskach i innych przejściach granicznych przebiega znacznie sprawniej niż wcześniej. Umożliwia to szybsze rozładowanie kolejek w bardzo zatłoczonych punktach, a jednocześnie zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego – informacje nie są bowiem sprawdzane ręcznie, lecz przez specjalny czytnik.
Chip RFID jest znacznie trudniejszy do podrobienia niż sam papier. To oznacza, że fałszerze mają przed sobą o wiele trudniejsze zadanie, a liczba podrobionych paszportów w obiegu jest znacznie niższa niż w czasach, w których nie stosowano zabezpieczeń biometrycznych. To z kolei wpływa na poprawę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Oznacza również większą kontrolę nad przepływem ludności przez granice.
Co jeszcze warto wiedzieć o paszporcie biometrycznym?
Dane biometryczne są umieszczane tylko w standardowym paszporcie, ale w jego tymczasowej wersji już nie. Chociaż na takim dokumencie również przekroczysz granice (nie wszystkich, ale wielu krajów), to jednak nie znajdziesz w nim ani cyfrowego wizerunku twarzy, ani odcisków palców. Wynika to z przyspieszonego procesu jego wydawania, który trwa zbyt krótko, by można było przygotować spersonalizowany chip RFID.
Warto pamiętać, że z takiej ścieżki wyrobienia paszportu nie może skorzystać każdy. Jest ona zastrzeżona do kilku awaryjnych sytuacji, które są rygorystycznie weryfikowane podczas składania wniosku.
W kontekście samego zapisywania danych biometrycznych na chipie RFID wątpliwości może budzić kwestia ich bezpieczeństwa. Nie należy się tym jednak martwić, gdyż zastosowano tu rozwiązania mające zapewnić im ochronę przed dostępem niepowołanych osób. Do najistotniejszych z nich należą poniższe opcje:
- losowa generacja identyfikatorów, która zapobiega ich śledzeniu i podrabianiu,
- podstawowa kontrola dostępu, która odpowiada za szyfrowanie informacji,
- system uwierzytelniania biernego, który uniemożliwia zmianę danych w chipie paszportu,
- system uwierzytelniania aktywnego, który uniemożliwia kopiowanie chipów paszportowych,
- system rozszerzonej kontroli dostępu, który pozwala upewnić się co do autentyczności danego chipa,
- fizyczna ochrona chipa, czyli cienka, metalowa siateczka, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, co to jest paszport biometryczny. Jest to obowiązkowy dokument tożsamości, jeśli zamierzasz wyjechać poza obszar Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pamiętaj też, że nie do każdego kraju uda Ci się wjechać na paszporcie tymczasowym, nawet jeśli spełniasz przesłanki pozwalające na jego wyrobienie. Tylko standardowy paszport biometryczny umożliwia przekroczenie wszystkich granic, na których są honorowane polskie dokumenty tożsamości.
Polski paszport biometryczny wygląda niemal tak, jak dokument wydawany przed laty. Odróżniają go od niego dwie kwestie: charakterystyczny symbol na przedniej okładce i chip RFID umieszczony po wewnętrznej stronie tylnej okładki. To na tym nośniku znajdują się zaszyfrowane dane biometryczne służące do potwierdzania tożsamości danej osoby.
Masz już paszport biometryczny? Upewnij się, że jest wciąż ważny, i zacznij planować kolejną podróż. Nie zapomnij o tym, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas wyjazdu. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie turystyczne, które kupisz w LINK4 i dopasujesz do indywidualnych potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc Assistance. Możesz też jednak zabezpieczyć się dodatkowo i wykupić np. ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu podróżnego lub OC w życiu prywatnym.
Zakupu możesz dokonać w dogodny sposób: online, rozmawiając z doradcą przez telefon (22 444 44 79) lub stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Izrael, Ubezpieczenie turystyczne Gruzja
FAQ
Co to jest paszport biometryczny?
Dokument tożsamości zawierający jakieś dane biometryczne służące do identyfikacji danej osoby – to właśnie paszport biometryczny. Od kiedy został wprowadzony w Polsce, przeszedł już pewne zmiany. Początkowo zawierał tylko jedną cechę biometryczną: cyfrowy wizerunek twarzy. Z czasem dodano do niego także odciski palców.
Jak wygląda paszport biometryczny?
Jego wygląd zewnętrzny przypomina tradycyjny paszport. Na przodzie okładki ma jednak symbol paszportu biometrycznego, a na tylnej okładce chip RFID z danymi biometrycznymi.
Jak sprawdzić, czy paszport jest biometryczny?
Przyjrzyj się tylnej okładce – chip powinien być na niej dobrze wyczuwalny. Przyjrzyj się też dacie wydania dokumentu. Jeśli jest późniejsza niż 28 sierpnia 2006 roku, z pewnością jest to paszport biometryczny.
Od kiedy w Polsce wydawane są paszporty biometryczne?
Paszport biometryczny jest stosowany w Polsce od 28 sierpnia 2006 roku. Wszystkie dokumenty wydane i zaktualizowane od tego momentu mają chip z danymi biometrycznymi – poza paszportami tymczasowymi.
Jakie dane są przechowywane w paszporcie biometrycznym?
Znajdują się w nim odciski palców obu dłoni oraz cyfrowy wizerunek twarzy pod postacią zdjęcia spełniającego określone wymogi.
Źródła:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02004R2252-20090626
Przeczytaj podobne wpisy