Regeneracja wtryskiwaczy – czy jest opłacalna?
Wtryskiwacze są bardzo ważnym elementem każdego silnika wyposażonego w bezpośredni lub pośredni wtrysk paliwa. Niestety w miarę eksploatacji samochodu, mogą one ulec zanieczyszczeniu, co negatywnie odbija się na ich pracy. Jednym z wyjść w takiej sytuacji jest regeneracja wtryskiwaczy.
Spis treści:
1. Uszkodzone wtryskiwacze – jakie masz możliwości?
2. Jaki jest koszt regeneracji wtryskiwaczy?
3. Regeneracja wtryskiwaczy – czy to się opłaca?
4. Regeneracja wtryskiwaczy. Podsumowanie
Nieprawidłowo działające wtryskiwacze mogą być źródłem wielu problemów z silnikiem samochodu. Przyczyną ich zaburzonego działania są najczęściej zabrudzenia, które dostają się do nich razem z paliwem. Można powiedzieć, że ich obecność w paliwie jest naturalna. Z tego powodu w układzie paliwowym stosowane są filtry, które mają wyłapywać jak najwięcej zanieczyszczeń.
Zabrudzenia mogą powodować niewłaściwe otwieranie się i zamykanie wtryskiwaczy, co z kolei wpływa na nieodpowiednie dawkowanie paliwa do cylindrów. Źle dobrana dawka paliwa może powodować tzw. wypadanie zapłonów oraz wiele innych, niepożądanych objawów. Jeżeli w Twoim samochodzie zdiagnozowano zużyte wtryskiwacze, to może czekać Cię regeneracja wtrysków. Na czym polega i jaki jest koszt regeneracji wtryskiwaczy?
Uszkodzone wtryskiwacze – jakie masz możliwości?
Tak jak wspomnieliśmy już na początku, naprawa wtrysków może być konieczna ze względu na znajdujące się w oleju napędowym zanieczyszczenia. Ich obecność jest czymś w zupełności normalnym. Zanim paliwo trafi do samochodu, jest ono przechowywane w różnych zbiornikach, co oznacza konieczność jego wielokrotnego przepompowywania. Zabrudzenia w oleju napędowym to właśnie m.in. cząsteczki korozji ze zbiorników oraz opiłki pochodzące z pomp służących do tłoczenia paliwa.
W jaki sposób możesz rozpoznać uszkodzenie wtryskiwaczy w swoim samochodzie? Zużyte lub zabrudzone wtryskiwacze powodują bardzo często m.in. kłopoty z porannym rozruchem silnika. Charakterystyczna dla tej usterki jest również nierównomierna praca silnika na biegu jałowym, która jest konsekwencją wspomnianego już wcześniej wypadania zapłonów w silniku, czyli braku zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej we właściwym momencie.
Innym objawem, który może wskazywać na to, że czeka Cię naprawa wtryskiwaczy, jest odczuwalny spadek mocy silnika Twojego samochodu. Bardzo często towarzyszy mu również wydobywający się z rury wydechowej czarny dym, świadczący o tym, że w spalinach znajduje się niespalone paliwo. Wszystkim wymienionym wyżej objawom towarzyszyć może też kontrolka „check engine”, ale nie występuje ona w każdym przypadku.
Naprawa wtrysków powinna być poprzedzona fachową diagnozą, która potwierdzi lub wykluczy, że to właśnie one są źródłem problemów z samochodem. Warto zlecić ją sprawdzonemu warsztatowi, który posiada doświadczenie w diagnozowaniu i naprawie wtryskiwaczy.
Jeżeli diagnosta stwierdzi awarię wtryskiwaczy, to masz w sumie trzy opcje na jej usunięcie: wymiana na nowe, zakup używanych części lub wspomniana już kilkukrotnie regeneracja wtrysków. Pierwsza opcja, czyli kupno nowych elementów to bardzo kosztowna droga usunięcia usterki, dlatego niewielu kierowców się na nią decyduje. Kupno nowego zestawu części to w zależności od typu wtryskiwacza od 3 do 8 tysięcy złotych.
Kupno używanych wtryskiwaczy jest najmniej polecanym rozwiązaniem. Zakup wtryskiwaczy niewiadomego pochodzenia to prawdziwa loteria. Może się okazać, że nowy zestaw wcale nie rozwiąże problemów z Twoim samochodem. Nigdy nie wiadomo, w jakim stanie będą używane wtryski. Regeneracja, czyli trzecia opcja to najlepszy kompromis między ceną a jakością wykonanej naprawy.
Sprawdź także: Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?
Jaki jest koszt regeneracji wtryskiwaczy?
To, czy w przypadku Twojego samochodu możliwa będzie regeneracja, czy jedynie wymiana wtryskiwaczy, uzależnione jest od tego, jakiego rodzaju są to wtryski. Regeneracja piezoelektrycznych wtryskiwaczy nie jest niestety możliwa. Z tego powodu, jeżeli Twój silnik jest w nie wyposażony, to niestety jedyną opcją jest wymiana elementów na nowe lub zakup niepewnego, używanego zestawu.
Naprawa wtryskiwaczy, o ile jest możliwa, może kosztować już od 100 do 200 zł, za naprawę jednej części, aż po 2000-3000 zł. Wszystko zależy od tego, z jakim typem wtryskiwacza mamy do czynienia. Cena uzależniona jest też od zakresu regeneracji i wykorzystanych części. Regeneracja wtryskiwaczy z wykorzystaniem oryginalnych elementów będzie znacznie droższa od takiej, podczas której zastosowane zostaną tańsze zamienniki.
Przed naprawą należy też oszacować, czy cały zabieg będzie w ogóle opłacalny. Zwykle regeneracja jest znacznie tańsza niż kupno nowego wtryskiwacza, ale może zdarzyć się, że pełna naprawa obejmująca demontaż, czyszczenie, diagnostykę, naprawę i ponowny montaż przewyższy pod względem kosztów zakup nowej części.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Regeneracja wtryskiwaczy – czy to się opłaca?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, na pytanie dotyczące opłacalności przeprowadzenia regeneracji wtryskiwaczy odpowiedzi udzieli matematyka. Jeżeli cena przeprowadzenia regeneracji wtrysków nie przewyższa kosztów zakupu nowej części, to jak najbardziej warto ją wykonać. Naprawa wtrysków pozwoli zaoszczędzić Ci pieniądze, a zregenerowane przez profesjonalny zakład części pozwolą Ci na dalszą długą i bezawaryjną eksploatację samochodu.
Jeżeli jednak cena naprawy jest wyższa niż cena nowych wtryskiwaczy, to nie warto się na nią decydować. Nawet najlepiej zregenerowane wtryski nie będą nigdy w stu procentach tak dobre, jak ich nowe odpowiedniki. Nie oznacza to oczywiście, że zregenerowane wtryski to zły wybór. Wszystko zależy od kwoty, którą jesteś w stanie wydać na naprawę.
Przeczytaj również: Regeneracja pomp wtryskowych – na czym polega i kiedy ją zrobić?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Regeneracja wtryskiwaczy. Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego krótkiego artykułu wiesz już znacznie więcej na temat tego, w jaki sposób można rozpoznać niewłaściwie działające wtryskiwacze w samochodzie oraz znasz wszystkie możliwe opcje pozwalające na pozbycie się usterki.
Warto pamiętać o tym, że uszkodzenia wtryskiwaczy to nie zawsze skutek zaniedbań ze strony kierowcy czy też tankowania złej jakości paliwa. W oleju napędowym znajdują się zanieczyszczenia, które z upływem lat i przebytych przez samochód kilometrów zatykają wtryskiwacze, utrudniając w ten sposób ich prawidłową pracę polegającą na właściwym dawkowaniu paliwa.
Jeżeli mechanik zdiagnozował w Twoim samochodzie usterkę wtryskiwaczy, to masz do wyboru trzy opcje, które pozwolą Ci na pozbycie się jej. Pierwszą jest zakup nowych wtryskiwaczy, jednak ze względu na wysoką cenę, niewielu właścicieli się na nią decyduje. Drugim wyjściem jest kupno używanych wtrysków, ale zakup części z niepewnego źródła to zawsze ryzyko kolejnej awarii.
Najlepszym kompromisem pomiędzy kupnem zestawu nowych wtrysków a częściami używanymi jest regeneracja wtrysków. Pozwala ona na skuteczne usunięcie usterki za cenę, która zwykle jest znacznie niższa niż cena zakupu nowej części.
Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoja nowa składka za ubezpieczenie samochodu? Obliczanie OC będzie znacznie łatwiejsze, jeśli wykorzystasz w tym celu kalkulator ubezpieczeń, który znajdziesz na stronie www.link4.pl. Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszą pełną ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych, osób oraz mienia. Więcej szczegółów na jej temat znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz u Twojego agenta ubezpieczeń. Już dziś postaw na LINK4!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20