Tankowanie wodoru. Na czym polega, jak działa i czy się opłaca?
Samochody napędzane wodorem są jeszcze nowinką technologiczną i bardzo ciężko jest spotkać tego typu pojazd na ulicach, ale specjaliści uważają, że w przyszłości to się zmieni. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest tankowanie wodoru, ile kosztuje i jak wygląda cała procedura.
Spis treści:
1. Jak działa samochód wodorowy?
2. Tankowanie wodoru. Jak działa?
3. Ile kosztuje tankowanie wodorem?
4. Tankowanie wodoru w domu. Jak je wykonać?
5. Już wiesz, jak wykonać tankowanie wodorem!
Jak działa samochód wodorowy?
Samochód wodorowy (podobnie jak elektryczny) do swojego prawidłowego funkcjonowania wykorzystuje prąd do zasilenia jednego lub więcej silników odpowiedzialnych za ruch kół. W aucie napędzanym wodorem energia elektryczna pochodzi bezpośrednio z zamontowanych pod maską ogniw paliwowych lub akumulatora, przechowującego nadmiar energii. Co ciekawe odzyskiwanie prądu odbywa się poprzez hamowanie, a „paliwo” zostaje magazynowane w akumulatorach, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pojazdów z napędem elektrycznym.
Energia dostarczana z ogniw paliwowych jest wykorzystywana bezpośrednio do zasilenia silnika, co w rezultacie daje możliwość poruszania się pojazdem. Aby jednak ujarzmić prąd, konieczne jest wykorzystanie rozbudowanego oprogramowania. Dzięki niemu możliwa jest kontrola prędkości oraz momentu obrotowego. W aucie znajduje się również specjalny system odpowiedzialne za kontrolowanie termiczne pracy silnika. Wiesz już jakiej przemianie ulega wodór. Tankowanie tej substancji jest więc skomplikowanym procesem końcowym.
Wodór – tankowanie i tlen
Jeśli chodzi o samochody wodorowe, to niezwykle ważny w ich prawidłowym działaniu jest tlen, ponieważ to właśnie on pozwala na wytworzenie reakcji. Tlen musi być czysty, co zmusza producentów samochodów wodorowych do wprowadzania do swoich produktów skomplikowanego systemu oczyszczania. Sam proces obejmuje pracę dwóch filtrów. Pierwszy zbiera cząsteczki stałe oraz zanieczyszczenia, a zadanie drugiego polega na przepuszczaniu powietrza przez nawilżacz membranowy. Na samym końcu tlen jest przedmuchiwany przez warstwę dyfuzji gazu. Gotowy produkt jest kierowany do ogniw paliwowych. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje, jak tankować wodór.
Sprawdź także: Jak tankować gaz prawidłowo i bezpiecznie?
Tankowanie wodoru. Jak działa?
Samochód wodorowy, aby mógł być tak nazywany, musi być wyposażony w ogniwo paliwowe. To właśnie wewnątrz tego elementu tlen jest pobierany bezpośrednio z powietrza oraz pompowany do katody. W tym samym czasie wodór przepływa od specjalnej końcówki platynowej anody. Jej działanie bardzo przypomina katalizator, co oznacza, że oddziela dodatnie jony wodorowe od gazu. Oddzielone jony przepływają przez elektrolit do katody i w ten sposób powstaje ładunek dodatni. Ze względu na to, że oddzielone elektrony nie mają możliwości przepływu przez elektrolit, następuje ich opływ obwodu zewnętrznego i generowanie ładunku używanego do zasilania silnika.
Tankowanie wodoru oraz wykorzystanie tej substancji do zasilania samochodu tworzy produkt uboczny, którym jest woda. Zazwyczaj występuje w formie pary wodnej. Innym produktem ubocznym jest energia cieplna, którą można wykorzystać do ogrzania lub ochłodzenia wnętrza kabiny kierowcy.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile kosztuje tankowanie wodorem?
Zajmijmy się teraz tym, ile kosztuje tankowanie wodoru. Cena raczej Ci się nie spodoba. Jeśli w roku 2022 chcesz zaopatrzyć się w samochód wodorowy, to do wyboru masz zaledwie dwa modele. Pierwszy to Toyota Mirai i należy podkreślić, że jako jedyny model można go kupić w polskim salonie. Auto jest czterodrzwiowym sedanem z silnikiem o mocy 182 KM.
Drugi model to Hyundai Nexo. Najbliższy kraj, w którym można kupić ten pojazd, to Niemcy. Musisz jednak przygotować się na dosyć niską dostępność. Wynika to z jeszcze raczkującej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, jakim są samochody wodorowe.
To jednak niejedyne problemy, jakie czekają na miłośników nowinek. W Polsce nie uświadczysz bowiem żadnej stacji wodoru. Ciężko więc odpowiedzieć na pytanie o koszt tankowania wodoru. Możemy jedynie odnieść się do naszych najbliższych sąsiadów, czyli Niemiec, u których w czerwcu 2022 roku tankowanie wodorem to koszt 12,85 euro za 1 kg. Gdybyśmy chcieli przeliczyć to po obecnym kursie, to wyszłoby, że koszt tankowania wodoru w Polsce wynosiłby około 60 zł.
Skoro jednak zastanawiamy się, ile kosztuje tankowanie wodorem, to warto napisać kilka słów o zasięgu takiego pojazdu. Otóż wspomniana w tym tekście Toyota Mirai zużywa około 1 kg wodoru na 100 przejechanych kilometrów. Trzeba przyznać, że w tych warunkach niezbyt opłaca się wybierać tankowanie wodoru. Cena może być dla niektórych za wysoka.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Tankowanie wodoru w domu. Jak je wykonać?
Wiesz już, że tankowanie wodoru na stacji jest w Polsce niemożliwe, a więc w jaki sposób zaopatrzyć się w paliwo? Otóż na rynku istnieją już firmy, które pozwalają na tankowanie wodoru w domu. Wystarczy tylko telefon, by pod wskazany adres podjechał pojazd zaopatrzony w specjalne zbiorniki do tankowania wodoru. Jak jednak możesz się spodziewać, usługa jest ograniczona terytorialnie i nie ma do niej dostępu w całym kraju. Pocieszające jest jednak to, że Orlen intensywnie pracuje, by uruchomić w tym roku w Polsce dwie pełnoprawne stacje tankowania wodorem. W ten sposób rząd chce nieco bardziej spopularyzować energię pozyskiwaną tej substancji.
W przyszłości nie będziesz musiał jednak zastanawiać się, gdzie tankować wodór. Technologia zmierza bowiem do tego, by mechanizm odpowiedzialny za dostarczanie paliwa do silnika elektrycznego był przystosowany do pracy ze zwykłą wodą z sieci kanalizacyjnej. Oznacza to więc, że wystarczy wlać do specjalnego zbiornika wiadra wody, by po chwili móc cieszyć się w pełni naładowanym akumulatorem. Na chwilę obecną jest to jednak jeszcze pieśń przyszłości, która nie wiadomo, kiedy znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wiesz już, jak i gdzie tankować wodór. Możliwości nie masz zbyt wiele, ale dla chcącego nic trudnego. Musisz się jednak przygotować, że tankowanie wodorem w Polsce to wciąż coś, na co mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi obywatele. Przy takiej cenie za 1 kg substancji nie ma mowy o szybkiej popularyzacji pojazdów napędzanych wodorem.
Przeczytaj również: Wlanie benzyny do diesla. Co robić w takiej sytuacji?
Już wiesz, jak wykonać tankowanie wodorem!
Skoro wiesz już jak tankować wodór oraz znasz obecnie dostępne możliwości, dla nikogo nie będzie zdziwieniem, gdy stwierdzisz, że Twój zapał do posiadania pojazdu z silnikiem wodorowym nieco osłabł. Jak już wspominaliśmy, mamy jeszcze do czynienia z rozrywką dla miłośników technologii z zasobnym portfelem. Już sama dostępność tylko dwóch modeli aut jasno wskazuje, jak niszowy jest to temat. Jeśli mimo wszystko tankowanie wodoru nie wzbudza w Tobie niechęci, zawsze możesz kupić auto w polskim salonie lub zaopatrzyć się w inny model w Niemczech. Z obserwacji ruchów rządu można jednak jasno stwierdzić, że nie zapowiada się na rewolucję technologiczną i poważne wsparcie dla samochodów wodorowych.
Sprawdź także: OC Fiat, ubezpieczenie Radom
Skoro pozostajesz przy tradycyjnym aucie, czas zastanowić się nad zakupem dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego. Pomocny okaże się kalkulator OC, który znajdziesz na naszej stronie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze OC lub AC, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i skorzystaj z wiedzy konsultantów LINK4. Warto też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne i nie powinieneś na nim oszczędzać.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20