Renowacja kierownicy – jak ją odnowić?
Kierownica to jedna z najintensywniej użytkowanych części we wnętrzu samochodu. Nic zatem dziwnego, że tak dobrze na niej widać przebieg i wiek auta. Ślady zużycia mocno oszpecają całe wnętrze. Możesz temu zaradzić poprzez zabiegi renowacyjne. Jak odnowić kierownicę? Sprawdź!
Spis treści:
1. Renowacja kierownicy – kiedy jest potrzebna?
2. Renowacja różnych rodzajów kierownicy – poradnik
3. Regeneracja kierownicy. Dlaczego jest tak ważna?
4. Teraz już wiesz, jak odnowić kierownicę!
Wytarta i zniszczona kierownica to problem, który dotyka wielu kierowców. Wpływa nie tylko na estetykę wnętrza pojazdu, ale też na wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Niszczeniu ulegają zarówno skórzane modele, jak i ich plastikowe odpowiedniki. Na szczęście renowacja kierownicy pozwoli Ci szybko i skutecznie odświeżyć jej wygląd.
Renowacja kierownicy – kiedy jest potrzebna?
Po kilku latach eksploatacji samochodu na niektórych jego elementach widać znaczne zużycie. Jest to szczególnie zauważalne na kierownicy. Przetarcia, zadrapania, blaknięcie, przebarwienia, pęknięcia, utrata dawnego koloru i ubytki w kierownicy – to znaki wskazujące na to, że kierownicy przyda się profesjonalna renowacja.
W przypadku poważniejszych przetarć i uszkodzeń często lepiej jest wymienić kierownicę na inną – niekoniecznie nową, ale używaną w dobrym stanie. W drugim przypadku warto tuż po zakupie również przeprowadzić malowanie kierownicy specjalistycznymi preparatami. W ten sposób ożywisz jej kolor i zabezpieczysz ją przed uszkodzeniami.
Sprawdź również: Obszywanie kierownicy. Samodzielnie czy u specjalisty?
Renowacja różnych rodzajów kierownicy – poradnik
Zabieg renowacji kierownicy należy wykonywać co jakiś czas, zwłaszcza w przypadku kierownicy skórzanej. Gdy zauważysz nawet delikatne przetarcia, blaknięcie koloru czy uszkodzenia, poddaj kierownicę regeneracji. Możesz to zrobić samodzielnie albo zaufać profesjonalistom.
Naprawa kierownicy u fachowców wiąże się z kosztami, ale to zabieg, który odświeży i odnowi wnętrze Twojego samochodu i zapewni większy komfort podczas jazdy. Jeśli oddasz auto do renowacji ekspertowi, nie musisz przejmować się koniecznością zakupu niezbędnych produktów – całym procesem zajmie się specjalista. To dobre rozwiązanie, gdy czujesz się niepewnie podczas prac manualnych lub nie wiesz nic o renowacji kierownicy skórzanej bądź z tworzywa.
Regeneracja kierownicy nie jest jednak trudna. Po przeczytaniu szczegółowej instrukcji, jak krok po kroku ją odnowić, a także zakupieniu niezbędnych materiałów, z łatwością przeprowadzisz ten zabieg samodzielnie. To rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a często też, paradoksalnie, czas – renowacja nie zajmie Ci dużo czasu, a w przypadku zabiegu u specjalisty zazwyczaj musisz oddać auto do mechanika na cały dzień.
Sposób postępowania ze zniszczoną czy przetartą kierownicą zależy od materiału, z którego została wykonana. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące regeneracji kierownicy skórzanej oraz z tworzywa sztucznego.
Renowacja skórzanej kierownicy krok po kroku
Renowacja skórzanej kierownicy to dość łatwy i szybki proces. Aby przywrócić blask zniszczonej, przetartej kierownicy ze skóry, najpierw zaopatrz się w odpowiednie produkty. W sklepach motoryzacyjnych znajdziesz profesjonalne preparaty przeznaczone do prac tego typu. Gotowy zestaw do renowacji kierownicy skórzanej zawiera zazwyczaj farbę w wybranym kolorze, aceton do odtłuszczania, gąbkę, rękawicę ochronną, lakier bezbarwny i instrukcję obsługi.
Pierwszy krok to oczyszczenie i odtłuszczenie kierownicy. Najlepiej sprawdzi się do tego benzyna do odtłuszczania. Dzięki niej zmyjesz też tłuste plamy z powierzchni skóry. Kolejny etap to malowanie kierownicy specjalną farbą. Jeśli na kole występują szorstkie elementy, możesz je wcześniej zeszlifować za pomocą padu szlifierskiego.
Po wyschnięciu farby pokryj całość lakierem bezbarwnym szybkoschnącym. Jego zadaniem jest renowacja skóry i zabezpieczenie jej przed przyszłymi uszkodzeniami. Proces ten sprawi też, że kierownica nabierze półmatowego blasku i stanie się bardziej odporna na wilgoć i zginanie. To wszystko – regeneracja skórzanej kierownicy jest zakończona. Odczekaj przynajmniej dwie-trzy godziny, aby kierownica dobrze wyschła, zanim wsiądziesz za kółko.
Renowacja kierownicy z tworzywa sztucznego – jak ją wykonać prawidłowo?
Renowacja kierownicy gumowej, piankowej albo plastikowej również nie jest trudna. Wymaga jednak demontażu kierownicy, aby nie uszkodzić innych elementów w samochodzie. Żeby zdemontować kierownicę, najpierw usuń klemę akumulatora przez poduszkę powietrzną, którą też musisz odłączyć. Komputer nie może „dowiedzieć się” o odłączeniu poduszki, ponieważ uzna to za błąd wymagający wizyty w serwisie.
Potrzebne Ci będą też konkretne preparaty: benzyna do odtłuszczania, lakier strukturalny i podkład do malowania. Możesz też zdecydować się na gotowy zestaw produktów przeznaczonych do malowania kierownic z tworzywa sztucznego.
Po zdjęciu kierownicy wypełnij ubytki w jej powierzchni specjalną szpachlą przeznaczoną do plastikowego koła, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Następny krok to szlifowanie szorstkich elementów, np. poprzez użycie padu szlifierskiego. Później odtłuść kierownicę specjalną benzyną do odtłuszczania, nałóż podkład i pomaluj całość lakierem strukturalnym. Poczekaj odpowiednio długo, aż całość wyschnie. I gotowe – renowacja kierownicy piankowej, plastikowej bądź gumowej jest ukończona.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Regeneracja kierownicy. Dlaczego jest tak ważna?
Kierownica to tak ważny i podstawowy element auta, że o jeździe samochodem mówi się nawet „siadać za kółko”. Wygląd kierownicy często wskazuje na wiek auta – patrząc na podniszczoną, zużytą kierownicę, możesz się domyślić, że samochód nie jest pierwszej młodości. Przebarwiona albo wyblakła kierownica po prostu oszpeca i postarza wnętrze pojazdu. Dlatego regeneracja kierownicy jest tak istotna. Pozwala przywrócić estetykę tego elementu, co przekłada się na atrakcyjny wygląd całego wnętrza pojazdu.
To szczególnie istotne, gdy zechcesz sprzedać wóz. Potencjalni klienci, oprócz sprawdzania parametrów i podwozia auta, biorą też pod uwagę jego wygląd. Zniszczona kierownica sprawia, że pojazd wydaje się zaniedbany przez właściciela, co może zmniejszyć szanse na jego zakup.
Nie zapominaj też o funkcjonalności kierownicy, a tym samym bezpieczeństwie korzystania. Ubytki albo sporej wielkości przetarcia w kierownicy mogą wpływać negatywnie na pewność chwytu, co przekłada się na kwestię bezpieczeństwa. Zniszczoną kierownicę po prostu gorzej i często trudniej jest utrzymać w ręce. Na mocno wytartej kierownicy dłonie mogą się ślizgać, a liczne i duże ubytki mogą wpływać negatywnie na szybką zmianę rąk podczas wykonywania manewrów.
Renowacja kierownicy skórzanej lub z tworzywa sztucznego pozwala też ożywić jej kolor i zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Trwała powłoka zwiększa wytrzymałość kierownicy, zapobiega powstawaniu zarysowań i uszkodzeń, a tym samym przedłuża estetyczny wygląd tego elementu.
Przeczytaj także: Skórzana kierownica – jak o nią dbać?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak odnowić kierownicę!
Teraz już wiesz, jak odnowić skórzaną kierownicę albo koło plastikowe. To nieskomplikowane zadanie, wymagające jednak precyzji, staranności oraz użycia odpowiednich, przeznaczonych do tego celu preparatów. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby Twoja kierownica zachowała swą funkcjonalność, właściwości i estetyczny wygląd na długo, przeprowadzaj regularnie jej renowację. Regeneracja kierownicy skórzanej, gumowej czy piankowej jest zalecana zawsze, gdy na kole pojawią się przetarcia, wgłębienia, pęknięcia czy przebarwienia.
Sprawdź też: ubezpieczenie Audi, ubezpieczenie w Rzeszowie
Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie OC samochodu przez internet i poznasz wysokość składki bez wychodzenia z domu. Oferujemy też ubezpieczenia osób i mienia. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20