Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rozładowany akumulator – co zrobić, gdy w aucie zabraknie prądu?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 30 sek.

Całkowicie rozładowany akumulator potrafi przysporzyć problemów, gdy spieszysz się do pracy. Wydaje się, że niewiele w takiej sytuacji możesz zrobić. Jednak to nieprawda, przede wszystkim możesz przeciwdziałać i dbać o kondycję akumulatora.

Nowoczesne samochody wyposażone są w różnego rodzaju urządzenia elektryczne, które są zasilane przez akumulator. Dlatego też powinien być on nie tylko pojemny, ale także sprawny. Jednak nawet najlepiej utrzymywana i konserwowana bateria może się rozładować. W artykule podpowiemy Ci, co robić w takiej sytuacji. Dowiedz się, jak ładować rozładowany akumulator oraz jakie objawy wskazują na to, że akumulator się rozładowuje lub już jest rozładowany.

Rozładowany akumulator. Objawy

W przypadku akumulatora sprawa jest dość prosta. Jeżeli urządzenie się rozładowało, samochód nie odpali. Po przekręceniu kluczyka albo nic się nie stanie, albo na krótko zapalą się kontrolki, jednak silnik nie zaskoczy. W niektórych przypadkach możesz mieć problem już z otwarciem zamka centralnego z pilota. To także wskazuje wyraźnie na to, że Twój akumulator się rozładował. Jest to dość powszechne w okresie zimowym, gdy auto nie jest garażowane, tylko parkowane na wolnym powietrzu.

Na rozładowany akumulator mogą wskazywać trudności z uruchomieniem wycieraczek lub charakterystyczny zapach spod maski. O tym, że akumulator samochodowy się rozładowuje, może też świadczyć fakt, że gdy próbujesz uruchomić pojazd, silnik się nie zapala pomimo kręcącego się rozrusznika. Przyczyną problemu jest zbyt mała ilość prądu potrzebnego do włączenia silnika. Jeśli zauważysz spuchnięcie, pęknięcie albo inne zniekształcenie obudowy akumulatora, to również może informować o jego szybkim rozładowaniu lub nieprawidłowej pracy. Może to być spowodowane nadmiernym zimnem albo ciepłem, na jakie narażony jest ten element.

Jest kilka objawów, które świadczą o tym, że akumulator rozładowuje się zbyt szybko. Nie oznacza to jednak, że jest on uszkodzony. Jeżeli jeździsz mało i na krótkich trasach, to auto może zużywać więcej energii elektrycznej, niż akumulator jest w stanie zgromadzić w swoich ogniwach. Zwłaszcza w przypadku dużych samochodów, gdzie lista elektrycznych urządzeń, wchodzących w skład wyposażenia jest bardzo długa. W efekcie okna mogą wolniej się opuszczać, a radio może przerywać transmisję. 

Istotną kwestią jest też to, pod jakim napięciem akumulatora pracuje bateria. Gdy zauważysz powyższe zachowanie w swoim aucie, dobrze jest skorzystać z miernika elektrycznego i sprawdzić stan naładowania baterii samochodowej. Przy wyłączonym silniku, wskazanie powinno wynosić około 12,4 V. Jeżeli na mierniku pojawia się niższe napięcie ładowania, to oznacza to, że akumulator rozładowany jest częściowo. Warto wtedy go podładować, korzystając z prostownika. Jeżeli masz garaż, to nie musisz nawet wymontowywać baterii. Natomiast jeżeli parkujesz auto pod blokiem, trzeba będzie włożyć w naładowanie akumulatora trochę wysiłku.

Po pierwsze powinieneś odłączyć akumulator rozładowany do zera od samochodowej instalacji elektrycznej. Następnie rozładowany akumulator trzeba wymontować z komory silnika. Zazwyczaj jest on unieruchomiony śrubą lub zatrzaskiem, by w czasie jazdy się nie przemieszczał. Gdy już go wymontujesz, powinieneś być ostrożny. Bateria samochodowa w zależności od pojemności waży od 10 do nawet 30 kg. Dopiero gdy zaniesiesz ją do domu lub piwnicy, będziesz mógł rozpocząć ładowanie prostownikiem. Sama czynność jest prosta. W zależności od poziomu rozładowania ładowanie akumulatora może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Przeczytaj również: Wymiana akumulatora. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?

Co rozładowuje akumulator i co zrobić, gdy zabraknie prądu?

Rozładowany akumulator samochodowy to często problem osób zapominalskich. Dlaczego tak jest? Ponieważ najczęstszą przyczyną rozładowania jest pozostawienie włączonych w aucie urządzeń elektrycznych na długi czas. Mogą to być niewyłączone wieczorem światła, radio czy też ładowarka do telefonu. Zwłaszcza w starszych autach z małymi akumulatorami może to spowodować jego rozładowywanie. Dlatego też przed wyjściem z samochodu warto sprawdzić, czy jakieś elektryczne urządzenie nie jest włączone.

Jednak co zrobić w sytuacji, gdy na przykład nie działa zamek centralny i nie możesz dostać się do wnętrza pojazdu? W przypadku większości aut możesz otworzyć drzwi za pomocą kluczyka. Jeśli jest w nim rozładowany akumulator, nie uruchomisz w ten sposób centralnego zamka, ale będziesz mógł otworzyć drzwi kierowcy oraz pasażera. Jeśli masz także tylne drzwi, będziesz mógł je otworzyć od wewnątrz. Gdy już dostaniesz się do wnętrza samochodu, możesz otworzyć maskę i zająć się ładowaniem akumulatora.

A jak otworzyć auto z rozładowanym akumulatorem, które nie ma tradycyjnego kluczyka? Jeśli Twój pojazd uruchamiany jest za pomocą karty lub pilota dasz radę również otworzyć go bez korzystania z centralnego zamka. Każdy pilot oraz karta mają ukryty awaryjny grot kluczyka. Jest on przeznaczony do takich właśnie sytuacji. Zamek do samochodu, do którego pasuje ten grot, ukryty jest w klamce drzwi od strony pasażera. Najczęściej pod jakąś zaślepką, by nie zakłócać estetyki nowoczesnego pojazdu. Wystarczy włożyć kluczyk, przekręcić go i drzwi powinny się otworzyć.

Jednak czy rozładowany akumulator sam się naładuje? I tak, i nie. Jeżeli uruchomisz samochód, wykorzystując kable rozruchowe, to podczas jazdy akumulator będzie się ładował. Jednak do jego pełnego naładowania potrzebna byłaby długa podróż. Warunkiem w tym przypadku jest również sprawny alternator odpowiedzialny za generowanie energii służącej do zasilania elektronicznych komponentów auta. Wytwarzane przez niego napięcie umożliwi ładowanie akumulatora. Natomiast jeśli pozostawisz akumulator w samochodzie i nie podłączysz do niego prostownika, niestety pozostanie on rozładowany. Im dłużej będziesz zwlekał z jego ponownym naładowaniem, tym dłużej będzie trzeba go ładować. Tak jak w przypadku nieużywanych telefonów komórkowych, z czasem zmniejsza się żywotność baterii i traci ona swoje właściwości.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak naładować akumulator rozładowany do zera?

Jeżeli Twój akumulator jest całkowicie rozładowany, najlepiej jest podłączyć do niego prostownik. Jak naładować akumulator za pomocą prostownika? Otóż po odłączeniu baterii od instalacji elektrycznej samochodu klamrę z plusem podłącz do złącza z plusem na akumulatorze, analogicznie podłącz tę z minusem. Następnie podłącz prostownik do prądu. Obecnie nawet tanie egzemplarze z marketu budowlanego są w pełni automatyczne. Same wykrywają napięcie akumulatora i poziom rozładowania, dzięki czemu są całkowicie bezobsługowe. Pamiętaj, że jeżeli często masz problem z rozładowującym się akumulatorem, warto udać się do specjalisty, który Ci pomoże ustalić tego przyczynę.

Rozładowany akumulator do zera można też naładować za pomocą kabli rozruchowych i innego samochodu. Najpierw upewnij się, że oba auta mają wyłączone silniki. Następnie podłącz kable do biegunów akumulatora w drugim pojeździe w odpowiedniej kolejności: czerwony do dodatniego, a czarny do ujemnego zacisku akumulatora, a następnie do metalowej części w komorze silnika, np. śruby albo bloku. Najpierw uruchom silnik w pojeździe, z którego chcesz czerpać prąd, a gdy skończysz ładować rozładowany akumulator, włącz silnik w świeżo naładowanym pojeździe. Jeśli silnik zaskoczy, możesz odpiąć kable, zaczynając od kabla masowego. Odczekaj przynajmniej kilka minut z uruchomionym silnikiem, zanim ruszysz w drogę – dzięki temu bateria zdąży się doładować.

Miej jednak na uwadze, że znalezienie kierowcy, który zgodzi się na doładowanie Twojego auta za pomocą kabli rozruchowych, może być trudne. Kierowcy często obawiają się, że chęć pomocy skończy się rozładowaniem ich akumulatora, a nawet poważnym uszkodzeniem spowodowanym nieprawidłowym podłączeniem okablowania. Dlatego zadbaj o to, aby nie doszło do rozładowania akumulatora w Twoim pojeździe.

Jest kilka sposobów na to, jak zadbać o to by akumulator się nie rozładowywał. Po pierwsze zawsze sprawdzaj, czy po wyjściu z samochodu wszystkie urządzenia elektroniczne są wyłączone. Po drugie, gdy poruszasz się na krótkich trasach, nie używaj niepotrzebnych odbiorników. Zużywają one prąd ładowania z alternatora, który mógłby być przeznaczony na ładowanie akumulatora. Po trzecie, unikaj częstych rozruchów samochodu. Rozrusznik może zużywać dużą część energii zmagazynowanej w akumulatorze. Dbaj także o czystość baterii, a także o klemy i złącza. To także ma wpływ na poprawne rozładowywanie i ładowanie akumulatora.

Jeżeli zauważysz, że nawet w pełni naładowany akumulator rozładowuje się coraz szybciej, kontrolki w aucie wyraźnie przygasają i masz częściej trudności z uruchomieniem zimnego silnika, rozważ wymianę elementu na nowy. Żywotność nowych akumulatorów określa się na 4-5 lat, ale wymiana akumulatora powinna zależeć przede wszystkim od jego stanu.

Zobacz też: Wymiana rozrusznika. Objawy awarii i co zrobić, gdy rozrusznik nie kręci?

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Rozładowany akumulator. Podsumowanie

Rozładowany akumulator nie zawsze musi stanowić kłopot. Oczywiście trzeba wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić, oraz jak do niej nie dopuścić. Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku prostych zasad, a nie powinieneś mieć problemu z częstym rozładowywaniem się akumulatora. Jeśli jednak będzie on powracał, udaj się do specjalisty. Ustali on przyczynę takiego stanu rzeczy i znajdzie rozwiązanie.

Pamiętaj też, że w LINK4 możesz ubezpieczyć się na wypadek rozładowanego akumulatora. Oferujemy Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, który zapewnia również niezbędną pomoc w razie wypadku lub kradzieży.  Program Pomocy obejmuje: 

  • uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora;
  • holowanie pojazdu do 100 km w razie wypadku;
  • wymianę uszkodzonej koła w razie uszkodzenia opony na miejscu, a jeżeli nie będzie to możliwe holowanie do warsztatu i jej naprawę;
  • samochód zastępczy na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży;
  • pomoc informacyjną 24h/dobę.

Wejdź na stronę LINK4 i sam przekonaj się, ile możesz zyskać! Sprawdź także kalkulator, przy pomocy którego wyliczysz wysokość składki. Możesz również spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4 albo porozmawiać z doradcą pod numerem 22 444 44 23, aby dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: OC Chevrolet, OC Daewoo

FAQ – odpowiedzi na pytania o rozładowany akumulator

Jak zachowuje się rozładowany akumulator?

Objawem rozładowanego akumulatora mogą być m.in. problemy z opuszczaniem szyb w oknach, otwieraniem zamka centralnego z pilota, trudności z uruchamianiem wycieraczek lub charakterystyczny zapach zgniłego jajka spod maski. Ponadto w przypadku rozładowania się akumulatora silnik nie uruchamia się mimo kręcącego się rozrusznika lub krótkotrwałego zapalania się kontrolek.

Co zrobić, gdy rozładuje się akumulator?

Gdy akumulator się rozładuje, możesz naładować go z innego samochodu. W tym celu wyłącz silniki w obu autach, a następnie podłącz kable do akumulatora w pojeździe, z którego chcesz czerpać prąd, w odpowiedniej kolejności: czerwony do dodatniego, a czarny do ujemnego zacisku akumulatora, a następnie do metalowej części w komorze silnika, np. śruby albo bloku. Włącz silnik w aucie, z którego chcesz czerpać energię. Po naładowaniu akumulatora uruchom silnik w świeżo naładowanym pojeździe i odczekaj kilkanaście minut, zanim wyruszysz w drogę. Możesz też naładować akumulator prostownikiem. W tym celu odłącz baterię od instalacji elektrycznej samochodu, podłącz klamrę z plusem do złącza z plusem na akumulatorze, a klamrę z minusem do złącza z minusem. Podłącz prostownik do prądu. 

Czy da się uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem?

Jeśli akumulator nie został całkowicie, a jedynie częściowo rozładowany, można uruchomić auto. Co więcej, akumulator może się sam doładować w czasie jazdy przy pomocy prostownika. Warunkiem jest sprawny alternator, który wytwarza napięcie służące do zasilania elektronicznych części w aucie, a jednocześnie pozwala naładować akumulator. 

Jak długo trzeba jechać, żeby naładować akumulator?

Czas potrzebny do naładowania akumulatora w czasie jazdy zależy od kilku czynników, takich jak m.in. stan i wielkość akumulatora, obciążenie elektryczne i warunki jazdy. Zazwyczaj wynosi on od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin.

Czy światła będą się palić przy rozładowanym akumulatorze?

W przypadku rozładowanego akumulatora najprawdopodobniej nie będą działały światła. Może się jednak zdarzyć, że w akumulatorze zostanie jeszcze trochę energii wystarczającej do krótkotrwałego zasilenia świateł albo kilku kontrolek.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20