Szkoda pożyczonym samochodem. Kto traci zniżki – kierowca czy posiadacz pojazdu?
Zdarza Ci się pożyczyć od kogoś auto i obawiasz się konsekwencji stłuczki w pojeździe należącym do kogoś innego? W artykule wyjaśniamy, czym grozi kolizja pożyczonym samochodem.
- O czym należy pamiętać przy pożyczaniu samochodu?
- Czy OC obejmuje szkody spowodowane pożyczonym samochodem?
- Kto traci zniżki przy wypadku pożyczonym autem – kierowca czy posiadacz?
- Czy kierowca musi płacić za naprawę posiadaczowi?
- Szkoda pożyczonym autem bez OC – kto płaci odszkodowanie?
- OC w LINK4 z Klauzulą Ochrony Zniżki
- Kolizja pożyczonym samochodem? Napraw szkodę z AC
- Kto traci zniżki OC? Kierowca czy posiadacz? Kilka słów na koniec
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, kto traci zniżki za szkodę pożyczonym samochodem
Posiadanie własnego samochodu ma wiele zalet – niezależność, mniej czasu spędzonego na dojazdach czy wygoda to tylko kilka z nich. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których musisz pożyczyć auto, bo Twoje np. stoi w warsztacie albo jest na przeglądzie. Wtedy możesz skorzystać z pomocy rodziny i znajomych. Co zrobić, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z udziałem czyjegoś pojazdu? Kto ponosi konsekwencje za zdarzenie takie jak kolizja pożyczonym autem? Czy po kolizji traci się zniżki na wszystkie samochody? Wyjaśniamy!
O czym należy pamiętać przy pożyczaniu samochodu?
Zanim pożyczysz auto, warto przemyśleć parę kwestii. To pozwoli uniknąć problemów w przypadku kolizji czy wypadku. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, o których należy pamiętać, pożyczając samochód.
Na początek sprawdź, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroni zarówno kierowcę, jak i posiadacza pojazdu. Możesz to zrobić, pytając posiadacz samochodu lub sprawdzając OC w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK) lub na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
Ważne! Karę za brak OC zapłaci posiadacz, ale za ewentualne szkody autem bez OC zapłaci kierowca.
Co więcej, gdy stłuczka pożyczonym samochodem dokonana zostanie z Twojej winy, posiadacz pojazdu będzie miał prawo pociągnąć Cię do odpowiedzialności za uszkodzenia pojazdu i żądać naprawy.
Dobrze jest omówić z posiadaczem pojazdu szczegóły, takie jak okres użyczenia, cel podróży czy sposób korzystania z pojazdu. Nawet jeżeli pożyczasz samochód od znajomego, znacie się dobrze i ufacie sobie, warto spisać umowę użyczenia, która dokładnie określi sposób korzystania z pojazdu.
Przed wyruszeniem w drogę, sprawdź stan techniczny pojazdu. Upewnij się, że wszystkie światła działają, hamulce są sprawne, a opony mają odpowiednio dopasowany bieżnik. W razie potrzeby zwróć się do posiadacza pojazdu o przeprowadzenie niezbędnych napraw. Za stan techniczny pojazdu odpowiada jego posiadacz, ale to Ty będziesz nim jechać.
Pożyczając samochód, pamiętaj, że to Ty jako kierowca ponosisz odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Znajomość zasad jest kluczowa, aby uniknąć kolizji czy mandatów.
Nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli spowodujesz wypadek, będąc nietrzeźwym, może to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Taka sytuacja upoważnia towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest zawarta polisa OC, do żądania od kierowcy – na podstawie art. 43. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.
Jeśli planujesz wyjechać za granicę pożyczonym samochodem, upewnij się, że posiadasz zgodę posiadacza pojazdu na taką podróż. Ponadto, sprawdź, czy ubezpieczenie OC obejmuje również kraj, do którego zamierzasz się udać.
Czy OC obejmuje szkody spowodowane pożyczonym samochodem?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC w Polsce jest przypisane do pojazdu. Nie ma też znaczenia to, kto w momencie kolizji siedzi za kierownicą. Spójrz na zapisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Art. 34. Ustawy mówi, że:
„Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”.
Kluczowy fragment to: „jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym”.
Następnie art. 35. brzmi:
„Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”.
Zgodnie z powyższym nie ma znaczenia, kto kieruje pojazdem. W razie spowodowania szkody, polisa OC tego samochodu pokryje zobowiązania sprawcy.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Kto traci zniżki przy wypadku pożyczonym autem – kierowca czy posiadacz?
Zniżki za bezszkodową jazdę w ubezpieczeniu OC i AC nabywają wszyscy posiadacze pojazdu. Podobnie w przypadku szkody spowodowanej tym pojazdem, każdy posiadacz będzie mieć szkodę zarejestrowaną na swoim koncie w bazie UFG.
To, kto traci zniżki – kierowca czy posiadacz pojazdu – nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa, a raczej z ogólnie przyjętej praktyki zgłaszania i raportowania szkód. Przy zgłoszeniu szkody z OC sprawcy poszkodowany podaje takie dane jak:
- numer polisy OC sprawcy;
- nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił.
Jeśli sprawca uznał swoją winę, poszkodowany podaje również:
- dane pojazdu, którym kierował sprawca – markę, model, numer rejestracyjny;
- dane samego sprawcy – imię, nazwisko, PESEL.
UFG rejestruje szkodę i po numerze rejestracyjnym pojazdu odnajduje wszystkich jego posiadaczy. Następnie przypisuje im szkodę na tym pojeździe. Podobnie w przypadku sprawcy – UFG rejestruje szkodę na jego numerze PESEL.
Jeżeli sprawca nie jest jednocześnie posiadaczem pojazdu, szkoda zostanie zarejestrowana u wszystkich posiadaczy i u sprawcy.
Ważne! Stłuczka pożyczonym samochodem sprawia, że posiadacz pojazdu traci zniżki na ubezpieczenie. Dlatego w umowie użyczenia pojazdu należy określić, czy w przypadku szkody z Twojej winy będziesz pokrywać różnicę w składce za ubezpieczenie wynikającą z tej szkody.
Kierujący też straci zniżki
Kierowca pojazdu, nawet jeżeli nie jest jego posiadaczem, w przypadku szkody ze swojej winy również traci zniżki. Wynika to ze sposobu skonstruowania zgłoszenia szkody z OC. W zgłoszeniu podajesz dane sprawcy kolizji, jeśli jest znany – imię i nazwisko oraz PESEL.
Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek raportowania wszystkich szkód do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wraz ze wszystkimi informacjami, które ich dotyczą, czyli:
- danymi pojazdów, które brały udział w zdarzeniu;
- danymi uczestników zdarzenia;
- określeniem, kto był sprawcą zdarzenia.
Sprawstwo szkody jest przypisane do numeru PESEL, więc gdy sprawca wypadku drogowego lub kolizji będzie chciał ubezpieczyć swój pojazd, podczas weryfikacji przebiegu ubezpieczenia w jego historii szkód pojawi się wpis.
Czy kierowca musi płacić za naprawę posiadaczowi?
Kiedy pożyczasz od kogoś samochód i spowodujesz nim stłuczkę, postępowanie na wypadek takich sytuacji powinna regulować umowa użyczenia, nawet jeśli nie jest spisana. W tym przypadku wystarczy, że posiadacz auta spyta (najlepiej przy świadkach): „A co jak spowodujesz wypadek?”. Umowa zawarta w formie ustnej również jest ważna w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Jeżeli posiadacz auta ma AC, to możecie umówić się w ten sposób, że w razie szkody z Twojej winy, pokryjesz różnicę w składce za AC w przyszłym roku. Oczywiście możesz też uchylać się od odpowiedzialności. Wtedy miej na uwadze, że po stronie posiadacza pojazdu stoi Kodeks cywilny.
Art. 415. Kodeksu cywilnego brzmi:
„Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
O sposobie naprawy szkody mówi art. 363. Kodeksu cywilnego:
„Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu”.
Masz więc wybór – naprawić samochód we własnym zakresie lub wypłacić posiadaczowi stosowne odszkodowanie. Jeżeli tego nie zrobisz, posiadacz pojazdu ma prawo wstąpić na drogę sądową.
Szkoda pożyczonym autem bez OC – kto płaci odszkodowanie?
Mimo że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa komunikacyjna, niektórzy kierowcy nie przestrzegają tego obowiązku i nie pamiętają o terminowym wykupieniu OC. Już jeden dzień braku OC za samochód osobowy może skutkować karą w wysokości 1700 złotych, z kolei zwłoka w opłacie polisy powyżej 14 dni to już 8480 zł kary. Warto zatem o tym pamiętać choćby ze względów finansowych.
Co natomiast grozi Ci, jeśli auto nie ma ubezpieczenia, a skutkiem jazdy jest kolizja pożyczonym samochodem? Jeżeli pożyczony pojazd, którym sprawca spowodował szkodę, nie ma ważnej polisy OC, odpowiedzialność ponosi kierowca. W takiej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, a następnie będzie domagał się jego zwrotu od osoby, która kierowała pojazdem.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
OC w LINK4 z Klauzulą Ochrony Zniżki
Jeśli przez wiele lat kierowca ma OC i nie ma na swoim koncie szkód, wówczas może liczyć na niższą składkę ubezpieczeniową. Co jednak stanie się w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki – czy po kolizji traci się zniżki? Wiedz, że jeżeli dojdzie do szkody, wówczas wysokość składki OC może się zmienić – prawdopodobnie wzrośnie. Dotyczy to każdego pojazdu należącego do osoby ubezpieczonej. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy po kolizji traci się zniżki na wszystkie samochody, to odpowiedź może być twierdząca – posiadacz kilku aut, który spowoduje szkodę, musi liczyć się z możliwością zmiany składki OC w kolejnym roku w przypadku każdego pojazdu. Można się jednak przed tych uchronić, decydując na dodatkowe wykupienie Klauzuli Ochrona Zniżki dostępnej w LINK4.
Za dodatkową, niewielką opłatą możesz w LINK4 wykupić Klauzulę Ochrona Zniżki, nawet jeśli pożyczasz komuś samochód. Gdy dojdzie do pierwszej szkody, nie będzie ona wzięta pod uwagę podczas wyliczania składki na kolejny okres.
To niejedyna korzyść z zakupu OC w LINK4. Za zakup ubezpieczenia przez Internet otrzymasz dodatkową zniżkę. W ramach Pakietu OC znajduje się Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. To unikatowe ubezpieczenie pod względem warunków, ponieważ obejmuje:
- pomoc drogową, która przyjeżdża średnio w 30 minut od zgłoszenia;
- próbę usprawnienia pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km, jeśli to się nie uda;
- auto zastępcze na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży;
- pomoc informacyjną 24h/dobę;
- wymianę uszkodzonego koła na miejscu, jeśli w aucie znajduje się koło zapasowe;
- holowanie do najbliższego warsztatu i naprawę opony, jeśli wymiana koła na miejscu jest niemożliwa;
- uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora.
Dodatkowo w LINK4 zapewniamy Bezpośrednią Likwidację Szkód. Oznacza to, że w razie wypadku z winy innego kierowcy, szkodę zgłosisz wygodnie u nas, a my zajmiemy się resztą. Dotyczy to także sytuacji, kiedy użyczasz samochodu.
To jeszcze nie wszystko! Dodatkowo na prośbę klienta do każdego ubezpieczenia OC w LINK4 dodajemy Zieloną Kartę. Jeśli często jeździsz za granicę do krajów, gdzie Zielona Karta jest wymagana, z pewnością docenisz ten dodatek.
Kolizja pożyczonym samochodem? Napraw szkodę z AC
Kolizja pożyczonym autem to często stresująca sytuacja. Wiąże się nie tylko z ryzykiem zwiększenia składki OC za kolejną polisę, ale zazwyczaj też z koniecznością poniesienia wysokich kosztów związanych z naprawą samochodu. A te mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie pokrywa wydatków za naprawę auta sprawcy zdarzenia. W takiej sytuacji przyda się AC.
Ubezpieczenie Autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, której przedmiotem ubezpieczenia jest pojazd. Jego zakres nie jest regulowany prawnie tak jak w przypadku OC, dlatego może być różny w każdym towarzystwie. LINK4 oferuje polisę AC w formule All Risk – ubezpieczony otrzyma odszkodowanie za wszystkie zdarzenia, poza tymi wskazanymi jako wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Można zatem liczyć na odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy nastąpi kolizja pożyczonym samochodem. OC to obowiązkowa polisa, ale warto też dokupić do niej Autocasco w LINK4. Dzięki temu auto będzie zabezpieczone m.in. w razie stłuczki, kolizji albo wypadku drogowego.
W LINK4 możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia w jednym z trzech wariantów:
- ASO – możesz naprawić samochód w dowolnym warsztacie, w tym w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO);
- Warsztat – możesz naprawić samochód w dowolnym warsztacie, nie może być to jednak Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO);
- Kosztorys – otrzymujesz odszkodowanie i sam decydujesz, kiedy i gdzie naprawisz samochód.
W LINK4 możesz liczyć na ochronę nie tylko nowych czy kilkuletnich samochodów – ubezpieczyciel oferuje ochronę pojazdów w wieku nawet do 19 lat. W ramach polisy AC otrzymasz też ubezpieczenie bagażu podręcznego (m.in. torby, plecaka, torebki wraz z zawartością w postaci portfela, dokumentów, sprzętu elektronicznego czy okularów) oraz fotelika samochodowego od zniszczenia i kradzieży w zdarzeniach objętych ochroną. Suma ubezpieczenia fotelika wynosi 1000 zł. Na tę samą kwotę ubezpieczony jest bagaż podręczny.
LINK4 oferuje ponadto możliwość dokupienia opcji Auto zastępcze na czas naprawy. Jest ona dostępna w wariantach ASO oraz Warsztat. Za opłatą dodatkowej składki możesz zdecydować się na opcję organizacji oraz pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy Twojego auta, maksymalnie do 7 dni.
Kto traci zniżki OC? Kierowca czy posiadacz? Kilka słów na koniec
Jeżeli kierowca spowoduje szkodę pożyczonym samochodem, ubezpieczenie OC pokryje zobowiązania sprawcy. W takim przypadku zarówno posiadacz pojazdu, jak i kierowca tracą zniżki na ubezpieczenie.
Przed użyczeniem samochodu warto spisać umowę. Ważne jest, aby umowa użyczenia pojazdu zawierała klauzulę określającą, czy w przypadku szkody z winy kierowcy, ten będzie pokrywać różnicę w składce za ubezpieczenie wynikającą z tej szkody.
Gdy nastąpi kolizja pożyczonym samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC, odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania ponosi kierujący pojazdem. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, ale będzie domagać się zwrotu od sprawcy szkody.
W LINK4 staramy się ułatwić proces zakupu ubezpieczeń, dlatego oferujemy trzy różne kanały sprzedaży. Możesz kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego kalkulatora OC/AC online, dzięki któremu szybko wyliczysz swoją składkę. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 i porozmawiać z naszymi doradcami lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Naszym głównym celem jest dostarczenie profesjonalnej obsługi oraz dopasowanie odpowiedniego ubezpieczenia do Twoich oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu!
Klauzula Ochrona Zniżki działa w przypadku pierwszej szkody z OC oraz pierwszej szkody z AC dla danego pojazdu, pod warunkiem opłaty dodatkowej składki przy ubezpieczeniu OC lub pakiecie OC/AC. Klauzula nie jest dostępna w przypadku braku historii ubezpieczenia OC u wszystkich posiadaczy pojazdu lub gdy wystąpiła szkoda z OC w ostatnim roku u któregokolwiek z posiadaczy pojazdu.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Lubartów, Rejestracja samochodu Bydgoszcz
FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, kto traci zniżki za szkodę pożyczonym samochodem
Kto musi kupić OC – posiadacz czy użytkownik auta?
Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC ciąży zawsze na posiadaczu pojazdu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wnika w to, kto jeździ danym pojazdem. Egzekwuje obowiązek ubezpieczeniowy od posiadacza pojazdu zarejestrowanego w bazie CEPIK.
Kiedy traci się zniżki w ubezpieczeniu?
Zniżki za bezszkodową jazdę, jak sama nazwa wskazuje, są przyznawane za jazdę bez powodowania szkód. W momencie spowodowania szkody na Twoim koncie w UFG pojawi się wpis dotyczący szkody, która następnie będzie powodowała zwyżkę składki ubezpieczeniowej.
Czy współwłaściciel też traci zniżki po szkodzie?
Tak. Każdy posiadacz pojazdu zarówno nabywa zniżki, jak i traci je po szkodzie. Dlatego przy użyczaniu samochodu warto uzyskać zgodę od wszystkich współwłaścicieli pojazdu, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Czy po wypadku traci się wszystkie zniżki?
To zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Każda szkoda z Twojej winy figuruje przy Twoim numerze PESEL w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpływa na cenę OC. Zniżki liczone są na podstawie specjalnego algorytmu. System firmy ubezpieczeniowej bierze pod uwagę szereg czynników (w tym m.in. liczbę lat bezszkodowej jazdy i liczbę szkód w okresie ostatnich kilku lat) i na tej podstawie oblicza składkę.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20