Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pierwsza pomoc przedmedyczna po wypadku samochodowym. Co trzeba wiedzieć i jak się zachować?

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna

OC

Checkmark icon

AC

Checkmark icon

Assistance

Checkmark icon

NNW

Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 31 sek.

Pierwsza pomoc przedmedyczna to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim niezwykle istotny element całego procesu ratowania życia w przypadku jego zagrożenia. Przepisy są jednoznaczne – każdy, kto jest świadkiem wypadku, ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Jak prawidłowo zachować się w przypadku zagrożenia życia osób biorących udział w zdarzeniu drogowym? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to szereg różnych czynności, które należy wykonać przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego z lekarzem lub innym wykwalifikowanym personelem medycznym na miejsce wypadku. Prowadzą one do ratowania życia i zdrowia osób poszkodowanych, które odnieśli w zdarzeniu obrażenia.

Udzielenie pierwszej pomocy wymaga szybkiego i sprawnego działania, tak aby w możliwie największym stopniu zwiększyć szanse poszkodowanych w wypadku na przeżycie.

Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkich świadków zdarzenia do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym zobowiązują przepisy prawa. Mowa tutaj zwłaszcza o art. 44 prawa o ruchu drogowym oraz art. 162 kodeksu karnego, który wprost mówi o tym, że osoba, która nie udzieli odpowiedniej pomocy poszkodowanym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak zachować się na miejscu wypadku? Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Gdy jesteśmy świadkami zdarzenia drogowego lub jego uczestnikiem w pierwszej kolejności powinniśmy ocenić sytuacje.

Jeżeli uczestniczysz w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu, zatrzymaj swój pojazd i włącz światła awaryjne. W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo własne – upewnij się, że miejsce zdarzenia jest dobrze widoczne i zabezpieczone, aby nie doprowadzić do dalszego negatywnego rozwoju sytuacji i w konsekwencji na przykład spowodowania karambolu.

Załóż kamizelkę odblaskową oraz oznacz miejsce wypadku trójkątami awaryjnymi i poproś pozostałych zmotoryzowanych świadków zdarzenia o włączenie świateł awaryjnych w swoich pojazdach.

Istotne jest również w takich sytuacjach pozostawienie tzw. korytarza życia umożliwiającego służbą ratunkowym szybki i bezpieczny dojazd na miejsce zdarzenia.

Oceń bezpieczeństwo poszkodowanych – ile i jakich pojazdów bierze udział w zdarzeniu? Ile osób się w nich znajduje? W jakim stanie znajdują się osoby poszkodowane – czy są one świadome, czy nieprzytomne?

Po zabezpieczeniu miejsca wypadku i ocenieniu stanu poszkodowanych należy bezzwłocznie wybrać numer 112. Po połączeniu się z dyspozytorem medycznym przekaż mu kluczowe informacje na temat zaistniałej sytuacji takie jak:

  • miejsce zdarzenia,
  • liczba oraz stan poszkodowanych,
  • rodzaj wypadku, jakie pojazdy brały w nim udział, czy są widoczne wycieki paliwa lub innych płynów z pojazdów grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem zapłonu, lub wybuchu.

Sprawdź też: Ubezpieczenie NNW – co to jest? Czy warto je kupować?

Kolejne kroki udzielania pierwszej pomocy

Gdy zadbasz już o bezpieczeństwo własne oraz wszystkich osób uczestniczących w zdarzeniu i zawiadomiłeś służby ratunkowe, możesz przejść do udzielania pierwszej pomocy, zanim na miejscu pojawi się zespół ratownictwa medycznego.

Kierując się w stronę uszkodzonych pojazdów, zabierz ze sobą ze swojego samochodu:

  • gaśnicę,
  • apteczkę,
  • narzędzia, którymi możesz zbić szybę i przeciąć pas bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności upewnij się, że wszystkie pojazdy biorące udział w zdarzeniu są wyłączone i zabezpieczone przed dalszym przemieszczaniem się – w tym celu, jeżeli jest taka możliwość, otwórz drzwi od strony kierowcy, a potem przekręć kluczyk tak, by auto było wyłączone lub wciśnij przycisk start-stop, jeżeli silnik cały czas pracuje.

Dla większego bezpieczeństwa, jeżeli istnieje taka możliwość i m.in. nie wydobywa się spod maski dym świadczący o tlącym się pod nią płomieniu – otwórz maskę i odepnij akumulator. Jeśli możesz, zaciągnij hamulec awaryjny.

W tak przygotowanym miejscu zdarzenia możesz bezpiecznie ruszyć do udzielania pierwszej pomocy przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.

W pierwszej kolejności sprawdź stan poszkodowanych i upewnij się, że nie zachodzi niebezpieczeństwo utraty życia.

Oceń stan poszkodowanych w pierwszej kolejności, oceniając to czy są oni przytomni – możesz zrobić to, zadając kilka prostych pytań weryfikujących.

Gdy osoby uczestniczące w zdarzeniu nie odpowiadają na Twoje wezwania, koniecznie należy sprawdzić, czy oddychają. Możesz zrobić to, obserwując ruchy klatki piersiowej, która podczas oddechu unosi się i opada. Dlatego zbliż ucho do ust poszkodowanego – sprawdź, czy słyszysz oddech i czujesz ruch powietrza na swoim policzku. Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego poprzez delikatne odchylenie głowy do tyłu.

Jeżeli nie znasz zasad bezpiecznego i poprawnego udzielania pierwszej pomocy, a poszkodowany oddycha prawidłowo, jest przytomny oraz nie zagraża mu niebezpieczeństwo utraty życia, możesz towarzyszyć mu, wspierając i uspokajając przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Oprócz tego możesz również przykryć go kocem termicznym, który powinien znajdować się na wyposażeniu apteczki w Twoim samochodzie.

Gdy jest taka możliwość, np. gdy osoba biorąca udział w wypadku oddycha swobodnie, ale nie jest przytomna, możesz również ewakuować ją z pojazdu i ułożyć w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej, w której może czekać na przyjazd służb ratowniczych.

W momencie, gdy poszkodowany nie oddycha prawidłowo lub nie wyczuwasz u niego pulsu oraz innych oznak życia możesz przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Jej zasady są obowiązkowym elementem kursu prawa jazdy. Niemniej, jednak jeżeli nie czujesz się pewnie, poproś kogoś innego o przystąpienie do dalszych działań ratunkowych. Pamiętaj jednak, że istotna jest każda sekunda, a samo wykonanie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych jest stosunkowo prostą do wykonania czynnością, która może uratować życie. Wykonuj kolejno poniższe kroki:

  • uklęknij obok poszkodowanego;
  • ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, kładąc na niej nadgarstek drugiej ręki;
  • spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz wywierać nacisku na żebra poszkodowanego, nie uciskaj nadbrzusza ani dolnego końca mostka;
  • pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i wykonuj uciski klatki piersiowej na głębokość 4-5 cm;
  • po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciski klatki piersiowej z częstotliwością 100/min (nieco mniej niż 2 uciśnięcia/s), okres uciskania i zwalniania nacisku (relaksacji) mostka powinien być taki sam;
  • po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę. Następnie zaciśnij skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole poszkodowanego. Pozostaw usta delikatnie otwarte, jednocześnie utrzymując uniesienie żuchwy, weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami, upewniając się, że nie ma przecieku powietrza;
  • wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę (tak jak przy normalnym oddychaniu), obserwując jednocześnie czy klatka piersiowa unosi się;
  • utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy, odsuń swoje usta od ust poszkodowanego i obserwuj czy podczas wydechu opada jego klatka piersiowa; jeszcze raz nabierz powietrza i wdmuchnij do ust poszkodowanego, dążąc do wykonania dwóch skutecznych wdechów; następnie ponownie ułóż ręce w prawidłowej pozycji na mostku i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej;
  • kontynuuj uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30:2 aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. W tym momencie personel medyczny przejmie akcję ratunkową – pamiętaj, aby wykonywać jego polecenia.

W przypadku oparzeń należy pomóc osobie poszkodowanej natychmiastowo, schładzając miejsce oparzenia, na przykład poprzez polewanie go zimną wodą. Nie nakładaj na oparzenia żadnych maści, ponieważ ubranie poszkodowanego mogło również ulec stopieniu i przykleić się do ciała. Nie należy więc w żadnym przypadku ściągać ubrań.

Przeczytaj również: Czy NNW jest obowiązkowe? Wyjaśniamy!

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

piktogram_tabelki_biznesman

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

piktogram_tabelki_kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

piktogram_tabelki_mezczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Najczęstsze błędy w udzielaniu pierwszej pomocy

W pierwszej pomocy najważniejsze jest wykonywanie wszystkich czynności w sposób pewny. Istotne jest więc trzymanie się określonych procedur, z którymi możesz zapoznać się podczas kursów pierwszej pomocy, w przeciwnym wypadku na miejscu zdarzenia zapanuje chaos, który utrudni ratowanie poszkodowanych.

Zachowanie spokoju i podjęcie działań to podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce wypadku i wezwać pomoc dzwoniąc na numer 112. Operatorzy numeru ratunkowego są w pełni przeszkoleni do tego, aby pomóc Ci w udzielaniu pomocy przedmedycznej. Poinstruują Cię jakie kolejne kroki musisz podjąć.

Gdy nie jesteś pewny swoich umiejętności lub nie wiesz, jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pamiętaj, aby wykonać chociaż minimum czynności, które ułatwią prace służbom. Ważne jest, abyś sprawdził, czy uczestnicy wypadku są świadomi oraz, czy oddychają.

Jeżeli nie istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, nie ma konieczności wyjmowania osoby z pojazdu. Taka czynność rodzi ze sobą ryzyko urazów kręgosłupa, stąd nie ma konieczności przenoszenia poszkodowanego, jeżeli oddycha on i jest przytomny.

Gdy jednak musisz przystąpić do reanimacji, ponieważ np. nie wyczuwasz funkcji życiowych – jeżeli jest to możliwe, wyciągnij osobę poszkodowaną z pojazdu i ułóż w pozycji bezpiecznej, która umożliwi Ci dalsze wykonywanie działań ratunkowych.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu samochodu. Sprawdź ofertę LINK4

Wyruszając w trasę, na której może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, nie zapomnij o ubezpieczeniu pojazdu. Obowiązkowe OC uchroni Cię przed skutkami finansowanymi, jeżeli to Ty spowodujesz kolizję lub wypadek na drodze i zostaną w nim poszkodowane osoby trzecie.

Chcąc zwiększyć ochronę w podróży, wybierz również dodatkowe ubezpieczenie takie, jak NNW, które może być istotnym wsparciem finansowym w sytuacji, gdy np. na skutek wypadku komunikacyjnego – Ty (jako kierowca) czy Twoi pasażerowie doznacie uszczerbku na zdrowiu.

Chcesz ubezpieczyć swój samochód? Oblicz wysokość składki za OC w kalkulatorze online znajdującym się na stronie LINK4. Po wpisaniu danych pojazdu i jego właściciela można poznać cenę samego OC, a także w pakiecie z dodatkowymi, dobrowolnymi ubezpieczeniami. Jeśli któraś oferta Cię zainteresuje, możesz kupić ją od razu i opłacić przez Internet.

Do Twojej dyspozycji są też dwie inne ścieżki zakupu ubezpieczenia. Możesz zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 23, aby porozmawiać z doradcą lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz także: Jak zgłosić szkodę auta? Podpowiadamy

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Pierwsza pomoc przedmedyczna po wypadku samochodowym – najważniejsze informacje

Będąc świadkiem zdarzenia, pamiętaj, że w pierwszej pomocy najważniejsze jest to, aby najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo – tylko w odpowiednich warunkach, będziesz w stanie prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.

Oceń stan poszkodowanych – sprawdź, czy nie doszło do utraty przytomności i czy widzisz ruchy klatki piersiowej świadczące o tym, że poszkodowani oddychają. Bezzwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Czekając na przyjazd służb ratunkowych, możesz przystąpić do udzielania pierwszej pomocy – udrożnij drogi oddechowe poszkodowanych, jeżeli nie wyczuwasz funkcji życiowych. Kolejno ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i przystąp do wspomnianych wcześniej czynności ratunkowych. Wykonuje je, czekając na przyjazd medyków, którzy udzielą pomocy poszkodowanym lub zabiorą ich na szpitalny oddział ratunkowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co wchodzi w zakres pierwszej pomocy przedmedycznej?

Pierwsza pomoc przedmedyczna obejmuje podstawowe czynności wykonywane na miejscu zdarzenia w celu ratowania życia lub zdrowia osoby poszkodowanej, zanim przybędzie profesjonalna pomoc medyczna. W jej skład wchodzą ocena stanu poszkodowanego, zapewnienie bezpieczeństwa (zarówno własnego, jak i poszkodowanego) oraz podjęcie działań w zależności od sytuacji. Najczęściej obejmuje to udrożnienie dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), tamowanie krwotoków, unieruchomienie złamań oraz opatrywanie ran.

Jak wykonać pierwszą pomoc krok po kroku?

W pierwszej pomocy kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu. Następnie sprawdź, czy osoba jest przytomna, pytając głośno i delikatnie potrząsając. Jeśli brak reakcji, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod 112 lub 999. Sprawdź oddech, odchylając głowę poszkodowanego do tyłu i obserwując klatkę piersiową przez 10 sekund. Jeśli oddech jest nieobecny, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze). Kontynuuj czynność do przybycia służb medycznych.

Czego nie wolno robić podczas udzielania pierwszej pomocy?

Podczas udzielania pierwszej pomocy nie wolno narażać siebie ani innych na dodatkowe niebezpieczeństwo, dlatego należy upewnić się, że miejsce zdarzenia nikomu nie zagraża. Nie można także zostawić poszkodowanego bez opieki po rozpoczęciu działań ratunkowych. Ważne jest, aby nie przenosić osoby poszkodowanej, zwłaszcza przy podejrzeniu urazu kręgosłupa, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie życia, jak np. pożar. Nie wolno podawać poszkodowanemu jedzenia ani picia, szczególnie w przypadku utraty przytomności lub urazów brzucha. Nie należy wykonywać niepotrzebnych ruchów ani próbować „nastawiać” złamanych kości. Unikaj także wywierania presji psychicznej na poszkodowanego – zamiast tego staraj się go uspokoić.

W jakiej kolejności sprawdzić czynności życiowe?

Sprawdzanie czynności życiowych odbywa się w określonej kolejności, aby skutecznie ocenić stan poszkodowanego. Najpierw upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne. Podejdź do poszkodowanego i sprawdź jego przytomność, delikatnie potrząsając i głośno pytając: „Czy mnie słyszysz?”. Jeśli brak reakcji, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod 112 lub 999. Następnie sprawdź oddech. Udrożnij drogi oddechowe, odchylając głowę do tyłu i unosząc brodę. Przez 10 sekund obserwuj, czy klatka piersiowa się unosi, i nasłuchuj oddechu. Jeśli osoba nie oddycha, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kiedy robimy 5 wdechów ratowniczych?

5 wdechów ratowniczych wykonuje się przede wszystkim w przypadku osoby poszkodowanej, która nie oddycha, a podejrzewa się, że doszło do niedrożności dróg oddechowych, np. w wyniku utonięcia, zadławienia lub u dzieci i niemowląt. Te wstępne wdechy mają na celu dostarczenie tlenu i udrożnienie dróg oddechowych przed rozpoczęciem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Ile powinien trwać oddech ratowniczy?

Każdy oddech ratowniczy powinien trwać około 1 sekundy. Podczas wykonywania wdechu należy wdmuchiwać powietrze powoli i równomiernie, obserwując, czy klatka piersiowa poszkodowanego unosi się. Zbyt szybkie lub gwałtowne wdmuchiwanie powietrza może spowodować, przedostanie się go do żołądka, co zwiększa ryzyko wymiotów i aspiracji treści pokarmowej.

Źródła:

  1. https://lubuska.policja.gov.pl/go/ruch-drogowy/pierwsza-pomoc-podczas/3567,Pierwsza-pomoc-podczas-wypadku-drogowego.html
  2. https://www.gov.pl/web/kppsp-tczew/zasady-postepowania-podczas-wypadku-drogowego

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20