Przycisk shift lock – do czego służy?
Przycisk shift lock znaleźć można wyłącznie w autach z automatyczną skrzynią biegów. Często użytkownicy takich przekładni nie wiedzą, do czego tak naprawdę służy ta opcja. Jakie więc jest zadanie przycisku shift lock? Odpowiadamy!
Spis treści:
1. Przycisk shift lock – działanie skrzyni biegów
2. Przycisk shift lock – jaką funkcję pełni?
3. Blokada automatycznej skrzyni biegów – w jaki sposób działa?
4. Blokada automatycznej skrzyni biegów – cena naprawy
5. Przycisk shift lock – kilka słów na koniec
Przycisk shift lock – działanie skrzyni biegów
W autach z manualną skrzynią zasada działania przeniesienia napędu jest prosta. Podczas gdy wrzucony jest bieg, auto za pośrednictwem skrzyni biegów przenosi moc z silnika na koła. Na postoju podczas pracy motoru, trzeba go rozłączyć ze skrzynią. Wystarczy wcisnąć sprzęgło i wrzucić bieg jałowy, tzw. luz. Jednostka napędowa generuje wówczas wystarczającą moc, aby zapewnić bezproblemową pracę, jednak bez obciążenia.
Przy zgaszonej jednostce na wrzuconym biegu, silnik auta jest cały czas „spięty” ze skrzynią. Przeniesienie napędu odbywa się przez koła zębate skrzyni biegów i wałek główny. Dodatkowo z racji połączenia z jednostką napędową, dochodzi do obciążenia generowanego przez nieruchomy wał korbowy i tłoki. Takie połączenie sprawia, że pojawia się ogromny opór, który uniemożliwia ruch samochodu.
Sprawdź także: System start stop. Co to jest i jak działa?
Inaczej sytuacja ma się w przypadku skrzyń automatycznych. Tutaj po zakończonej jeździe trzeba przerzucić drążek na pozycję „P”. Auto może nadal być uruchomione, a mimo to koła będą zablokowane.
Przy zgaszonym silniku dźwigni automatu nie da się poruszyć, a tym samym nie da się zmienić biegu. Odpowiada za to blokada automatycznej skrzyni biegów, która dezaktywuje się wraz z naciśnięciem nogi na hamulec przy włączonym silniku. Problem pojawia się, kiedy samochodu nie da się uruchomić, a blokada nie pozwala na przesunięcie dźwigni. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie, które w razie opisywanego problemu może okazać się kołem ratunkowym.
Przycisk shift lock – jaką funkcję pełni?
Jak już wiesz, przycisk shift lock można znaleźć w przekładniach automatycznych. W przypadku sprawnego samochodu, po wciśnięciu hamulca, blokada skrzyni biegów automatycznej zostaje wyłączona i możesz wybrać bieg. Ta funkcja zapobiega przypadkowemu przesunięciu dźwigni w pozycję jazdy do przodu lub do tyłu.
Jeśli auta nie da się uruchomić (np. w przypadku rozładowanego akumulatora), to i blokady w takim przypadku nie będziesz w stanie wyłączyć. Z pomocą przychodzi właśnie shift lock. Ten przycisk odpowiada za ręczne zwolnienie blokady automatycznej skrzyni i przerzucenie dźwigni zmiany biegów z „P”, „D” lub „R” na neutralną pozycję „N”. Ma postać niewielkiego guzika, często bardziej wgłębionego lub z miejscem na grot kluczyka od auta.
Aby poprawnie użyć przycisku, podczas jego wciskania należy jednocześnie pociągnąć selektor biegów w stronę pozycji „N”. Wtedy koła samochodu się odblokują i będzie można wykonać holowanie, wciągnąć pojazd na lawetę albo po prostu przesunąć w inne miejsce.
Przykładowo – Twój pojazd odmówił posłuszeństwa na środku ruchliwej drogi. Nie zdążyłeś jednak nawet ruszyć, a skrzynia została na biegu parkingowym. Jak zatem przesunąć auto skoro koła są zablokowane? Wciśnij „shift lock” i jednocześnie pociągnij wajchę – wtedy uda Ci się wybrać bieg „N”. Teraz możesz zepchnąć samochód z drogi.
W dużej części aut z automatem bieg neutralny można wrzucić bez wciskania „shift lock”, przesuwając dźwignię o jeden stopień. Dodatkowo pamiętaj, że nie każdy samochód jest wyposażony w taki przycisk. Nowoczesne, elektroniczne przekładnie same potrafią przełączyć się w tryb parkingowy po zgaszeniu auta, jak i również przejść na bieg neutralny, jeśli w pojeździe zostanie uruchomiony tryb awaryjny.
Przeczytaj również: Zielona strzałka na sygnalizatorze – co oznacza?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Blokada automatycznej skrzyni biegów – w jaki sposób działa?
Już wiesz, jakie jest zadanie blokady automatycznej skrzyni biegów. Jednak jak ona działa? W niektórych autach za zwolnienie blokady odpowiedzialny jest elektromagnes, który po naciśnięciu hamulca, zwalnia zapadkę i zdejmuje blokadę. Z kolei w innych pojazdach blokada dźwigni zmiany biegów jest mechaniczna i bezpośrednio połączona z hamulcem, którego wciśnięcie skutkowało będzie odblokowaniem lewarka zmiany biegów.
W przekładniach elektronicznych gdzie nie ma bezpośredniego połączenia wybieraka biegów ze skrzynią, również i blokowanie takiej skrzyni następuje poprzez sygnał elektryczny, który aktywuje lub wyłącza blokadę. To samo dotyczy gaszenia auta z wybranym biegiem. Jeśli system wykryje, że pojazd jest wyłączany – momentalnie przełączy bieg na „P” i zablokuje przekładnię.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Blokada automatycznej skrzyni biegów – cena naprawy
Do usterek blokady dźwigni zmiany biegów dochodzi bardzo rzadko. Jeśli jednak się zdarzają, awarii ulega np. układ zwalniający z elektromagnesem. Koszt wymiany zależy oczywiście od rodzaju skrzyni i producenta auta. Przeważnie wynosi on około kilkuset złotych.
W autach z przekładnią elektroniczną problemem może okazać się uszkodzenie modułu skrzyni. Takie usterki najlepiej zdiagnozuje specjalistyczny warsztat jak np. ASO, czy dedykowany serwis zajmujący się automatycznymi skrzyniami biegów. Dzięki fachowej wiedzy i urządzeniom nie powinno to sprawić specjalistom większego problemu. Często przyczynę awarii można zdiagnozować również za pomocą interfejsu diagnostycznego, który wyświetli kod błędu.
Sprawdź też: Wyblakłe plastiki w samochodzie – jak sobie z nimi poradzić?
Przycisk shift lock – kilka słów na koniec
Teraz już wiesz, czym jest i do czego służy przycisk shift lock. W razie nagłej awarii pojazdu z automatem, w łatwy sposób odblokujesz dzięki niemu napęd, gdy dźwignia znajdzie się w innym położeniu niż „N”. Jest to bardzo przydatna wiedza, która w razie nagłej sytuacji, pozwoli Ci zareagować i np. bezpiecznie usunąć auto z drogi, czy po prostu wtoczyć samochód na lawetę. Życzymy jednak samych miłych chwil za kierownicą i tysięcy kilometrów bezproblemowych podróży!
Sprawdź również: ubezpieczenie OC w Oleśnicy, ubezpieczenie samochodu Volkswagen Golf
Szukasz ubezpieczenia OC dla swojego samochodu? Skorzystaj z naszego Kalkulatora LINK4, aby obliczyć składkę odpowiednią dla Twoich potrzeb. Jeśli masz pytania dotyczące oferty, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów, którzy pomogą dobrać odpowiedni wariant ubezpieczenia, lub osobiście spotkaj się z agentem. Każdy z tych sposobów jest dobry, aby zakupić polisę!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20