Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć?
Jak nie powódź to wichura, jak nie grad to nawałnica…
Wiem, że znowu o pogodzie, ale nie sposób nie komentować zmian klimatycznych, które wpływają na zwiększoną gwałtowność i częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk w naszych miejscowościach.
Piszę też o tym zwłaszcza dlatego, że z roku na rok, mamy dostęp, z jednej strony do coraz większej wiedzy na temat zmian klimatycznych, z drugiej zaś, do coraz lepszych sposobów zabezpieczenia się przed skutkami kataklizmów.
Odwołam się do swojego ubezpieczeniowego podwórka i postaram się Wam przybliżyć wiedzę na temat tego, co i w jakich sytuacjach może nam się przydać, gdy mocniej popada albo zawieje, i jak się do tego ma oferta ubezpieczeń nieruchomości.
W ubiegłym tygodniu poruszaliśmy kwestię ubezpieczenia samochodu po nagłym podtopieniu – tego dlaczego warto z niego skorzystać i w jakich sytuacjach zapewni nam ochronę, a w jakich ta ochrona jest wyłączona. A co w sytuacji, gdy woda zalewa nam dom i trwale go uszkadza, albo szerzej – co w sytuacji, gdy nasz dom lub mieszkanie zostanie uszkodzone pod wpływem nagłego kataklizmu?
Najczęstszą migawką, jaką można zauważyć w doniesieniach telewizyjnych z miejsc dotkniętych powodzią lub pożarem, jest stojąca przed uszkodzonym domem rodzina, która w oka mgnieniu została zmuszona do noclegu pod gołym niebem, a widmo usuwania zniszczeń i odnawiania mieszkania wiąże się dla niej z olbrzymim wysiłkiem finansowym.
Czy na wypadek takiej sytuacji może zadziałać ubezpieczenie mieszkaniowe?
Tak, bo jednym z jej głównych celów jest udzielenie szybkiej i sprawnej pomocy – często w jej skład wchodzi pokrycie kosztów noclegu dla mieszkańców nieruchomości oraz wynajęcie firmy, która uprzątnie i przygotuje nieruchomość do stanu umożliwiającego rozpoczęcie prac remontowych. To działania doraźne. W perspektywie kolejnych dni, poszkodowani mogą spodziewać się zastrzyku finansowego z tytułu odszkodowania, który zdecydowanie odciąży budżet potrzebny na przywrócenie nieruchomości do pierwotnego stanu.
No właśnie przytoczone przeze mnie przykłady zakresu ochrony są tylko jednymi z wielu wariantów i wcale nie muszą znaleźć się w każdej polisie. I uwaga, tu ważna informacja – cechą szczególną ubezpieczeń nieruchomości jest duża konfigurowalność i zróżnicowanie. Oznacza to, że polisa w firmie „A” może znacznie odbiegać od polisy w firmie „B”, a także to, że zakres ochrony w obu przypadkach można dość szczegółowo dobrać i wskazać ubezpieczycielowi. Na przykład – w swojej nieruchomości chcemy ubezpieczyć tylko wybrane elementy mieszkania, bądź budynku, np. jego stałe elementy lub wyłącznie samo mienie ruchome takie jak sprzęt AGD/ RTV. Można zakupić ochronę od zdarzeń losowych takich jak pożar, powódź , zalanie albo uzupełnić to o opcję ochrony przed kradzieżą .
Brzmi skomplikowanie? Raczej nie:) W praktyce, elastyczność jest wielką zaletą ubezpieczeń mieszkaniowych.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20