Tuleja amortyzatora – do czego służy i jak rozpoznać usterkę?
Części takie jak tuleja gumowa są – mimo niewielkiego rozmiaru – bardzo istotne. Choć z pozoru jest to prosty podzespół, to jednak jego rola dla komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży może być bardzo istotna. Zobacz, czym charakteryzuje się ta część.
Spis treści:
1. Czym jest i jak działa tuleja amortyzatora?
2. Rodzaje tulei – jakie wyróżniamy?
3. Wymiana tulei – cena
4. Tuleja amortyzatora. Krótkie podsumowanie
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dobrze funkcjonujące zawieszenie to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za komfort jazdy. Jednak to, w jaki sposób działa ten system części zależy od konkretnego modelu. Producenci decydują się bowiem na stosowanie rozwiązań, które różnią się pod względem sztywności czy skuteczności w absorpcji drgań. W wielu samochodach i motocyklach jednym z elementów budujących zawieszenie jest tuleja amortyzatora. Co to za podzespół?
Czym jest i jak działa tuleja amortyzatora?
Zawieszenie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. To skomplikowany system składający się z wielu elementów. Czasem nieprawidłowa praca jednego z nich może prowadzić do ograniczenia skuteczności działania całego systemu. Wtedy mogą pojawić się różnego rodzaju drgania, hałasy, trzaski czy stuki.
Dowiedz się więcej: Skrzypiące zawieszenie – pozbądź się problemu!
Tuleja gumowa przy amortyzatorze jest jednym z istotnych elementów. Choć sama jest niewielka, to jednak odpowiada za absorbowanie drgań przenoszonych na motocykl lub samochód. Jest istotnym elementem w zawieszeniu, dzięki któremu może ono pracować ciszej i bardziej efektywnie.
W przypadku, gdy mowa o samochodach, wiele osób kojarzy tuleje przede wszystkim z wahaczem. Prawda jest jednak taka, że występuje także coś takiego jak wspomniane już tuleje amortyzatora. Najczęściej pojawiają się one w motocyklach, jednak niekiedy stosowane są także w samochodach osobowych czy dostawczych.
Jaka jest rola tulejki amortyzatora? Jej głównym zadaniem jest eliminacja drgań. Stanowi istotne uzupełnienie dla innych elementów zawieszenia oraz skutecznie absorbuje wstrząsy o określonej częstotliwości.
Dlaczego potrzebne są tuleje amortyzatora? Otóż najczęściej odpowiadają one za tłumienie takich drgań, które są trudne do absorbowania przez amortyzator. Budowa tulei doskonale sobie z nimi radzi, jednocześnie chroniąc przed pojawieniem się luzów na łączeniach poszczególnych elementów.
Tulejki amortyzatora na pierwszy rzut wyglądają jak niewielkie elementy gumowe. Prawda jest jednak taka, że istnieje wiele rodzajów tulei.
Rodzaje tulei – jakie wyróżniamy?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że tuleja to przeważnie część składająca się z dwóch elementów. Jak to możliwe? Otóż z jednej strony jest to tuleja metalowa – a z drugiej obklejająca ją tuleja gumowa. Taka budowa elementu zapewnia z jednej strony trwałość, a z drugiej absorpcję drgań na odpowiednim poziomie.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z rodzajów tulei. Wprawdzie występuje on zdecydowanie najczęściej, jednak spotkać się można także z innymi rodzajami części tego typu. W niektórych samochodach występuje np. tuleja metalowa. Takie rozwiązanie charakteryzuje się zwiększoną odpornością na uszkodzenia. Taka tuleja może także występować np. w maszynach rolniczych.
A czym charakteryzuje się tuleja gumowa? To rozwiązanie o bardzo wysokiej skuteczności w tłumieniu drgań. Jednak – ze względu na brak metalowego stelaża – jest szczególnie narażone na zużycia eksploatacyjne.
Choć tuleja metalowo–gumowa występuje zdecydowanie najczęściej, to jednak możesz spotkać się także z innymi rodzajami części tego typu. Pamiętaj, że dobór odpowiedniego elementu jest uzależniony od konkretnego zawieszenia i zaleceń producenta.
Pamiętaj także o tym, że tuleja amortyzatora często występuje także pod inną nazwą. W przypadku niewielkich elementów gumowych odpowiedzialnych za tłumienie drgań często stosuje się nazwę silent-block. Doskonale wyraża ona główne funkcje takiej części – w końcu odpowiada za pochłanianie drgań, a w konsekwencji także i wyciszenie zawieszenia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Wymiana tulei – cena
Choć tuleja amortyzatora to niewielki element, to jednak jest on bardzo istotny dla zawieszenia. To właśnie on bierze na siebie drgania o rozmaitej częstotliwości. Ten podzespół chroni także przed pojawieniem się luzów. Jednak tuleja amortyzatora jest częścią, która ulega zużyciu pod wpływem tych drgań (a także pod wpływem działania czynników atmosferycznych).
Gdy tuleja gumowo-metalowa ulegnie uszkodzeniu, mogą pojawić się spore problemy. Przede wszystkim obniża to znacznie komfort jazdy. Drgania nie są prawidłowo wytłumione, w związku z czym jeżdżąc po nierównościach, są one odczuwalne z pozycji kierowcy. Co więcej – uszkodzona tuleja amortyzatora może prowadzić do pojawienia się rozmaitych stuków w zawieszeniu.
W zależności od konkretnego zawieszenia może dojść także do poważniejszych konsekwencji. Jedną z nich jest rozłączenie elementów, pomiędzy którymi umieszczona jest tuleja amortyzatora. To oczywiście bardzo poważna konsekwencja.
Cena wymiany tulei zależy w dużej mierze od stopnia skomplikowania zawieszenia w danym motocyklu czy samochodzie. Dlaczego to tak istotne? Otóż sama tuleja gumowo-metalowa nie jest droga. Problemem jest jednak konieczność demontażu elementów zawieszenia w celu wymiany tej części.
Przyjmuje się, że gdy interesuje Cię wymiana tulei, cena takiej usługi zaczyna się od 200 zł. Potraktuj to jednak jako orientacyjną cenę wyjściową. W niektórych samochodach może ona okazać się nawet kilkukrotnie wyższa.
Przeczytaj także: Wymiana tulei wahacza – samodzielnie czy u specjalisty?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Tuleja amortyzatora. Krótkie podsumowanie
Widzisz, że tuleja amortyzatora to niewielki element, który pełni istotną funkcję w samochodzie. Silentblocki sprawiają, że drgania przenoszone na konstrukcję samochodu czy motocykla są minimalizowane. To bardzo istotne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas podróżowania. Pamiętaj o tym, że w przypadku jakichkolwiek stuków i niepokojących odgłosów pochodzących z zawieszenia, bardzo istotne jest jak najszybsze działanie.
Gdy mowa o bezpieczeństwie, trzeba także wspomnieć o bardzo istotnej roli ubezpieczeń. Zapewnienie sobie takiej ochrony może być kluczowe, aby mieć spokojną głowę podczas jazdy.
Bardzo istotne jest oczywiście ubezpieczenie OC. To właśnie z tej polisy wypłacane jest odszkodowanie osobom poszkodowanym w przypadku kolizji drogowej. Pamiętaj jednak, że gdy to Ty spowodujesz zdarzenie drogowe, odszkodowanie nie przysługuje Tobie. W związku z tym w przypadku uszkodzenia Twojego samochodu, szkody trzeba pokryć z własnej kieszeni.
Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy zdecydujesz się na Autocasco. Taka polisa zapewnia szeroki zakres ochrony na wypadek uszkodzenia lub kradzieży Twojego pojazdu. To świetne rozwiązanie, gdy nie chcesz, aby uszkodzenie samochodu doprowadziło do poważnego nadwyrężenia Twojego budżetu.
Zobacz również: najtańsze OC dla młodych kierowców, ubezpieczenie OC Chrzanów
Widzisz, że warto decydować się na właściwe ubezpieczenie aut. Kalkulator na stronie LINK4 pomoże Ci w określeniu kosztów takiej ochrony. Jeżeli natomiast potrzebujesz dodatkowych informacji lub chcesz w inny sposób wykupić polisę – porozmawiaj bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20